Dice Placement - co wybrać

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Dice Placement - co wybrać

Post autor: Wincenty Jan »

Panie i Panowie potrzebuje pomocy. Po czterech latach w naszym hobby dochodzę do wniosku ze Dice Placement to moja ulubiona mechanika. Tylko niestety, póki co zagrałem w Zamki Burgundi, La granja ( gdzie Dice Placement jest raczej dodatkiem) i od wczoraj studiuje instrukcje do Podróży Marco Polo. Jakie waszym zdaniem są godne polecenia gry tego typu. Oczywiście słyszałem o Kingsburgu czy Alien Frontiers ale cieżko je dostać na polskim rynku. Czekam na dodruk Troyes.
Jakie Dice Placement możecie polecić?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: Pan_K »

Od razu na myśl mi przychodzą Bora Bora i Grand Austria Hotel.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: Tomzaq »

Mi przychodzi do głowy Yspahan i Alea Iacta Est. Oczywiście jak najbardziej tytuły zaproponowane powyżej.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2016, 13:19 przez Tomzaq, łącznie zmieniany 1 raz.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
miras23
Posty: 574
Rejestracja: 25 sty 2005, 15:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 12 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: miras23 »

Steampunk Rally
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: MichalStajszczak »

Jeżeli nie przeszkadza Ci tematyka Gwiezdnych Wojen, to jest nowa gra Knizii Star Wars Galaxy Rebellion
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: BartP »

Zamki Burgundii to akurat nie dice placement tylko rzucanie kośćmi i draftowanie kafelków, no ale ok ;].
W podobnym duchu są jeszcze Waggle Dance (dice placement) i Blueprints (dice drafting).

Ale polecam Troyes, Marco Polo, Borę Borę i Grand Austria Hotel, wszystkie o co najmniej średniej ciężkości.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: Wincenty Jan »

BartP pisze: Ale polecam Troyes, Marco Polo, Borę Borę i Grand Austria Hotel, wszystkie o co najmniej średniej ciężkości.


Te gry tez sa na moim celowniku.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: Pan_K »

BartP pisze:Zamki Burgundii to akurat nie dice placement tylko rzucanie kośćmi i draftowanie kafelków, no ale ok ;].
Ja to potraktowałem jako ogólne wskazanie na pewien typ mechaniki związany z manipulowaniem kośćmi. Dlatego zaproponowałem GAH - tam w końcu też nie ma dice placement w sensie ścisłym (podobnie jak w Zamkach Burgundii).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: Gromb »

A mnie przyszło do głowy Dice brewing.

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: misioooo »

Euphoria - bardzo ciekawa mechanika worker/dice placement :) Sama gra też bardzo ciekawa, wymaga ogrania, aby w pełni skrzydełka rozwinąć. U nas po każdej grze wywoływałą długie dyskusje co mogłem zrobić lepiej, gdzie dałem ciała etc.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: Zet »

I-szop pokazuje, że da się jeszcze kupić Kingsburg, który jest lekki, łatwy i bardzo przyjemny.
http://i-szop.pl/szukaj2/1/kingsburg
Ale polecam wyłącznie z dodatkiem, inaczej robi się dość powtarzalny.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: Bea »

Wincenty Jan pisze: Oczywiście słyszałem o Kingsburgu czy Alien Frontiers ale cieżko je dostać na polskim rynku.
Zdecydowanie warto zapolować na Alien Frontiers. To naprawdę bardzo dobra gra! Dice placement (ale i dice manipulation) jest jej sercem, ale oprócz tego są zasoby czyli optymalizujemy, ale jest też negatywna interakcja co rzadko zdarza się w grach euro.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: c08mk »

Seasons (Pory Roku)

Znak Starszych Bogów
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: Bea »

c08mk pisze:Seasons (Pory Roku)
To raczej Dice Rolling a nie Dice Placement

Jeszcze jest Praetor, gdzie kostki zastępują nam pracowników. Im wyższa wartosc na oczkach tym lepiej pracują. Taki kostkowy Worker Placement.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: misioooo »

Bea pisze:
c08mk pisze:Seasons (Pory Roku)
To raczej Dice Rolling a nie Dice Placement

Jeszcze jest Praetor, gdzie kostki zastępują nam pracowników. Im wyższa wartosc na oczkach tym lepiej pracują. Taki kostkowy Worker Placement.
I jak dojdą na max to idą na emeryturę. Już nie popracują dla nas, ale bulic im trzeba.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: elayeth »

Ja zdecydowanie najbardziej lubię Alien Frontiers. Grając w tę grę czuje, że to jest to o co powinno chodzić w dice placement. Rzucanie kośćmi i kombinowanie jak najlepiej zagospodarować wyrzucone oczka. Do tego zależy nam na zwiększaniu ilości kości w ręce.
Inne wymienione gry (choć dobre) nie skupiają się aż tak na tym aspekcie (kości mniej, inne elementy mają IMO większe znaczenie).
Do tego Alien Frontiers daje dużo fajnych możliwości kombinowania, wiele dróg do skucesu (zwłaszcza z dodatkiem) i gra jest stosunkowo szybka... Polecam.
Awatar użytkownika
Helga
Posty: 306
Rejestracja: 28 gru 2015, 16:01
Lokalizacja: Warszawa/ Ząbki
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: Helga »

Mi najbardziej Znak Starszych Bogów przypadł do gustu. Ale nie każdy lubi klimaty Cthulhu, więc nie wiem czy odpowiednie.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: romeck »

Jeśli kości, to Macao, choć to nie dice placement.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: Wincenty Jan »

Na Alien Frontiers poluje od dłuższego czasu. Słyszałem wiele dobrego o grze. Może w tym szale wydawniczym w Polsce, któreś z wydawnictw wpadnie na pomysł wydania gry. A tak to czekam na Troyes. Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: Bea »

Wincenty Jan pisze:Na Alien Frontiers poluje od dłuższego czasu. Słyszałem wiele dobrego o grze. Może w tym szale wydawniczym w Polsce, któreś z wydawnictw wpadnie na pomysł wydania gry. A tak to czekam na Troyes. Dzięki za pomoc
Faktycznie nigdzie nie ma. Tu chyba coś znalazłam: http://www.huble.pl/gra-planszowa-strat ... -Frontiers
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: espresso »

A ja podbiję pomysł Waggle Dance - bardzo przyjemna gra, typowy dice placement. Polecam grać w długi wariant rozgrywki, bo dopiero w nim można fajnie rozwinąć strategię i zniwelować wpływ losowości.
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: metyu »

Wincenty Jan pisze:Na Alien Frontiers poluje od dłuższego czasu. Słyszałem wiele dobrego o grze. Może w tym szale wydawniczym w Polsce, któreś z wydawnictw wpadnie na pomysł wydania gry. A tak to czekam na Troyes. Dzięki za pomoc
Już było takie wydawnictwo, zrobili kampanię crowdfundingową, zebrali pieniądze, ale (przynajmniej w sklepach, być może wspierający dostali) gra się nie ukazała.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: Rafalm »

Ja też uwielbiam tą mechanikę a do ulubionych tytułów w której była stosowana zaliczam:

1. Alien Frontiers - bardzo fajna kombinacja dice placement i dice manipulation. Średnio ciężkie euro, ale ze szczyptą negatywnej interakcji.
2. Achaję - tutaj rzut kośćmi masz tylko jeden, na początku gry, potem tylko dice manipulation i dice placement. Do tego możesz zmieniać także wyniki na kostkach innych graczy - w grze występuje bardzo silna i ekstremalnie negatywna interakcja (na poziomie Gry o Tron), zdrady i żerowanie na słabszych na porządku dziennym.
3. Roll for the Galaxy - tutaj chyba jest najspokojniej jeśli chodzi o interakcję. Kulasz sobie mnóstwem kolorowych kosteczek i starasz się rozbudowywać swoje imperium galaktyczne. Pięknie wydana i bardzo wciągająca gra, wkrótce będzie wydana po polsku.

Z pozostałych tytułów mógłbym jeszcze polecić Bora Bora i Marco Polo, z tym że w obu tytułach dice management jest tylko jednym z elementów mechaniki.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: rattkin »

Steampunk Rally, Roll for the Galaxy, Quantum, Claustrophobia, w pewnym sensie Ashes.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dice Placement - co wybrać

Post autor: Wincenty Jan »

A Waggle Dance to taka typowa familijna gra?
ODPOWIEDZ