On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpucha

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4131
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpucha

Post autor: tomb »

Cześć, poszukuję informacji o grach, które pozwalają w prosty, ale błyskotliwy sposób szacować czyjeś zamysły i możliwości i na takim szacowaniu opiera się cała idea gry.

Może to być:
- wykładanie kart w ciemno - Aton, Sztuka wojny, Szogun;
- lub innego rodzaju programowanie - Metallum;
- sterowanie ukrytą informacją - WP Konfrontacja;
- "przeciąganie liny" - Legendy Blue Moon.

Jak widzicie, rozstrzał duży, ale mam nadzieję, że udało mi się nakreślić atmosferę rozgrywki.

Nie szukam gry imprezowej (np. z ukrytymi tożsamościami), ale możecie podawać takie tytuły - może komuś się przyda.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: TV3 »

Nie znam wymienionych gier, zatem atmosfery możliwe, że nie złapałem, jednak w tytułowe "On myśli, że ja myślę, że on myśli" wpisuje się Mr Jack.
dissident
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:39
Lokalizacja: ok. Olsztyn

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: dissident »

Android: Netrunner :!:
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4131
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: tomb »

O, dobrze celujecie. Tyle że obie gry znam.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: romeck »

Cytadela na dwie osoby. Za to ją kocham.

Szklany Szlak, ale tego akurat nie lubię.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: Gosterq »

Może "Roll for the galaxy"?
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: zakwas »

Sztuka Wojny aka Sun Tzu.

Wady: tylko na dwie osoby.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: romeck »

zakwas pisze:Sztuka Wojny aka Sun Tzu.

Wady: tylko na dwie osoby.
No przecie wymienił w pierwszym poście. Ale fakt, że gra świetna.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: zakwas »

romeck pisze:
zakwas pisze:Sztuka Wojny aka Sun Tzu.

Wady: tylko na dwie osoby.
No przecie wymienił w pierwszym poście. Ale fakt, że gra świetna.
Jakimś cudem przegapiłem. Mea Culpa. :roll: Ale ta gra jest w 100% oparta na blefie i chytrości graczy, dlatego warto powtórzyć. :P

Dodam: Race for the Galaxy dla zaawansowanych, choć był Roll. ;)

Teomachia.

Yomi.
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2016, 19:37 przez zakwas, łącznie zmieniany 3 razy.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: Rafalm »

Jeden wielki blef jest w Szeryfie z Nottigham. Tyle, że tam trzeba też mieć gadane, zdecydowanie nie jest to gra dla milczków.
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: grucha »

Pierwsze co mi przyszło do głowy to Packet Row, gra sama w sobie przeciętna ale ma to czego szukasz i właśnie dlatego ją lubię.
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: espresso »

7 ronin - szybka i dosyć lekka, ale całkiem udana gra.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: misioooo »

espresso pisze:7 ronin - szybka i dosyć lekka, ale całkiem udana gra.
Popieram... Ta gra dokładnie polega na przewidzeniu ruchów przeciwnika, wiedząc, że on przewiduje moje ;PPierwsze partyjki takie sobie, ale po rozegraniu kilku (jak już się pozna specjale lokacji) gra zdecydowanie zyskuje. Rozgrywka 20-30min.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: Bea »

Świat Dysku: Ankh Morpork.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: Grzdyll »

A mi z kolei przyszły do głowy Listy z Whitechapel - choć to dokładnie odwrotny klimat do przekomarzania w Szeryfie i wręcz idealnie pasuje do milczków. A gra rewelacyjna.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: Andy »

Cold War. CIA vs. KGB.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: Zet »

Libertalia, ale problem z grami z wyborem ról jest taki, że jak ktoś ma dosyć domyślania się, co zagrają przeciwnicy, to może to olać, grać swoje i co wyjdzie to wyjdzie :wink:
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4131
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: tomb »

Dziękuję za podpowiedzi. Widzę, że nie jest łatwo, ale podejrzewam też, że na BGG ukrytych jest jeszcze wiele perełek, podobnych Sztuce wojny lub Atonowi. Ciężki jest w takiej masie los małych zgrabnych tytułów.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1946 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: warlock »

tomb pisze:Dziękuję za podpowiedzi. Widzę, że nie jest łatwo, ale podejrzewam też, że na BGG ukrytych jest jeszcze wiele perełek, podobnych Sztuce wojny lub Atonowi. Ciężki jest w takiej masie los małych zgrabnych tytułów.
Może Strife? Kumpel ostatnio kupił - nie miałem okazji zagrać, ale wygląda właśnie na taką grę a'la Sztuka Wojny (taktyka + blef).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: detrytusek »

Dracula,
.
.
.
szachy
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ttqsmastah
Posty: 35
Rejestracja: 07 wrz 2013, 10:04

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: ttqsmastah »

The King is Dead
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 391 times
Been thanked: 330 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: cactusse »

Dla dwóch osób :

BattleCON - Pojedynek w klimatach komputerowych bijatyk. Obaj gracze w tajemnicy wybierają swoje manewry, następnie odkrywają karty i rozpatrują turę. Ważne jest tutaj szybkość manewru, możliwość ogłuszenia i powstrzymania mawewru przeciwnika, dystans, zasięg ataku, dodatkowe modyfikacje i wiele innych. Cała zabawa opiera się na przewidywaniu zagrań przeciwnika, zabezpieczaniu na się na wypadek pomyłki i wciąganiu w pułapki.

2 de Mayo - Jeden gracz próbuje przeżyć małymi rebelianckimi oddziałami w okupowanym mieście, drugi próbuje go wykończyć mając przeważające ale mniej mobilne siły okupacyjne. Rozkazy dla oddziałów zapisywane są potajemnie przez obie strony, po czym następuje rozstrzygnięcie. Rebelianci muszą kluczyć, nie dać się zapędzić i rozbić część oddziałów przeciwnika, okupant musi wybić rebelię, nie dać im zwiać z miasta i nie stracić zbyt wielu ludzi.

R / BraveRats - Gracze mają identyczny zestaw ośmiu kart, każda ma wartość (0-7) i specjalną zdolność (np. "7 - wygrywasz rundę", "1 - jeśli przeciwnik zagrał 7 wygrywasz całą grę", "3 - w tej rundzie wygrywa niższa wartość"). Gracze wybierają jedną kartę z jeszcze nie użytych, odsłaniają równocześnie, porównują i (zwykle) wyższa karta wygrywa. Kto wygra cztery rundy, wygrywa całą grę.

Khmer / Elements - Prosta a mimo tego chytra gra, gdzie starasz się zakończyć partię w momencie, w którym masz na ręce i przed sobą karty o wyższej wartości niż przeciwnik, ale niższe niż pula na stole. W swojej rundzie możesz dołożyć kartę z ręki do puli, zgarnąć kartę z puli przed siebie, odrzucić najwyższą kartę z gry lub zakończyć partię.


Dla większej ilości osób :

Tragedy Looper - Podstępna gra, w której manipulujesz postaciami na planszy, ale tylko jedna osoba (mastermind) zna warunki powodujące porażkę, a pozostali gracze (protagoniści) muszą doprowadzić do sytuacji gdy żaden warunek przegranej nie został zrealizowany. Jeżeli rozgrywka zakończy się nagle porażką, protagoniści mogą powtórzyć całą partię, ale mają ograniczoną ilość powtórzeń.

Sneaks & Snitches - Na stół wykłada się karty kosztowności o różnych wartościach. Każdy gracz wybiera w tajemnicy po którą kosztowność pójdzie, a którą zablokuje dając cynk Policji. Gracz który wybrał jako jedyny dany łup zgrania go, kilku graczy przy tym samym łupie dostają losowe nagrody pocieszenia, gracz który trafił na zablokowaną kosztowność nie dostaje nic.

Ad Astra - Strategiczny podbój kosmosu, w której na wspólny tor akcji każdy gracz zagrywa zakryte karty akcji (typu "wszyscy zbierają zasoby z takiej a takiej planety", "można przelecieć do takego systemu" bądź "wszyscy mogą postawić nową stację wydobywczą"), a następnie rozstrzyga się kolejno wszystkie wyłożone akcje. Trzeba tu przewidzieć co kto położy, wymierzyć zasoby na akcje przeciwników i wykładać swoje akcje w taki sposób, by móc skorzystać z nich lepiej niż inni.

Empire Engine - Ciekawa mikro-gra, w której gracz ma dwie karty, których każda krawędź wskazuje inną akcję (zbierz zasoby, wymień zasoby na punkty na różne sposoby, atak, obrona). W rundzie każdy gracz potajemnie wybiera o ile obróci każdą kartę, akcje na aktualnie górnej krawędzi są wykonywane. Możliwości obrotów są ograniczone, ale i tak trzeba dobrze wyczuć sąsiadów i zaskoczyć ich własnymi decyzjami.

Melee/ Epix - Zabawna gra twórcy "Coup", której celem jest zdobycie zamku któregokolwiek przeciwnika. W rundzie gracze wybierają jedną z trzech akcji - weź kasę, kup wojsko, atakuj, i rozgrywają je w odpowiedniej kolejności. Klu gry to sposób walki, gdzie atakujący wybiera potajemnie pewną ilość pieniędzy a obrońca zgaduje ile przeciwnik wybrał - jeśli zgadł poprawnie atakujący przegrywa, jeśli nie zgadł przegrywa obrońca, ale w obu przypadkach postawione pieniądze przepadają. Rund jest niewiele, jednostki drogie, kasa wściekle potrzebna do potyczek, ale przy odpowiednim kombinowaniu można grę wygrać zanim ktokolwiek zdąży coś zrobić.

Boss - Specyficzny area-control z dedukcją. Jest kilka miast, każde miasto ma przypisane karty symbolizujących nagrody dostępne w tych miastach - więcej lub mniej kasy, więzienie, wygnanie, śmierć. Do każdego miasta losuje się jedną nagrodę (której się nie ujawnia) a pozostałe karty rozdaje graczom, tak, że każdy ma częściową wiedzę czego w którym miesćie na pewno nie będzie. W swojej rundzie gracz może wysłać pewną ilość gangsterów by okupowali dowolne miasto ale musi też ujawnić jedną ze swoich kart, tak, że w trakcie gry powoli wychodzi co nas czeka w którym mieście. Ponieważ gangsterów trzeba zawsze wysłać więcej niż okupujący wrogi gang ale nie można ich wycofać, trzeba dobrze kombinować kto co wie i jak kogoś ubiec bądź wciągnąć w pułapkę.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: misioooo »

I jeszcze ciut w stronę gier logicznych... Przewidywanie zagrań przeciwnika to kluczowy element: Gravwell
Mechanicznie bardzo prosta, ale jest nad czym pomyśleć.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4131
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: tomb »

Dzięki za kolejne propozycje. Cactusse przypomniał mi o jednej doskonałej grze, idealnie trafiającej w moje zapotrzebowania - Bossa polecam wszystkim zwolennikom dedukcji i ostożnej gry.
2deMayo też znam - perełka.
Reszty nie miałem okazji zagrać - posprawdzam.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 755
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 73 times
Been thanked: 111 times

Re: On myśli, że ja myślę, że on myśli - blef, zmyła, podpuc

Post autor: pingus »

Po pierwsze Libertalia, Kameleon i Szklany szlak

Jestem prawie pewien, że to zupełnie nie wypada i zrobię czego prawdopodobnie nie powinienem, ale ponieważ emocje związane z takim przewidywaniem to jedna z rzeczy, którą lubię w grach najbardziej to w swoich osobistych designach starałem się to zawrzeć. Dlatego polecam też rzucić okiem na CVlizacje (dla krótszych bardziej familijnych doznań) i Andromedę (to już czysto gejmerskie analizowanie kto co zrobi - głównie przy składaniu ofert w mechanice ja dzielę Ty wybierasz). Mam nadzieję, że taki shameless plug zostanie mi tym razem wybaczony.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ