Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: KamradziejTomal »

Dzień dobry,

Po ponad roku szału grania i kupowania w miarę z żoną już wiemy czego nam potrzeba :)

Potrzebuję troszkę pomocy w ustaleniu co kupić w pierwszej kolejności. Na początek link do obecnej kolekcji na BGG: https://boardgamegeek.com/collection/us ... dziejTomal

Obecnie niekwestionowanym liderem pozostaje święta trójca czyli Marco Polo, Tzolk’in (z dodatkiem) i Agricola. Żona uczciwie przyznała że: „chyba najbardziej lubię te tak zwane euro”. Dodatkowo oboje dalej zgadzamy się, że najfajniej jak jest mechanika wprowadzająca losowość (kostki rządzą!).
Dalej też dla mnie bardzo ważnym kryterium pozostaje wykonanie – np. do chwalonych Zamków Burgundii nie przekonałem się jeszcze chociaż co i rusz się ocieram o peany na cześć tej gry ;)

Potrzebujemy czegoś, żeby rozszerzyć „świętą trójcę” do kwartetu albo kwintetu albo… ;)

Mam na oku:
Signorie, Troyes, Terraformację Marsa
Na pewno zamierzam też zakupić jako ekstra, fillerek Wyspę Skye bo mam to w planach od paru tygodni. Póki co mam nie mam zamiary iść w Cavernę, czy Pola Arle bo Agricola chwilowo wyczerpuje rolniczy klimat ;)

Chętnie przemyciłbym coś z kategorii S.F. ale żona nie przepada za tą tematyką – myślę że może dałaby się przekonać do jednego tytułu ale nie wiem czy to już ten moment. Chciałbym także żeby gra była w języku Polskim aczkolwiek na upartego 100% niezależna językowo też przejdzie (dodatek do Tzolk’in przeszedł). Musi też BARDZO dobrze chodzić na 2 osoby -w 95% gramy w takie gry we dwoje tylko.

Pomożecie? :)


Pierwotny post w spoilerze:
Spoiler:
[EDIT]: Zmodyfikowałem pierwotny post aby odpowiadał nowym potrzebom :)

[EDIT2]: Jeszcze raz edytowane :)
Ostatnio zmieniony 16 sty 2017, 17:13 przez KamradziejTomal, łącznie zmieniany 3 razy.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: Azriel »

Może nie do końca wpisuje się w wymagania, ale rzuć okiem na Takenoko. Prosta, krótka, ładna i przyjemna z niewielką negatywną interakcją.
Z gier na skojarzenia może Koncept? Teoretycznie od 4 osób, ale bez problemu można grać we 2. Takie planszowe kalambury.

A przy okazji polecę porównywarkę cen planszówek www.i-szop.pl. Co prawda brakuje tam niektórych sklepów, ale można się mniej więcej zorientować w cenach :)
rogerkrk
Posty: 63
Rejestracja: 01 mar 2016, 23:20
Has thanked: 14 times
Been thanked: 19 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: rogerkrk »

Moja ładniejsza połówka najczęściej wybiera to, więc może i Tobie (Wam) coś podpasuje ;)
Osadnicy NI - karty, ale poza tym spełnia chyba większą część wymagań, a negatywna interakcja ograniczona do minimum :)
Pandemia - kooperacja, czyli negatywnej interakcji brak i rozgrywka raczej godziny nie przekracza.
Zamki szalonego króla Ludwika - ładna, kolorowa i przyjemna zabawa w zbieranie punktów :)
Alchemicy - trochę więcej zasad, ale po jednej partii do ogarnięcia ;)

A jeśli chodzi o kostki, to polecam Achaję. Tylko tam negatywna interakcja aż wylewa się z pudełka :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: misioooo »

Kostki... Nie za wiele negatywnej interakcji (ale coś tam jest)... Kości customowe i piękne... Klątwa Czarnej Kości od Board'n'Dice :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: c08mk »

Z gier które mam mogę polecić do sprawdzenia:

Geniusz - gra logiczna, jeżeli lubicie rój to to też może podejść, brak kości

Zatoka pelikanów - łatwiejsza/luźniejsza wersja Carsassone, układanie kafelków, brak kości


Miałem:

Space Alert - gra w trybie rzeczywistym, mocno interaktywna, brak kości
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: KamradziejTomal »

Super, wiedziałem że przeoczyłem jeszcze niejedną grę :)

Takenoko jakoś do tej pory omijałem, bo żadne z nas nie przepada za klimatami azjatyckimi ale teraz jak przeczytałem kilka recenzji to mechanika wydaje się całkiem całkiem, będę musiał chyba sprawę poważnie przemyśleć.

Koncept - tak! Wygląda naprawdę fajnie i myślę, że razem z Tajniakami ląduje w sekcji "ToPowinienemChybaKupić"

Pandemię - myślałem o "Lekarstwie", bo same kostki mnie urzekły i wiele osób także na forum polecało ale gdzieś wyczytałem że na 2 osoby jest "takie sobie" no i sama idea gier kooperacyjnych jest mi chwilowo obca (co nie znaczy, że jest zła, może powinienem poszukać miejsca gdzie mógłbym ją ograć?)

Zamki - byłem już bliski zamawiania, dopóki nie uświadomiłem sobie, że może to taki bardziej rozbudowany Patchwork i jakoś ostudziło to mój entuzjazm

Alchemicy - tam nie ma negatywnej interakcji? Pamiętam że gdzieś mi przed oczami przeleciała taka informacja.

Klątwa czarnych kości - piszą, że słabo z regrywalnością :( same kostki są super, już nie raz miałem ochotę zamówić coś z q-workshop. Niestety chyba Statki i łupy na razie zapełniają zapotrzebowanie na pirackie plądrowanko w naszej kolekcji :) Jest to wogóle gdzieś w sprzedaży?

Osadników, Zatokę pelikanów i Geniusza przeglądałem już wcześniej i żadne mnie jakoś mnie nie oczarowało. Nad geniuszem się zastanawialiśmy, nie bardzo mogłem zrozumieć z opisów system punktowania i szata graficzna mnie nie zachęciła więc chwilowo odpadło.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: sirafin »

KamradziejTomal pisze:Alchemicy - tam nie ma negatywnej interakcji? Pamiętam że gdzieś mi przed oczami przeleciała taka informacja.
Bezpośrednia negatywna interakcja raczej nie występuje. Rozgrywka to ideowo wyścig, a nie wojna, celem jest zdobycie większej liczby punktów niż przeciwnicy, a nie rzucanie im kłód pod nogi. Możemy zająć miejsce na planszy i zrobić coś, co chciał zrobić inny gracz, ale takie sytuacje zdarzają się raczej "przy okazji" i ogólnie stawiamy gdzieś pionki, bo nam się to zwyczajnie opłaca, a nie po to, żeby komuś robić pod górkę.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: Tomzaq »

Zdecydowanie kupiłbym Zamki Burgundii a jak się spodoba to brnąłbym dalej i kupił Bora Bora
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: detrytusek »

sirafin pisze:
KamradziejTomal pisze:Alchemicy - tam nie ma negatywnej interakcji? Pamiętam że gdzieś mi przed oczami przeleciała taka informacja.
Bezpośrednia negatywna interakcja raczej nie występuje. Rozgrywka to ideowo wyścig, a nie wojna, celem jest zdobycie większej liczby punktów niż przeciwnicy, a nie rzucanie im kłód pod nogi. Możemy zająć miejsce na planszy i zrobić coś, co chciał zrobić inny gracz, ale takie sytuacje zdarzają się raczej "przy okazji" i ogólnie stawiamy gdzieś pionki, bo nam się to zwyczajnie opłaca, a nie po to, żeby komuś robić pod górkę.
A u kupca? Nam się zdarza pójść na to pole tylko dlatego, żeby przeciwnik musiał dać rabat. Nie ma tam jakoś wybitnie dużo neg. interakcji ale trzeba się trochę na planszy poprzepychać.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: misioooo »

KamradziejTomal pisze: Klątwa czarnych kości - piszą, że słabo z regrywalnością :( same kostki są super, już nie raz miałem ochotę zamówić coś z q-workshop. Niestety chyba Statki i łupy na razie zapełniają zapotrzebowanie na pirackie plądrowanko w naszej kolekcji :) Jest to wogóle gdzieś w sprzedaży?
Niby tak słabo, a jak widać - to co było po sklepach się rozeszło ;) Spróbuj tutaj - sklepik wydawcy.

Zainteresuj się też może Exoplanets - nam się bardzo podoba. Lekkie euro "rodzinne" z niewielką dawką negatywnej interakcji. Zasady bardzo proste, a kombinowania mnóstwo.

Bardziej dla małżonki - może Tajniacy? Nie wiem jak na 2 osoby to działa...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: kmd7 »

Jeśli chodzi o Waggle Dance - mam ją od niecałych dwóch tygodni, a prawie codziennie ląduje wieczorem na stole (na zmianę/obok Star Realms i pojedynku o 7 cudów świata). Można wybrać długość rozgrywki, co ma znaczenie przy ograniczonej ilości czasu (nie co dzień jest weekend, a grać trzeba :D) i sprawdza się przy dwóch graczach. Proste zasady, ale trzeba trochę pomyśleć. Naprawdę ciekawa gra.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: KamradziejTomal »

Dziękuję wszystkim za rady!

Po negocjacjach z żoną zamówiliśmy aż 3 pozycje:

- Marco Polo (wyszło nam, że oboje jesteśmy tą grą najbardziej zaciekawieni)
- Pandemię Lekarstwo (jako że ma i kostki i chcemy przetestować mechanikę gier kooperacyjnych)
- Tajniaków (nie mogło być mowy o zaskoczeniu)

Na jakiś czas nam starczy ale myślę, że w maju-czerwcu wrócimy do tematu :D
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: KamradziejTomal »

Wracam z odświeżeniem tematu.

Minęło nieco czasu i okazało się, że z ostatnich zakupów niekwestionowanym mistrzem nad mistrze zostało Marco Polo! W maju poza kilkoma partiami Pandemii, absolutnie MP królował na stole, czasami rozłożony przez 2 dni bez przerwy. Nawet po 30+ partiach moja kochana żona wręcz w nic innego nie chce grać ;)

W zasadzie mógłbym już przez długi czas nic nie kupować ale...

... ale moje kochanie zasygnalizowało mi potrzebę zakupu jeszcze jednego Times Up! (mamy Celebrity 2 a kochanie chce Celebrity 1). Myślę że to dobry pretekst żeby w zamówienie wcisnąć jeszcze 1 tytuł :D

Chwilowo w głowie siedzą mi 4 pozycje:

- Takenoko - już polecane jako przystępna i łądnie wykonana gra
- Zamki szalonego Króla Ludwika - także już polecane
- Wojownicy podziemi - jako luźniejsza odskocznia do Marco Polo ale wydaje się nieco zbyt imprezowa
- Kawerna - byłem zachwycony jak zobaczyłem zawartość a i euro wydaje się być tym co moja żona lubi ale po przeczytaniu recenzji wstrzymał mnie brak losowości i brak wymuszenia na graczu grania inaczej za każdym razem.

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie ;)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: bukimi »

Z Kawerną nie przejmuj się brakiem losowości. Nie ma jednej strategii wygrywającej, więc jeśli ktokolwiek ma zamiar grać powtarzalnie rozgrywka po rozgrywce to szybko zostanie w tyle. Odrobiny zmian wynika też z kolejności akcji, które staną się dostępne, co akurat się zmienia.
W pozostałe 3 nie grałem, więc nie chcę mieszać.

Z nietypowych, a jednocześnie nieskomplikowanych zasad dla 2+ osób dobry jest Tzolkin. Z dodatkiem jest też bardzo zróżnicowany i regrywalny. Ładne wydanie po polsku.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: Zefireq »

Co do Zamków szalonego króla Ludwika - jak dla mnie naprawdę super gra, bardzo ciekawa, nie grałem w większym składzie, ale na 2 osoby działa naprawdę wzorcowo. Wydaje mi się, że może być zbyt lekka dla miłośników poważniejszych eurosów, aczkolwiek kombinowania i myślenia trochę jednak też jest. Od siebie naprawdę polecam, super tytuł na luźniejszą (ale nie banalną) rozgrywkę. No i te grafiki.. ;)
ma_rio
Posty: 190
Rejestracja: 30 lip 2011, 02:58
Been thanked: 6 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: ma_rio »

Polecam Troyes - świetna gra, bardzo dobrze działa na 2 osoby i są świetnie wykorzystane kostki.
Nie jest po polsku, ale zdaje się są gdzieś w sieci tłumaczenia zasad, a sama gra jest w zasadzie niezależna językowo, albo przynajmniej nieznacznie.
Negatywna interakcja może wystąpić, ale jest dość delikatna.
Zasady wbrew pozorom dość proste.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: josiu »

Kupuj Zamki szalonego Krola Ludwika. Moim zdaniem to najlepsza gra do gry z drugą połówką. Nie pożałujesz. Za szybk przekreśliłes Osadników NI. Rownież świetna na dwie osoby. Z nowości polecam też Roll for the Galaxy.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: Leszy2 »

josiu pisze:Kupuj Zamki szalonego Krola Ludwika. Moim zdaniem to najlepsza gra do gry z drugą połówką. Nie pożałujesz. Za szybk przekreśliłes Osadników NI. Rownież świetna na dwie osoby. Z nowości polecam też Roll for the Galaxy.
Przychylam się do poparcia zarówno Zamków jak i Roll for the Galaxy.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: KamradziejTomal »

Kawernę myślę, że sobie jednak zostawię na następny raz (może pod choinkę?), jak zawalę sobie półkę eurogrami to po powrocie z pracy nic tylko czacha będzie mi dymić od kombinowania ;)

Zamki chwilowo są na radarze, nie jestem pewien co powie na nie żona. Po dzisiejszej rozmowie doszliśmy do wniosku że bardziej potrzebna nam chyba jakaś dobra odskocznia od MP, coś luźniejszego/łątwiejszego/"mniej matematycznego", znaczy po prostu bardziej gateway.

Dlatego znowu zwracam głowę w kierunku Wojowników Podziemia, ma ktoś jakieś pozytywne/zniechęcające wrażenia? Szukam też jeszcze innych gier, ciągle pamiętam o Koncepcie ale już od niego zdecydowanie wolałbym zakupić Zamki.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: misioooo »

Nasza odskocznia to Abyss, K2, BloodBowl, multiuniwersum...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ihasel
Posty: 131
Rejestracja: 20 sty 2016, 20:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: ihasel »

A ja bym zaproponowała La Granja :)
Awatar użytkownika
slav
Posty: 51
Rejestracja: 23 lis 2015, 15:10

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: slav »

U nas się sprawdza Znak Starszych Bogów. Ładnie wykonana gra z kostkami o łatwych do opanowania zasadach.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: KamradziejTomal »

U nas się sprawdza Znak Starszych Bogów. Ładnie wykonana gra z kostkami o łatwych do opanowania zasadach.
To też mi po głowie chodzi od jakiegoś czasu ale nie umiem się zdecydować czy lepiej kupić Znak Starszych Bogów, Horror w Arkham, czy Eldrich Horror, bo wszystkie wydaje się być podobne za to z jakimiś "ale".

Do walki o tytuł pozycji zakupionej wkracza teraz też Wybuchowa mieszanka, która chyba zainteresowała moją żonę.

Ah decyzje decyzje...
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
mazylek
Posty: 194
Rejestracja: 19 lis 2014, 11:54
Lokalizacja: Grodzisk Maz.
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: mazylek »

Rajciu! Nikt nie polecił zamków ale z Burgundii? Moim zdaniem pasuje jak ulał do Waszych potrzeb

mazylek z tapatalka
mazylek -> kolekcja -> sprzedam
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gry dla 2+ osób, różna tematyka, różne gry

Post autor: ko2a »

Przy zakupie nie kieruj sie opinia niektórych recenzentow nt mieszanki bo gra swietna do resetu i pogrania. Kazdej plci przeciwnej gierka sie podoba :)
ODPOWIEDZ