samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: schizofretka »

Tylko Sherlock Holmes Consulting Detective i Gumshoe (w kolejce Arkham Investigator).

Od grania solo fizycznie zdecydowanie preferuję szlifowanie umiejętności na tablecie, albo przeciwko AI, albo po necie.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Inamo
Posty: 38
Rejestracja: 29 sty 2016, 00:37
Lokalizacja: Erkrath

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: Inamo »

schizofretka pisze:Tylko Sherlock Holmes Consulting Detective i Gumshoe (w kolejce Arkham Investigator).

Od grania solo fizycznie zdecydowanie preferuję szlifowanie umiejętności na tablecie, albo przeciwko AI, albo po necie.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Sherlock Holmes Consulting Detective ostatnio ogladalam recenzje i rozczarowal mnie fakt ze jest tylko po angielsku, podobnie z Time stories
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: schizofretka »

Drugie będzie po polsku na pewno, a o pierwszym też były przecieki. Nie wiem na czym stanęło, bo pominąwszy crowdfunding nie wyobrażam sobie, by ktoś się porwał na tłumaczenie...


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
dixie
Posty: 44
Rejestracja: 29 lip 2014, 09:35

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: dixie »

Z wojennych solówek, to aż dziwne, że nikt RAF'u 1940 nie wspomniał. Solitaire z dorobionym trybem dla dwojga ;P
I chyba jeszcze jakiś symulator kampanii podwodnej na Pacyfiku, ale nie pamiętam tytułu. I chyba jeszcze B-17..., trochę się tego znajdzie.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: michalldz90 »

Widzę, że nikt jeszcze nie wymienił Keyflower, który ma świetny, lecz nieoficjalny wariant solo https://boardgamegeek.com/thread/130150 ... re-variant przy którym naprawde świetnie się bawiłem. Polecam przetestować każdemu wielbicielowi tej gry :)
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: kinioo »

dixie pisze:Z wojennych solówek, to aż dziwne, że nikt RAF'u 1940 nie wspomniał. Solitaire z dorobionym trybem dla dwojga ;P
I chyba jeszcze jakiś symulator kampanii podwodnej na Pacyfiku, ale nie pamiętam tytułu. I chyba jeszcze B-17..., trochę się tego znajdzie.

Wlasnie ostatnio zaczalem myslec o jakiejs fajnej symulacji podwodnej, nawodnej, powietrznej dla trybu solo - jeszcze jakies inne konkretne tytuly godne polecenia z tej serii ??

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: Pan_K »

Niedawno ufundowała się druga edycja Nemo's War na KS. Ma być około listopada. Na forum mignęło mi, że ktoś sprzedaje pierwszą edycję. Natomiast nie potrafię powiedzieć, na ile to fajne jest, bo nie grałem...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ma_rio
Posty: 190
Rejestracja: 30 lip 2011, 02:58
Been thanked: 6 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: ma_rio »

Wlasnie ostatnio zaczalem myslec o jakiejs fajnej symulacji podwodnej, nawodnej, powietrznej dla trybu solo - jeszcze jakies inne konkretne tytuly godne polecenia z tej serii ??

K.
W tej chwili są dwie bardzo podobne do siebie gry symulujące działania łodzi podwodnych, w których "kierujesz" jedną łodzią jako jej kapitan.
The Hunters: German U-Boats at War, 1939-43
Silent Victory: U.S. Submarines in the Pacific, 1941-45

Są to jednak gry specyficzne i przed zakupem warto poczytać/pooglądać, czy ten typ rozgrywki jest dla Ciebie.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: TuReK »

w Odkrywcy Nowych Światów
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: akahoshi »

Spotkał się ktoś może z jakąś strategią lądową do gry solo? Najlepiej po polsku, bądź z nieoficjalną polonizacją?
Kupiłem kiedyś Duel of the Giants: Eastern Front do gry solo (żona nie przepada za tematyką II wojny światowej, a głównie z nią gram), gdyż na stronie sprzedawcy była informacja iż liczba graczy to 1-4.
Niestety po zapoznaniu się z instrukcją info ze strony okazało się błędne.
Na BGG wydawca myślał o dodaniu takiej opcji, ale na myśleniu się skończyło.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: DarkSide »

akahoshi, a sprawdź Westerplatte.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: pkajak »

Kilka naszych przemyśleń na temat Onirima - https://grawartaswieczki.wordpress.com/ ... -8-onirim/
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: akahoshi »

DarkSide pisze:akahoshi, a sprawdź Westerplatte.
"Thinking about it" :wink:
Aczkolwiek myślałem o czymś bardziej opartego na scenariuszach.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
ma_rio
Posty: 190
Rejestracja: 30 lip 2011, 02:58
Been thanked: 6 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: ma_rio »

akahoshi,
Z Polska wersją może być problem, bo z tego co wiem najlepsze tytuły, które by spełniały Twoje wymagania są dość niszowe i nie wyszły po polsku, ale może na bgg są jakieś nieoficjalne tłumaczenia.
Jeśli znasz angielski na choćby średnim poziomie, to np mogę polecić Ci "D-Day dice". Gra od 1-2 graczy, ale ja grałem tylko solo i chyba tak się w to gra najlepiej. Gra jest bardzo prosta do nauczenia, a na dodatek instrukcja jest dobrze napisana, więc z nauką nie powinno być problemu.
Gra jednak nie jest typowa grą wojenną/taktyczną, bo jest to gra kościana, w dużej mierze bazująca na mechanizmach zaczerpniętych z Yahtzee, ale klimat czuć i gra się na prawdę fajnie.
Gra polega na zdobywaniu praż w normandii. Każda plaża jest inna i wymaga nieco innego podejścia, wiec można to poniekąd podpiąć pod scenariusze.
Oczywiście jest wiele innych ciekawych gier solo o tematyce WWII, ale są to często cięższe gry i niestety po angielsku.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: akahoshi »

Na D-Day dice, też spoglądałem pożądliwie, ale praktycznie teraz jest nieosiągalna.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: c08mk »

Inamo pisze:...jednak jak to w życiu bywa nie zawsze owo skromne towarzystwo się znajduje wtedy gdy mam ochotę w coś zagrać:)
Widzę, że nie tylko ja mam problem ze znalezieniem współgraczy : )
W praktyce większość gier, które kupuję muszą mieć wariant jednoosobowy. Bez tego w zasadzie nie "opłaca" mi się gry kupować bo wiem, że jeżeli dobrze pójdzie to grę w ciągu roku rozłożę raz. Grę z opcją solo za to mogę rozłożyć w dowolnym momencie gdy mam czas i ochotę.
Inamo pisze:Nie mowie tu tylko o grach z wariantem solo, ale również o tych które go nie maja.
W praktyce chyba tylko Seasons (Pory Roku) grałem mimo że nie ma wersji solo ale jest to typowa gra na punkty tak jak np. Agricola czy Le Havre i ogólnie nie wiem czemu twórcy nie ustalili liczby graczy od jednego. Seasons jednoosobowo jest jak najbardziej grywalne.
Po za tym Firefly The Game, Runebound pomimo, że są zaliczane do gier 1+ osób to są mechanicznie słabe w tym trybie. Za to bardzo dobrze się gra dla klimatu. Podobnie Descent: Wędrówki w Mroku. Są przygody jednoosobowe, niedługo ma wyjść appka ale ogólnie jest to gra dla klimatu i ewentualnie może kiedyś będzie to jedyna gra gdzie pogram obiema stronami na raz - dobrą i złą : )
kinioo pisze: Wlasnie ostatnio zaczalem myslec o jakiejs fajnej symulacji podwodnej, nawodnej, powietrznej dla trybu solo - jeszcze jakies inne konkretne tytuly godne polecenia z tej serii ??
B-29 Superfortress + dodatek Hell over Korea
The Hunters albo nowa Silent Victory
To są typowe symulacje czyli gry proceduralne jeżeli tego szukasz. Rzuty kością, sprawdzanie wyniku, przejście do kolejnej tabeli, rzuty, sprawdzanie, tabela, itd. Ogólnie gry są bardzo realistyczne i tworzą fajną opowieść historyczną ale po jakimś czasie mogą stać się monotonne.

Z powietrznych gier solo mogę polecić serię Leader.
Thunderbolt-Apache Leader
Phantom Leader
Hornet Leader + dodatek Cthulhu
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: kinioo »

ma_rio pisze:
Wlasnie ostatnio zaczalem myslec o jakiejs fajnej symulacji podwodnej, nawodnej, powietrznej dla trybu solo - jeszcze jakies inne konkretne tytuly godne polecenia z tej serii ??

K.
W tej chwili są dwie bardzo podobne do siebie gry symulujące działania łodzi podwodnych, w których "kierujesz" jedną łodzią jako jej kapitan.
The Hunters: German U-Boats at War, 1939-43
Silent Victory: U.S. Submarines in the Pacific, 1941-45

Są to jednak gry specyficzne i przed zakupem warto poczytać/pooglądać, czy ten typ rozgrywki jest dla Ciebie.
Dzieks. jasne, najpierw zrobie 'research' - jak zawsze. :)
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
ivan2k5
Posty: 155
Rejestracja: 21 cze 2014, 16:13
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: ivan2k5 »

Z powietrznych gier solo mogę polecić serię Leader.
Thunderbolt-Apache Leader
Phantom Leader
Hornet Leader + dodatek Cthulhu
Tylko to są szybkie i prostsze gry z segmentu solo - jeśli coś bardziej złożonego to polecam RAF.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: rastula »

bardzo subiektywna ocena. zapewne dla wargamera te gry są bardzo proste, ale dla euro gracza 30 stron instrukcji i 200 żetonów to jednak spory skok jakościowy :).

żeby nie było gry świetne, polecam... ale na pewno jest to stopień wyżej niż np. Robinson
Awatar użytkownika
ivan2k5
Posty: 155
Rejestracja: 21 cze 2014, 16:13
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: ivan2k5 »

Obiektywnie zawsze wypowiadam się subiektywnie ;) W Phantom Leader 23 strony z czego zasad 17 z olbrzymimi przerwami między akapitami + sporo ilustracji. Żetonów mnogo ale jak podzielić na typy to też nie tak wiele. Niemniej przyjemna gra na szybki skirmish. Co do Robinsona - jakoś wydaje mi się że zasady Leader`ów są prostsze... ale każdemu co innego ... ;)

Inne solo w które grywam (kolejność przypadkowa):
RftG
D-Day Dice
Tiny Epic Galaxies
Dungeon Roll
SH:Anioł Śmierci
Czerwony Listopad
Oczywiście wspomniane: RAF i MK

Czekają na spróbowanie solo: Osadnicy:NI, Legendary:Alien, Zamki SzKL
tasil
Posty: 22
Rejestracja: 23 paź 2014, 11:12
Lokalizacja: Poznań i okolice

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: tasil »

Moja lista 'solówek':

- Kamień gromu,
- Piętaszek,
- Robinson

Kolejność nieprzypadkowa.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: Dwntn »

kinioo pisze:Wlasnie ostatnio zaczalem myslec o jakiejs fajnej symulacji podwodnej, nawodnej, powietrznej dla trybu solo - jeszcze jakies inne konkretne tytuly godne polecenia z tej serii ??

K.
Poza wspomnianymiThe Hunters i Silent Victory mogę polecić tytuły bardziej rozbudowane z tej samej tematyki :

- Steel Wolves: The German Submarine Campaign Against Allied Shipping
- Silent War (pierwsza część wspomnianej powyżej gry, traktująca o wojnie podwodnej USA przeciw marynarce Japonii, ten sam system, lecz mniej zasad i żetonów do ogarnięcia).
Mniej zaawansowane, ale dające równie sporo frajdy są gry z serii leader od DVG. Parę miesięcy temu zakończył się Ks gdzie ufundowane zostały Gato Leader i druga edycja U-Boat Leader. Gry powinny trafić do sklepów jakoś w okresie wakacyjnym. Przewagą tych dwóch tytułów jest możliwość zagrania całego scenariusza kampanii w 2-3h.

Jeśli chodzi o segment gier solo, ja również jak kilku przedmówców kieruje się w kupowaniu nowych gier tym aby gra była grywalna dla jednego gracza albo miała dedykowany tryb solo. Wynika to z faktu iż często moje gusta nie koniecznie pokrywają się z resztą grupy z którą grywam (interesuje mnie głównie tematyka wojenno-hitlstoryczna podczas gdy większą część grupy stanowią euro gracze) i/lub często gry solo dają mi większą możliwość imersji w grę niż przy większym składzie (i.e. lepszych story telling).

Z tytułów do grania solo mogę polecić:

Gry o tematyce wojennej:
- Space Empires 4x (3/4 scenariuszy przeznaczonych jest do rozgrywki solo, są świetnie przygotowane i gra ma całkiem dobre AI zastępujące tzw. Alien Playera)
- Conflict of Heroes (kontrola różnych frakcji w formacje "granie za kogoś" lub pełny tryb solo w dodatku solo expansion)
- Hornet Leader (chyba najbardziej udana z całej serii Leaderów. Doczekała się rozszerzenia Sci-fi Cthulhu Conflict)
- pozostałe gry z serii Leader od DVG (na ogół łatwe do opanowania zasady, szybka rozgrywka scenariuszy lub kampanie. Gry o dużym potencjale regrywalności)

Inne gatunki:
- Puerto Rico (wariant solo na BGG)
- Troyes
- Zombicide (cała seria)
- Mistfall
- Pathfinder Adventure Card Game (Bardzo dobra do gry solo, w połączeniu z Adventure guide z BGG uzyskujemy feel odgrywania sesji RPG)
- Space Hulk (można grać w dwie lub trzy osoby, ale do rozgrywek solo także się nadaje, jeśli komuś nie przeszkadza kontrolowanie Genokradów i Space Marines)
- Viticulture (nie wiem jak w innych edycjach, ale w Essential Edition jest bardzo dobry tryb solo z wykorzystaniem talii "Automa")
- Tiny Epic Galaxies
- Conquest of the planet Earth (tryb solo jest w tej grze ciekawszy od trybu na 2-6 graczy :) )
- The Kaiser's Pirates
- Osadnicy: Narodziny Imperium

Polecam także zgłębić segment gier do samodzielnego składania - print and play. Tutaj mogę polecić takie gry jak:

- Delve the dice game (wystarczy kostka D6 i ołówek. Dużym plusem jest spora ilość dostępnych w internecie scenariuszy)
- Inception solo card game (Karciana adaptacja filmu C. Nolana w której odtwarzamy losy bohaterów filmu starających się zaszczepić ideę w umyśle jednej osoby poprzez podróż i pokonywanie zadań i wyzwań na kolejnych poziomach snu)
- Micro Space Empire (prosta gra na 10min ale ze sporą regrywalnością)
- Utopia Engine oraz Utopia Engine Beast Hunter (bardzo ambitne gry kościane, w zasadzie łamigłówki bazujące na rzutach kością. Wciągają bardziej niż sudoku. W dodatku są łatwe do przygotowania - wystarczy wydrukować dwie strony A4 i posiadać dwie kostki D6)
- seria Shadows Upon Lassadar.

- K.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: NTomasz »

w nic :D planszówki solo są słabowite
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: Andy »

NTomasz pisze:w nic :D planszówki solo są słabowite
"Co prawda się nie znam, ale chętnie się wypowiem". Brawo!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: samotność i planszowki:) czyli w co gracie w pojedynkę?

Post autor: rattkin »

Ale to prawda jest. Są, jakoś tam się gra od biedy, ale na tle innych alternatyw do spędzania czasu solo, planszówka wypada wątpliwie.
ODPOWIEDZ