51. Stan - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: Pynio »

Jeśli chodzi o te akcje z planszetki stronnictwa, to graliście dobrze. My graliśmy non stop źle wybierając jedną akcję :) Instrukcja jest napisana w taki sposób, że nie do końca wiadomo. Dopiero kilka filmów na YT typu Watch it played pozwoliło stwierdzić, że akcje w turze można wykonać wszystkie.

(to znaczy można wykonać wszystkie ale jedną na rundę ;) )
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2023, 14:51 przez Pynio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: zuroslawski »

Pytanie nasunelo mi sie bo wlasnie ogladam stream z gameplayu na pogramyTV i mieli podobny dylemat i stwierdzili ze powinni wykonac tylko raz w fazie akcji np. wymiane 1 zelaza na 2 zetony kontaktu. Ja to robilem tak, ze gdy byla moja kolej dokonywalem wymiany 1 zelazo na 2 zetony kontaktu. Nastepnie kolejny gracz. Nastepnie moja kolej i znow wymiana 1 zelaza na 2 zetony kontaktu. Jedynie w mojej kolejce wielokrotnie wysylalem np. 4 robotnikow po 2 karty. Ze streama i w sumie z instrukcji wychodzi na to ze moge to wykonac tylko raz i koniec, podobnie jak akcje z kart.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: Pynio »



12m 10 sek.

Teraz gramy tak. Wcześniej graliśmy tak, że z dostępnych trzech akcji z własnej planszetki zagrywaliśmy WYŁĄCZNIE jedną na całą turę. Dało się grać, ale wlekło się niemiłosiernie.
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: zuroslawski »

Ok, wlasnie teraz ogladalem jak gral Trzewiczek w 51 Stan i tez zaznaczal surowcami wykonanie tej akcji na karcie frakcyjnej. Czyli jedna akcja na ture. To zmienia troche teraz granie. Bo gralismy tak ze jak mialem powiedzmy 3 pistolety u mutantow to mozna je bylo wymienic na 9 zetonow kontaktu czerwonych. Dlatego karta rusznikarz wydawala mi sie np. bez sensu i nikt z niej nie korzystal, teraz juz wiem ze ni tak to powinno wygladac.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

Pynio pisze: 06 kwie 2023, 14:35 Jeśli chodzi o te akcje z planszetki stronnictwa, to graliście dobrze. My graliśmy non stop źle wybierając jedną akcję :) Instrukcja jest napisana w taki sposób, że nie do końca wiadomo. Dopiero kilka filmów na YT typu Watch it played pozwoliło stwierdzić, że akcje w turze można wykonać wszystkie.

(to znaczy można wykonać wszystkie ale jedną na rundę ;) )
Nie w turze a rundzie. Kazda akcje mkzesz wykonac jeden raz na runde czyli lacznie 3akcje.
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 473
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: sopel82 »

BOLLO pisze: 06 kwie 2023, 15:32 Nie w turze a rundzie. Kazda akcje mkzesz wykonac jeden raz na runde czyli lacznie 3akcje.
Przy czym akcje niejednorazowe możesz wykonać od razu wielokrotnie w jednej turze (np. akcję z planszy frakcji wydania 2 robotników za kartę lub surowiec możesz od razu zrobić np wydanie 6 robotników)
Pynio pisze: 06 kwie 2023, 14:35 Instrukcja jest napisana w taki sposób, że nie do końca wiadomo.
Moim zdaniem w instrukcji bardziej niż na suche wymuszone żarty, mogli się skupić na doprecyzowaniu niektórych rzeczy, zwłaszcza, że mimo wszystko zasady są dość proste.
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: zuroslawski »

Moim zdaniem w instrukcji bardziej niż na suche wymuszone żarty, mogli się skupić na doprecyzowaniu niektórych rzeczy, zwłaszcza, że mimo wszystko zasady są dość proste.
Dokladnie, instrukcja niby przystepna, zasady proste ale konkretne rzeczy nie sa doprecyzowane zeby nikt nie mial watpliwosci.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

sopel82 pisze: 06 kwie 2023, 15:37
BOLLO pisze: 06 kwie 2023, 15:32 Nie w turze a rundzie. Kazda akcje mkzesz wykonac jeden raz na runde czyli lacznie 3akcje.
Przy czym akcje niejednorazowe możesz wykonać od razu wielokrotnie w jednej turze (np. akcję z planszy frakcji wydania 2 robotników za kartę lub surowiec możesz od razu zrobić np wydanie 6 robotników)
Pynio pisze: 06 kwie 2023, 14:35 Instrukcja jest napisana w taki sposób, że nie do końca wiadomo.
Moim zdaniem w instrukcji bardziej niż na suche wymuszone żarty, mogli się skupić na doprecyzowaniu niektórych rzeczy, zwłaszcza, że mimo wszystko zasady są dość proste.
No wlasnie nie. Pisalwm juz wielokrotnie o tym . NIE mozesz kumulowac surowcow by zrobic jedna silniejsza akcje. Jezeli mowa jest o wydaniu 2xpracownikow to nie mozesz wydac 6 aby zrobic lepsza akcje. Tak to nie dziala.

Tutaj to wyjasniam
viewtopic.php?p=1322566#p1322566
Awatar użytkownika
gotrek992
Posty: 93
Rejestracja: 16 cze 2018, 15:45
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: gotrek992 »

Wycięty fragment odpowiedzi J. Kijanki:

"Rozumiem to tak że w 1 turze mogę np. wydać 1złom i otrzymać 1 szary znacznik. W 2giej turze 1broń [...]
> To oznacza, że w pierwszej Akcji mozna wydać1 złom, aby otrzymać 1 znacznik, a w drugiej Akcji 1 broń [...]
Oznacza to, że w 1 Turze - a doładniej w fazie Akcji danej Tury (nazywanej przez pana Rundą) można każdą z tych Akcji wykonać po razie.
3) Nie, nie można powtarzać w danej turze juz raz wykonanych Akcji - jeżeli na planszetce jest Akcja: wydaj 1 złom, aby otrzymać 1 znacznik - do przez cała fazę Akcji (czyli fazę jednej Tury) mozna jąwykonac tylko raz z tej planszetki."

Przepraszam, ale bardziej zawile niż w tej odpowiedzi nie da się ująć tej jakże prostej do wytłumaczenia zasady.
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 473
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: sopel82 »

BOLLO pisze: 06 kwie 2023, 21:24 No wlasnie nie. Pisalwm juz wielokrotnie o tym . NIE mozesz kumulowac surowcow by zrobic jedna silniejsza akcje. Jezeli mowa jest o wydaniu 2xpracownikow to nie mozesz wydac 6 aby zrobic lepsza akcje. Tak to nie dziala.
W instrukcji jest napisane, że mozna ;)

Obrazek

Przykład chyba nie pozostawia wątpliwości. Mowiłem tylko o akcjach wielokrotnych, gdzie wyraźnie jest napisane że można wykonać akcje więcej niż jeden raz. A jeśli gdzieś piszą, że jest jednak inaczej (a nie poprawili tego w instrukcji Ultimate) to coż mogę powiedzieć… może się pomylili w odp na maila? W tej odpowiedzi co podesłełeś „j.w” tez nie jest dla mnie jasną odpowiedzią

EDIT. W Watch It Played tez mówi, że można od razu wydać wielokrotność
Spoiler:
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: zuroslawski »

No ta akcja jest podobna jak w Osadnikach:NI i tam tez mozna bylo wyslac wielokrotnosc 2 robotnikow aby dostac np. 2 karty, zreszta instrukcje tez tak rozumiem. Ale dobrze ze wyjasniliscie jak powinno sie korzystac z akcji na frakcji bo gralbym zle.
ElPrzemas
Posty: 20
Rejestracja: 21 lut 2022, 07:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: ElPrzemas »

Oglądając stream jak gra Ignacy można zobaczyć, że akcje z plansz frakcji można wykonać 1 raz każdą (poza tą ostatnią, która można wykonywać wielokrotnie). Czyli sojusz mutantów:
2 zębatki na 2 szare kontakty (nie można 4 na 4 itd.)
W innej akcji 1 pistolet na 3 czerwone kontakty,
i w innej 1 paliwo na 1 niebieski kontakt.
Kolejny raz te akcje można zrobić w następnej turze/rundzie (nie wiem które jest które, ale generalnie po fazie czyszczenia się to resetuje).
Jeśli chodzi o wymianę ludzi za karty/surowce można wymienić 2 ludzi na 1 kartę/surowiec (lub nawet 4 na 2 itd.) w każdym swoim ruchu w fazie akcji.
gregoff
Posty: 792
Rejestracja: 02 maja 2006, 22:55
Lokalizacja: Świecie nad Wisłą
Has thanked: 521 times
Been thanked: 153 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: gregoff »

Taka dygresja. Gra na rynku kilka dobrych lat. Dwie edycje nowe, instrukcja przepisana a i najwięcej problemu akcje z planszetki. Ja sam w tym roku tłumaczyłem to już w dwóch miejscach ;)

Nie widziałem innej gry z tak powtarzającym się problemie w interpretacji ;)
Jestem tak stary, że pamiętam internet do którego sie dzwoniło...
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

Jeszcze raz . Masz 3 akcje frakcyjne na planszetce i kazda z nich mozesz wykonac max 1x na runde. Natomiast zamiane robotnikow mozesz robic dowolna liczbe razy do puki masz dostepnych robotnikow. Fakt ponownie w instrukcji powielaja ten sam blad tlumaczeniowo logiczny.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: scraber »

BOLLO pisze: 07 kwie 2023, 11:03 Jeszcze raz . Masz 3 akcje frakcyjne na planszetce i kazda z nich mozesz wykonac max 1x na runde. Natomiast zamiane robotnikow mozesz robic dowolna liczbe razy do puki masz dostepnych robotnikow. Fakt ponownie w instrukcji powielaja ten sam blad tlumaczeniowo logiczny.
Tylko warto mieć na uwadze, że można tych robotników wymieniać w jednej turze na zasadzie
- 2 robotnicy za 1 kartę
- 10 robotnicy za 3 karty + 2 surowce
...
Uogólniając, w jednej turze - 2N robotników za N surowców/kart w dowolnej kombinacji

To samo się tyczy kart, na których jest zapis, że można wykonać więcej niż 1 raz.
Wtedy to do nas należy decyzja czy rozbijamy taką akcję na kilka tur, czy od razu robimy w ramach jednej
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 473
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: sopel82 »

scraber pisze: 07 kwie 2023, 11:18 Wtedy to do nas należy decyzja czy rozbijamy taką akcję na kilka tur, czy od razu robimy w ramach jednej
Doczytaj sobie wyżej. O tym jest dyskusja już kilka postów. Jest też link do postu z wyjaśnieniami od J Kijanki, który zacytował BOLLO, gdzie teoretycznie jest inaczej (choć dla mnie to aż tak wprost z tego maila nie wynika).
ElPrzemas pisze: 07 kwie 2023, 09:04 Jeśli chodzi o wymianę ludzi za karty/surowce można wymienić 2 ludzi na 1 kartę/surowiec (lub nawet 4 na 2 itd.) w każdym swoim ruchu w fazie akcji.
Czy na streamie, o której wspominałeś widziałeś, żeby tak robił? Tj chodzi tylko o wydanie 4 lub więcej robotników (na akcję wielokrotną na samym dole planszetki).
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: BOLLO »

scraber pisze: 07 kwie 2023, 11:18
BOLLO pisze: 07 kwie 2023, 11:03 Jeszcze raz . Masz 3 akcje frakcyjne na planszetce i kazda z nich mozesz wykonac max 1x na runde. Natomiast zamiane robotnikow mozesz robic dowolna liczbe razy do puki masz dostepnych robotnikow. Fakt ponownie w instrukcji powielaja ten sam blad tlumaczeniowo logiczny.

To samo się tyczy kart, na których jest zapis, że można wykonać więcej niż 1 raz.
Wtedy to do nas należy decyzja czy rozbijamy taką akcję na kilka tur, czy od razu robimy w ramach jednej
Nie wprowadzaj ludzi w blad. 1AKCJA NA TURE.Chyba ze piszesz o konkretnej karcie ktora to ma takowe modyfikacje to daj jej zdjecie.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: scraber »

BOLLO pisze: 07 kwie 2023, 11:33
scraber pisze: 07 kwie 2023, 11:18
BOLLO pisze: 07 kwie 2023, 11:03 Jeszcze raz . Masz 3 akcje frakcyjne na planszetce i kazda z nich mozesz wykonac max 1x na runde. Natomiast zamiane robotnikow mozesz robic dowolna liczbe razy do puki masz dostepnych robotnikow. Fakt ponownie w instrukcji powielaja ten sam blad tlumaczeniowo logiczny.

To samo się tyczy kart, na których jest zapis, że można wykonać więcej niż 1 raz.
Wtedy to do nas należy decyzja czy rozbijamy taką akcję na kilka tur, czy od razu robimy w ramach jednej
Nie wprowadzaj ludzi w blad. 1AKCJA NA TURE.Chyba ze piszesz o konkretnej karcie ktora to ma takowe modyfikacje to daj jej zdjecie.
Czym zatem różni się plansza frakcji, na której możemy dokonać wielokrotności wymiany od kart które mają "możesz wykonać X razy"

Obrazek


EDIT: W angielskiej instrukcji jest to lepiej wytłumaczone, jak dobrze kojarzę live charytatywny po kampani na GF to Ignacy tak właśnie grał z Joanną
Obrazek

Kod: Zaznacz cały

If it can be used more than once, you can choose to activate it all at once
or on different turns
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2023, 11:57 przez scraber, łącznie zmieniany 3 razy.
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: minimati »

Może warto stosować się do instrukcji, która w tych dwóch punktach jest jasna, skoro Portal/jego przedstawiciel nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi :p
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: scraber »

Fakt faktem, polski zapis w instrukcji nie jest tak dokładny jak angielski odpowiednik.

Obrazek

Ale na wycinku instrukcji sopel82, jest zapis że można wymienić 4 roboli na 2 surowce, tak samo grę przedstawia Rodney i jeśli mnie pamięć nie myli to tak samo grał Ignacy z Joanną na charytatywnym live do którego już nie widzę linku
Tak samo to również działa w Osadnikach

Kod: Zaznacz cały

Jeśli gracz posiada Lokację z Akcją, która może być aktywowana dwukrotnie, może
aktywować ją raz w turze, a potem kolejny raz w którejś z kolejnych swoich tur albo
aktywować ją od razu dwukrotnie, tym samym wydając podwójną liczbę Dóbr oraz
wykonując akcję dwukrotnie. 
Zacytowany przez BOLLO fragment Joanny, w żaden sposób temu nie przeczy
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2023, 12:04 przez scraber, łącznie zmieniany 3 razy.
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: minimati »

Obrazek
Myślę, że ten fragment FAQ nie pozostawia żadnych wątpliwości :)
ElPrzemas
Posty: 20
Rejestracja: 21 lut 2022, 07:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: ElPrzemas »


Czy na streamie, o której wspominałeś widziałeś, żeby tak robił? Tj chodzi tylko o wydanie 4 lub więcej robotników (na akcję wielokrotną na samym dole planszetki).
To akurat jest w instrukcji (ultimate na str 10)
"... gracz może odrzucić 4 ludzi i pobrać 1 kartę i 1 pistolet"

I w FAQ str 18
"Czy mogę wykonać wszystkie akcje w jednej turze, jeśli Akcja Lokacji lub Akcja Frakcji może być aktywowana więcej niż raz na rundę?

Tak, mogą być aktywowane wielokrotnie podczas jednej tury lub raz podczas wielu tur (jak chcesz)"
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: scraber »

O fajnie, że dodali FAQ względem master setu :D

Czyli wszystko jasne, jest zapis w polskiej instrukcji, nie trzeba wertować po angielskich albo bliźniaczych grach.

tl;dr można robić wielokrotności w ramach jednej akcji jeśli jest wzmianka o wielokrotnej akcji.
Na przykładzie karty poczty, mogę w ramach jednej akcji wydać 2 ludziki na 2 niebieskie dystanse
Obrazek
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 473
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: sopel82 »

minimati pisze: 07 kwie 2023, 11:55 Myślę, że ten fragment FAQ (...)
Gdzie można znaleźć FAQ? (przeoczyłem coś w instrukcji ultimate? :D)
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: 51. Stan - pytania i wątpliwości

Post autor: minimati »

sopel82 pisze: 07 kwie 2023, 12:28
minimati pisze: 07 kwie 2023, 11:55 Myślę, że ten fragment FAQ (...)
Gdzie można znaleźć FAQ? (przeoczyłem coś w instrukcji ultimate? :D)
18. strona instrukcji 51 stanu w edycji ultimate.
ODPOWIEDZ