Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

Spieszę donieść, że KS-owa Pax Porfiriana już w Polsce. Z zewnątrz wygląda obłędnie, a jak wewnątrz dowiem się dopiero 24 grudnia :lol: :mrgreen:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: ghostdog »

Pytanie odnośnie Pax Pamir. Jakie są różnice pomiędzy wersjami? Tylko wizualne czy coś pozmieniało się w mechanice?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
kmd2000
Posty: 324
Rejestracja: 26 sty 2017, 23:59
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Has thanked: 130 times
Been thanked: 125 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: kmd2000 »

ghostdog pisze: 09 gru 2019, 20:07 Pytanie odnośnie Pax Pamir. Jakie są różnice pomiędzy wersjami? Tylko wizualne czy coś pozmieniało się w mechanice?
Zmian sporo, taka wersja 1.5.
Jeśli chcesz przekonać się empirycznie - służę swoją kopią ;)
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: ghostdog »

Chodzi o to, ze mam stara i nie wiem czy aktualne filmiki się nadaja
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: kisiel365 »

Cole dość fajnie opowiadał o tym trochę podczas wywiadu i samej gry. Generalnie nowa jakby zawiera od razu rozszerzenie, poprawiono grafiki, żeby były bardziej zgodne z historycznymi wizerunkami, klocki lepiej wizualizują dominację, trochę wycięto zasad, które zdaniem Cole'a nic nie wnosiły, a niepotrzebnie mąciły.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
koloX
Posty: 83
Rejestracja: 16 gru 2011, 10:17
Has thanked: 40 times
Been thanked: 18 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: koloX »

Czy w taką Porfirianę da się zagrać z ludźmi nie znającymi angielskiego? W sensie karty się powtarzają, tekst się powtarza, można niedużym wysiłkiem stworzyć jakąś ściągę gdzie ktoś sprawdzi co jego karta robi?
Czy wszystkie Paxy są tak samo mocno zależne językowo?
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Rafal_Kruczek »

koloX pisze: 12 gru 2019, 21:40 Czy w taką Porfirianę da się zagrać z ludźmi nie znającymi angielskiego? W sensie karty się powtarzają, tekst się powtarza, można niedużym wysiłkiem stworzyć jakąś ściągę gdzie ktoś sprawdzi co jego karta robi?
Czy wszystkie Paxy są tak samo mocno zależne językowo?
Zależność językowa nie jest duża.
Wiekszośc tekstu na kartach to nazwy i klimatyczne opisy.
Więszkość zdolności na kartach jest w postaci ikonek (we wczesniejszych grach z nazwa tej zdolności). Do ikonek są ogólne opisy w instrukcji( w pax pamir 2 ściąg nawet jest dołączona)
Nieliczne karty maja krótkie zdolności.
Ale przede wszystkim nie ma w zasadzie ukrytych zdolności WSZYSTKIE karty wchodza z otwartego rynku, więc można wyjaśniac karty gdy będą się pojawiać.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: MataDor »

Ostatnio zdecydowałem się na zakup Pax Porfiriana. Po 5 rozgrywkach mogę powiedzieć że to fenomenalna pozycja. Replayabilty ogromne. Każda gra inna. Możliwości w grze MULTUM. Klimat świetny!
Karty które przed zakupem wydały mi się okropieństwem (jakby je ktoś posklejał z kawałków papieru) sprawdziły się bardzo dobrze. Czytelne i przejrzyste. Tylko grać!
Dobrze że jeszcze po tylu latach grania trafiają mi się takie perełki, które sprawiają mi tak dużą przyjemność z grania, jak ta pozycja.
Bardzo polecam.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 399
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Lets_Grajmy »

Nie wiem czy słyszeliście o takim tytule. Trafiłem ostatnio na grę Print and Play "Pax Expanse", która jest oparta na Pax Pamir, tylko że w świecie znanym z serialu. Dochodzą do podstawowych reguł pewne zmiany.

Wkrótce kończę drukowanie. Jak zagram to dam znać, ale nie grałem niestety w Pamir więc nie będę miał porównania.

Na BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/287682/pax-expanse
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Namurenai »

Słyszałem, czytałem, miałem nawet w planach zlecenie pnp do jakiejś profesjonalnej drukarni (bo tematycznie niesamowicie to wyszło dla fana książek i serialu, a modyfikacje zasad nie brzmiały źle dla kogoś kto grał w oryginał), ale potem jakoś pomysł upadł.

Koniecznie daj znać co i jak :)
dgd79
Posty: 93
Rejestracja: 10 maja 2014, 09:54
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: dgd79 »

a jak Pax Pamir (i jeśli wiadomo Pax Expanse) skaluje się do 2os. rozgrywki?
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: AnimusAleonis »

strategie_pl pisze: 01 mar 2020, 18:04 Nie wiem czy słyszeliście o takim tytule. Trafiłem ostatnio na grę Print and Play "Pax Expanse", która jest oparta na Pax Pamir, tylko że w świecie znanym z serialu.
Też widziałem i czytałem ale bez czasu na zrobienie p'n'p, ale tweaks do zasad wyglądają ciekawie i tematycznie, no i byłem pod dużym wrażeniem samej produkcji graficznej tego projektu, oczywiście mieli ułatwione zadanie bo dużo mogli z serialu ściągnąć ale i tak robi wrażenie ... jakby nie było koniecznie daj znać :D

Tak a propos: czy ktoś wie co się dzieje z tym serialem? Z tego co pamiętam ostatni sezon który oglądałem skończył się z soprą ilością niedokończonych wątków, będzie następny sezon czy pogrzebany serial?
dgd79 pisze: 02 mar 2020, 10:17 a jak Pax Pamir (i jeśli wiadomo Pax Expanse) skaluje się do 2os. rozgrywki?
Expanse jest od 3 graczy z tego co pamiętam, a Pamir moża grać we dwójkę i jest OK... ale rozgrywka sporo traci moim zdaniem.
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

AnimusAleonis pisze: 02 mar 2020, 10:27 Tak a propos: czy ktoś wie co się dzieje z tym serialem? Z tego co pamiętam ostatni sezon który oglądałem skończył się z soprą ilością niedokończonych wątków, będzie następny sezon czy pogrzebany serial?
A na którym sezonie skończyłeś? Na 3 czy 4? :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: AnimusAleonis »

DarkSide pisze: 02 mar 2020, 10:39 A na którym sezonie skończyłeś? Na 3 czy 4? :wink:
Hah... już miałem pisać że na 4 ale nope wynika że na 3... jakoś te permiery od SyFy mnie mijają bo nic nie słyszałem o 4.... ale za to wiem co na przyszły weekend oglądamy :mrgreen:
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: pwoloszun »

dgd79 pisze: 02 mar 2020, 10:17 a jak Pax Pamir (i jeśli wiadomo Pax Expanse) skaluje się do 2os. rozgrywki?
Gralem kilka razy i imho Pax Pamir kompletnie NIE nadaje sie do 2p.

Na dwa 2p najlepsze i ogolnie najlepsze w serii jest Pax Renaissance, potem Pax Porfiriana, potem Pax Emancipation(imho bardzo niedoceniany tytul). Dalej Pax Transhumanity, ale ja poki co jestem mocno rozczarowany(o tym pozniej).
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: orzeh »

pwoloszun pisze: 02 mar 2020, 11:23
dgd79 pisze: 02 mar 2020, 10:17 a jak Pax Pamir (i jeśli wiadomo Pax Expanse) skaluje się do 2os. rozgrywki?
Gralem kilka razy i imho Pax Pamir kompletnie NIE nadaje sie do 2p.

Na dwa 2p najlepsze i ogolnie najlepsze w serii jest Pax Renaissance, potem Pax Porfiriana, potem Pax Emancipation(imho bardzo niedoceniany tytul). Dalej Pax Transhumanity, ale ja poki co jestem mocno rozczarowany(o tym pozniej).
Pamir 2nd ed ma świetnego bota do 2 ch osób (tzn gra jako 3 gracz).
Emancipation jest bardzo "delikatne" moim zdaniem i np gracze z którymi gram nie chcą już grać bo da się uwalić grę po prostu (dużo chętniej w Transhumanity).
Jesteś rozczarowany Transhumanity - why?
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: grabol »

pwoloszun pisze: 02 mar 2020, 11:23 Na dwa 2p najlepsze i ogolnie najlepsze w serii jest Pax Renaissance...
Na dwie osoby moim zdaniem nie, tylko w pełnym 4 osobowym składzie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: warlock »

grabol pisze: 02 mar 2020, 11:46
pwoloszun pisze: 02 mar 2020, 11:23 Na dwa 2p najlepsze i ogolnie najlepsze w serii jest Pax Renaissance...
Na dwie osoby moim zdaniem nie, tylko w pełnym 4 osobowym składzie.
Zdecydowanie najlepiej działa na dwie osoby (na 3 też uwielbiam), bo daje największą kontrolę nad grą i pozwala jako tako przewidywać stan planszy i rynku. Przy 4 graczach sytuacja zmienia się tak bardzo, że mamy w zasadzie wyłącznie taktyczne decyzje.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

AnimusAleonis pisze: 02 mar 2020, 10:43
DarkSide pisze: 02 mar 2020, 10:39 A na którym sezonie skończyłeś? Na 3 czy 4? :wink:
Hah... już miałem pisać że na 4 ale nope wynika że na 3... jakoś te permiery od SyFy mnie mijają bo nic nie słyszałem o 4.... ale za to wiem co na przyszły weekend oglądamy :mrgreen:
To się da łatwo wytłumaczyć. SyFy po 3 sezonach wypiął się na serial i czwarty (oraz zapowiadany piąty) jest juz pod egidą Amazon Prime Video.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: pwoloszun »

Edited: 2020-03-06
Ok, udalo mi sie zagrac przeciw zywemu przeciwnikowi i gra zyskala mocno w oczach.

Ponizsze komentarze nieco sie zdewaluowaly, pozniej napisze bardziej aktualne wrazenia.
Spoiler:
PS. Jesli ktos jest zainteresowany partia LIVE 2p na Vassalu/TTS to niech koniecznie napisze do mnie na priv.
Ostatnio zmieniony 06 mar 2020, 13:21 przez pwoloszun, łącznie zmieniany 1 raz.
Podcast dżentelmeni przy stole:
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: pwoloszun »

orzeh pisze: 02 mar 2020, 11:32
Pamir 2nd ed ma świetnego bota do 2 ch osób (tzn gra jako 3 gracz).
Emancipation jest bardzo "delikatne" moim zdaniem i np gracze z którymi gram nie chcą już grać bo da się uwalić grę po prostu (dużo chętniej w Transhumanity).
Ad Pamir: nie gralem z botem, natomiast ciezko mi sobie wyobrazic, zeby papierowy bot mogl w jakimkolwiek stopniu zastapic zywego przeciwnika, zwlaszcza w tak zlozonej grze. Moze koledzy z Gdanska sie wypowiedza?

Ad Emancipation: no mozna uwalic gre, ale wciaz Ci gracze ktorzy spelnia swoje warunki licza VP i przegrywaja mniej(czytaj miedzy wierszami). BTW imho to jest bardzo ciekawy aspekt Emancipation i doklada kolejna warstwe decyzji w jakim stopniu chcesz wspolpracowac, a w jakim wspolpracowac, ale tak mniej optymalnie, troche nie po mysli wspolgraczy :)
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: orzeh »

Nie mam teraz jak się odnieść, chętnie bym podyskutował, ale głównie co widzę to masz zarzut do zbierania kasy, tutaj jest jeszcze inny rodzaj płacenia - sprzedawanie patentów. Mam obecnie 8 partii (plus 2 które były nauką zasad), nie jest to dużo ale widzę że:
1. Abilitki na kartach sa mocne, dlatego nie ma ich na (imo) na wszystkich, każda właściwość może być lepiej lub gorzej wykorzystana ale nie widziałem gry gdzie była totalnie olana (chyba że specjalnie ktoś robił research tej karty)
2. Nuda? Nie wiem czego oczekujesz i to Twoje zdanie, lecz manipulacja splayem (impakty+reżimy), żetonami i kiedy odpalić tipping point+uniemożliwianie typhoonu innym graczom, mnie to emocjonuje
3. Co do zbierania funduszy, pierwszy etap gry faktycznie obfituje w tą akcje i nie ma co ukrywać że tego się nie robi, jednakże wydaje mi się że tu o to chodzi żeby w odpowiednim momencie to wykonać z dodatkową akcją. Dużo zależy od sytuacji w grze.
4. Wszystkie gry w które grałem obfitowały w płacenie własnie patentami a nie za pomocą standardowych akcji płacenia (no może się dopłacało).
5. Nie zgodzę się że jest statyczna, chyba że Ci chodzi o to że nowe karty nie wchodzą automatycznie. KAŻDA zmiana na "rynku" ma wpływ na grę i postrzeganie na poczynania przeciwnika w jednej z warstw.
6. Dziedziny naukowe dla laika (gracza) jednak są trochę abstrakcyjne

Ogólnie, nie jest moją intencją Cię przekonać, Emancipation uwielbiałem (niestety pozostaje mi Vassal bo j/w).
Co do VASSALA - juz rozmawialiśmy, ja moge tylko off-line ;)
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: grabol »

warlock pisze: 02 mar 2020, 11:57
grabol pisze: 02 mar 2020, 11:46
pwoloszun pisze: 02 mar 2020, 11:23 Na dwa 2p najlepsze i ogolnie najlepsze w serii jest Pax Renaissance...
Na dwie osoby moim zdaniem nie, tylko w pełnym 4 osobowym składzie.
Zdecydowanie najlepiej działa na dwie osoby (na 3 też uwielbiam), bo daje największą kontrolę nad grą i pozwala jako tako przewidywać stan planszy i rynku. Przy 4 graczach sytuacja zmienia się tak bardzo, że mamy w zasadzie wyłącznie taktyczne decyzje.
Przy dwóch graczach zdarzają się partie mało konfrontacyjne, układ kart może być taki, że jeden gracz realizuje warunek zwycięstwa, drugi przygląda się jak pierwszemu idzie. Obszar gry się nie zmniejsza, karty na rynku przewijają się wolniej do przeciwnika często jest daleko. Gra najczęściej kończy się bardzo szybko. Nie polecam, chyba że dla zapoznania się z systemem. Pax Ren to czysta taktyka, reakcja na zagrania przeciwników, gra nad stołem jak położyć lidera, genialne kontry, dynamicznie zmieniająca się sytuacja. Każda rozgrywka to fascynująca historia. Wojny, rewolucje, przewroty religijne... Ale tylko w pełnym składzie.
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: pwoloszun »

grabol pisze: 02 mar 2020, 21:31
Przy dwóch graczach zdarzają się partie mało konfrontacyjne, układ kart może być taki, że jeden gracz realizuje warunek zwycięstwa, drugi przygląda się jak pierwszemu idzie. Obszar gry się nie zmniejsza, karty na rynku przewijają się wolniej do przeciwnika często jest daleko. Gra najczęściej kończy się bardzo szybko. Nie polecam, chyba że dla zapoznania się z systemem. Pax Ren to czysta taktyka, reakcja na zagrania przeciwników, gra nad stołem jak położyć lidera, genialne kontry, dynamicznie zmieniająca się sytuacja. Każda rozgrywka to fascynująca historia. Wojny, rewolucje, przewroty religijne... Ale tylko w pełnym składzie.
Z calym szacunkiem ale bzdura, a wlasciwie polprawda ;)

Masz racje: przy dwoch graczach o ROZNYM SKILLU bedzie dokladnie tak jak mowisz. Natomiast przy dwoch doswiadczonych graczach jest dokladnie ODWROTNIE.

Gra 2p w Pax Renaissance jest jak pojedynek szachowy. Przy dwoch ogarnietych graczach KAZDA akcja, KAZDA decyzja w grze jest na wage zlota. Chwila nieuwagi i moze byc po Tobie. Caly czas musisz obserwowac mape, market, tableau i lapke przeciwnika.
Jeden blad moze Cie kosztowac partie, ale my juz kilkukrotnie mielismy partie 2p, ktore konczyly sie razem z wyczerpaniem obydwu deckow.

Tam praktycznie zawsze jeden z graczy ma na poczatku inicjatywe. Atakuje i cisnie do zwyciestwa, drugi MUSI reagowac, blokowac i czekac na odpowiedni moment, kiedy szala sie przechyli i przechodzi z obrony do ataku.
I tak jeszcze parokrotnie przy WYROWNANYCH graczach.

Ta gra BARDZO premiuje skill i doswiadczenie.

Bardzo lubie partie 3p, ale one sa inne, poniewaz prawie zawsze istnieja potencjalnie 4 akcje, zeby uwalic lidera, wiec przy ogarnietych i uwaznych graczach partie sa dosyc dlugie.
Co ciekawe tam dochodzi jeszcze element spychania odpowiedzialnosci za pilnowanie przeciwnika na kolege obok. Dzieki temu w partiach 3p(z reguly) jest wiecej czasu, mozna troche bardziej swobodnie sie rozbudowac.

Natomiast w partiach 2p trzeba caly czas reagowac na absolutnie kazdy ruch przeciwnika. Nie ma mowy o olaniu tego co on robi i budowaniu swojego cieplego kurwidolka. No CHYBA ze stwierdzimy, ze nasza strategia jest bardziej optymalna i wygra nam gre przed przeciwnikiem. Ale znow: przy dwoch doswiadczonych graczach, przeciwnik nam nie pozwoli na zbyt wiele. Caly czas nas bedzie pilnowal, blokowal, psul. I to jest PIEKNE w tej grze!!

4p jeszcze nie gralem(wiec sie wypowiem), ale wydaje sie, ze tam zeby wygrac pozostali musza mocno sie zagapic/zignorowac danego gracza.

Wiec podsumowujac: Pax Renaissance jest GENIALNA gra 2p, ale TYLKO dla ludzi, ktorzy sa skorzy poswiecic DUZO CZASU I ENERGII na nauke i zbieranie doswiadczenia. Jesli nie jestes w stanie MOCNO zaangazowac sie w nauke i ogrywanie tego tytulu, to szkoda czasu, pieniedzy i nerwow.

Pozdrawiam!
Podcast dżentelmeni przy stole:
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: kisiel365 »

A mi tam się Pax Transhumanity podoba. Jedyne co irytuje, to konieczność przypominania współgraczowi przez pierwszą połowę gry warunki do komercjalizacji i dlaczego tak drogo (a to się już doktryna zmieniła, a to nie ta dziedzina, a to poruszasz pracownika nie z firmy). Ale w drugiej połowie już się kręci. Na brak emocji narzekać też nie mogę. Do tego stopnia, że 2os. partię, którą miałem już praktycznie wygraną (mając zdolność w think tanku, że przeciwnik nie może wygrać przez 5 firmę) w 2 rundach zmieniła się doktryna i topple skomercjalizowany - przegrałem sromotnie 8 do 3 a liczyłem na zwycięstwo 6 vs 3-4.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Zablokowany