Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Curiosity »

Nic się nie stanie.
I proszę już skończyć offtop.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: XLR8 »

Czy jeśli Pamir 2 mojej ekipie kompletnie nie podszedł to czy Renaissance ma szansę?
Ja bardzo doceniam design PP2 jednak reszta ekipy bawiła się przy nim fatalnie.

Ich krytyka:
-stan planszy zmienia się drastycznie z praktycznie każdą turą więc ciężko jest coś planować, gra się reaktywnie
-cel jest banalny jednak ogranicza nas rynek kart, głównie zbieraliśmy 2-3 karty na rękę żeby potem grać po 2 w odpowiednim momencie
-gra to nudne przeciąganie liny
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: pwoloszun »

XLR8 pisze: 07 sty 2021, 22:14 Czy jeśli Pamir 2 mojej ekipie kompletnie nie podszedł to czy Renaissance ma szansę?
Ja bardzo doceniam design PP2 jednak reszta ekipy bawiła się przy nim fatalnie.

Ich krytyka:
-stan planszy zmienia się drastycznie z praktycznie każdą turą więc ciężko jest coś planować, gra się reaktywnie
-cel jest banalny jednak ogranicza nas rynek kart, głównie zbieraliśmy 2-3 karty na rękę żeby potem grać po 2 w odpowiednim momencie
-gra to nudne przeciąganie liny
Jeden rabin powie tak, drugi powie nie.
Z jednej strony jesli graczom tak bardzo przeszkadzaly ograniczone zasoby, to Pax Renaissance jest nawet bardziej wymagajacy. Z drugiej strony najwazniejszy jest feeling z calej gry, a imho Renaissance bije (skadindad bardzo ciekawy)Pamir na glowe.

Na plus, ze Renaissance SWIETNIE dziala na 2p, wiec wystarczy jesli zostanie Ci choc jeden przyjaciel do grania - reszta frajerow niech sie goni ;)

Najlepiej bedzie sprobowac gry przed zakupem.
Ja z przyjemnoscia zagram partie online LIVE. Malo tego: pokaze, wytlumacze zasady, pomoge przy "czytaniu planszy", tak przy taktyce jak i przy strategii. Jednym slowem poprowadze najlepiej jak umiem, zeby skrocic maksymalnie bardzo stroma krzywa uczenia tej fenomenalnej gry. Mozemy grac na vassalu lub TTS.

Zainteresowanych zapraszam na priv :)
Podcast dżentelmeni przy stole:
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: pwoloszun »

Jeszcze zrobie prywate :)

Zapraszam WSZYSTKICH chetnych, duzych i malych, mlodych i starych, weteranow handlu na jedwabnym szlaku i ambitnych majtkow pokladowych do gry online LIVE w watku, ktory przed chwilka zalozylem.

Wszystko wytlumacze, naucze, pokaze:
viewtopic.php?f=9&t=69819#p1317162

Zapraszam!
Podcast dżentelmeni przy stole:
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Lukić »

XLR8 pisze: 07 sty 2021, 22:14 Czy jeśli Pamir 2 mojej ekipie kompletnie nie podszedł to czy Renaissance ma szansę?
Ja bardzo doceniam design PP2 jednak reszta ekipy bawiła się przy nim fatalnie.

Ich krytyka:
-stan planszy zmienia się drastycznie z praktycznie każdą turą więc ciężko jest coś planować, gra się reaktywnie
-cel jest banalny jednak ogranicza nas rynek kart, głównie zbieraliśmy 2-3 karty na rękę żeby potem grać po 2 w odpowiednim momencie
-gra to nudne przeciąganie liny
Póki co zagraliśmy z ekipą dwa razy. Dwa razy po cztery osoby. Za pierwszym razem było fantastycznie, przed ostatnim dominance check wszyscy mieli okazję wygrać i to "przeciąganie liny" i okropne móżdżenie wszystkim się spodobało. Ostatnie 3 rundy graliśmy ponad godzinę. Wszyscy chcieli zagrać jeszcze raz.
Za drugim razem dwa razy wypadł podwójny dominance check na rynku kart i gra się tak jakoś nagle skończyła. Podliczyliśmy punkty, ustaliliśmy zwycięzcę. Pozostał niedosyt i pewne rozczarowanie. Zanim zbudowało się napięcie, gra się skończyła.

Apropos "reaktywnego grania" - tak jest na początku, zanim pozna się grę. Też to słyszałem od współgraczy u siebie, że mniej więcej przez połowę gry nie wiedzieli co robić i brali karty na oślep, "reaktywnie". Sam też tak na początku miałem. Dopiero w trakcie gry dotarło do mnie, że kluczowe jest podejście do tej gry na dwóch poziomach: taktycznym i strategicznym.

Taktyczny to planowanie ruchu do przodu na jedną bądź dwie rundy. Na początku swojego ruchu trzeba przeanalizować:
- tableau przeciwników, szczególnie darmowe akcje, bo na pewno przeciwnik je wykorzysta w kolejnym ruchu,
- dostępne karty na rynku (jeśli dominance check ma tendencję do bycia rozstrzygniętym, to patrzymy głównie na patriotów oraz możliwość wykładania armii i dróg, jeśli następny doinance check ma być nierozstrzygnięty, to głównie na możliwość wykładania cylinderków),
- sytuację na planszy - głównie pod kątem gdzie są armie, które mogłyby sprzątnąć wyłożone plemiona, pod kątem możliwości zdobycia/utraty władzy,
- kto aktualnie wygra dominance check i ile ta osoba ma pieniędzy, czy będzie w stanie zakupić dominance czy też nie

Na poziomie strategicznym jest trudniej, bo generalnie trzeba wyjść z założenia, że ta gra to "przeciąganie liny" i żeby wygrać, trzeba przeciwników zaskoczyć. Liczy się konsekwencja w podejmowanych działaniach oraz gotowość do zmian, jeśli widzimy, że nasza strategia się nie sprawdza. Tu jest jak w piłce nożnej: gra się tak, jak przeciwnik pozwala ;-) Kilka pomysłów z mojej strony:
- budowanie tabelau pod konkretny ustrój (najlepiej "wojna") - do tego trzymaj na ręcę kartę wprowadzającą ten ustrój, by wykorzystać ją w odpowiednim momencie do wywołania lawiny darmowych akcji,
- strategia na bogacza - czyli szpiedzy i taksacja, by zgromadzić dużo kasy; gdy wszystkim wydaje się, że wystawiając wiele cylindrów jako szpiegów celujesz w nierozstrzygnięty dominance check, w jednym ruchu kasujesz paru patriotów i zdobywasz dużą lojalność względem dominującego mocarstwa,
- strategia imperialna - idź w kierunku przejmowania władzy w regionach, to ułatwia grę Tobie i utrudnia przeciwnikom; lepiej ograniczyć się do niewielkiej liczby regionów i tam się umacniać niż spamować pojedyncze plemiona po całej planszy (taką władzę najłatwiej stracić), uważaj na overthrow rule, jest tu bezlitosne, znaczenia nabierają za to bardzo umiejętności pasywne z kart,
- strategia oportunisty - graj tylko na poziomie taktycznym wybierając to, co akurat najbardziej zbliża Cię do najlepszego wyniku w kolejnym dominance check (czyli cylinderki i lojalność),

To tylko pomysły i nie wiem na ile mogą być skuteczne w grze. Oczywiście jak pojawia się coś ciekawego na rynku do wzięcia, to korzystamy z okazji, a nie trzymamy się ściśle strategii. Przetestowałem tylko pierwszą z nich i było dobrze. Macie jakieś sprawdzone swoje?
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Galatolol »

XLR8 pisze: 07 sty 2021, 22:14 Ich krytyka:
Ciągłe zmiany stanu planszy i przeciąganie liny to cechy Paksów. Renesans wydaje mi się pod tym względem lepszy od pozostałych (już to opisywałem), ale wciąż te aspekty są w nim obecne.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: XLR8 »

Lukić pisze: 08 sty 2021, 10:42
XLR8 pisze: 07 sty 2021, 22:14 Czy jeśli Pamir 2 mojej ekipie kompletnie nie podszedł to czy Renaissance ma szansę?
Ja bardzo doceniam design PP2 jednak reszta ekipy bawiła się przy nim fatalnie.

Ich krytyka:
-stan planszy zmienia się drastycznie z praktycznie każdą turą więc ciężko jest coś planować, gra się reaktywnie
-cel jest banalny jednak ogranicza nas rynek kart, głównie zbieraliśmy 2-3 karty na rękę żeby potem grać po 2 w odpowiednim momencie
-gra to nudne przeciąganie liny
Póki co zagraliśmy z ekipą dwa razy. Dwa razy po cztery osoby. Za pierwszym razem było fantastycznie, przed ostatnim dominance check wszyscy mieli okazję wygrać i to "przeciąganie liny" i okropne móżdżenie wszystkim się spodobało. Ostatnie 3 rundy graliśmy ponad godzinę. Wszyscy chcieli zagrać jeszcze raz.
Za drugim razem dwa razy wypadł podwójny dominance check na rynku kart i gra się tak jakoś nagle skończyła. Podliczyliśmy punkty, ustaliliśmy zwycięzcę. Pozostał niedosyt i pewne rozczarowanie. Zanim zbudowało się napięcie, gra się skończyła.

Apropos "reaktywnego grania" - tak jest na początku, zanim pozna się grę. Też to słyszałem od współgraczy u siebie, że mniej więcej przez połowę gry nie wiedzieli co robić i brali karty na oślep, "reaktywnie". Sam też tak na początku miałem. Dopiero w trakcie gry dotarło do mnie, że kluczowe jest podejście do tej gry na dwóch poziomach: taktycznym i strategicznym.

Taktyczny to planowanie ruchu do przodu na jedną bądź dwie rundy. Na początku swojego ruchu trzeba przeanalizować:
- tableau przeciwników, szczególnie darmowe akcje, bo na pewno przeciwnik je wykorzysta w kolejnym ruchu,
- dostępne karty na rynku (jeśli dominance check ma tendencję do bycia rozstrzygniętym, to patrzymy głównie na patriotów oraz możliwość wykładania armii i dróg, jeśli następny doinance check ma być nierozstrzygnięty, to głównie na możliwość wykładania cylinderków),
- sytuację na planszy - głównie pod kątem gdzie są armie, które mogłyby sprzątnąć wyłożone plemiona, pod kątem możliwości zdobycia/utraty władzy,
- kto aktualnie wygra dominance check i ile ta osoba ma pieniędzy, czy będzie w stanie zakupić dominance czy też nie

Na poziomie strategicznym jest trudniej, bo generalnie trzeba wyjść z założenia, że ta gra to "przeciąganie liny" i żeby wygrać, trzeba przeciwników zaskoczyć. Liczy się konsekwencja w podejmowanych działaniach oraz gotowość do zmian, jeśli widzimy, że nasza strategia się nie sprawdza. Tu jest jak w piłce nożnej: gra się tak, jak przeciwnik pozwala ;-) Kilka pomysłów z mojej strony:
- budowanie tabelau pod konkretny ustrój (najlepiej "wojna") - do tego trzymaj na ręcę kartę wprowadzającą ten ustrój, by wykorzystać ją w odpowiednim momencie do wywołania lawiny darmowych akcji,
- strategia na bogacza - czyli szpiedzy i taksacja, by zgromadzić dużo kasy; gdy wszystkim wydaje się, że wystawiając wiele cylindrów jako szpiegów celujesz w nierozstrzygnięty dominance check, w jednym ruchu kasujesz paru patriotów i zdobywasz dużą lojalność względem dominującego mocarstwa,
- strategia imperialna - idź w kierunku przejmowania władzy w regionach, to ułatwia grę Tobie i utrudnia przeciwnikom; lepiej ograniczyć się do niewielkiej liczby regionów i tam się umacniać niż spamować pojedyncze plemiona po całej planszy (taką władzę najłatwiej stracić), uważaj na overthrow rule, jest tu bezlitosne, znaczenia nabierają za to bardzo umiejętności pasywne z kart,
- strategia oportunisty - graj tylko na poziomie taktycznym wybierając to, co akurat najbardziej zbliża Cię do najlepszego wyniku w kolejnym dominance check (czyli cylinderki i lojalność),

To tylko pomysły i nie wiem na ile mogą być skuteczne w grze. Oczywiście jak pojawia się coś ciekawego na rynku do wzięcia, to korzystamy z okazji, a nie trzymamy się ściśle strategii. Przetestowałem tylko pierwszą z nich i było dobrze. Macie jakieś sprawdzone swoje?
Dokładnie taką samą recenzję zrobiliśmy po 3 partiach. Jednak dla nas większość tych cech to raczej wady niż zalety, ale to oczywiście kwestia gustu :)
Tak jak wspomniałem dla mnie osobiście PP2 to ARCYDZIEŁO. Jednak wymaga odpowiedniego podejścia. Jedynie co mnie odrzuciło to nastawienie moich współgraczy przyzwyczajonych do bardzo dynamicznych area controli jak Kemet czy Rising sun.
Ja do PP2 podszedłem jak do łamigłówki i wszystkie 3 partie wygrałem. W tej grze jest prosty plan, tylko rynek kart i głębokość naszego portfela nas ogranicza :)
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: Rafal_Kruczek »

TOMEQ pisze: 07 sty 2021, 21:29 Czyli co się stanie jak ten darmowy, legalny prłetlumaczę? Czy ukradnę?
https://www.kickstarter.com/projects/12 ... Q3Ng%3D%3D

"Drew Wehrle Collaborator
10 months ago
We're really happy about our decision to put the game under a Creative Commons licence. We really loved seeing folks make variants and playing around with 'Pax' mechanisms in their own designs. Playing, remixing, and designing games can be incredible teaching opportunities, so why not help lower that barrier for interactive history games?"

Ale Creative Commons to cały system i zależnie od wybranych przez twórce opcji na rózne rzeczy pozwala. Niestety w plikach nie znalazłem wzmianki o Creative Commons i jego parametrach (https://creativecommons.org/about/cclicenses/), więc najlepiej zapytać u żródła, w koncu czy i na która licence CC się zdecydowali. Kluczowe jest obecnosc lub nie ND - no derivative works i NC non-commercial.


===== edit
Znalazłem na stronie kampanii dodruku
"

Furthermore, we are happy to announce that Pax Pamir: Second Edition is now available for free under Creative Commons license BY–NC–SA 4.0. That means we will offer a full, free print-and-play kit of Pax Pamir: Second Edition for download. Anyone can use, remix, and share the game so long as they do not use it for commercial purposes.

" czyli jest pozwolenie na niekomercyjne wykorzystywania, modyfikacja nie jest zabroniona, ale trzeba podać oryginalnego Autora i trzeba utzrmac licencje CC dla tej modyfikacji. Czyli na przykład tłumaczenia.
mk20336
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: mk20336 »

Pax Pamir v2 – solo variant – first impressions

Pax Pamir 2 edycja to bardzo udana symulacja konfliktu w Afganistanie w XIX w. między Rosjanami, Brytyjczykami i samymi Afgańczykami. Testowałem ostatnio bardzo udany tryb solo jak oraz całą mechanikę gry i poniżej dziele się swoimi przemyśleniami.

LINK: Pax Pamir v2 – solo variant – first impressions

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
drzewko
Posty: 293
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 295 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: drzewko »

michaldz1 pisze: 15 sty 2021, 09:54 Oraz grę Matta Eklunda Stationfall grę o zabójstwach, szantażu i zdradzie.
Akurat Stationfall testowałem przez TTS i jeśli mógłbym coś o tej grze powiedzieć to jest to radosny chaos. Jeśli miałbym ją do czegoś porównać, to powiedziałbym, że to takie Eklundowskie Nemesis. Mechanika trochę podobna do Vailed Fate gdzie do momentu ujawnienia się jaką faktycznie postacią gramy, każda osoba może nas przesuwać. Moim zdaniem super ciekawa, zapewniająca 'cinematic experience', niecierpliwie czekam żeby wesprzeć :)
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: pwoloszun »

Ok, watek troche nam zboczyl w krzaki, gdzie najwazniejsze sa: bazarek rekomendacji koszulek/monetek oraz paszkwilo-wiesci dziwnej tresci.
Dlatego sprobojmy zrobic krok wstecz i powrocic do tego co tak niewielu tutaj robi tj.
GRANIA W PAXY(oczywiscie z chlubnymi wyjatkami).

=== Pax Renaissance ===

Okolo tydzien temu zamiescilem post z zaproszeniem do nauki i grania online(Vassal, TTS) w Pax Renaissance.
Zrobilem to bez wiekszej nadziei - gra jest trudna i zlozona, tematyka niszowa.
Co wiecej, juz nie raz zapraszalem do grania online w rozne tytuly i bardzo czesto wszystko konczylo sie na entuzjastycznych zapewnieniach o checi zagrania i... niczym wiecej :(

Tutaj od poczatku zostalem BARDZO MILE zaskoczony: po pierwsze wrecz zalano mnie wiadomosciami o checi grania online!
Dostalem mniej lub bardziej konkretne zgloszenia od ponad 12 osob!!
Z czescia z nich ze wzlgedow na moje ograniczenia czasowe umowilem sie na koniec stycznia, ale wciaz zebrala sie nas zacna grupka 5 rzadnych wplywow, wladzy i pieniedzy banksterow w osobach:
kolezanka Melusina oraz koledzy Gregos, Niwlak i Qlaqs.

Udalo nam sie zagrac dwie partie: niedokonczona 4p oraz pelna partie 3p.

Po pierwsze, przypomnialem sobie jak bardzo zlozona gra jest Renaissance.
Tlumaczenie zasad zajelo ponad godzine, a i to gdyby nie fakt, ze kolezanka Melusina(i chyba klega Niwlak) nie grali wczesniej pojedynczych partii/ogladali playthrough to byloby ciezko.
Nie oszukujmy sie ta gra ma bardzo duzo zasad, a dodatkowo wiele zaleznosci odkrywa sie dopiero po rozegraniu 5-10 partii.

Natomiast same partie byly imho NIESAMOWITE!
Po pierwsze chcialbym BARDZO podziekowac wszytkim uczestnikom:
1) MEGA kumaci ludzie - ja po takim turbo wprowadzeniu, to bym mogl co najwyzej ludziki z g... lepic ;)
Nasi banksterzy chyżo przystapili do przejmowania kontroli nad Eurazja.
2) Baaardzo duza kultura graczy, bardzo mila i luzna atmosfera.
Nie czarujmy sie, to jest bardzo wredna i agresywna gra, ktora daje mnostwo narzedzi do niszczenia wspolgraczy.
W naszych rozgrywkach... powiedzmy, ze Pax byl raczej pozorny, ale wszystko odbywalo sie z duchem gry, na zasadnie chlodnej kalkulacji, bez zlosliwosci.
It's not presonal, it's strictly business :)

Pojedyncze ciekawostki w blyskawicznym skrocie:
1) nigdy nie widzialem tylu rewolt chlopskich, co w tych dwoch partiach - chlop potega jest i basta!
2) W pierwszej(4p) partii kolega Niwlak bardzo chytrze "zkombował" sobie w jednej turze: udana chlopska rewolte w Portugalii z krucjata w Aragornie, ktora skazala na wygnanie, glowna "doradczynie" Krola Aragoni, kolezanke Melusine.
Dodatkowo, jako jedyny ma mozliwosc oddawania glosu w rece ludu oraz najmocniej zainwestowal w legislacje, wiec jest w bardzo ciekawej pozycji wyjsciowej... ;)
Ale tak naprawde wszyscy sa caly czas w grze, wlacznie z "najcichszym" na planszy(ale juz nie w swoim tableau - wink, win) kolegą Qlaqs.
3) W naszej drugiej(3p) partii, mielismy mnostwo wojen religijnych. Najpierw Chrzescijanstwo doslownie zalalo poludnie Europy(Portugalia, Aragonia, oczywiscie Watykan).
Chrzescijanscy biskupii cala chmara niesli slowo Chrystusa, najchetniej do najbardziej wplywowych person w naszych tableau.
Co ciekawe, kolega Gregos rozpoczal gre jako ostatni gracz i bardzo dlugo byl w zdecydowanym odwodzie.
To glownie kolezanka Melusina i moja skromna osoba rozdawalismy karty: ustanawialismy krolow, aranzowalismy malzenstwa pomiedzy moznowladcami i prowadzilismy mniej lub bardziej bezposrednie wojny.
Do czasu! Kolega Gregos okazal sie prawdziwa szara eminencja. Postacia podejrzanej konduity, ktora tylko usunela sie w cien i poza swiatlem reflektorow budowala potezna siatke wplywow na CALYM wschodzie.

W pozniejszym etapie gry, kolega Gregos najpierw wszedl w konszachty z Marcinem Lutrem, co umozliwilo mu wprowadzenie protestantyzmu w kluczowym, Swietym Imperium Rzymskim.
Nastepnie jak za dotknieciem czarodziejskiej rozdzki, przechwycil WSZYSTKIE koncesje na wschodzie, przeprowadzil Wielki Jihad w Bizancjum, Imperium Osmanskim i podbil Wegry.
Pomimo usilnych prob moich i kolezanki Melusiny, zasluzenie i bezapelacyjnie wygral i to de facto na 2 warunkach zwyciestwa(do wyboru): Imperialnym oraz Religijnym.

Jeszcze raz BARDZO dziekuje za SUPER partie, licze na jeszcze wiecej oraz goraco zachecam wszystkich nowych chetnych do kontaktu na priv!

Z powazaniem,

Byly bankster(teraz co najwyzej kasjer) Piotrek
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: warlock »

Wracając do Paxów - zastanawiam się czy dla 2-3 rozgrywek w roku warto w ogóle Renesans kupić?
Moim zdaniem tę grę się doceni dopiero po 5-6 rozgrywkach, więc jak wytrzymasz z nią dwa lata na półce to może się do niej przekonasz :D.
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: 612 »

Z nowych informacji to chyba tylko oczekiwanie na ks'y z Renesansem i Vikingiem. Nie ma chyba żadnych niusów o kolejnych projektach? Może z tego zamieszania foliarskiego Eklund się wnerwi, odjedzie swoim rowerem ze Sztokholmu i zrobi nowego, foliarskiego Paxa o deep state? Ależ bym grał...
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: michaldz1 »

612 pisze: 18 sty 2021, 09:06 Nie ma chyba żadnych niusów o kolejnych projektach?
Na razie tylko zapowiedziany Stationfall Matta Eklunda w pierwszym oknie kickstarterowym. A że ION Games Design wypuszcza nowe kickstartery dwa razy do roku:
- Na urodziny Phila Eklunda (sic!) 7 kwietnia.
- Na Essen - koniec października.
To jest raczej pewne że do połowy maja w tym wątku można liczyć tylko na opinie z gier i ploteczki.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: japanczyk »

Pozwoliłem sobie wyciąć dywagacje nt. Phila Eklunda i jego poglądów (jako, że była zgłaszana taka potrzeba) - o kontynuacje dyskusji proszę tutaj: viewtopic.php?f=41&t=70007
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: TOMEQ »

Są różne narzędzia na świecie. Ja akurat mam takie co może pozmieniać tekst.
Przetłumaczenie wszystkich kart trochę czasu pochłonęłoby, ale jeśli znalazłby się chętny pomóc przetłumaczyć to kto wie, kto wie...
Prawdopodobieństwo, że ta gra wyjdzie po polsku... no cóż jest raczej znikome.

Co na to szanowne grono?

Spoiler:
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
TOMEQ
Posty: 253
Rejestracja: 08 sty 2019, 09:19
Has thanked: 147 times
Been thanked: 85 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: TOMEQ »

Witam szanowne grono

Utworzyłem nowy post na grupie "Zrób to sam", gdzie będziemy tworzyć polską wersję Pax Pamir 2nd.
Wszystkich chętnych/pomocnych serdecznie zapraszam.

Na tym kończę tutaj, bo znowu dostanę BANA za offtop od AdeMiNa... if u know what I mean...

viewtopic.php?f=61&t=70088&p=1323009#p1323009
* Sic parvis magna *

Let's do some PnP... BUY COFFEE
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: orzeh »

Cześć
Przygotowałem Pomoc gracza dla Pax Transhumanity, wiem że jest kulejąca jeśli chodzi o wording ale mam nadzieję że pomoże graczom którzy moga zapominac przebiegu akcji jak i warunków zakończenia gry.
Link jest bezpieczny.
Link GDocs
Zapraszam do komentowania
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

Nie sądzicie, że może czas juz by każdy Pax poszedł swoją drogą i miał odrębny temat? Przecież jak przyjdą KSy z Renaissance i Vikingiem, a do tego ostatnio odżyła dyskusja na temat Pamira, to dopiero zacznie się robić sieczka. A jeszcze jak ktoś wrzuci cokolwiek na temat pozostałych Paxów to temat zrobi się nieczytelny. A te gry zasługują na to by miały normalne tematy. Można by tutaj wrzucić linki do tematów dedykowanych każdemu z Paxów. To co ostatnio ludzie wrzucali powiedzmy w ciągu ostatniego miesiąca albo dwóch przeniosłoby się do nowo powstałych tematów albo ostatecznie każdy by skopiował swoje posty (np. z linkami do jakichś plików) i wrzucił w nowym temacie jeszcze raz.

Zapewne trzeba by pogadać z administracją by miało to ręce i nogi. I nie chodzi o akcję w stylu "no to weźmy się i zróbcie", bo oczywiście mogę pozakładać tematy dla każdego z Paxów, ale już nie jestem władny przeorganizowywać jakikolwiek temat.

Myślę że ten temat by mógł oczywiście pozostać (ewentualnie byłby zamknięty), a w pierwszym poście każdego Paxa byłby m.in. link do tego tematu własnie.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: dave8 »

Wie ktoś kiedy w sklepach dostępny będzie Renaissance 2?
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: 612 »

Paxy powinny mieć swój własny dział na forum.
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: pwoloszun »

612 pisze: 29 sty 2021, 08:33 Paxy powinny mieć swój własny dział na forum.
Wlasny kosciol. I taca powinna byc zawsze pelna.
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

Napisałem do administracji. Zobaczymy czy co wartościowsze wpisy z ostatnich tygodni przerzucą chronologicznie czy nie.
Jeśli nie to ewentualnie oceńcie jakie informacje i jakie wpisy warto powrzucać na sam początek dyskusji w nowych wydzielonych tematach.
Dajcie znać co jeszcze można dorzucić w pierwszym poście.

Link do Pax Pamir
Link do Pax Renaissance
Link do Pax Porfiriana

W wolnej chwili (wieczorem) utworzę (chyba że komuś się chce) tematy dla Pax Transhumanity, Pax Emancipation, Pax Viking
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: playerator »

DarkSide pisze: 29 sty 2021, 11:12 Napisałem do administracji. Zobaczymy czy co wartościowsze wpisy z ostatnich tygodni przerzucą chronologicznie czy nie (...)
Nie wiem czy jest sens wybiórczego przerzucania postów, może zrobić się bordel zupa... W tym miejscu ładnie i naturalnie rozchodzą się drogi Paxów na forum :)
Tylko informację i link do tego tematu dałbym tam jako pierwsze, zaraz pod obrazkiem.

btw - obrazki się nie wyświetlają
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Gry z serii Pax (Porfiriana, Pamir, Renaissance)

Post autor: DarkSide »

playerator pisze: 29 sty 2021, 14:45 Nie wiem czy jest sens wybiórczego przerzucania postów, może zrobić się bordel zupa... W tym miejscu ładnie i naturalnie rozchodzą się drogi Paxów na forum :)
Tylko informację i link do tego tematu dałbym tam jako pierwsze, zaraz pod obrazkiem.

btw - obrazki się nie wyświetlają
- Zgodnie z sugestią przesunąłem info na górę
- Nie wiem o co chodzi z wklejaniem obrazków, ale usiłowałem podlinkować zdjęcia okładek z BGG i niestety wyrzucało "error". Zastanawiam się czy to jakaś reguła rządząca wklejaniem okładek na forum, ale wszystkie które wyświetlają się w niektórych tematach są z wykop.pl :roll: W sumie to taka mała ekstrawagancja - jak ktoś bardzo bedzie chciał to wejdzie sobie na BGG i zobaczy rzeczoną okładkę ;)
- jak ktoś ma jakieś cenne linki to niech podrzuci, by je również zamieścić w pierwszym wpisie danego tematu.

W tym miejscu wystosuję apel do tych którzy w ciągu ostatnich miesięcy w tym temacie podlinkowywali ciekawe rzeczy dotyczące konkretnego paxa, typu link do trybu solo, jakieś własne pliki PL których nie ma na BGG, a nawet epickie opisy partyjek. Wrzućcie to również do nowo założonych tematów, aby rozruszać te tematy i zostawić w jednym miejscu najlepsze kawałki mięska dla przyszłego narybku :wink:

Aktualizacja:

Link do Pax Pamir
Link do Pax Renaissance
Link do Pax Porfiriana
Link do Pax Transhumanity
Link do Pax Emancipation

[ZAMYKAM TEN WĄTEK, O KONKRETNYCH GRACH PISZCIE W WŁAŚCIWYCH TEMATACH. RAJ]
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Zablokowany