Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: aaxxee »

Wydaje mi się że tylko na karty z 2 przypadku. Karty z 1 wymagają zaistnienia jakiejś sytuacji, np położenie żetonu miasta. Moge sie mylić.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Trottelreiner pisze:Witajcie,
Mam wątpliwości co do dokładania na karty projektów - zwierząt (mikrobów), przykładowo zagrywam projekt, który umożliwia mi położenie zwierząt na inną kartę.
Czy mogę je dołożyć na:
1) dowolną kartę gromadzącą zwierzęta, np "zwierzęta domowe" (kładę zwierzaka po wyłożeniu miasta) czy drapieżniki (zabieram zwierzaka innemu graczowi)
2) tylko na kartę pozwalającą gromadzić zwierzaki w ramach wykonywanej akcji, np. "małe zwierzęta", "ptaki" itp
Można kłaść na dowolną kartę, która zbiera zwierzęta. Nie ma znaczenia, w jaki "normalny" sposób karta docelowa zbiera znaczniki zwierząt.

(Na marginesie: najściślej rzecz ujmując karta, która mówi, żeby położyć znacznik czegoś tam na innej karcie, w ogóle nie precyzuje, czy to musi być karta zbierająca to coś, więc teoretycznie możemy znacznik położyć na dowolnej karcie. Ale najlepiej położyć znacznik tam, gdzie będziemy mieli z tego jakieś profity - w innym wypadku korzystanie z takiej karty jest bez sensu).
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2016, 23:51 przez tomb, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

tomb pisze: (... więc teoretycznie możemy znacznik położyć na dowolnej karcie. Ale najlepiej położyć znacznik tam, gdzie będziemy mieli z tego jakieś profity - w innym wypadku korzystanie z takiej karty jest bez sensu).
Z tym się nie zgodzę - zwierzęta/mikroby można przechowywać tylko na kartach, które na to pozwalają.
Opisywane przez Ciebie zagranie miałoby sens, bo pozwalałoby kraść te znaczniki np. mrówkami lub drapieżnikami. Jeśli jednak karta nie określa, co można na niej przechowywać, to nie można kłaść tam znaczników.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

@Yavi - masz rację. Instrukcja mówi, że niektóre karty mogą gromadzić znaczniki. Czyli inne nie mogą. Warto zapamiętać na przyszłość, może jeszcze będzie coś z przesuwaniem znaczników itp.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: orzeh »

.
Awatar użytkownika
SuperTramp
Posty: 75
Rejestracja: 16 mar 2012, 22:10
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: SuperTramp »

Pytania:
1.Czy jeśli wykonuje jakąś akcję z użyciem kafli specjalnych (np. kopalnia czy wulkan) to kładąc taki kafelek na polu z bonusem dostaję ten bonus?
2.Jeżeli jako efekt natychmiastowy karty jest np.: "połóż kafelek lasu oraz podnieś poziom tlenu o 1%" to podnoszę poziom tlenu o 2 i dostaję 2 pkt WT, czy podniesienie poziomu tlenu o 1% wynika z położenia kafla lasu i dostaję tylko 1 pkt WT?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

SuperTramp pisze:Pytania:
1.Czy jeśli wykonuje jakąś akcję z użyciem kafli specjalnych (np. kopalnia czy wulkan) to kładąc taki kafelek na polu z bonusem dostaję ten bonus?
2.Jeżeli jako efekt natychmiastowy karty jest np.: "połóż kafelek lasu oraz podnieś poziom tlenu o 1%" to podnoszę poziom tlenu o 2 i dostaję 2 pkt WT, czy podniesienie poziomu tlenu o 1% wynika z położenia kafla lasu i dostaję tylko 1 pkt WT?
Ad 1 - tak, dostajesz bonus.
Ad 2 - podnosisz poziom tlenu i WT o 1. Tekst o podniesieniu poziomu tlenu jest tam jako przypominajka.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

Pytania do niektórych Korporacji.

1. Gdy jest napisane że: "W ramach swojej pierwszej akcji..." to znaczy że w pierwszej turze jedną akcję mam taką jak stoi na karcie i mam już wolną tylko 1 akcję, tak? Czyli pełne 2 akcje mam dopiero, gdy przejdzie "kółeczko" tur kolejnych graczy i dopiero gdy znowu przyjdzie moja kolej to mam 2 akcje?

2. Republika Tharsis: Czy umieszczenie miasta w ramach pierwszej akcji jest za darmo, czy ponoszę jakiś koszt?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: AkitaInu »

DarkSide pisze:Pytania do niektórych Korporacji.

1. Gdy jest napisane że: "W ramach swojej pierwszej akcji..." to znaczy że w pierwszej turze jedną akcję mam taką jak stoi na karcie i mam już wolną tylko 1 akcję, tak? Czyli pełne 2 akcje mam dopiero, gdy przejdzie "kółeczko" tur kolejnych graczy i dopiero gdy znowu przyjdzie moja kolej to mam 2 akcje?

2. Republika Tharsis: Czy umieszczenie miasta w ramach pierwszej akcji jest za darmo, czy ponoszę jakiś koszt?
1. Tak, dokładnie
2. Miasto jest wyszczególnione jako zasób początkowy, więc za nie nie płacisz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

2. Za miasto nie płacisz, ale dostajesz korporacyjne bonusy - 3 kredyty i 1 do produkcji kredytów. Pamiętaj też, że akurat na tej karcie jest w polskiej wersji błąd. Bonus dostajesz tylko za miasta umieszczone na Marsie, nie na całej planszy.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

mat_eyo pisze:2. Za miasto nie płacisz, ale dostajesz korporacyjne bonusy - 3 kredyty i 1 do produkcji kredytów. Pamiętaj też, że akurat na tej karcie jest w polskiej wersji błąd. Bonus dostajesz tylko za miasta umieszczone na Marsie, nie na całej planszy.
Dzięki AkitaInu i mat_eyo :D
Znaczy za to pierwsze startowe miasto też od razu bonusy korporacyjne dostaję?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

DarkSide pisze:
mat_eyo pisze:2. Za miasto nie płacisz, ale dostajesz korporacyjne bonusy - 3 kredyty i 1 do produkcji kredytów. Pamiętaj też, że akurat na tej karcie jest w polskiej wersji błąd. Bonus dostajesz tylko za miasta umieszczone na Marsie, nie na całej planszy.
Dzięki AkitaInu i mat_eyo :D
Znaczy za to pierwsze startowe miasto też od razu bonusy korporacyjne dostaję?
Tak, dokładnie tak. I to oba, bo Ty kładziesz to miasto.
Reasumując, w pierwszej akcji za darmo kładziesz miasto i dodatkowo dostajesz 3 kredyty i podbijasz produkcję kredytów o 1.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gambit »

Dwa szybkie pytania:

1. Czy mogę położyć kafelek miasta (zwykłego) tak aby przylegał do pustego pola zarezerwowanego na miasto?
2. Jest karta (nie pamiętam teraz nazwy), która pozwala na wyłożenie terenu zielonego gdzieś na planszy. Na samym końcu opisu karty, po info żeby położyć kafelek zieleni jest informacja, że należy podnieść poziom tlenu o 1. Czy to jest to podniesienie tlenu z uwagi na wyłożenie lasu, czy dodatkowy procencik do podniesienia?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Gambit pisze:Dwa szybkie pytania:

1. Czy mogę położyć kafelek miasta (zwykłego) tak aby przylegał do pustego pola zarezerwowanego na miasto?
2. Jest karta (nie pamiętam teraz nazwy), która pozwala na wyłożenie terenu zielonego gdzieś na planszy. Na samym końcu opisu karty, po info żeby położyć kafelek zieleni jest informacja, że należy podnieść poziom tlenu o 1. Czy to jest to podniesienie tlenu z uwagi na wyłożenie lasu, czy dodatkowy procencik do podniesienia?
1. Tak. Pewnie chodzi o Noctis City :)
2. Na 99% z uwagi na wyłożenie lasu, ale nie mam karty przed sobą.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: AkitaInu »

Według mnie to jest dodatkowe WT+1 ponieważ samo położenie lasu z definicji daje WT (i poziom tlenu).

Na innych kartach chyba nie ma takiej przypominajki.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Moim zdaniem to przypomnienie. Symbol obecny na tej na karcie to wystawienie terenu zielonego (czego konsekwencją jest podniesienie tlenu). Podniesienie tlenu niezwiązane z terenami zielonymi ma swój własny symbol, którego na tej karcie nie ma.

Edycja: sprawdziłem - na niektórych kartach, które pozwalają wyłożyć teren zielony, jest dopisek o podniesieniu tlenu, a na innych nie ma go (bo np. nie ma na niego już miejsca na karcie). Niekonsekwencja w tekście, ale symbole dobre.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2016, 14:06 przez tomb, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

AkitaInu pisze:Na innych kartach chyba nie ma takiej przypominajki.
Są.

Poza tym gdyby karta dawała las I DODATKOWO podnosiła poziom tlenu, to na karcie byłaby jeszcze ikonka tlenu.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gambit »

Yavi pisze:
Gambit pisze:Dwa szybkie pytania:

1. Czy mogę położyć kafelek miasta (zwykłego) tak aby przylegał do pustego pola zarezerwowanego na miasto?
1. Tak. Pewnie chodzi o Noctis City :)
No dobra...ja wiem, że tu jest negatywna interakcja, ale czy to nie sprawia, że karta pozwalająca na wyłożenie Noctis City staje się bezużyteczna? Przecież nie można położyć miasta obok miasta (poza kartą Metropolii), więc jeśli położę sobie tak po prostu miasto obok pustego pola Noctis City, to nikt już Noctis nie położy na planszy.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Gambit pisze:
Yavi pisze:
Gambit pisze:Dwa szybkie pytania:

1. Czy mogę położyć kafelek miasta (zwykłego) tak aby przylegał do pustego pola zarezerwowanego na miasto?
1. Tak. Pewnie chodzi o Noctis City :)
No dobra...ja wiem, że tu jest negatywna interakcja, ale czy to nie sprawia, że karta pozwalająca na wyłożenie Noctis City staje się bezużyteczna? Przecież nie można położyć miasta obok miasta (poza kartą Metropolii), więc jeśli położę sobie tak po prostu miasto obok pustego pola Noctis City, to nikt już Noctis nie położy na planszy.
Można, Noctis to wyjątek - jest chyba nawet opisany na początku instrukcji przy wyjaśnianiu kafelków miast :P

e: strona 5:
Obszar miasta. Gracz nie może umieścić obsza-
ru miasta obok innego obszaru miasta (wyjątek:
Noctis City
zawsze należy umieścić na zarezerwowa-
nym dla niego polu).
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2016, 14:18 przez Yavi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: AkitaInu »

Noctis mozesz położyć nawet jeżeli są obok inne kafelki miast :) To jest wyjątek.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gambit »

No tak...ślepota nie boli...tylko uciążliwa w planszówkach jest. Dziękuję.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Majek10 »

W jaki sposób rozpatrujecie nagrodę bankiera?

Czy tak jak jest w instrukcji po kolei dodając punkty za nagrody i ewentualnie za Potentata Ziemskiego czy przed rozpatrzeniem tego?

Co oznaczają gwiazdki * na kartach?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Chyba nie ma znaczenia w jakiej kolejności rozpatrujemy nagrody.
Gwiazdka oznacza, że zastosowanie karty łamie podstawowe zasady gry. Jest niestandardowe.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Majek10 »

Tomzaq pisze:Chyba nie ma znaczenia w jakiej kolejności rozpatrujemy nagrody.
Ma znaczenie bo jak ktoś ma 3 nagrody i tytuł Potentata Ziemskiego to do przychodu dochodzi mu 20ME przed rozpatrzeniem Bankiera.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Eee what? Skąd pomysł, że nagrody i tytuły dają przychód kasy? Nagrody i tytuły dają punkty.

Btw jeśli ktoś ma 3 tytuły i 1 nagrodę, to nie ma sensu sprawdzać mnic dalej bo już i tak najprawdopodobniej wygrał :D
ODPOWIEDZ