Lisboa (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Chodzi pewnie o to by przy zabieraniu karty nie odsłoniła się trzecia karta lub jak ktoś się rozmysli po podniesieniu karty. To nie są zawody. Jak Ci wygodniej położyć wszystkie odkryte to tak zrób.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: bardopondo »

wydaje mi się, że ma to znaczenie ze względów pragmatycznych - gracz który pociągnie kartę a potem się rozmyśli i będzie chciał jednak inną kartę z innego stosu mógłby odsłonić kartę której treść ma być tajna. U nas często się zdarza żę przed wykonaniem ruchu gracza następnego ktoś zmienia decyzje i robi coś jednak innego.

Mnie zastanawiają inne kwestie np. po co kłaść towar na symbolu akcji - przecież i tak na koniec swojego ruchu musisz go ściągnąć (przecież ławtwo zapamiętać, że nie możesz wykonać jej po raz kolejny w ramach tej samej akcji handlu), albo po co zagrywać kartę na dwór a potem ją ściągać po swojej turze ( u nas te miejsce na planszy to po prostu discard kart). Na koniec pytanie które sobie zadaje - po co te trzy postacie na środku planszy są tak ogromne?
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Wszystko o czym mowa to usprawnienia Vitala przeciw zapominalskim graczom. Gość testuje takie rzeczy i stąd niektóre pozornie niepotrzebne rzeczy. Przy okazji kampanii Escape Plan można było z nim trochę pogadać to właśnie tłumaczył wiele rozwiązań tak że podczas testów ktos robił akcje albo kickout i zdarzały się pomyłki. W jego grach łatwo się zamyśle i zapomnieć o czymś.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: siekan »

Ok, to wiele tłumaczy :) juz myslalem, ze ma to jakies zastosowanie mechaniczne. Na poczatku tez tak myslalem o budynkach (po co klasc na kolorach, jak mozna po prostu ze stosu), jednak tam jest to uzasadnione (nie mozna budowac tego samego koloru podczas śledzenia akcji).
Dziś dopiero druga partia, jednak tym razem w pełnym gronie. Zobaczę, jak wpłynie to na szybkość rozgrywki i na ciasnotę na planszy.
Po ogarnieciu zasad, pewnie dzis tez bardziej skupie sie na zetonach biskupa i dekretach, bo w pierwszej grze na tor biskupa praktycznie nie patrzyłem (za duzo tego było xD)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Powiem szczerze że ja najbardziej lubię grać na 2-3 osoby bo wykonujesz wtedy więcej akcji i nie ma rzeźni z kickoutami.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: siekan »

To nie pocieszyłeś, bo ważą się losy pozostania w kolekcji xD (Projekt Gaja w ostatnim czasie robi furore, dodatkowo Kanban i Gallerist czekają w kolejce, a ogromnie bym nie chciał żeby Lisboa nie przypadła współgraczą do gustu, bo czuje w niej potencjał ale tak gdzies koło 5 gry dopiero. Boję się, że nie dotrwa do tego momentu xd)
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: siekan »

Wczoraj graliśmy w pełnym gronie i było ciasno szczególnie na planszy pracowników w biurach, przez co trzeba było strasznie uważać na wpływ. Natomiast downtime jest zabójczy w takim składzie i zdecydowanie będę w to grał na 2-3 osoby. Zasady już były bardziej przyswojone i można było już trochę pokombinować :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: gafik »

W końcu zagrałem. Ech... co tu dużo pisać, ta gra to arcydzieło - wizualnie, mechanicznie i tematycznie. Gram dużo w CO2 (które uwielbiam), grałem w Escape Plan (bdb+), Gallerista (bdb), Kanbana (bdb-), Vinhos (db+) ale Lizbona przeskakuje wszystkie. Wybór akcji powodował leciutki paraliż decyzyjny ale sprawiał przyjemność (mrowienie mózgu). Grę mi tłumaczono i uważam, że zasady są proste - choć ograny z wieloma grami osobnik zawsze ma łatwiej, niewątpliwie jest to "ciężka" gra dla graczy. Ale, jak zwykle przy dobrych grach, ciężkość ta nie wynika z trudnych do zrozumienia zasad lecz z ogromnych możliwości jakie dają mechanizmy gry. Jak sobie teraz piszę to dociera do mnie, że to przyjemne mrowienie nie było spowodowane paraliżem, tylko odkrywaniem ciekawych zależności i próbą ich ujażmienia. Tych zależności jest dużo ale nie przytłaczają. Downtime jest spory (bo 3 osobowa partia trwała ponad 4 h z setupem, tłumaczeniem i sprzątaniem), ale w zasadzie go nie odczuwałem - dzięki strategiczności gry w turach innych graczy zajęty byłem obmyślaniem kolejnych posunięć. Jest tu też miejsce na taktyczne zmiany obranego kierunku jako reakcja na zagrania przeciwników. Wydaje mi się, że to najbardziej strategiczna gra Lacerdy, w przciwieństwie do Escape Planu, który jest bardzo taktyczny. Nie zanudzam już. :P
Fearevil
Posty: 43
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Fearevil »

Drodzy użytkownicy tego forum bardzo proszę o podpowiedź.
Opłaca się kupować Lisboa w wersji KS?
Już od dłuższego czasu chodzi mi po głowie, żeby kupić te grę, mam nadzieję, że mi się spodoba. Nie straszny mi poziom trudności, a pomysł wydaje mi się fajny, tylko nie mam pojęcia którą wersję wziąć. Dodam, że nie straszna mi ta kwota, którą trzeba by było wyłożyć, tylko pytanie czy jest sens... Proszę o radę.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Zalezy. W zestawie sa zetony z losowymi bonusami budynkow co zwieksza regrywalnosc, ladniejsze meeple, worki, znaczniki.. Jak lubisz takie rzeczy to warto. kupilem upgrade pack za 100zl ale to jedna z moich ulubionych gier.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: detrytusek »

Fearevil pisze: 05 gru 2019, 00:35 Drodzy użytkownicy tego forum bardzo proszę o podpowiedź.
Opłaca się kupować Lisboa w wersji KS?
Już od dłuższego czasu chodzi mi po głowie, żeby kupić te grę, mam nadzieję, że mi się spodoba. Nie straszny mi poziom trudności, a pomysł wydaje mi się fajny, tylko nie mam pojęcia którą wersję wziąć. Dodam, że nie straszna mi ta kwota, którą trzeba by było wyłożyć, tylko pytanie czy jest sens... Proszę o radę.
Wg mnie zupełnie nie warto. Poza tą drobnostką, o której napisał kolega nie ma tam nic co zmieniałoby grę. Cała reszta to upiększacze bez których spokojnie da się żyć. Co do tych kafli to gdzieś widziałem na forum, że ktoś sprzedawał za jakieś 40-50 zł ?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Niektórzy sa w stanie wydac znacznie więcej na upiekszacze wiec zalezy od tego jak bardzo nam zalezy na tym aspekcie.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 465
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: the_ka »

Fearevil pisze: 05 gru 2019, 00:35 Drodzy użytkownicy tego forum bardzo proszę o podpowiedź.
Opłaca się kupować Lisboa w wersji KS?
Już od dłuższego czasu chodzi mi po głowie, żeby kupić te grę, mam nadzieję, że mi się spodoba. Nie straszny mi poziom trudności, a pomysł wydaje mi się fajny, tylko nie mam pojęcia którą wersję wziąć. Dodam, że nie straszna mi ta kwota, którą trzeba by było wyłożyć, tylko pytanie czy jest sens... Proszę o radę.
Też uważam że nie warto. Jedyne co wypadało by mieć to te żetony do urozmaicania gry ale po 16 grach wcale nie czuję znużenia tym samym uładem bonusowych pól bo i tak dużo zależy od losowego rozkładu gruzu.
patrykvel
Posty: 21
Rejestracja: 01 lis 2017, 19:04
Has thanked: 1 time

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: patrykvel »

Idzie ją gdzieś dostać jeszcze w Polsce?
Fearevil
Posty: 43
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Fearevil »

patrykvel pisze: 10 gru 2019, 01:34 Idzie ją gdzieś dostać jeszcze w Polsce?
Przy okazji wydania On Mars można jeszcze złożyć zamówienie na inne gry Lacerdy (Vinhos, Lisboa, Gallerist) w sklepie wydawnictwa Hobbity.
ajvven
Posty: 124
Rejestracja: 30 gru 2015, 11:02
Lokalizacja: Nadolice Wielkie koło Wrocławia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 2 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: ajvven »

Hej,

Czy coś wiadomo na temat dodruku? Szukam gry i nigdzie niestety nie ma. Czy bedzie jeszcze wydawana wersja deluxe?

No i co z pozostalymi grami Lacerdy? Wszystko wyprzedane :(

Pozdrawiam i wesolych swiat dla wszystkich :)
Fearevil
Posty: 43
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Fearevil »

ajvven pisze: 24 gru 2019, 23:02 Hej,

Czy coś wiadomo na temat dodruku? Szukam gry i nigdzie niestety nie ma. Czy bedzie jeszcze wydawana wersja deluxe?

No i co z pozostalymi grami Lacerdy? Wszystko wyprzedane :(

Pozdrawiam i wesolych swiat dla wszystkich :)
15 grudnia sklep wydawnictwa HOBBITY zakończył przyjmowanie zamówień na gry Lacerdy takie jak:
Vinhos
Gallerist
Lisboa

Tytuły te można było nabyć we wszystkich dostępnych wersjach, nawet KS.
Fearevil
Posty: 43
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Fearevil »

Może mi ktoś napisać czy Hobbity we wcześniejszych akcjach wysyłały grę ze spolszczonymi pomocami gracza?
Na ich stronie wisi tylko instrukcja i errata, a karty dla każdego z graczy nie ma w PL, przynajmniej ja nigdzie nie widzę.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: orzeh »

Ja mam w 2ch językach PL i EN
Fearevil
Posty: 43
Rejestracja: 26 paź 2015, 18:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: Fearevil »

orzeh pisze: 27 sty 2020, 15:48 Ja mam w 2ch językach PL i EN
Ja grę zamówiłem przy okazji wydania On Mars. Niestety wydawca nie dodawał polskich papierów, ale napisał mi, że instrukcja jet do pobrania z ich strony. Szkoda tylko, że pomocy gracza nigdzie nie widać...
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 474
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 897 times
Been thanked: 191 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: ZygfrydDeLowe »

No i już wiadomo jak będzie wyglądać długo zapowiadany dodatek "Wariant Królowej" (bez którego Vital już nie chce grać).

Jeśli karta nr. 57 z brązowej talii zostanie odsłonięta, postać Markiza zostaje przesłonięta postacią Królowej i od tej pory nie można brać dekretów.
Odwiedzenie królowej pozwala na budowę sklepu, albo otwarcie budynku użyteczności publicznej.
Link do nowych zasad
TzeentchMasta
Posty: 15
Rejestracja: 03 wrz 2018, 20:57
Has thanked: 4 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: TzeentchMasta »

Polecacie Lisboe do grania solo? Nie często dam radę namówić ludzi do tak ciężkiej gry i nie chce wyrzucić 500zł w błoto :(
cCAMILOOo
Posty: 55
Rejestracja: 18 sty 2016, 14:12
Has thanked: 8 times
Been thanked: 9 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: cCAMILOOo »

Witam. Czy w polskiej wersji gry wydarzenia na kartach są przetlumaczone??instrukcja jest w pdfie i nie wiem czy potrzebuje strikte polskiej wersji nie znając za dobrze angielskiego czy to bez znaczenia. Z góry Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4067
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 265 times
Been thanked: 932 times

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: brazylianwisnia »

Wydarzenia na kartach nie sa czescia rozgrywki a sa to wzmianki historyczne. Wszystko condotyczy sie rozgrywki jest w formie ikon. W PL wersji tez sa po angielsku.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Lisboa (Vital Lacerda)

Post autor: orzeh »

cCAMILOOo pisze: 10 mar 2020, 07:52 Witam. Czy w polskiej wersji gry wydarzenia na kartach są przetlumaczone??instrukcja jest w pdfie i nie wiem czy potrzebuje strikte polskiej wersji nie znając za dobrze angielskiego czy to bez znaczenia. Z góry Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam
Chodzi Ci o tekst na kartach? Jesli tak to to jest tylko fluff który urozmaica grę, Lisboa jest niezależna językowo
ODPOWIEDZ