Lorenzo il Magnifico (Flaminia Brasini, Virginio Gigli, Simone Luciani)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Trolliszcze »

Niebieskie i fioletowe leżą poza planszą, więc jest miejsce na więcej - i stąd pytanie kolegi.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: DarkSide »

O ile ograniczenie liczby żółtych i zielonych wynika z liczby miejsc na planszetce gracza, a ograniczenie liczby kart postaci można wydedukować ze schematu punktacji końcowej za karty niebieskie, o tyle ograniczenie fioletowych bonusów nijak nie wynika z żadnych zapisów. :|
Inna kwestia to postawa graczy, którzy pozwoliliby komukolwiek zgarnąć więcej niż 6 kart fioletowych. :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: bartekb8 »

Dziś odebrałem paczkę z dodatkiem do Lorenzo. Jeśli miałbym się czegoś czepnąć to jakości wersji angielskiej (wcześniej pisaliście też o słabszej wersji niemieckiej więc dorzucę swoje 3 grosze). Komponenty są jakoś gorzej wykończone, piąta wieża poszarpana z jednej strony i już tektura odchodzi (gra była nowa i zafoliowana!)...Nawet papier instrukcji zauważalnie cieńszy :P Pomijam już rozbieżności w odcieniach i kolorach zarówno kart jak i innych komponentów (drewko i karty osobistości z dodatku są jakieś takie sraczkowate). Dodatkowo w wydaniu Albi wszystko było matowe, płótnowane i cieplejsze kolorystycznie, komponenty CMON są błyszczące a kolory trochę zimniejsze. Tu preferuję podejście Albi, w ogóle polska wersja od samego początku styczności dawała mi wrażenie że mam do czynienia z jakimś lepszym produktem, do tej pory jestem pod wrażeniem jakości wydania i ogólnego estetycznego odbioru tej gry. W przeciwieństwie do wersji angielskiej gdzie nawet rewersy samych żetonów specjalnych różnią się pomiędzy sobą (mają różne odcienie w zależności od planszy z której były wypychane i mniej lub bardziej przesunięta grafikę).
Generalnie w grze nie powinno przeszkadzać nic co wymieniłem powyżej, ale wiecie, niesmak zawsze jakiś pozostaje. No i przez to jeszcze bardziej można docenić naszego wydawcę :)
Awatar użytkownika
gregos
Posty: 1032
Rejestracja: 20 gru 2014, 02:21
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 12 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: gregos »

bartekb8 pisze:Dziś odebrałem paczkę z dodatkiem do Lorenzo. Jeśli miałbym się czegoś czepnąć to jakości wersji angielskiej (wcześniej pisaliście też o słabszej wersji niemieckiej więc dorzucę swoje 3 grosze). Komponenty są jakoś gorzej wykończone, piąta wieża poszarpana z jednej strony i już tektura odchodzi (gra była nowa i zafoliowana!)...Nawet papier instrukcji zauważalnie cieńszy :P Pomijam już rozbieżności w odcieniach i kolorach zarówno kart jak i innych komponentów (drewko i karty osobistości z dodatku są jakieś takie sraczkowate). Dodatkowo w wydaniu Albi wszystko było matowe, płótnowane i cieplejsze kolorystycznie, komponenty CMON są błyszczące a kolory trochę zimniejsze. Tu preferuję podejście Albi, w ogóle polska wersja od samego początku styczności dawała mi wrażenie że mam do czynienia z jakimś lepszym produktem, do tej pory jestem pod wrażeniem jakości wydania i ogólnego estetycznego odbioru tej gry. W przeciwieństwie do wersji angielskiej gdzie nawet rewersy samych żetonów specjalnych różnią się pomiędzy sobą (mają różne odcienie w zależności od planszy z której były wypychane i mniej lub bardziej przesunięta grafikę).
Generalnie w grze nie powinno przeszkadzać nic co wymieniłem powyżej, ale wiecie, niesmak zawsze jakiś pozostaje. No i przez to jeszcze bardziej można docenić naszego wydawcę :)
Niedobrze, bo wolałbym jednak dodatkowe komponenty mieć tej samej jakości i kolorów. Tylko czy, a jeśli tak, to kiedy, doczekamy się polskiego dodatku?
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: bartekb8 »

gregos pisze:Niedobrze, bo wolałbym jednak dodatkowe komponenty mieć tej samej jakości i kolorów. Tylko czy, a jeśli tak, to kiedy, doczekamy się polskiego dodatku?
Kontaktowałem się już z Albi, pani odpisała że bardzo się cieszą bo jest zainteresowanie dodatkiem i cały czas myślą żeby go wydać ale na razie nie wiedzą kiedy. Także szansa jest, ja po prostu nie chcialem długo czekać. Rodzimi wydawcy powinni iść za ciosem jeśli podstawka dobrze się sprzedaje (wnioskuję że tak skoro rozważają wydanie dodatku), chociaż zdaję sobie sprawę że dla nich nie jest to takie proste jak dla nas.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Yavi »

Najpierw napisali mi, że "dołożą wszelkich starań", w połowie grudnia "na razie nie planujemy". Wg mnie szanse marne już teraz...
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: bartekb8 »

Biorąc pod uwagę jak różnych odpowiedzi wydawcy dają na podobne pytania trzeba wnioskować że tak naprawdę niewiele wiedzą tylko może chcą być uprzejmi, nie zamykając sobie przy tym furtki.
Nie znam się na biznesie ale myślę że trzeba kuć żelazo póki gorące póki trwa zainteresowanie danym tytułem i póki większość nie zaopatrzy się w oryginalne wydania...
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Marx »

W temacie o Marco Polo, Trolliszcze wspominał, że wydawca wypuści dodatek do Marco i jest też szansa na rozszerzenie właśnie do Lorenzo. Trzeba poczekać, ale pamiętam ze na fb pisali o popularności Lorenzo.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Trolliszcze »

Marx pisze:W temacie o Marco Polo, Trolliszcze wspominał, że wydawca wypuści dodatek do Marco i jest też szansa na rozszerzenie właśnie do Lorenzo. Trzeba poczekać, ale pamiętam ze na fb pisali o popularności Lorenzo.
Tak mi powiedział jeden z przedstawicieli wydawnictwa na targach książki we Wrocławiu. W nieoficjalnej rozmowie, więc nie trzymajcie mnie za słowo ;) Ja na razie cierpliwie czekam.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Marx »

Trolliszcze pisze:
Marx pisze:W temacie o Marco Polo, Trolliszcze wspominał, że wydawca wypuści dodatek do Marco i jest też szansa na rozszerzenie właśnie do Lorenzo. Trzeba poczekać, ale pamiętam ze na fb pisali o popularności Lorenzo.
Tak mi powiedział jeden z przedstawicieli wydawnictwa na targach książki we Wrocławiu. W nieoficjalnej rozmowie, więc nie trzymajcie mnie za słowo ;) Ja na razie cierpliwie czekam.
Oczywiście, że nie. Ale wydawca gdzieś rozważa wydanie rozszerzenia i mając to na uwadze, warto poczekać cierpliwie, od czasu do czasu przypominając się Albie na fb :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Trolliszcze »

Na festiwalu w Brzegu znów podpytywałem ludzi z Albi (nie daję im o sobie zapomnieć) i oto, jakie informacje udało mi się uzyskać:
- Marco Polo - dodatek już klepnięty na drugą połowę roku;
- Lorenzo - wciąż nie ma decyzji, ale na pewno nie będzie w tym roku.
Mam nadzieję, że to pomoże niezdecydowanym podjąć decyzję, czy kupować ENG, czy jeszcze czekać.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: AkitaInu »

Grając ostatnio z dodatkiem naszła mnie taka myśl:

Lorenzo z dodatkiem jest łatwiejszy, zbyt łatwy.


Dostajemy specjalne umiejętności, które czasami działają podczas a czasami na koniec gry. Do tego mamy dodatkowy tor na którym są naprawde fajne karty.

W pierwszej rundzie bez problemy dobiliśmy do 7-8 punktów watykanu (czy jak to się nazywa)...


... i tak troche straciłem zapał :/
Czy ktoś ma podobne wrażenia?
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: bartekb8 »

Bierzcie Lorenzo w dowolnej wersji językowej jeśli znajdziecie, gra jest niezależna językowo a te przypadłości które dotyczą mojej wersji nie mają najmniejszego wpływu na czerpanie radości z gry. Generalnie warto, oczywiście nie w jakiejś kosmicznej cenie przekraczającej cenę podstawki.

@AkitaInu, odczucia mam inne, czasem łatwiej coś zdobyć ale z drugiej strony mamy więcej trudnych wyborów do podjęcia i lepszych kart które może nam podebrać przeciwnik. Chociaż zgodzę się że łatwiej jest osiągnąć wysokie wyniki na torze wiary, bo więcej kart (i dodatkowo żetony specjalne) udostępnia punkty wiary. Zauważyłem też że w naszych grach rzadko kiedy nie poddajemy się eksomunice - często bardziej opłaca się kumulować punkty wiary niż cofać na torze i zaczynać potem od początku. Kary są czasem dotkliwe ale niektóre premie pozwalają je złagodzić i wtedy na koniec gry prawie każdy osiągnie limit na torze wiary lub jest bardzo blisko niego. Nie wiem czy można to uznać za jakieś niedopatrzenie w mechanice gry, ale wiem że niektórzy narzekali na konieczność zbierania punktów wiary - ten dodatek znacznie to ułatwia.
Są oczywiście wyjątki - w jednej grze po pierwszej ekskomunice żadne z nas nie miało jak generować kamieni bo kara nakazywała odejmować po 1 kamieniu i 1 drewnie przy każdym pobieraniu surowców. No i był problem z nabywaniem niektórych kart, także trzeba uważać.

W każdym razie po zagraniu około 10 gier z dodatkiem uważam że gra sporo zyskała i nie zamierzam grać bez niego. Więcej tu wyborów i możliwości, fajne "supermoce" które licytujemy na początku gry i które determinują nasze późniejsze działania, nowe ciekawe efekty kart, a jeśli to wszystko uda się jeszcze sprzęgnąć do działania fajnego silniczka, to satysfakcja jest jeszcze większa niż w podstawce :)
Awatar użytkownika
Robuzz
Posty: 138
Rejestracja: 09 lis 2007, 12:07
Lokalizacja: Czeladź/Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Robuzz »

Ktoś wie o co chodzi z tak tanimi cenami Lorenzo?
I will learn to breathe water.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Lothrain »

Robuzz pisze:Ktoś wie o co chodzi z tak tanimi cenami Lorenzo?
Wyższy nakład, mała sprzedaż = wyprzedaż.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: kaszkiet »

Obawiam się, że wyprzedaż przekreśla wydanie po polsku dodatku.
Plus z tego taki, że sam z niej skorzystałem i mam tę grę za 65 zł, co jest raczej rewelacyjną ofertą.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Marx »

No jak już wszyscy zakupią obie podstawki w tak fajnej cenie, to tym bardziej jest miejsce na rozszerzenia :P
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: adikom5777 »

zapomnijcie o dodatku wydanym przez Albi po takiej wyprzedaży.
IrasArgor
Posty: 372
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 69 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: IrasArgor »

Szybkie pytanie bo zaczynam się łamać (marcowa akcja "w tym miesiącu nic nie kupuję" :D). Lorenzo jak i Marco Polo to są na tyle różne gry, że warto mieć je obie na półce? ;)
Mikanit
Posty: 147
Rejestracja: 09 mar 2015, 16:20
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Mikanit »

IrasArgor pisze:Szybkie pytanie bo zaczynam się łamać (marcowa akcja "w tym miesiącu nic nie kupuję" :D). Lorenzo jak i Marco Polo to są na tyle różne gry, że warto mieć je obie na półce? ;)
Tak są na tyle różne, lorenzo to troche wyższy poziom, za obecną cenę bardzo warto.
Rumia
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Yavi »

IrasArgor pisze:Szybkie pytanie bo zaczynam się łamać (marcowa akcja "w tym miesiącu nic nie kupuję" :D). Lorenzo jak i Marco Polo to są na tyle różne gry, że warto mieć je obie na półce? ;)
Zdecydowanie różne! Lorenzo to jedna z naszych ulubionych planszówek, Marco Polo po kilku partiach poszło dalej w świat ;).
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: kmd7 »

Wczoraj pytano mnie, co chcę na urodziny. Nie wiedziałem. Dziś kupiłem sobie Lorenzo, będzie jak znalazł. Po co mają się męczyć ;).
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: ozon »

Yavi pisze:
IrasArgor pisze:Szybkie pytanie bo zaczynam się łamać (marcowa akcja "w tym miesiącu nic nie kupuję" :D). Lorenzo jak i Marco Polo to są na tyle różne gry, że warto mieć je obie na półce? ;)
Zdecydowanie różne! Lorenzo to jedna z naszych ulubionych planszówek, Marco Polo po kilku partiach poszło dalej w świat ;).
Yavi, a mógłyś jeszcze napisać co nie podeszło Wam w MP? Z tego co pamiętam nie było u Was na blogu recenzji.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: pezetto »

Mam obie i zdecydowanie lepszą grą jest Lorenzo (jest to zarówno moja opinia, jak i wszystkich moich współgraczy). Jeśli lubisz euro, to nie p*er*ol, że masz jakieś postanowienie tylko kupuj póki jest w tej cenie :D
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Lorenzo il Magnifico

Post autor: Yavi »

ozon pisze:
Yavi pisze:
IrasArgor pisze:Szybkie pytanie bo zaczynam się łamać (marcowa akcja "w tym miesiącu nic nie kupuję" :D). Lorenzo jak i Marco Polo to są na tyle różne gry, że warto mieć je obie na półce? ;)
Zdecydowanie różne! Lorenzo to jedna z naszych ulubionych planszówek, Marco Polo po kilku partiach poszło dalej w świat ;).
Yavi, a mógłyś jeszcze napisać co nie podeszło Wam w MP? Z tego co pamiętam nie było u Was na blogu recenzji.
Na fanpage'u napisałem kilka słów i później tłumaczyłem się z odczuć w komentarzach (link) :P. Ogólnie jakoś nie zaiskrzyło między Marco Polo i mną. Na początku podchodziłem bardzo optymistycznie (ładne elementy, zapowiadało się na fajne euro), ale w partiach brakowało mi emocji. Cały czas miałem wrażenie, że robię to samo - tych kilka głównych akcji dominowało całą grę, brakowało mi swobody i większej dowolności w podejmowaniu decyzji. Koszty podróży po mapie były wysokie, kołderka trochę za krótka jak na mój gust. Jakaś większa ekscytacja pojawiała się dopiero pod koniec, gdy okazywało się, że zabraknie mi akcji i kości do zrealizowania ostatniego celu strategii, przez co cała partia szła na marne. Jakoś chyba rzeczywistość rozjechała się mi z oczekiwaniami. Lorenzo to natomiast całkiem inna bajka, zawsze chętnie zagram, prawie kupiłem nawet dodatek, ale gdzieś tam ciągle tli się nadzieja, że Albi wyda po polsku :p.
ODPOWIEDZ