Explorers of North Sea

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
wrzesien
Posty: 218
Rejestracja: 15 cze 2016, 11:12

Explorers of North Sea

Post autor: wrzesien »

W końcu udało mi się znaleźć czas aby zagrać w Explorers. To pierwsza gra z serii o wikingach w którą grałem, mam nadzieje zagrać też w kolejne.

BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/176 ... -north-sea

Grałem na dwie osoby i gra była bardzo przyjemna dla obu stron. Na początku każdy budował sobie plansze po swojej stronie i na niej zbierał zwierzęta, budował i podbijał osady - jednak z losowe dobieranie kafli spowodowało, iż np. kurczaki były tylko po jednej stronie planszy i zrobiło się dość interaktywnie. Co prawda nie można wchodzić w bezpośredni konflikt, jednak nawet na dwie osoby trzeba się ścigać o zwierzęta czy wyspy mające szanse być ukończone. Zastanawiam się jak to jest na więcej graczy, czy wystarcza zasobów czy też trzeba się skupiać tylko na tych dziedzinach gdzie można wysoko zapunktować. Punktacja jest nieliniowa, więc wydaje mi się, iż może wtedy nie być warto robić wszystkiego. Podoba mi szczególnie się pomysł z punktacją, i to dość wysoką, za zabitych wikingów.

Na minus to gra jest dość szybka, 4 akcje na turę nie pozwalają zrobić zbyt wiele - ciekawi mnie jak to wygląda, przy 4 graczach kiedy wypada tylko 12 tur na osobę. Wtedy chyba warto budować wszystko blisko siebie, aby nie zużywać zbyt wiele akcji na ruch - co jednak znacznie zwiększy ilość negatywnej interakcji. Na pierwszy rzut oka punktacja za zdobywanie osad jest dość niska bo wymagają wiele akcji, jednak wielu kapitanów pozwala uzyskać z nich jakieś dodatkowe punkty.
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Explorers of North Sea

Post autor: Elemele »

wrzesien pisze:W końcu udało mi się znaleźć czas aby zagrać w Explorers. To pierwsza gra z serii o wikingach w którą grałem, mam nadzieje zagrać też w kolejne.

BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/176 ... -north-sea
Pierwsza Twoja gra w 3 część sagi o Wikingach Shem'a Philipsa :) Druga część będzie wydana przez GFP, mam nadzieję, że i pierwszą i trzecią też wydadzą, a potem dodatek scalający wszystkie 3 gry w kampanię ;)

BTW, daj znać jak gra się na 4 osoby, bo wg BGG to najlepsza konfiguracja.
wrzesien
Posty: 218
Rejestracja: 15 cze 2016, 11:12

Re: Explorers of North Sea

Post autor: wrzesien »

Elemele pisze: Pierwsza Twoja gra w 3 część sagi o Wikingach Shem'a Philipsa :) Druga część będzie wydana przez GFP, mam nadzieję, że i pierwszą i trzecią też wydadzą, a potem dodatek scalający wszystkie 3 gry w kampanię ;)
Kupiłem na ostatnim KS zestaw i po prostu od tej zacząłem. Pewnie ją jeszcze ogram trochę i przejdę do następnej.
Elemele pisze:
BTW, daj znać jak gra się na 4 osoby, bo wg BGG to najlepsza konfiguracja.
Niestety mieszkam na końcu świata i ciężko zebrać tylu graczy... Jak się uda to postaram się ich namówić do rozegrania North Sea Runesage!
wrzesien
Posty: 218
Rejestracja: 15 cze 2016, 11:12

Re: Explorers of North Sea

Post autor: wrzesien »

Udało mi się zagrać na 4 graczy i faktycznie gra jest jeszcze lepsza w tej konfiguracji. Fascynuje mnie proces jej tworzenia, bo tutaj znowu mimo różnorodnych strategii wszyscy skończyliśmy z prawie tą samą ilością punktów. Polecam i mam nadzieję, iż GFP się nią zainteresuje.
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Explorers of North Sea

Post autor: GFP »

wrzesien pisze: Polecam i mam nadzieję, iż GFP się nią zainteresuje.
Tej serii mówimy zdecydowane "być może". ;) Zależy jak przyjmą się najeźdźcy, ale na razie jesteśmy bardzo zadowoleni z kampanii, i zamówień hurtowych, które powoli zaczynają do nas spływać.
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Explorers of North Sea

Post autor: crsunik »

Żałuję, że nie wziąłem Runesage i Explorers. Na szczęście na początku roku będzie można to nadrobić:)
Awatar użytkownika
harrison
Posty: 286
Rejestracja: 16 lut 2017, 10:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 4 times

Re: Explorers of North Sea

Post autor: harrison »

GFP pisze:
wrzesien pisze: Polecam i mam nadzieję, iż GFP się nią zainteresuje.
Tej serii mówimy zdecydowane "być może". ;) Zależy jak przyjmą się najeźdźcy, ale na razie jesteśmy bardzo zadowoleni z kampanii, i zamówień hurtowych, które powoli zaczynają do nas spływać.
Na KS trwa właśnie kampania dodatku do Explorersów. Czy stan serii jest nadal "być może" ? pytałem via fb, ale bez odpowiedzi

EDIT: odpowiedzieli na fb, że jednak nie mają planów :(
ODPOWIEDZ