Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Marx »

Hej forumowi koledzy. Piszę niniejszego posta z prośbą o rekomendację.

Od pewnego czasu szukam wojennej z figurkami, najchętniej z dużą planszą, eleganckim wydaniem i dobrą mechaniką. Zawsze lubiłem dobre strategie, militaria, a wśród moich ulubionych gatunków planszówek jest area control/dudes on the map. Mam w kolekcji Cyklady, Kemeta, Forbidden Stars, Blood Rage czy bardziej ekonomiczny Mare Nostrum. Chciałbym teraz pójść o krok dalej i zakupić pierwszą nowoczesną grę wojenną z prawdziwego zdarzenia. Chciałbym żeby to był taki wymarzony prezent pod choinkę :P Ale żeby być precyzyjnym, podaje poniższe wymagania:

- tematyka: tutaj nie mam ścisłych kryteriów czy będzie to jakiś fantastyczny realm, bardziej historyczna gra, poświęcona np. I czy II WŚ. Chociaż epicki czynnik będzie mile widziany;
- wykonanie: Podstawą są figurki, bo żetony i płaskie elementy nie dają takiego klimatu (Heroes of Normandy?). Plansza oczywiście duża i pewnie z heksami. Super jeśli gra w tym aspekcie oferuję urozmaicenie np. dwustronną planszę, różne układy, dostępne dodatkowe plansze itp.;
- Setup: Wiele lat temu grywałem w tytuły wydawnictwa Dragon. Setup tych gier był niebotycznie długi, a już przebrnięcie przez instrukcje stanowiło pewne wyzwanie. Wciąż darze te tytuły sentymentem, ale chcę coś bardziej przystępnego, nowoczesnego, chociaż niekoniecznie z niskim progiem wejścia;
- mechanika rozstrzygania potyczek: Tu jest pewna trudność. Chciałbym żeby mechanika bitwy była realistyczna z ograniczoną losowością, choć niekoniecznie do zera, w końcu wydarzenia losowe czasem mają miejsce podczas bitew. Niech mechanika daje jakiś fun. Lubię np. potyczki w Kemecie, w Mare Nostrum już tak sobie;
- Czas gry: To gra bitewna więc pewnie za krótka nie może być, ale wolałbym żeby nie przekraczała tych 3 godzin;
- Liczba graczy : Jak mi się gra spodoba naprawdę, to mogę grać sam z sobą, serio. Jeśli będzie dla więcej niż 2 graczy, to będzie to dodatkowy atut;
- Rok wydania Ma to znaczenie bardziej dla mechanik w grze, dostępności na rynku, pewnie również ceny i samego wydania. Najlepiej jeśli nie będzie to tytuł z przed wielu lat, no chyba że to jakaś rewelacja, która przetrwała próbę czasu;
- Rozszerzenia Tak, oczywiście, ale konkretne, przydatne, warte kupna dodatki, a nie kupony odcinane od uznanego tytuły.

Po wstępnym rozeznaniu znalazłem poniższe gry, ale nie wiem na ile mogą spełniać moje wymagania i czy są naprawdę warte kupna i poświęcenia czasu. Tutaj serdecznie liczę na wasze wsparcie i fachową wiedzę, ale przede wszystkim propozycje.

Bitwy Westeros - Ubóstwiam Grę o Tron i cały realm Martina, ale z tego, co wyczytałem, gra ma słabej jakości figurki wymagające klejenia. Wyszło trochę dodatków, ale gra już jest out of print.
Memoir 44 Trochę starszy tytuł, bardzo uznany, a tematyka II WŚ jest całkiem ok. Nie wiem na ile Memoir 44 jest w stanie konkurować z mechanikami z nowszych gier (Bitwy Westeros, Battlelord) i do jakiego stopnia ten ogrom dodatków jest uzasadniony i czy jest sens pakować się w ten system.
Battlelore 2. ed. Gra z mechaniką z powyższych gier (?), i chyba stosunkowo najnowsza. Fantastyczny świat nie jest przeszkodą, nie za dużo też słyszałem o tym tytule. Jak się ma mechanicznie do Memoir 44 i Westeros?
Wojna o Pierścien 2. ed. Tolkienowski świat nawet zachęca, chociaż nie wiem czy nie jest zbyt czarno-biały. Jak to wygląda mechanicznie w praktyce?
Bitwa Pięciu Armii Chyba najnowsza z wymienionych gier, chociaż widzę, że pojawiają się postacie z książek i pytanie czy nie ma tu przypadkiem elementu przygodowego?
Runewars Rozumiem, że to hybryda gry wojennej i przygodówki?

Dziękuję ze swojej strony za wszelkie pomocne sugestie i propozycje.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Rafalm »

Szczerze polecam serię Leader od wydawnictwa DVG, a w szczególności Thunderbolt-Apache Leader. W kategorii gier wojennych absolutny hit, zresztą ocena 8,2 na BGG o czymś świadczy. Tyle tylko, że masz tam żetony a nie figurki, no i to gra dla jednej osoby, względnie jako koop. Możemy się kiedyś umówić na granie ;-)

Z wybranych przez Ciebie gier mam Memoir'44 i polecam jako prosty gateway do gier wojennych. Zaznaczam, że to gra z prostą mechaniką i daleko jej do złożonych gier wojennych. Do tego spora dawka losowości opartej na kościach i kartach. W pozostałe nie grałem.

Zerknij jeszcze na dwie serie: Axis & Allies oraz Tide of Iron. Myślę, że mogą trafić w Twój gust, szczególnie ta druga.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Marx »

Hej Rafał,

Dzięki za rekomendacje. Chciałbym, aby była to jednak gra figurkowa :-) Thunderbolt-Apache Leader wygląda na bardzo skomplikowany i plansza jest malutka, ale czemu nie zagrać razem ;-) Tide of Iron jest nawet interesujący i na pewno się przyjrzę, ale słabo z dostępnością :-) Ale to ten kierunek.

Widzę jednak, że masz sporą kolekcję Memoir' 44. Czyli się jednak spodobał? :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Yavi »

BattleLore'a mamy w swojej kolekcji, złego słowa o nim nie powiem :P. Nie wiem tylko czy nie przeszkadzałaby Ci w nim losowość, bo jednak bitwy rozstrzygają kości, a niektóre rzuty potrafią zirytować.
Problem rozwiązują trochę karty czarów, które pozwalają modyfikować rzuty, chronić jednostki itp. Popełniliśmy też kiedyś jego recenzję.

Wojna o Pierścień może przekraczać trzy godziny, jednak jest wg mnie lepsza od Bitwy Pięciu Armii. W obu nie ma elementu przygodowego jako takiego, chociaż w WoP można wygrać grę doprowadzając Frodo do Mordoru, a i postacie znane z książek/filmów pełnią tutaj dodatkowe role i poruszają się po planszy osobno (lub też z armiami). Z WoP wylewa się klimat, jeśli jesteś fanem Śródziemia, to musisz w to zagrać.

Runewars jest długie i nudne, element "przygodowy" spowalnia rozgrywkę niewiele wnosząc do zabawy. Partie ciągną się po kilka godzin, pierwsze zauroczenie szybko mi minęło, teraz raczej nie dałbym się namówić na kolejną rozgrywkę.

Może zainteresują Cię asymetryczni Wygnańcy: Oblężenie? Grę można dostać w wersji tańszej z drewienkami i droższej z figurkami. Gra jest cięższa od BattleLore'a (powiedziałbym, że tak na poziomie Wojny o Pierścień), ale oferuje ciekawy system rozstrzygania bitew i element rozbudowy. Plusem jest to, że mógłbyś grać sam ze sobą, bo ma tryb solo ;). Na blogu znajdziesz recenzję prototypu.
Kal-El83
Posty: 1149
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 242 times
Been thanked: 132 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Kal-El83 »

Śledzę wątek z zainteresowaniem.mswego czasu miałem memoira 44. Gra fajna ale szukam teraz czegos ... Ambitniejszego ;)
Zaczęłem się zastanawiać nad jakąś fajną grą bitewną z figurkami.
Z wypowiedzi wczesniejszej wnioskuję że WoP jest ciut lepsza od B5A ??
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Yavi »

Azazelek pisze:Śledzę wątek z zainteresowaniem.mswego czasu miałem memoira 44. Gra fajna ale szukam teraz czegos ... Ambitniejszego ;)
Zaczęłem się zastanawiać nad jakąś fajną grą bitewną z figurkami.
Z wypowiedzi wczesniejszej wnioskuję że WoP jest ciut lepsza od B5A ??
W B5A grałem raz, w WoP więcej, ale ta druga bardziej mnie przekonuje. Chodzi głównie o skalę - w WoP masz wielką mapę Śródziemia i bardziej strategiczny wymiar, w B5A raczej taktyczny. Z drugiej strony WoP można wygrać niewiele robiąc armiami, a zasuwając do Mordoru hobbitami (w przypadku Wolnych Ludów).
e: Więc o ile WoP bardziej mi się podobała, to szukając samej walki lepiej sprawdzi się chyba B5A.
Z bitewniaków znam tylko X-Winga (podstawka), system jest prosty i fajny, no i to SW :D
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1359
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 161 times
Been thanked: 160 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Zet »

Warto zwrócić uwagę, że Sam Healey ma całkowicie dosyć WoPa i uznaje B5A za jego "killera" :wink:
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Marx »

Tutaj gameplay (PL) Bitwy Pięciu Armii
https://www.youtube.com/watch?v=jOIOSR5p4Uk
oraz Wojny o Pierścien:
https://www.youtube.com/watch?v=9KaHySZ4vdk


Zupełnie nie wiem, co o tym sądzić, ale nie są to chyba gry wojenne sensu stricto.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Najemnik »

Chodzi Ci bardziej o grę bitewna czy wojenną? (bo w swoim pierwszym poście używasz tych pojęć zamiennie, a wg mnie są to dosyć odmienne gatunki gier)

W grach bitewnych rozgrywasz generalnie pojedynczą bitwę, zazwyczaj na początku gry składasz armię/wybierasz scenariusz, czyli daną bitwę, a w trakcie rozgrywki manewrujesz wojskami po polu bitwy, wydajesz rozkazy pojedynczym formacjom itd. Zazwyczaj są to gry dla 2 graczy. Do takich gier należą pierwsze wymienione przez Ciebie tytuły, oraz np. Black and White, aczkolwiek jeśli chcesz koniecznie figurki i grę bitewną, to polecałbym zainteresować się jakimś bitewniakiem. (wiem, że trochę mało pomogłem, ale dawno wypadłem z obiegu odnośnie gier bitewnych i bitewniaków :oops: )

W grach wojennych toczysz wojnę. Dowodzisz zazwyczaj siłami danego państwa i grasz na mapie, która odwzorowuje tereny całych państw i kontynentów. Jednak często w tego typu grach bitwy mają uproszczony mechanizm składający się na zagrywanie kilku kart i/lub rzut/rzuty kostkami. Jeżeli szukasz czegoś historycznego (IMHO ciężko byłoby jednak znaleźć wtedy grę z figurkami) to może Quartermaster General? (choć figurki są tam dość "umowne")
ptf
Posty: 160
Rejestracja: 28 gru 2012, 00:13
Been thanked: 4 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: ptf »

Forbidden Stars?
GoT, FS, SR, WH4OK:C
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Rafalm »

Marx pisze:Hej Rafał,

Dzięki za rekomendacje. Chciałbym, aby była to jednak gra figurkowa :-) Thunderbolt-Apache Leader wygląda na bardzo skomplikowany i plansza jest malutka, ale czemu nie zagrać razem ;-) Tide of Iron jest nawet interesujący i na pewno się przyjrzę, ale słabo z dostępnością :-) Ale to ten kierunek.

Widzę jednak, że masz sporą kolekcję Memoir' 44. Czyli się jednak spodobał? :-)
Cześć,

Memoir'44 jest fajną grą, ale tak jak wspominałem jako wprowadzenie do gier wojennych. Spodobał się przede wszystkim mojemu synowi, również dlatego że możesz wymyślać własne scenariusze.

Tide of Iron wydany był kilka lat temu i jest już chyba też zamkniętą serią. Ale myślę, że warto jej poszukać, bo może to być ten poziom skomplikowania rozgrywki, o jaki Ci chodzi.

Może umówmy się faktycznie na kilka rozgrywek, choćby w Thunderbolta i Memoir'44. Mam jeszcze kilka innych tytułów: Phantom Leader, Fields of Fire, Silent War, Steel Wolves, Advanced Third Reich, ale wydaje mi się, że większość z nich może być zbyt ciężka. No i to klasyczne gry wojenne z żetonami.

A tak przy okazji - jakbyś decydował się kupić Bitwę Pięciu Armii, to mam w dobrej cenie (ale wersję angielską). Tutaj masz mój wątek sprzedażowy.
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Patyk »

Najemnik pisze:Chodzi Ci bardziej o grę bitewna czy wojenną? (bo w swoim pierwszym poście używasz tych pojęć zamiennie, a wg mnie są to dosyć odmienne gatunki gier)

W grach bitewnych rozgrywasz generalnie pojedynczą bitwę, zazwyczaj na początku gry składasz armię/wybierasz scenariusz, czyli daną bitwę, a w trakcie rozgrywki manewrujesz wojskami po polu bitwy, wydajesz rozkazy pojedynczym formacjom itd. Zazwyczaj są to gry dla 2 graczy. Do takich gier należą pierwsze wymienione przez Ciebie tytuły, oraz np. Black and White, aczkolwiek jeśli chcesz koniecznie figurki i grę bitewną, to polecałbym zainteresować się jakimś bitewniakiem. (wiem, że trochę mało pomogłem, ale dawno wypadłem z obiegu odnośnie gier bitewnych i bitewniaków :oops: )

W grach wojennych toczysz wojnę. Dowodzisz zazwyczaj siłami danego państwa i grasz na mapie, która odwzorowuje tereny całych państw i kontynentów. Jednak często w tego typu grach bitwy mają uproszczony mechanizm składający się na zagrywanie kilku kart i/lub rzut/rzuty kostkami. Jeżeli szukasz czegoś historycznego (IMHO ciężko byłoby jednak znaleźć wtedy grę z figurkami) to może Quartermaster General? (choć figurki są tam dość "umowne")
Gry bitewne to to samo co bitewniaki i to określenie odnosi się generalnie do gier figurkowych bez planszy. Gra wojenna to gra wojenna niezależnie od skali - możemy mówić co najwyżej o skali taktycznej lub strategicznej. To tak celem wyjaśnienia terminologii.

Co do wyborów to jeśli chcesz "żeby mechanika bitwy była realistyczna z ograniczoną losowością" to z miejsca odrzuć wszystkie wariacje na temat C&C (Memoir, Battlelore, Westeros). Runewars to bardziej gra strategiczno-przygodowa, nie wojenna (surowce, produkcja jednostek, bohaterowie).

Niestety Twoje wymagania trochę się rozjeżdżają bo naprawdę niewiele jest dobrych gier stricte wojennych z figurkami. Wojna o Pierścień i Bitwa Pięciu Armii to jedne z niewielu, które je spełniają. Wybór konkretnej to już kwestia indywidualna i zostało to opisane przez kilka osób w tym wątku, chociaż jako tako do gry wojennej bliżej B5P.

Tide of Iron też by tutaj pasowało, na pewno jest w nim więcej taktyki niż np. w Memoir, ale raczej ciężko będzie je dostać.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Marx »

Dziękuję wam więc za klaryfikację. Nie znam za dobrze tych gatunków, nie chciałbym powodować zamieszania. Ok, a więc chodzi mi o gry wojenne, a wśród wymienionych przykładów podałem te z pojedynczymi potyczkami (skirmish) jak i całymi kampaniami :-)
Patyk pisze:Niestety Twoje wymagania trochę się rozjeżdżają bo naprawdę niewiele jest dobrych gier stricte wojennych z figurkami. Wojna o Pierścień i Bitwa Pięciu Armii to jedne z niewielu, które je spełniają. Wybór konkretnej to już kwestia indywidualna i zostało to opisane przez kilka osób w tym wątku, chociaż jako tako do gry wojennej bliżej B5P.
Takie też miałem wątpliwości, formułując swoje wymagania i oczekiwania wobec mechaniki gry. Im więcej realizmu, tym więcej zasad, modyfikatorów, czynników itp. Chodzi o pewien flow pdoczas rozgrywki i możliwość zaproszenia bardziej casualowych graczy do zabawy :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Patyk »

Głównym problemem jest jednak to, że gry wojenne to w porównaniu do innych gatunków nisza. To powoduje, że dodawanie figurek się nie opłaca, bo ich koszt jest bardzo wysoki przy niskich nakładach. Poza tym żetony są zwyczajnie wygodniejsze, przy dużej ilości wojsk na mapie dużo łatwiej popatrzeć na umieszczone na nich statystyki niż ciągle konsultować kształt figurki z jej kartą.

Jeśli interesuje Cię typowy skirmish to możesz spojrzeć na Rivet Wars lub Sergeants Miniatures Game - to drugie już na granicy planszówki i bitewniaka.

Jeśli figurki jednak nie byłyby koniecznością to wspomniane już Heroes of Normandie lub Conflict of Heroes powinny się sprawdzić. Obie mają proste zasady podstawowe, obie nieźle wyglądają. Conflict of Heroes jest może mniej efektowne ale przy całej swojej banalności zasad daje jedno z najlepszych odwzorowań pola walki jakie mamy w planszówkach.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Błysk »

Generalnie to bierz Forbidden Stars i nie wymyślaj ;) tylko jest dłuższy niż 3h.
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Chaaber »

Może Cry Havoc, najciekawszy system rozstrzygania bitew jaki ostatnio widziałem. Wybierasz cel jaki chcesz osiągnąć w danej bitwie i do niego przypisujesz jednostki. Frakcje są zróżnicowane, więc od startu wiesz w jakim stylu mniej więcej powinieneś grać. IMO ciekawa pozycja, warto zajrzeć.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Marx »

Błysk pisze:Generalnie to bierz Forbidden Stars i nie wymyślaj ;) tylko jest dłuższy niż 3h.
Jak wspomniałem w opisie, posiadam własnie. Bardzo dobry wykonanie, 4x, różnorodne jednostki, bitwy fajne, choć gra się dłuży.
Chaaber pisze:Może Cry Havoc, najciekawszy system rozstrzygania bitew jaki ostatnio widziałem. Wybierasz cel jaki chcesz osiągnąć w danej bitwie i do niego przypisujesz jednostki. Frakcje są zróżnicowane, więc od startu wiesz w jakim stylu mniej więcej powinieneś grać. IMO ciekawa pozycja, warto zajrzeć.
O Cry Havocu żywiołowo dyskwalifikowaliśmy swego czasu na forum. Nie grałem jeszcze, ale mam wrażenie, że hype zaszkodził temu tytułowi.


Generalnie wybrałem Bitwy Westeros na początek, trochę ze względu na mechanikę niezbyt ciężką, choć też niestety trochę losową, oraz temat. Rozważam poważnie kupno: Mythic Battles: Pantheon, ale to dopiero grudzień 2017 i trochę dolarów...
https://boardgamegeek.com/boardgame/186 ... s-pantheon
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Błysk »

A nie przeczytałem.

Kurcze, to Tide of Iron z tego co patrzę to mi się całkiem podoba i nawet jest dostępne (w jednym sklepie). Pytanie czy warty swojej ceny. :)

@Marx, grałem ostatnio w Successors i byłem u nowo poznanego kolegi. Ma trochę gier wojennych i generalnie poza Wojną o Pierścień to nie widziałem nic co miałoby figurki. Z to Sekigahara wyglądała całkiem ładnie, mimo że to bloczki.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Marx »

@Błysk,

Dzięki za info i propozycje. Tide of Iron nie widzę w sklepach, jakieś tylko kolejne dodatki z serii, nie wiem czy stand alone. Ja w międzyczasie zakochałem się również w KS'owym projekcie Mythic Battles: Pantheon. Ciekawa mechanika, chociaż oczywiście ciężko mówić o realizmie i strategii. Grze bliżej do Battlelore niż strategii wojennych ;-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
DrunkHamster
Posty: 95
Rejestracja: 05 lis 2015, 18:14
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: DrunkHamster »

Sprobuj Zakazane Gwiazdy.
Na dwie osoby gra idzie bardzo plynnie, przy trojce graczy nie jest zle;), dopiero przy czterech graczach gra trwa wiecej niz 3h.
Bardzo dobre wykonanie. W bitwach wystepuje element losowosci choc wcale nie jest taki duzy jak moglo by sie wydawac ( czesto zdaza sie tak ze po trzech rundach o wyniku bitwy przesadza morale ).
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Błysk »

Marx pisze:@Błysk,

Dzięki za info i propozycje. Tide of Iron nie widzę w sklepach, jakieś tylko kolejne dodatki z serii, nie wiem czy stand alone. Ja w międzyczasie zakochałem się również w KS'owym projekcie Mythic Battles: Pantheon. Ciekawa mechanika, chociaż oczywiście ciężko mówić o realizmie i strategii. Grze bliżej do Battlelore niż strategii wojennych ;-)
W sklepie na R jest podstawka, tylko że nowsza wersja- udoskonalone zasady i trochę więcej stuffu. Mythic Battles może być całkiem ok, sam byłem napalony dopóki nie wrzucili miliona płatnych pledge. Jedyny skirmish, (Bo to w sumie skirmish, ale z małymi oddziałóami), za który byłbym w stanie zapłacić tyle pieniędzy to jakaś odświeżona wersja Mordheima. Z tym, że w Mordheim miało się góra 13 figsów (moimi krasnoludkami), więc to nierealne, żebym potrzebował wydawać aż tyle. Niestety, ale koło 1300zł za grę z Kickstartera przerasta moje pojęcie i generalnie boję się tego typu trendu, dlatego ideologicznie nie wsparłem. (No i generalnie i tak nie mam 1300zł na wydanie :D).
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1512
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 174 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Goldberg »

Dobra chcesz porzadna gre STRATEGICZNA/WOJENNA czy lekki tytuł strategiczno-planszowy?
Bo jesli to pierwsze to niestety nie figurki, tyko zetony i gry jak dla mnie głownie ze stajni GMT Games - Combat Commander rulez!!
Ew polecam bloczki!
W klimatach WWII masz piekne Europe Engulfed i Asia Engulfed
NAsze podworko to Orzeł i Gwiazda
Marynistyka; 1805: Sea of Glory
Jak juz Napoleon to oczywiscie C&C NApoleonics
Antyk to niezapomniane i mega dobre C&C Ancients...

Ale ok chesz cos z figurkami, proszę; C&C; The Great War, pekne figurki (skala 15mm) z PSC i R. Borg autor = mega gra
Oczywiscie wszystkie tytuły bloczkowe łątwo przerobisz na figurki w skali 10/15mm bez problemu :)
Ale jesli naprawde ciagna ce gry wojenne, przejdz na nasza...żetonową strone mocy :)
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Marx »

Hej Goldberg,
Żetonowe gry wojenne są horrendalnie drogie. Czemuż to tak? Rozumiem , że chodzi o mały nakład i wysiłek twórców takich gier? Żetonom nie powiem stanowczego nie, ale kojarzą mi się jednak z ciężkimi mechanikami, wieloma modyfikatorami, czynnikami długimi partiami w konsekwencji. Jak wspomniałem powyżej, swego czasu grałem trochę w żetonowe gry od Dragona. Nie znajdę ani czasu, ani partnerów wśród znajomych do takich potyczek, niestety.


The Great War, piękna gra, przeglądam strony i będę rozważał. Dzięki!
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Goldberg
Posty: 1512
Rejestracja: 29 maja 2013, 13:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 83 times
Been thanked: 174 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Goldberg »

Jestes z wawy.....wiec....ekhm :)
Great War polecam, generalnie całą seria C&C jest warta uwagi, zwróc jeszcze uwage na Samurai Battles , zapomniałem o niej zupełnie.
To chybryda, dwie gry w jednym, psełdo strategia z seri Art Of tActic (Zvezda) ew mozna w nia grac jako kolejna odsłone C&C (Borg oficialnie opracował ta wariacje zasad dla Zvezdy)
Naprawde polecam, swietne figurki i generalnie super gra
A w "kirche" co ja mam? Cztery gołe ściany i tak pusto jakby się miał interes za chwilę zlikwidować! Pastor gada jakieś rzeczy o piekle nieprzyjemne, a czy ja idę do kościoła żeby się denerwować?; Moryc "Ziemia Obiecana"
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Gra wojenna z figurkami, z dobrą mechaniką, w miarę nowa

Post autor: Błysk »

Skoro mamy kogoś kto się na tym zna...

A Conflict of Heroes jest ok?
I dlaczego Tide of Iron jednak nie?

Patrząc na te wszystkie gry czuję się jak dziecko we mgle i jedyne co wiem, że nie chcę ponownie grać w Sukcesorów Aleksandra Wielkiego.
ODPOWIEDZ