Feudum (Mark K. Swanson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Dianne
Posty: 168
Rejestracja: 15 kwie 2020, 08:49
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 61 times
Been thanked: 87 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: Dianne »

drzewko pisze: 02 paź 2021, 20:44 Wtóruję z tym pytanie, bo u nas także 130-150 wyniki wygrywajace chodziły. Chociaż ja w tą grę nigdy nie grałem w mniej niż 3, a i tak zalecam grać w 4+.

Co do czytelności to ja bardzo gorąco polecam te planszetki: https://boardgamegeek.com/filepage/1641 ... ment-paths - bardzo pomaga, szczególnie nowicjuszom.
A mata jest beznadziejna, sprzedałem bez mrugnięcia - kompletnie nie widać na niej scieżek.
feniks_ciapek pisze: 02 paź 2021, 19:41 Gra jest przecudowna, nawet jeśli momentami mało czytelna.

Natomiast chciałbym się dowiedzieć, jak właściwie udało Ci się osiągnąć taki wynik, bo u mnie jak już zacząłem je dobrze liczyć, to najlepsze oscylują w okolicach 130-150.
Mój facet kompletnie oddał mi pole, dwa ostatnie punktowania na koniec epok były właściwie całe moje, udało mi się w miarę równomiernie rozłożyć wpływy w gildiach i rozepchać się na planszy po 4 regionach. Na dwie osoby wydaje mi się, że nietrudno wykręcić taki wynik, zwłaszcza kiedy przeciwnik "nie przeszkadza". Status mistrza w 4 czy 5 gildiach na dwóch punktowaniach to już niemalże 50 punktów. Na więcej osób raczej ciężko się tak rozbestwić ;)

Edit: A dobra, już widzę, że zrobiłam literówkę, punktów miałam 216. Nadal jest to sporo, ale podczas punktowań na początek epok po prostu bardzo odjeżdżałam :)
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: feniks_ciapek »

Dobra, 216 na dwie osoby bez przeszkadzania jestem w stanie sobie wyobrazić. Osobiście w takim składzie wolę dodać wariant z Queens’s Army, chociaż momentami bywa on trudniejszy dla jednego z graczy, który akurat wejdzie „na celownik” królowej. Bez tego jest na planszy za luźno. 4-5 to ideał :)
loaru
Posty: 302
Rejestracja: 13 sty 2015, 10:07
Has thanked: 65 times
Been thanked: 118 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: loaru »

Podzieli się ktoś pdf z finalną instrukcją PL? Niestety wszystkie linki wygasły :(
John_S_PJK

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: John_S_PJK »

:)
Ostatnio zmieniony 15 lis 2023, 14:22 przez John_S_PJK, łącznie zmieniany 1 raz.
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: antonio3333 »

Hej, mam szybkie pytanie do osób, które mają grę Feudum od czacha games. Czy napisy na kartach do zagrywania są w języku polskim czy angielskim? Czy jedyne co po polsku jest w tej grze to karty pomocy, instrukcja i pudełko?
Awatar użytkownika
thufir hawat
Posty: 45
Rejestracja: 04 maja 2020, 19:37
Has thanked: 115 times
Been thanked: 37 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: thufir hawat »

antonio3333 pisze: 13 sty 2022, 13:32 Hej, mam szybkie pytanie do osób, które mają grę Feudum od czacha games. Czy napisy na kartach do zagrywania są w języku polskim czy angielskim? Czy jedyne co po polsku jest w tej grze to karty pomocy, instrukcja i pudełko?
Z tego co pamiętam (ostatnio zaglądałem do pudła jakieś 2 miesiące temu), to na kartach nie ma ani jednego tekstu, więc są zupełnie niezależne językowo. Podobnie z planszą i innymi komponentami.
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: antonio3333 »

thufir hawat pisze: 13 sty 2022, 13:41
antonio3333 pisze: 13 sty 2022, 13:32 Hej, mam szybkie pytanie do osób, które mają grę Feudum od czacha games. Czy napisy na kartach do zagrywania są w języku polskim czy angielskim? Czy jedyne co po polsku jest w tej grze to karty pomocy, instrukcja i pudełko?
Z tego co pamiętam (ostatnio zaglądałem do pudła jakieś 2 miesiące temu), to na kartach nie ma ani jednego tekstu, więc są zupełnie niezależne językowo. Podobnie z planszą i innymi komponentami.
Znaczy wiem, że na kartach ładnie wszystko jest narysowane, ale chodzi mi tytuł tak jakby karty np. w angielskiej wersji jest karta z napisem na górze "Defend" to czy w polskiej wersji jest na górze również po angielsku "Defend" czy jest napis "Obrona"
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 176 times
Been thanked: 53 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: Siersciu »

Z tego co pamiętam to tylko instrukcja i karty pomocy były tłumaczone. Reszta komponentów pozostała bez zmian
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: SetkiofRaptors »

W Polskiej wersji tekst na kartach jest po polsku (i koreańsku). Nie są to jednak napisy u gory, tylko takie małe dopiski na dole. Mam obok pudełko, ale zasnał na mnie bobas :D sprawdzę za chwilę.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: Błysk »

Czy jest tu ktoś, kto grał w Feudum i Pax: Renesans? Pytam, bo z jakiegoś powodu (pewnie z powodu recenzji obu gier, które zrobił Leviathan ;) ), mam wrażenie, że obie gry potrzebują sporo czasu, żeby je opanować, obie są mało czytelne i obie mają swoich fanów. Co dziwne, wydaje mi się, że poziom złożoności jest podobny.

Czy faktycznie tak jest?
Co mnie dziwi - wielu graczy narzeka tutaj, że sporo jest zasad i wyjątków. Przy Pax takich narzekań raczej nie widziałem - z czego waszym zdaniem może to wynikać?
Czy odczucia z grania w obu są jakkolwiek waszym zdaniem podobne? Nie wiem dlaczego, ale czuję, że mogą być - tu i tu w pewien sposób walczymy o wpływy w Gildiach/ religiach, ale i na mapie. Przy czym w Feudum mamy konkretną frakcję, w Paxie niekoniecznie.

Ja sam grałem tylko w Pax, ale staram się po prostu ogarnąć na ile Feudum może mi się spodobać i czy potrzeba w niego takiej samej inwestycji czasowej, czy "jeszcze więcej". Dodam, że Pax Renesans akurat mi nie podszedł (jakoś wolę Pamir). A zacząłem przyglądać się Feudum, bo obecnie na rynku straszna posucha (biorąc pod uwagę moje gusta) i czuję się jakbym na nic nie czekał poza końcem (I Dominant Species, ale to pewnie pod koniec roku) :lol:
Ostatnio zmieniony 10 mar 2022, 13:59 przez Błysk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: orzeh »

Gram/grałem w obie
to są zupełnie rózne gry, jeśli chodzi o ilość zasad to obie przytłaczają. Mam wrażenie że Feudum ma więcej mikro-zasad (ale dawno nie grałem).
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: Błysk »

orzeh pisze: 10 mar 2022, 10:35 Gram/grałem w obie
to są zupełnie rózne gry, jeśli chodzi o ilość zasad to obie przytłaczają. Mam wrażenie że Feudum ma więcej mikro-zasad (ale dawno nie grałem).
A jakie odczucia masz przy obu?
Generalnie jesteś/ byłeś zadowolony z Feudum biorąc pod uwagę czas jaki grze trzeba poświęcić?
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: orzeh »

Błysk pisze: 10 mar 2022, 12:32
orzeh pisze: 10 mar 2022, 10:35 Gram/grałem w obie
to są zupełnie rózne gry, jeśli chodzi o ilość zasad to obie przytłaczają. Mam wrażenie że Feudum ma więcej mikro-zasad (ale dawno nie grałem).
A jakie odczucia masz przy obu?
Generalnie jesteś/ byłeś zadowolony z Feudum biorąc pod uwagę czas jaki grze trzeba poświęcić?
Jeśli mam być szczery to Feudum było bardziej dostępne ze względu na tematykę i mimo wszystko większą intuicyjność poprzez bezpośrednie operowanie na planszy (są "moje" elementy), dalej myślę że ma więcej mikro zasad ale można je jakoś logicznie ułozyć lub znaleźć na pomocy gracza , PAX jest wspaniały ale "oddalenie" od planszy imo jest dużo dużo większe i przez to trudniej sobie poukładać to w głowie.
Feudum osobiście mi się bardzo podobało głównie dzięki oprawie graficznej która do mnie trafiła jak rzadko jaka, pewnie jakbym dalej posiadał to byłaby grana od czasu do czasu.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: Błysk »

Ok, a zna ktoś prosty trik na sprawdzenie czy mam poprawioną wersję polskiej instrukcji? Już przy akcji rozbudowy pożałowałem polskiego wydania :D
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: krwlng »

Błysk pisze: 15 mar 2022, 17:11 Ok, a zna ktoś prosty trik na sprawdzenie czy mam poprawioną wersję polskiej instrukcji? Już przy akcji rozbudowy pożałowałem polskiego wydania :D
Jak na końcu wspomniany jest udział Big Bad Dice w tłumaczeniu to jest to poprawiona wersja.
Awatar użytkownika
SoloGram
Posty: 89
Rejestracja: 28 kwie 2021, 11:27
Has thanked: 46 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: SoloGram »

Udało mi się ostatnio popełnić pełną rozgrywkę solo w Feudum z dodatkiem "Armia królowej". Jeżeli ktoś miałby ochotę zobaczyć jak to działa, zapraszam gorąco :)
Zapraszam na rozgrywki w gry planszowe solo:
SoloGram na YouTube
SoloGram na Facebook
SoloGram
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: SetkiofRaptors »

Odkopuje trochę temat dla rantu, który od jakiegoś czasu jest monologiem w mojej głowie i muszę go uzewnętrznić.

Na początek pytanie: Czy ktoś w to w ogóle gra? Zobaczyłem ostatnio posta na facebookowej grupce gdzie pan się chwalił w pełni skompletowanym Feudum z wszystkimi upiększeniami i okazało się... że jeszcze nie grał. Ale zbierał wszystko miesiącami. Z kolei ostatnio Gambit w swoich rewizjach przyznał się, że chociaż grę uwielbia to ją sprzedał bo nie miał z kim grać. Moi znajomi też mają i grali na razie z 5 razy? Przez kilka lat. Czy ta gra jest w ogóle przez kogokolwiek regularnie ogrywana? Bo gry są chyba do grania co nie?

Gra wydaje się być super bo ma wiele oryginalnych pomysłów (sam grałem z 4 razy) ale praktycznie nie da się jej wyciągnąć na stół, bo żadnej grupie nie pasuje. A mam grupy z którymi Lacerda nam nie straszny. Jak to się stało? Moim zdaniem jest to przez tragiczną obsługę gry, bo przecież same mikrozasady nie mogą być powodem – mało to takich gier?

Przede wszystkim gra nie niekompletny zestaw komponentów - dlaczego nie ma jakiegokolwiek toru/kostek do śledzenia wpływów w gildii? Bez tego NIE DA SIĘ w to sensownie grać. Ale to trzeba odkryć samemu grając lub czytając wątki na bgg.

Kolejna rzecz: mamy grę w której akcję są NAPRAWDĘ złożone. Ktoś jednak uznał, że na kartach akcji wystarczy nie najczytelniejsza ikonka niby przedstawiająca te 7 kroków które trzeba wykonać. Żeby było gorzej, tzw wariant zaawansowany designer uznał potrzebuje jeszcze mniej miejsca i poświęcimy na niego trójkątny narożnik o boku 2 cm. Te karty są praktycznie puste!!! Nie można było tego podzielić na dwie części?

Jakiś czas temu zacząłem prywatny projekt naprawiania Feudum do stanu używalności. Jak sobie rozpisałem każdą akcje krok po kroku (1 zrób to 2 weź dwa koraliki najmniejszy i największy wylosuj jeden połóż na KURCZAKU) to mnie zmroziło jak pełna wyjątków jest ta gra (i co mamy to pamiętać na podstawie tej ikonki na kracie co?). Nie wierzę, że te wyjątki mają wpływ na gameplay. Typu czy naprawdę te promy muszą być dostępne wyłącznie w przypadku gdy w gildii Alchemików nie ma dostępnych pojazdów? Naprawdę? Co była jakaś psująca balans strategia na chodzenie po planszy promami gdy w gildii Alchemików są pojazdy?!

A gra nam przeszkadza a nie pomaga, w beczce może być maksymalnie 3 siarki, to czemu nie narysować tam trzech pól? Czemu nie?

Królewskie Edykty, jesu to jest wstyd nie dać jakiegoś dodatku do instrukcji tłumaczącego te akcje. Przecież to jest kompletnie nie do odszyfrowania co należy zrobić z tych ilustracji. Głównym kardynalnym błędem tego wydania jest brak tekstów na kartach, które potrafią wytłumaczyć przecież najtrudniejsze nawet zależności czy detale.

W każdym razie przygotowuje alternatywny zestaw dużych kart z opisem akcji, zamiast tych które są. Karty Edyktów chyba trzeba w ogóle wymienić na tekstowe.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: feniks_ciapek »

Okazjonalnie udane się ją wyciągnąć na stół. Ma swoje bolączki, ale jest prześliczna i nie taka zła, jak narzekasz. Polecam grać na więcej osób (4-6), wtedy sytuacje na planszy się robią ciekawsze.

Tłumaczenie zasad nowym graczom jest faktycznie problemem. Większość pozostałych rozwiązują pomoce z BGG.

Czy mogłyby one stanowić część gry? Mogłyby. Pewnie nawet powinny. Ale nie pozwolę, aby taki drobiazg zepsuł mi przyjemność z rozgrywki.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: SetkiofRaptors »

feniks_ciapek pisze: 13 paź 2022, 18:40 Polecam grać na więcej osób (4-6), wtedy sytuacje na planszy się robią ciekawsze.
Bardzo chętnie bym to zrobił, gdybym nie miał problemu ze znalezieniem graczy którzy w ogóle chcą w to grać :/

Czy gra po jakimś czasie zaczyna iść w miarę płynnie? Jak wracacie do niej po czasie?
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
feniks_ciapek
Posty: 2289
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: feniks_ciapek »

Może nie powinienem tego pisać, ale ogarnięci gracze od samego początku grali w miarę sprawnie. Nie mieliśmy specjalnie problemu z wracaniem do tej gry - wystarczy krótki 5-10 min. przypomnienie najważniejszych rzeczy przed partią. Więc może to kwestia tłumaczenia zasad?

Polecam filmik instruktażowy na YT. Chyba gdzieś wyżej jest link

Mam też podrukowane sporo tych pomocy z BGG, one często pomagają. No i jako „strażnik zasad” jestem też osobą, która odpowiada na pytania, jak ktoś czegoś zapomni.
inny_89
Posty: 158
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 212 times
Been thanked: 89 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: inny_89 »

Panowie,
Wiem, że to może głupie pytanie ale czy znajdę gdzieś grafikę planszy do Feudum?

Mam grę i ja kocham. Mam mate, która znowu chciałbym kochać ale nie potrafię.

Chciałbym sam we własnym zakresie wydrukować matę na wypasie, a do tego potrzebuje grafiki. Da się gdzieś to dorwać?
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
ckbucu
Posty: 354
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 395 times
Been thanked: 551 times

Re: Feudum (Mark K. Swanson)

Post autor: ckbucu »

inny_89 pisze: 22 lut 2024, 13:06 Panowie,
Wiem, że to może głupie pytanie ale czy znajdę gdzieś grafikę planszy do Feudum?

Mam grę i ja kocham. Mam mate, która znowu chciałbym kochać ale nie potrafię.

Chciałbym sam we własnym zakresie wydrukować matę na wypasie, a do tego potrzebuje grafiki. Da się gdzieś to dorwać?
Łap https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Jedno z Vassala wyciągnięte, drugie upscalowane x2
ODPOWIEDZ