Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: Nilis »

kamiya pisze: 31 mar 2022, 20:47 Pytanko co do poruszania się z akcji z budynku neutralnego. Możemy poruszyć ranczera o np. 2 kroki. Czy płacimy jeśli za pomocą tego ruchu przejdziemy przez budynek innego gracza z łapką?? Czy to już jest faza B i nie ma opłaty bo to przesunięcie, a nie ruch?
Przecież nie ma budynku neutralnego, który pozwala się poruszyć o 2 ruchy ranczerem,

Nie płaci się za przejście przez budynki przeciwnika z łapkami tylko zagrywając kartę misji na której jest symbol ruchu ze skreślonymi łapkami. Każde inne przejście przez budynek przeciwnika z łapką skutkuje opłatą
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
kamiya
Posty: 119
Rejestracja: 06 lip 2006, 12:03
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 55 times
Been thanked: 35 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: kamiya »

Nilis pisze: 31 mar 2022, 23:31
kamiya pisze: 31 mar 2022, 20:47 Pytanko co do poruszania się z akcji z budynku neutralnego. Możemy poruszyć ranczera o np. 2 kroki. Czy płacimy jeśli za pomocą tego ruchu przejdziemy przez budynek innego gracza z łapką?? Czy to już jest faza B i nie ma opłaty bo to przesunięcie, a nie ruch?
Przecież nie ma budynku neutralnego, który pozwala się poruszyć o 2 ruchy ranczerem,

Nie płaci się za przejście przez budynki przeciwnika z łapkami tylko zagrywając kartę misji na której jest symbol ruchu ze skreślonymi łapkami. Każde inne przejście przez budynek przeciwnika z łapką skutkuje opłatą
Sorki moja pomyłka - kolory mi się pomerdały jeśli chodzi o budynki.
Dzięki za odpowiedź. Czyli wychodzi, że można skombować przesunięcie się z jednego swojego budynku o 2 kroki na drugi ale trzeba wliczyć po drodze koszt jeśli przez coś przechodzimy.
> Kamiya <

"Jestem starszy niż Google"
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: Nilis »

kamiya pisze: 01 kwie 2022, 07:33
Spoiler:
Sorki moja pomyłka - kolory mi się pomerdały jeśli chodzi o budynki.
Dzięki za odpowiedź. Czyli wychodzi, że można skombować przesunięcie się z jednego swojego budynku o 2 kroki na drugi ale trzeba wliczyć po drodze koszt jeśli przez coś przechodzimy.
Niestety tak, cło trza płacić:)
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Mija
Posty: 69
Rejestracja: 10 paź 2014, 20:48
Has thanked: 27 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: Mija »

Rozgrywka na 2 graczy. Czy jest taka możliwość żeby na rynku krów było więcej niż 7 kart czy to jest górny limit? Np. kupuję 1 kartę a za pozostałych kowboi dokładam krowy. Gdzieś w instrukcji mignął mi zapis że kart może być 7 (lub więcej).
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

Mija pisze: 21 kwie 2022, 12:22 Rozgrywka na 2 graczy. Czy jest taka możliwość żeby na rynku krów było więcej niż 7 kart czy to jest górny limit? Np. kupuję 1 kartę a za pozostałych kowboi dokładam krowy. Gdzieś w instrukcji mignął mi zapis że kart może być 7 (lub więcej).
Może być więcej, ta siódemka to jest do ilu się uzupełnia (i ile jest na start), ale nie jest to limit. Przy uzupełnianiu nawet jest napisane, że jak jest więcej, to wtedy się po prostu nie uzupełnia, więc sytuacja jest możliwa.
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: SetkiofRaptors »

W drugiej edycji jest takie określenie odnośnie zagrywania kart celów:
Podczas swojej tury, jeśli masz w ręku jedną lub więcej kart celów, możesz zagrać dowolne z nich:
• zanim rozpoczniesz fazę A
ALBO
• przed albo po wykonaniu dowolnej pojedynczej akcji w fazie B.
Chodzi mi konkretnie o słowo Pojedyńczej. Nieco wcześniej w tym wątku interpretacja była taka, że są ogólnie 3 momenty gdy można zagrać taką kartę (lub karty):
Przed ruchem (przed fazą A), przed akcjami (pomiędzy fazą A i B), po akcjach (przed fazą C).

Słowo pojedyńczą sugeruje moim zdaniem, że kartę możemy zagrać praktycznie ZAWSZE (tylko nie W TRAKCIE akcji), bo np jeśli budynek ma dwie akcje to mogę pomiędzy nimi, zagrać kartę celów (np by dobrać 2 złota). Za tym przemawiałoby też zdanie kolejne w instrukcji:
Kart celów nie możesz więc zagrywać ani w trakcie wykonywania akcji, ani po rozpoczęciu wykonywania czynności w fazie C.
Dlaczego ma to znaczenie? Ta pierwsza interpretacja sprawiłaby, że nie mógłbym zagrać karty celów którą pobrałem w wyniku przewinięcia ręki akcją budynku (np podwójną akcją pomocniczą z budynku D itp.) Ta druga, sprawia, że dobierając wiele celów mogę robić momentami szalone wiązanki akcji, dociągów itd.

Osobna kwestia czy mogę zrobić np tak: zagrać kartę celu która pozwala przewinąć 3 karty, a następnie natychmiastowo zagrać kolejne dobrane w ten sposób karty celów. Czy nadal będzie się to mieściło np. w okienku czasowym "zanim rozpoczniesz fazę A"?
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 64 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajdi »

Moim zdaniem jest dokładnie tak, jak piszesz, czyli można używać kart celów pomiędzy pojedynczymi akcjami (np. z budynku, który ma kilka akcji) oraz można również zagrywać karty celów dobrane w trakcie trwania rundy.
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: bobule »

Wertuję instrukcję i nie mogę znaleźć informacji. Jak działa ten żeton? (jego górna część). To jest akcja jednorazowa, czy jak?
Obrazek
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: kastration »

bobule pisze: 17 sie 2022, 20:16 Wertuję instrukcję i nie mogę znaleźć informacji. Jak działa ten żeton? (jego górna część). To jest akcja jednorazowa, czy jak?
Usuwasz żeton niebezpieczeństwa z planszy głównej (punkty na koniec) albo tipi z planszy głównej (pobierając dochód z tipi lub w rzadkiej sytuacji płacąc, jeśli akurat takiego koloru potrzebujesz tipi i leży na "minusikach"). Czyli bierzesz zagrożenie lub tipi.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
aanula
Posty: 7
Rejestracja: 20 lut 2018, 11:03

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: aanula »

Cześć, mam pytanie o pomocników: zaczynam grę mając na swojej planszetce wydrukowanych po jednym pomocniku (kowboj, rzemieślnik, inżynier). Czy to oznacza, że mogę z nich korzystać zanim dokupię jakiegokolwiek z rynku pracy. Dziękuję :)
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: Fojtu »

aanula pisze: 18 wrz 2022, 10:33 Cześć, mam pytanie o pomocników: zaczynam grę mając na swojej planszetce wydrukowanych po jednym pomocniku (kowboj, rzemieślnik, inżynier). Czy to oznacza, że mogę z nich korzystać zanim dokupię jakiegokolwiek z rynku pracy. Dziękuję :)
Tak.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: Lucass »

Witam,
czy dobrze rozumiem, że aby postawić na planszy budynek wymagający wyższą niż 6 liczbę rzemieślników, mogę to zrobić tylko poprzez rozbudowę wcześniej wybudowanego budynku?
Leliw
Posty: 84
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: Leliw »

Lucass pisze: 27 lis 2022, 08:04 Witam,
czy dobrze rozumiem, że aby postawić na planszy budynek wymagający wyższą niż 6 liczbę rzemieślników, mogę to zrobić tylko poprzez rozbudowę wcześniej wybudowanego budynku?
Tak.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: Lucass »

SetkiofRaptors pisze: 13 sie 2022, 21:44 W drugiej edycji jest takie określenie odnośnie zagrywania kart celów:
Podczas swojej tury, jeśli masz w ręku jedną lub więcej kart celów, możesz zagrać dowolne z nich:
• zanim rozpoczniesz fazę A
ALBO
• przed albo po wykonaniu dowolnej pojedynczej akcji w fazie B.
Chodzi mi konkretnie o słowo Pojedyńczej. Nieco wcześniej w tym wątku interpretacja była taka, że są ogólnie 3 momenty gdy można zagrać taką kartę (lub karty):
Przed ruchem (przed fazą A), przed akcjami (pomiędzy fazą A i B), po akcjach (przed fazą C).

Słowo pojedyńczą sugeruje moim zdaniem, że kartę możemy zagrać praktycznie ZAWSZE (tylko nie W TRAKCIE akcji), bo np jeśli budynek ma dwie akcje to mogę pomiędzy nimi, zagrać kartę celów (np by dobrać 2 złota). Za tym przemawiałoby też zdanie kolejne w instrukcji:
Kart celów nie możesz więc zagrywać ani w trakcie wykonywania akcji, ani po rozpoczęciu wykonywania czynności w fazie C.
Dlaczego ma to znaczenie? Ta pierwsza interpretacja sprawiłaby, że nie mógłbym zagrać karty celów którą pobrałem w wyniku przewinięcia ręki akcją budynku (np podwójną akcją pomocniczą z budynku D itp.) Ta druga, sprawia, że dobierając wiele celów mogę robić momentami szalone wiązanki akcji, dociągów itd.

Osobna kwestia czy mogę zrobić np tak: zagrać kartę celu która pozwala przewinąć 3 karty, a następnie natychmiastowo zagrać kolejne dobrane w ten sposób karty celów. Czy nadal będzie się to mieściło np. w okienku czasowym "zanim rozpoczniesz fazę A"?
Wczoraj graliśmy pierwszy raz i też mieliśmy z tym zagwozdkę.. czyli jak ostatecznie to rozumieć? Jeśli planuję zagrać kartę celu z ręki po ruchu ranczerem (faza A), to mogę to zrobić tylko przed lub po wykonaniu JEDNEJ akcji lokalnej mimo, że dostępnych jest dwie lub trzy akcje lokalne?

Dodatkowo mam dwa pytanka:
- ruch pociągiem przy grze na 3 osoby - jeśli lokomotywa gracza A stoi np. na polu 10, gracza B na polu 11, gracza C na polu 13 i gracz A robi nią ruch o 1 pole, to ustawia lokomotywę na polu 12, czy 14?
- zakup trzeciego rzemieślnika uruchamia akcję natychmiastową zakup budynku - rozumiem, że ten nowo-zakupiony pomocnik od razu wlicza się w "siłę roboczą" i mogę w ramach tej akcji natychmiastowej kupić budynek wymagający posiadania 4 rzemieślników?

PS. Jak u was wygląda zbalansowanie wyników końcowych, tzn. czy są spore różnice między graczami? U nas po pierwszej rozgrywce (notabene 3.5 h :) ) lider zdobył 86 pkt., drugie miejsce 74, a trzecie tylko 48 - dość spory rozstrzał między pozycją 1, a 3. Tak się zastanawiam, czy coś źle graliśmy, czy po prostu trzeci gracz kiepsko kombinował :)
niwlak
Posty: 60
Rejestracja: 20 sty 2020, 14:08
Has thanked: 36 times
Been thanked: 30 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: niwlak »

Lucass pisze: 04 gru 2022, 19:10 - ruch pociągiem przy grze na 3 osoby - jeśli lokomotywa gracza A stoi np. na polu 10, gracza B na polu 11, gracza C na polu 13 i gracz A robi nią ruch o 1 pole, to ustawia lokomotywę na polu 12, czy 14?
Podczas poruszania się ignorowane są inne lokomotywy więc w tym przypadku gracz A przeskoczy lokomotywę gracza B i znajdzie się na polu 12. Gdyby zrobił ruch o dwa pola wtedy mógłby przesunąć pociąg na pole 14.
Lucass pisze: 04 gru 2022, 19:10 - zakup trzeciego rzemieślnika uruchamia akcję natychmiastową zakup budynku - rozumiem, że ten nowo-zakupiony pomocnik od razu wlicza się w "siłę roboczą" i mogę w ramach tej akcji natychmiastowej kupić budynek wymagający posiadania 4 rzemieślników?
Tak
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: Lucass »

Dzięki za odp.

...no a jeśli chodzi o ten fragment, to jak ostatecznie go rozumieć?
Podczas swojej tury, jeśli masz w ręku jedną lub więcej kart celów, możesz zagrać dowolne z nich:
• zanim rozpoczniesz fazę A
ALBO
przed albo po wykonaniu dowolnej pojedynczej akcji w fazie B."
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 64 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajdi »

Chodzi o to, że nie możesz zagrać karty celów w trakcie wykonywania jakiejś akcji - tylko przed jej rozpatrzeniem albo po.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: Lucass »

Ok, zatem rozumiem, że jesli budynek umożliwia wykonanie dwóch lub więcej akcji, to pomiędzy nimi mogę zagrać kartę celu.
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 64 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajdi »

Tak, chociaż tak na szybko nie mogę wymyślić sytuacji, w której by to robiło różnicę względem zagrania jej przed lub po aktywacji całego budynku.
Torquemada666
Posty: 786
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: Torquemada666 »

Tylko w momencie wjazdu na bocznicę można położyć tam dysk gracza oraz "zgarnąć" zawiadowcę w ramach rozbudowy stacji kolejowej? Stojąc tam w kolejnych turach nie można z tych opcji skorzystać, trzeba wyjechać i wjechać ponownie?
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 980
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: Leinadus »

Torquemada666 pisze: 10 lip 2023, 16:13 Tylko w momencie wjazdu na bocznicę można położyć tam dysk gracza oraz "zgarnąć" zawiadowcę w ramach rozbudowy stacji kolejowej? Stojąc tam w kolejnych turach nie można z tych opcji skorzystać, trzeba wyjechać i wjechać ponownie?
Tak
Alvarrin
Posty: 3
Rejestracja: 12 maja 2019, 21:17

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: Alvarrin »

Cześć.

To ja mam takie pytanko co do akcji pomocniczej (z planszy gracza) usuwającej karty z ręki z gry. Czy mogę w ten sposób wywalić też z ręki kartę celów, czy wyłącznie kartę krowy?
Awatar użytkownika
sinbad78
Posty: 115
Rejestracja: 24 mar 2020, 17:11
Has thanked: 20 times
Been thanked: 46 times

Re: Great Western Trail - pytania i wątpliwości

Post autor: sinbad78 »

Możesz usunąć KARTĘ zatem i kartę celów.
ODPOWIEDZ