Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Nilis »

nolify pisze: 30 lis 2023, 12:58
Nilis pisze: 30 lis 2023, 11:29 Aby się upewnić:
Na kilku kartach postępów i innych złych rzeczy jest napisane "jeżeli posiadasz 3 żetony przerażenia to..."

Odnosi się do całokształtu czyli badacz + karty które kontroluje a nie sam badacz?
Mógłbyś dać konkretny przykład podstępu czy tej złej rzeczy? W pamięci znajduję tylko jeden przykład, ale on bardzo wyraźnie wyjaśnia jak liczyć posiadany horror. Więc to nie może być karta, która spowodowała Twoje pytanie.

Kopię w kartach i nie znajduję podstępu z takim hasłem. Czyli pewnie chodzi o spolszczenie i polską wersję. Podejrzewam, że w wersji angielskiej jest napisane "if you have 3 or more horror on you...". Nasi przerobili na "jeżeli posiadasz 3 żetony przerażenia to...".
Jest taki tekst jak napisałeś. Karta pierwszego scenariusza Curtain Call w Carcossie oraz takiej karcie


Descent into madness

Surge.

Revelation - If you have at least 3 horror on you, lose 1 action.
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

Tak czułem, że Nasi zadziałali tutaj ze spolszczeniem :) Czyli jest jasność. Trzeba liczyć tylko horror na karcie badacza.
Kiedy cokolwiek budzi moje wątpliwości, to zawsze sprawdzam angielską wersję karty. Tak jest szybciej niż kopać się przez zasady.
Co więcej, nawet jeśli rozwiązanie nie przychodzi natychmiast po zapoznaniu się z wersją angielską, to na takim Arkham DB https://arkhamdb.com/ można znaleźć odpowiedź na nurtujące pytania. Pod kartą mogą być komentarze i często, jeżeli dana karta budzi wątpliwości, są one już wyjaśnione właśnie w komentarzach.
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Nilis »

Masz rację. Odpowiedź na moje pytanie jest umieszczona na ArkhamDB pod kartą, wspaniała baza odpowiedzi na wątpliwość. Dzięki :)
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Miszon »

To raczej nie kwestia tłumaczenia, tylko podmiot domyślny po polsku ;) . "jeśli posiadasz" = jeśli twój badacz posiada. Zresztą, czy zetony posiadane przez karty wystawione przez badacza należą do tego badacza, czy do tych kart? Wydaje się, że raczej zawsze do kart.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: arian »

No i "on you" nie tłumaczy się dosłownie, chociaż w tym przypadku akurat mogłoby pewnie pasować, ale po angielsku to też jest zwrot do badacza i w żaden sposób nie dotyczy leżących fizycznie na karcie żetonów przerażenia, a tłumaczy się to właśnie jako "być w posiadaniu czegoś". Czyli tłumaczenie jest dość dokładne, a wszystkie wątpliwości rozwiewa wpis w kompletnej księdze zasad dotyczący zwrotu "Ty", który zawsze kierowany jest do badacza.
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: PawelGd »

Cześć, mam pytanie - czy po wykorzystaniu surowców z np latarki (staje się bezużyteczna) aby ją odrzucić trzeba zapłacić ponownie jej koszt? Na YT w jednym z tutoriali ktoś tak robił, a w instrukcji nie znalazłem wzmianki na ten temat.
Awatar użytkownika
Yanek
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2011, 13:30
Lokalizacja: Óć
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Yanek »

PawelGd pisze: 26 gru 2023, 11:50 Cześć, mam pytanie - czy po wykorzystaniu surowców z np latarki (staje się bezużyteczna) aby ją odrzucić trzeba zapłacić ponownie jej koszt? Na YT w jednym z tutoriali ktoś tak robił, a w instrukcji nie znalazłem wzmianki na ten temat.
Zostaje i zajmuje slot - ręka. Możesz ją odrzucić jedynie wystawiając atut na jej miejsce.
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

Yanek pisze: 26 gru 2023, 13:09
PawelGd pisze: 26 gru 2023, 11:50 Cześć, mam pytanie - czy po wykorzystaniu surowców z np latarki (staje się bezużyteczna) aby ją odrzucić trzeba zapłacić ponownie jej koszt? Na YT w jednym z tutoriali ktoś tak robił, a w instrukcji nie znalazłem wzmianki na ten temat.
Zostaje i zajmuje slot - ręka. Możesz ją odrzucić jedynie wystawiając atut na jej miejsce.
Lub używając wydarzenia, które wymaga odrzucenia atutu zajmującego slot ręki.
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: PawelGd »

Dzięki za odpowiedź. Kolejna sprawa:
1) KKZ, strona 3, atak towarzyszący: …jeśli gracz będący w zwarciu wykona inną akcję niż walka, wynikanie się lub aktywuje zdolność ona niż pertraktacje lub rezygnacja…. czy mogę skorzystać z Darmowej aktywacji i odrzucić Gliniarza żeby zadać obrażenie wrogowi w mojej lokalizacji, bez aktywowania ataku towarzyszącego, jako że Darmowa aktywacja nie kosztuje akcji?
2) W jakim celu w Holu i Salonie są symbole zasłon skoro nie bada się tych lokalizacji w celu zebierania stamtąd żadnych wskazówek?
Pollus89
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2020, 10:59
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Pollus89 »

PawelGd pisze: 27 gru 2023, 18:22 Dzięki za odpowiedź. Kolejna sprawa:
1) KKZ, strona 3, atak towarzyszący: …jeśli gracz będący w zwarciu wykona inną akcję niż walka, wynikanie się lub aktywuje zdolność ona niż pertraktacje lub rezygnacja…. czy mogę skorzystać z Darmowej aktywacji i odrzucić Gliniarza żeby zadać obrażenie wrogowi w mojej lokalizacji, bez aktywowania ataku towarzyszącego, jako że Darmowa aktywacja nie kosztuje akcji?
2) W jakim celu w Holu i Salonie są symbole zasłon skoro nie bada się tych lokalizacji w celu zebierania stamtąd żadnych wskazówek?
1. Szybkie/darmowe akcje nie wywołują ataków towarzyszących.
2. Każda lokacja ma wartość zasłony, ponieważ możesz badać takie lokalizacje nawet jeżeli nie ma na nich wskazówek. Po co to robić? Zerknij na kartę Włamanie (zielona z podstawki). Są też sytuacje że badacz może upuścić wskazówkę na lokację.
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: PawelGd »

Dzięki za odpowiedź.
1) Amulet Wendy - możesz zagrać najbliższą kartę wydarzenia z twojego stosu kart odrzuconych.... Czy kosztuje to akcję? Na karcie nie ma ani symbolu Darmowej aktywacji, ani Aktywacji akcją.
2) Kakofonia głosów - nie możesz zagrywać kart atutów ani wydarzeń. Tak dla pewności, nie mogę zagrywać z ręki, czyli umieszczać w grze kolejnych kart po opłaceniu ich kosztu, ale mogę korzystać z tych atutów co już są na stole?
Pollus89
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2020, 10:59
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Pollus89 »

PawelGd pisze: 30 gru 2023, 08:12 Dzięki za odpowiedź.
1) Amulet Wendy - możesz zagrać najbliższą kartę wydarzenia z twojego stosu kart odrzuconych.... Czy kosztuje to akcję? Na karcie nie ma ani symbolu Darmowej aktywacji, ani Aktywacji akcją.
2) Kakofonia głosów - nie możesz zagrywać kart atutów ani wydarzeń. Tak dla pewności, nie mogę zagrywać z ręki, czyli umieszczać w grze kolejnych kart po opłaceniu ich kosztu, ale mogę korzystać z tych atutów co już są na stole?
1. To zależy od wydarzenia leżącego na wierzchu stosu kart odrzuconych. Jeżeli na karcie masz napisane szybka to nie kosztuje akcji, jeżeli nie to wydajesz akcję.
2. Karty leżące na stole możesz używać, nie możesz ich jedynie zagrywać. Pamiętaj że możesz je przeznaczać do testów umiejętności. Kakofonia głosów tego nie blokuje.
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: PawelGd »

Dzięki, teraz Nowicjusz wiedzy tajemnej: - po tym jak Nowicjusz wodzie do gry umieść na nim 1 żeton zagłady. Wyczerp nowicjusza i przeszukaj... W czym przeszkodzi ten żeton zagłady na karcie?
Pollus89
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2020, 10:59
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Pollus89 »

PawelGd pisze: 30 gru 2023, 12:29 Dzięki, teraz Nowicjusz wiedzy tajemnej: - po tym jak Nowicjusz wodzie do gry umieść na nim 1 żeton zagłady. Wyczerp nowicjusza i przeszukaj... W czym przeszkodzi ten żeton zagłady na karcie?
Każdy żeton zagłady liczy się kiedy sprawdzasz czy Agenda postępuje, więc w pewnym sensie zabiera ci on jedną turę gry, jeżeli nie zdążysz go zdjąć.
kubaf7
Posty: 51
Rejestracja: 17 sty 2022, 19:16
Has thanked: 60 times
Been thanked: 22 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: kubaf7 »

Pollus89 pisze: 30 gru 2023, 12:44
PawelGd pisze: 30 gru 2023, 12:29 Dzięki, teraz Nowicjusz wiedzy tajemnej: - po tym jak Nowicjusz wodzie do gry umieść na nim 1 żeton zagłady. Wyczerp nowicjusza i przeszukaj... W czym przeszkodzi ten żeton zagłady na karcie?
Każdy żeton zagłady liczy się kiedy sprawdzasz czy Agenda postępuje, więc w pewnym sensie zabiera ci on jedną turę gry, jeżeli nie zdążysz go zdjąć.

Do tego warto dodać, że wszystkie żetony zagłady na kartach (np. na kultystach którzy pojawiają się już w Nocy Fanatyka) zostają ściągnięte w momencie kiedy Agenda awansuje.

Trick na zagrywanie kart które wchodzą z żetonami zagładami polega na tym, żeby zagrywać je w ostatniej rundzie danej agendy.

Sprawdzenie czy na planszy jest wystarczającą dużo żetonów zagłady następują dopiero na początku następnej rundy w fazie Mythosów i wszystkie żetony zagłady zostają ściągnięte z gry (chyba, że w danym scenariuszu/karcie jest przewidziany jakiś wyjątek); nawet jeżeli do awansu agenda trzeba było 3 żetonów zagłady, a ty na planszy masz ich 7 i tak wszystkie zostają ściągnięte tak samo; nadmiarowe nie przechodzą do następnych rund.

Uczulam, bo niektóre karty (głównie mythosów) mogą wywołać efekt sprawdzania czy jest wystarczająco dużo żetonów zagłady do awansu agendy, poza kolejka (normalnie najpierw dokładasz zagładę na agendę, potem sprawdzasz czy przekraczasz próg, a na samym końcu dobierasz mythosy).
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

kubaf7 pisze: 30 gru 2023, 13:59 Trick na zagrywanie kart które wchodzą z żetonami zagładami polega na tym, żeby zagrywać je w ostatniej rundzie danej agendy.
To jest oczywiście spoko takta, ale nie jedyna. Karty takie jak Marie Lambeau dają spoko benefity, kiedy w grze są karty gracza z zagładą. Szkoda byłoby korzystać z nich tylko w rundzie, która poprzedza postęp agendy. Korzystając ze znajomości danego scenariusza i powiedzmy wiedząc, że nie korzysta on z zestawu Pradawne Zło (lub innych popychających zagładę do przodu), warto grać z zagładą na swoich kartach tak szybko, jak tylko się da. Oczywiście granie z zagładą to trochę risky biznes, ale za to jest fun :D
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: PawelGd »

Dzięki, jedziemy dalej:
1) Nieuchwytność - ... i porusz się do odkrytej lokalizacji, w której nie ma żadnych wrogów. Czy ta lokalizacja nie musi być połączona z tą, w której się obecnie znajduję?
2) Karty umiejętności - na tych kartach jest napisane, że na każdy test umiejętności można przeznaczyć maksymalnie 1 taką kartę. "Jedną taką kartę" czyli tylko jedną kartę typu umiejętność, czy "jedną taką kartę" , czyli tylko jedną kartę danej umiejętności, np. Sprawność manualna, a drugą np. Niespodziewana odwaga, z dwoma symbolami (?) (?) jokera?
3) I w zasadzie kontynuacja pytania nr 2, czy jak zagrywam do testu, np. Sprawność manualna, to czy inny badacz w tej samej lokalizacji może mi pomóc w teście i wyłożyć swoją kartę umiejętności? Np. Sprawność manualna, lub jokera Niespodziewana odwaga?
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

1) Tak, możesz poruszyć się do dowolnej (odkrytej) loksy, nie musi być połączona. Wiedz jednak, że Twórcy wciągnęli omawianą kartę na Taboo list, zmieniając przy tym efekt karty. Czy chcesz korzystać z taboo? Absolutnie Twoja sprawa. Możesz, nie musisz.

2)Umiałek do testów możesz palić ile chcesz. Z kolei twój team mate może dopalić Tobie tylko jedną kartę i vice versa. Jeżeli na karcie jest ograniczenie "Max 1 commited per skill test", to taką kartę do testu można dowalić tylko jedną. Ale chodzi o kartę z takim samym tytułem. Przykład: możesz dorzucić do testu Manual Dexterity oraz Niespodziewaną Odwagę. Nie możesz dorzucić dwóch Odwag.

3) jak w 2). Towarzysz może dorzucić Ci jedną swoją kartę. I najważniejsze: "Max 1 commited per skill test" tyczy się wszystkich graczy. Czyli jak dorzucisz taką kartę, to Twój towarzysz nie może poratować kartą o tym samym tytule. Ale może dopalić inną.
kubaf7
Posty: 51
Rejestracja: 17 sty 2022, 19:16
Has thanked: 60 times
Been thanked: 22 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: kubaf7 »

PawelGd pisze: 31 gru 2023, 11:45
3) I w zasadzie kontynuacja pytania nr 2, czy jak zagrywam do testu, np. Sprawność manualna, to czy inny badacz w tej samej lokalizacji może mi pomóc w teście i wyłożyć swoją kartę umiejętności? Np. Sprawność manualna, lub jokera Niespodziewana odwaga?
Do 3 już odpowiedź masz, to jeszcze szybki dopisek na pytanie które ewentualnie może się pojawić (wielu nowych graczy je ma); kartę dobiera gracz który zagrał kartę. Jeżeli ty zagrałeś Męstwo badaczowi w twojej lokalizacji (można dokładać karty tylko innym badaczom w swojej lokalizacji. Wyjątek stanowi jedna postać + karty które wprost na to pozwalają) i ten badacz zdał ten test to gracz, który zagrał Męstwo dobiera kartę, nie ten który zdawał test.
abuson
Posty: 1
Rejestracja: 31 gru 2023, 20:26

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: abuson »

Czy mógłby z was ktoś sprawdzić czy na kartach archiwum z numerami 13-17 macie tekst na obu stronach czy tylko na jednej?
W moim egzemplarzu gry te karty mają nadrukowane na reversie dzielnice i nie wiem czy to błąd czy tak ma być.


Mam 3 edycje - jeśli z obu stron jest tekst prosiłbym o zdjęcie.
Pollus89
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2020, 10:59
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: Pollus89 »

abuson pisze: 31 gru 2023, 20:34 Czy mógłby z was ktoś sprawdzić czy na kartach archiwum z numerami 13-17 macie tekst na obu stronach czy tylko na jednej?
W moim egzemplarzu gry te karty mają nadrukowane na reversie dzielnice i nie wiem czy to błąd czy tak ma być.


Mam 3 edycje - jeśli z obu stron jest tekst prosiłbym o zdjęcie.
To nie ten temat, tutaj pytamy o karciankę :P
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: PawelGd »

Dzięki, Daisy Walker - Efekt: jeśli test zakończy się sukcesem dobierz 1 kartę za każdą kontrolowaną przez Ciebie kartę z cechą księga. Kontrolowane karty to tylko te na stole i na ręce, czy również te z talii i stosie odrzuconych? KKZ mówi że te w talii i stosie też, ale chcę się upewnić
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: arian »

Kontrolowane to tylko te na stole. Te w ręce, w talii i stosach kart odrzuconych są "w grze", ale nie są kontrolowane przez badacza.
Ostatnio zmieniony 03 sty 2024, 22:20 przez arian, łącznie zmieniany 1 raz.
PawelGd
Posty: 47
Rejestracja: 10 gru 2018, 10:01
Has thanked: 38 times
Been thanked: 1 time

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: PawelGd »

Obrazek

Czy ten fragment nie mówi, że jednak ręką i stół też liczą się jako kontrolowane?
nolify
Posty: 242
Rejestracja: 03 cze 2023, 20:44
Has thanked: 29 times
Been thanked: 100 times

Re: Horror w Arkham LCG (zasady, pytania, wątpliwości)

Post autor: nolify »

PawelGd pisze: 03 sty 2024, 21:05 Obrazek

Czy ten fragment nie mówi, że jednak ręką i stół też liczą się jako kontrolowane?
Ten fragment mówi oczywiście kto i co kontroluje, ale KKZ str. 19. sekcja <Zdolności>, podpunkt 2 mówi, że:
"Zdolności kart wchodzą w interakcję tylko z innymi kartami, które są w grze (...)".

Czyli Daisy na elderku dobiera karty za księgi, które są w grze tj. zostały zagrane.
ODPOWIEDZ