Once Upon A Time

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 324
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Once Upon A Time

Post autor: cboot »

Próbował ktoś kiedyś grać w tę grę gronie nie znającym ni w ząb angielskiego?

Czy jeśli przed grą wytłumaczę pobierznie, co przedstawiają poszczególne karty (to "macocha", a to "walka", itd.) i dam na kartkach tłumaczenie tych trudniejszych kart (np. kart zakończeń), to wystarczy? Czy gra się zepsuje, straci dynamikę, gdy ktoś nie będzie mógł rozszyfrować swojej karty i będzie musiał poszukać jej na swojej kartce z tłumaczeniem?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Once Upon A Time

Post autor: kwiatosz »

Nie straci na bank, z resztą łatwiej kogoś zapytać - w tę grę nie chodzi o to żeby wygrać, tylko żeby historia ładnie płynęła, więc znajomość Twoich kart nikomu tak naprawdę nie "robi". Polecam polecam, nie da się zawieść :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Once Upon A Time

Post autor: Nataniel »

Wg mnie straci na dynamice. Poczekaj na polska edycje :-)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Re: Once Upon A Time

Post autor: komar france »

Nataniel, kocham Cię za takie teksty :wink:
Wlałeś nadzieję w moje serce, czekam na grę z niecierpliwością.
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Re: Once Upon A Time

Post autor: Dusso »

OOO, proszę o więcej szczegółów, myślałem o kupnie wersji angielskiej ale jeśli ma być polska to oczywiście poczekam, czy będzie też szansa na dodatek? :D

A co do wypowiedzi kwiatosza, gra oczywiście straci, jeśli inni gracze poznają Twoje karty, będą się wystrzegać określonych słów :roll:
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Once Upon A Time

Post autor: Nataniel »

= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2819
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: Once Upon A Time

Post autor: Ink »

A ja mam taka watpliwosc, moze mi ktos rozjasni, czy sa w grze jakies mechanizmy przeciwdzialajace temu, bo sama koncepcja bardzo mnie zainteresowala. Rozumiem, ze jest to bardziej zabawa, niz gra, ale jednak spora liczba ludzi bedzie w nia grala zeby wygrac.

Przy odpowiedniej znajomosci wszystkich kart wydaje sie nie byc jakos wyjatkowo trudnym tak opowiadac, zeby miec pewnosc, ze nie wspomni sie zadnej z kart nie posiadanych przez siebie. Mam racje, czy to tylko moje wrazenie?
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Once Upon A Time

Post autor: Nataniel »

Tych kart jest cala masa. Bardzo trudno opowiadac bajke nie uzywajac slow takich jak "piękny", "bestia", "cień", "straszny", "księżniczka" itp. Przy czym oczywiscie nie musza byc one uzyte dokladnie - jezeli ktos powie "ładny", to tez sie liczy jako "piękny" (przynajmniej tak my gralismy z kartami angielskimi - czyli "beauty" mialo szereg zastosowan). Poza tym sa karty tzw. "Interrupt", ktore pozwalaja przejac opowiesc w momencie gdy aktywny gracz rzuca karte okreslonego rodzaju (np. Interrupt Event, Interrupt Person), niezaleznie od tego, czy uzyje okreslonego slowa. Nie wspominalem o tym w newsie, bo nie o to chodzilo aby tam dokladnie wyjasnic zasady.

Gra jest oczywiscie bardziej zabawa - nie da sie na przyklad okreslic sztywnych regul tego, czy opowiesc jest "sensowna". Pozostali gracze powinni teoretycznie zawsze mowic, ze jest bezsensowna - w koncu to pozwoli im wygrac. Wiec nie chodzi tu o rywalizacje a bardziej o dobra zabawe. To taka party game i w dobrym towarzystwie sprawdza sie swietnie.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Once Upon A Time

Post autor: ja_n »

Kart jest za dużo żebyś o wszystkich pamiętał. Poza tym nie trzeba wspomnieć "literalnie" o danym słowie. Np. powiesz "i Król bardzo się ucieszył gdy zobaczył swojego syna" i w tym momencie ktoś może się wciąć z kartą "Książę". Przynajmniej tak jest w instrukcji. No i dochodzą interrupty - karty którymi zawsze możesz przerwać opowiadanie gdy gawędziarz użyje karty danego typu (a nie konkretnej karty przedmiotu).

Inna sprawa, że gracz grający by wygrać za wszelką cenę rzeczywiście może zepsuć grę - może czepiać się każdego zawahania w głosie opowiadającego, może swoją opowieść ciągnąć po łebkach, żeby tylko zgrać karty itp. Nie o to w tej grze chodzi. Jeśli masz ekipę "nadambitną", która z każdej gry za wszelką cenę będzie chciała wyciągnąć wygraną, to nie jest najlepsza gra niestety.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Once Upon A Time

Post autor: ja_n »

Hehe, zadziwiająca zbieżność zeznań.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2819
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: Once Upon A Time

Post autor: Ink »

Ok, jesli sa karty z szerokimi, ogolnymi znaczeniami, to w znacznym stopniu uspokaja moje obawy.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Once Upon A Time

Post autor: koksik111 »

Ma ktoś może jakieś świeże wiadomości w temacie bo również marzyło mi się polskie wydanie a Nataniel zaświecił iskrę nadzieji i teraz czekam na każdy news.
A z innej beczki czy w tą grę (oczywiście w wersję bez krwawego dodatku) zagra się z 8-latką. Bo pomyślałem że w takie tworzenie bajek zagrałbym z córą bo ona i bez kart niezłe historyjki tworzy, ale na stronie bodajrze bodajze w rebelu przy grze jest wiek 12 lat.
Awatar użytkownika
Charon
Posty: 223
Rejestracja: 05 lip 2007, 00:09
Lokalizacja: Sopot

Re: Once Upon A Time

Post autor: Charon »

Minęło troszkę czasu. Może są jakieś nowe wieści związane z tym tematem? Albo opinie ludzi którzy zaryzykowali i kupili te grę? A dodatek z mrocznymi kartami jest fajny? Co sądzicie o takiej regularnie napisanej ściągawce z wytłumaczeniem słów użytych na kartach do dyspozycji dla graczy ze słabą znajomością angielskiego? Wiecie niech gracz dostanie karty na rękę przeczyta zweryfikuje z kartą pomocniczą i zapamięta co ma na ręce - chyba potem po obrazkach odróżni, która jest która?
Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 330
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:59
Lokalizacja: Vienna

Re: Once Upon A Time

Post autor: Wladek »

Moim zdaniem jest to bardzo dobry pomysł. Swoją droga, widziałem już sytuacje kiedy "once upon..." służył do nauki języka angielskiego- i rzeczywiście, po kilku partiach pytań o słownik było dużo mniej. Więc życzę jak nawięcej sukcesów w owej inicjatywie :) (tylko nie rozpoznawanie po obrazkach, ale raczej kojarzenie obrazka ze słowem :wink: )
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Once Upon A Time

Post autor: LostLukas »

Czy ktoś ma informacje czy polska edycja się jednak ukaże? Czy to już raczej nierealne?
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Once Upon A Time

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Mam pytanie. Grał ktoś w to tylko w dwie osoby? Można jakoś sensownie pograć? :?
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Once Upon A Time

Post autor: salmunna »

Ja próbowałam raz i było średnio. Żeby nie powiedzieć słabo.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Once Upon A Time

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Dzięki. Tak właśnie myślałem. Od ilu graczy gra robi się naprawdę fajna?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Once Upon A Time

Post autor: Nataniel »

Moim zdaniem od 4 osob.
I uprzedzajac pytanie - nic nie wiem o polskiej edycji, ale wciaz probuje sie dowiedziec.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
BMC
Posty: 120
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Radom

Re: Once Upon A Time

Post autor: BMC »

W 4 daje już radę ale im więcej tym lepiej :)
gra jest niby do 6 osób ale ja grałem nawet w 8 i było eleganco :D
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Once Upon A Time

Post autor: Wallenstein »

Nataniel pisze:I uprzedzajac pytanie - nic nie wiem o polskiej edycji, ale wciaz probuje sie dowiedziec.
Nataniel
Jak już będziesz się dowiadywał to zasugeruj by było z grafikami jak we francuskim wydaniu:

Obrazek
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Once Upon A Time

Post autor: folko »

wow :shock:
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 324
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Once Upon A Time

Post autor: cboot »

Niesamowite! Te francuskie wydanie jest ZDECYDOWANIE lepsze. Szczerze mówiąc, średnio podobały mi się oryginalne grafiki - miałem takie subiektywne wrażenie, że są jakby "z różnych bajek", a tu we francuskim wydaniu widzę, że są w jednej konwencji i do tego bardzo klimatyczne. Jakby właśnie takie wydanie wyszło po polsku, to koniecznie bym kupił, nawet jak cena wyszłaby wyższa przez to.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Once Upon A Time

Post autor: pan_satyros »

Inicjatywa wydania po polsku umarła ? czy może wiadomo coś więcej ?
ODPOWIEDZ