Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
mr_pepeush
Posty: 110
Rejestracja: 29 gru 2014, 16:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 28 times

Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: mr_pepeush »

Zainspirowany odkopanym tematem o najgorszych instrukcjach do gier, gdzie często padało stwierdzenie "bez wideoinstrukcji nie dałbym rady zagrać", chciałem poszukać informacji o najlepszych polskich wideoinstrukcjach. Znalazłem temat z 2011 roku, ale postanowiłem go nie odgrzebywać - przez prawie 6 lat wiele mogło się zmienić.

Sam często oglądam te materiały przed zakupem danej gry. Pozwala to określić, czy jest to typ rozgrywki, która mnie interesuje. Same materiały można jednak dzielić na dwie grupy - takie, które rzeczywiście uczą jak grać, oraz takie, które jedynie ogólnie dają informację o tym, jak wygląda rozgrywka. Niestety często nawet w tych, które mają uczyć okazuje się, że brakuje elementarnych zasad. Tak było w przypadku, kiedy męczyłem instrukcję do Belfortu i żaden polski materiał nie dawał obrazu tej gry i dopiero kanał "Watch it played" pokazał mi o co chodzi w tej grze. (I całkiem pomijam tu te, które nagrywane są w taki sposób, że są tak nudne, że prawie doprowadzają do samobójstwa ;)).

Jak jest z Wami - korzystacie z nich? Macie ulubionych twórców wideoinstrukcji? Co uważacie za ich mocne strony, a co za słabe?
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: zix »

Mało oglądam tego typu filmików ale warto wspomnieć o Marcinie Krupińskim i Cywilizacji Poprzez Wieki.
Dużo bardzo dobrego materiału :)

Polecam też jego wprowadzenie do Scythe - to tez chyba najlepszy filmik o tej grze w Polskim necie.
Awatar użytkownika
amandor
Posty: 54
Rejestracja: 16 lip 2015, 10:43
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: amandor »

zix pisze:Mało oglądam tego typu filmików ale warto wspomnieć o Marcinie Krupińskim i Cywilizacji Poprzez Wieki.
Dużo bardzo dobrego materiału :)

Polecam też jego wprowadzenie do Scythe - to tez chyba najlepszy filmik o tej grze w Polskim necie.
Tylko dzięki niemu chyba udało mi się ogarnąć tę grę :)
Bardzo dobre, krótkie instrukcje kręci tez Piotrek z Grania w chmurach.
Wolny
Posty: 39
Rejestracja: 12 paź 2016, 10:45
Been thanked: 4 times

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: Wolny »

Przyłączę się do opinii, że najlepiej wideoinstrukcje robi Marcin Krupiński.
Cywilizacja poprzez wieki i Mombasa, to fantastyczne poradniki.
(chociaż ja traktuje je jako pomoc, a nie zamiast instrukcji)

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... PB56VZogUA
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: hipcio_stg »

A ja lubię wideocasty Łukasza Woźniaka. Szybkie, zgrabne i z humorem. Natomiast jeżeli chcesz poznać zasady gier to są lepsze adresy.
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: Adar »

Nie korzystam z videoinstrukcji. Nudzą mnie one po kilku minutach, wolę sobie rozłożyć grę i samemu ogarnąć. Już wolę przykładowe rozgrywki, gdzie w trakcie gry tłumaczy się najważniejsze zasady, choć te oglądam po to, aby zobaczyc jak się w daną grę gra i sprawdzić, czy mi się spodoba.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: warlock »

Watch it Played i Gaming Rules Paula Grogana są zdecydowanie bezkonkurencyjne w tej kwestii, szczerze polecam ;).
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: mauserem »

Watch it Played Rodneya Smith'a i już.

nie ma lepszych, nie ma dyskusji - Rodney wyznaczył standard :mrgreen:

z polskich autorów - chyba tylko Granie w Chmurach Piotrka Piechowiaka
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: crsunik »

mauserem pisze:Watch it Played Rodneya Smith'a i już.

nie ma lepszych, nie ma dyskusji - Rodney wyznaczył standard :mrgreen:

z polskich autorów - chyba tylko Granie w Chmurach Piotrka Piechowiaka
+1
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: Ravn »

mauserem pisze:Watch it Played Rodneya Smith'a i już.

nie ma lepszych, nie ma dyskusji - Rodney wyznaczył standard :mrgreen:

z polskich autorów - chyba tylko Granie w Chmurach Piotrka Piechowiaka
+2
lucek1980
Posty: 39
Rejestracja: 30 paź 2016, 21:35
Has thanked: 2 times

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: lucek1980 »

mauserem pisze: z polskich autorów - chyba tylko Granie w Chmurach Piotrka Piechowiaka
Zgadzam się, chociaż czasem zdarzają się niewielkie błędy :)
hipcio_stg pisze:A ja lubię wideocasty Łukasza Woźniaka. Szybkie, zgrabne i z humorem. Natomiast jeżeli chcesz poznać zasady gier to są lepsze adresy.
Chyba, że się kupi grę u niego w sklepie, to wtedy jest wideoinstrukcja :wink:
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: maciejo »

A ja zawsze z chęcią obejrzę poradniki czy wideokasty Tomka Dobosza , fajnie się ogląda a co najważniejsze ma podobny gust planszówkowy jak ja :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: osa1908 »

Moim zdaniem najbardziej dokladnie tlumaczy Kaczmar z geek factor tv.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5235
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 1841 times
Kontakt:

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: Gambit »

osa1908 pisze:Moim zdaniem najbardziej dokladnie tlumaczy Kaczmar z geek factor tv.
Jeśli chodzi o polski YouTube, to zdecydowane +1. Paweł robi świetną robotę z wideoinstrukcjami
shaigan
Posty: 311
Rejestracja: 13 paź 2015, 12:32
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 22 times
Been thanked: 9 times

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: shaigan »

Czym jest w takim razie wideoinstrukcja, bo o ile 'geek faktor tv' je robi, to część poświęcona zasadom na kanale 'Granie w chmurach' nie jest wideoinstrukcją. Z całym szacunkiem bo oglądam prawie każdy odcinek i lubię, to jednak grać się tego nie można nauczyć i chyba nie taki ma to cel.. (pomijam takie olbrzymy jak 'Tajniacy').
Zwieżak
Posty: 91
Rejestracja: 14 lis 2012, 14:44

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: Zwieżak »

Dla mnie najlepsze wideoinstrukcje na Planszolandii. Wprawdzie ja sam zwykle czytam instrukcje pisane, ale jeśli zrobił je Maras, to znacznie przyspiesza mi zrozumienie gry, a przede wszystkim ułatwia tłumaczenie zasad współgraczom - odsyłam do Planszolandii.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: DarkSide »

Zwieżak pisze:Dla mnie najlepsze wideoinstrukcje na Planszolandii. Wprawdzie ja sam zwykle czytam instrukcje pisane, ale jeśli zrobił je Maras, to znacznie przyspiesza mi zrozumienie gry, a przede wszystkim ułatwia tłumaczenie zasad współgraczom - odsyłam do Planszolandii.
+1
Ubiegłeś mnie o 8 minut w napisanie komentarza :mrgreen:

Czytam kolejne wpisy i z coraz większym zdziwieniem odnotowuję, że nikt nie wspomina o Planszolandii. Każda gra rozebrana na czynniki pierwsze z dokładnym opisem wszystkich zasad, ale bez zbędnego "lania wody". Po prostu kawał dobrej roboty.
Marek Wysocki supergość!
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: Sebs »

osa1908 pisze:Moim zdaniem najbardziej dokladnie tlumaczy Kaczmar z geek factor tv.
+2 Kaczmar swietnie tlumaczy duze i ciezkie gry. Dzieki niemu nie odbilem sie od Robinsona

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
yoyocmg
Posty: 258
Rejestracja: 18 wrz 2016, 11:49
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: yoyocmg »

hipcio_stg pisze:A ja lubię wideocasty Łukasza Woźniaka. Szybkie, zgrabne i z humorem. Natomiast jeżeli chcesz poznać zasady gier to są lepsze adresy.
lucek1980 pisze:Chyba, że się kupi grę u niego w sklepie, to wtedy jest wideoinstrukcja :wink:
Te instrukcje po kupnie w sklepie u Wookiego są bardzo przeciętne, pomija wiele ważnych elementów.

Traktuję wideoinstrukcje jako dodatek, ale po obejrzeniu wprowadzenia do Scythe, Marcina, czytając instrukcje wystarczyło doczytać parę rzeczy.

Po obejrzeniu wideoinstrukcji Wookiego, jak czytałem instrukcje, wyłapywałem co chwile zasady, o których nie wspomniał w wideo.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
he1885
Posty: 71
Rejestracja: 12 wrz 2012, 19:16
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: he1885 »

Moim zdaniem Watch It Played jest genialne. Tłumaczenia, które są przemyślane i niemal kompletne. Można obejrzeć i grać.

Z polskich trudno mi kogoś wyróżnić, ale pewnie dlatego, że rzadko korzystam z takiej pomocy.
Autorzy wymienieni wcześniej dają radę. :-)
Awatar użytkownika
Atopos
Posty: 100
Rejestracja: 20 mar 2016, 15:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: Atopos »

Watch it played i Gaming Rules Pauia. Pełen profesjonalizm i klarowność w tłumaczonych zasadach.
sngt
Posty: 127
Rejestracja: 26 lut 2014, 21:49
Has thanked: 22 times
Been thanked: 3 times

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: sngt »

Pan Rodney Smith z Watch It Played w większości wystarcza. Jak dodatkowo jest dołączony jest gameplay danej gry to już w ogóle instrukcji nie trzeba czytać :)
Z polskich trudno kogoś konkretnego wyróżnić, bo w większości oglądam angielskojęzyczne tłumaczenia.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moja kolekcja - klik
adelaide
Posty: 18
Rejestracja: 02 lut 2017, 12:37

Re: Najlepsze wideoinstrukcje do gier

Post autor: adelaide »

Hej. Ja uwielbiam wideoinstrukcje. O wiele lepiej do mnie przemawiają niż instrukcja papierowa. Oczyywiście jak gra jest dość prosta to nie ma potrzeby,ale do tych bardziej skomplikowanych się przydaje. Ja ze swojej strony mogę polecić znane chyba wszystkim Game Troll TV oraz moje ostatnie odkrycie kanał 'Let's Grajmy' na YT. Polecam szczególnie gameplay z Robinsona,który na początku wielu osobom (tak jak mi zresztą) sprawia problemy tutaj link https://www.youtube.com/watch?v=oYqojMMAAUs
ODPOWIEDZ