Caylus vs Caylus Magna Carta

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: draco »

CMC i RftG są do siebie bardzo podobne. Obie są karciane i mają taką samą wielkość pudełka, choć RftG trochę głębsze. :wink:
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: BloodyBaron »

CMC jest też tańsze od RftG... :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: Gabriel »

...i okazał się być strzałem w "10". Dziewczyna określiła grę jako ciekawą, taka sama jest też w moim mniemaniu. Dużo, dużo możliwości, budowanie, średniowiecze... to co lubimy.

Lekcja dla mnie: kolejność kupowania gier jest bardzo ważna. Carcassonne oddałem, a CMC to następny krok po Filarach Ziemi. Pewnie Carcassonne wypaliłoby gdybym je kupił na samym początku.

Natomiast odnośnie samego CMC:

Sam Caylus rzekomo pozbawiony jest jakiejkolwiek losowości... Tak sobie myślę, że reguł nie zepsulibyśmy zmieniając zasady odnośnie doboru budynków tzn.:

1. Z talii wybieramy dowolne 3 budynki na początek
2. Odpada reguła z wymianą, można tylko dobierać (także dowolny)

Jedynym losowym budynkiem były różowy (neutralny).
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: koksik111 »

Jeżeli ktoś posiada polską instukcje do CMC to prosiłbym o skan. Przymierzam sie do zakupu ale również mam dylemat Caylus czy CMC. W Caylusie najbardziej przeraża mnie czas rozgrywki i obawiam sie że bedę miał trudność w znalezieniu współgraczy. Więc chyba skłonię sie do CMC, ale jednak chciałbym przeczytać instrukcję przed zakupem by nie wtopić kasy. Więc jeszcze raz proszę życzliwą osobę o skan lub link na priva.
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: assurbanipal »

Witam, mam jedno pytanie związane z Caylus Magna Carta i żeby nie zakładać nowego tematu zadam je w tym miejscu - czy ktoś może dokładnie wyjaśnić o co chodzi z głównym efektem karty Lawyer?
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: macike »

assurbanipal pisze:Witam, mam jedno pytanie związane z Caylus Magna Carta i żeby nie zakładać nowego tematu zadam je w tym miejscu - czy ktoś może dokładnie wyjaśnić o co chodzi z głównym efektem karty Lawyer?
A w czym jest problem? Nie wiem, nie znam się, bo grałem raz dawno temu, tym chętniej się wypowiem.
AFAIK prawnik pozwala zabudować rezydencją jedną z Twoich kart. W planszowym Caylusie rezydencja daje dodatkową monetę dochodu (o podwalinach pod prestiżowy budynek nie wspominając). To chyba przeszło bez zmian do karcianego.
Co zatem chcesz sobie wyjaśnić?
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: assurbanipal »

To jest jasne, chodzi mi dokładnie o sytuację, jeżeli na budynku mającym ulec "przemianie" stoi pracownik. Czy w takim wypadku przemiana następuje natychmiast, czy też najpierw należy aktywować budynek?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: yosz »

Jeżeli jest tak jak w Caylusie to dopiero po aktywacji budynku.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: westwood »

assurbanipal pisze:To jest jasne, chodzi mi dokładnie o sytuację, jeżeli na budynku mającym ulec "przemianie" stoi pracownik. Czy w takim wypadku przemiana następuje natychmiast, czy też najpierw należy aktywować budynek?
Najpierw aktywuje się budynek.
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: assurbanipal »

Dzięki za odpowiedź :D Zresztą kryje się ona w.... instrukcji, co zauważyłem po zajrzeniu do wersji drukowanej dołączanej do gry. Wcześniej czytałem "pedeefa" ze strony Ystari i tam niestety nie jest to sprecyzowane.
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: kmiernik »

Nie chcę zakładać nowego wątku, a mam pytanie dotyczące między innymi także Caylusa. Otóż szukam gry dla dwóch (i więcej) osób, stosunkowo wymagającej, ale cechującej się niską interakcją negatywną i agresją między graczami. Na moim celowniku znalazł się Caylus i Caylus Magna Carta. Początkowo bałem się bardzo długiego czasu gry i tego jak Caylus chodzi na dwie osoby, ale im więcej czytam, tym bardziej się przekonuję, że nie powinienem go skreślać - jeżeli gra się przyjemnie czas gry mnie nie przeraża. Natomiast nadal nie wiem jak dużo jest negatywnej interakcji w obu tych grach.

Chciałbym więc zapytać się po pierwsze osoby, które grały w obie gry dwuosobowo i mogą mi podpowiedzieć co lepiej chodzi. Po drugie chętnie poczytam o tym jak dużo agresji jest w tych grach. Chętnie posłuchałbym również propozycji ewentualnych innych gier, którym mógłbym się przyjrzeć (Agricola, Filary Ziemi?) (nie mam problemów z grami nie po polsku).
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: steady »

Myślę, że możesz zastanowić się na grą Goa. Mi osoboście zupełnie nie przypadła do gustu, ale doceniam jej wielkość:-). Podstawową zaletą jest to, że chodzi bardzo dobrze na dwie osoby i wymaga pomyślenia. Mnie odstraszyła jej lekka pasjansowość.

A Filarów zdecydowanie nie polecam.
Awatar użytkownika
krwck
Posty: 66
Rejestracja: 12 sty 2008, 19:46
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: krwck »

Mi pomógł ten temat, jest tam naprawdę sporo o grach na 2 i więcej osób, o konfliktowości i w ogóle o wszystkim.

Nie zauważyłem żadnej specjalnej konfliktowości w Caylusie. Poza tym, że zablokowanie budynku może całkiem zrujnować misterny plan rozwalenia współgraczy i może być złośliwe :twisted:
krwck, czyt. karwacki :)
kolekcja
Awatar użytkownika
assurbanipal
Posty: 250
Rejestracja: 09 sie 2007, 04:59
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Has thanked: 1 time

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: assurbanipal »

Wypowiem się tylko na temat Caylusa Magna Carta (w wersje planszową nie miałem jeszcze okazji zagrać). W dwie osoby gra się bardzo przyjemnie (zresztą w trzy również), mechanika w żaden sposób nie "zgrzyta", gra jest szybka - 30 do 40 minut. Jeżeli chodzi o "agresję" to jedyne co może Ci "zrobić" przeciwnik to postawić pracownika na Twojej budowli (co jakoś specjalnie nie boli, gdyż zazwyczaj także czerpiesz z tego jakąś korzyść) lub przesunąć znacznik burmistrza tak, że jeden (lub więcej) z "okupowanych" przez Ciebie budynków nie zostanie aktywowany. I to tyle.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: yosz »

Caylus na dwie osoby daje radę :) (nie wiem jak CMG ale pewnie podobnie) Jeżeli chodzi o negatywną interakcję - w zasadzie jest tu tylko swoisty wyścig, kto gdzie pierwszy się wstawi (w jednym budynku może być tylko jeden robotnik) - wiadomo że i tak nie da się zrobić wszystkiego. Nie można nikomu zrobić celowo krzywdy poza tym że zajmę budynek, który kogoś może interesować i/lub przesunę burmistrza (budynek nie będzie aktywowany) - ale to kosztuje i ma swoje ograniczenia. Nie ma tu raczej szansy na to, że przegram bo ktoś mi ciągle świnie podkładał.

Filary są fajne, ale na dwie osoby trochę słabe. 4, 5 osób z dodatkiem jest przyjemnie.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: steady »

Z moich doświadczeń wynika, że CMC jest na dwie osoby NAPRAWDĘ agresywną grą. Zwykle podczas moich partii burmistrz lata jak szalony, blokując masę budynków.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: vder »

Mam caylusa od jakiś dwóch tygodni. I pewnie 5-6 partii za sobą (wszystkie 2 osobowe z żoną za przeciwnika). Całość chodzi bardzo fajnie na dwie osoby, walka trwa cały czas i co chwilę następuje zmiana na pozycji lidera. Jeśli mamy 2h wolnego czasu to z chęcią grę rozkładamy (u nas 2h starca na wypakowanie, grę i zapakowanie spowrotem do pudełka).
Interakcja nagatywna raczej niewielka (w końcu z żoną gram:)), raczej sprowadza się do zablokowania budynku, z którego chciał skorzystać przeciwnik. Z racji jednak tego, że kolejność graczy zmienia się z każdą rundą, takie blokady raczej nie przeszkadzają.
Można przesunąć też burmistrza by zablokować aktywacje budynków wykorzystywanych przez przeciwnika. Mam wrażenie jednak, że ten element rozgrywki na 2 osoby raczej żadko jest używany (W większości przypadków przeciwnik może sobie pozwolić na przesunięcie burmistrza na poprzednie miejsce).

Jeśli miałbym jeszcze coś polecić na 2 osoby, to może Mykerinos, który też całkiem często gości u nas na stole.
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: kmiernik »

Właśnie z grubsza wspólny, ale wciągający i wymagający pasjans jest tym o co mi chodzi. "Goa" byłaby pewnie super, ale problem podstawowy jest tylko taki, że nakład jest wyczerpany...

Wspomniany wątek (Mózgożerna strategia dla 2 i więcej graczy) przeglądałem, ale po pierwsze jest on olbrzymi i się rozwija w różne strony, co powoduje spory misz-masz gdzie każdy rzuca jakieś sugestie i ciężko ogarnąć i podsumować całość. Zresztą Caylusa poniekąd stamtąd wyciągnąłem, bo pojawiał się (w dalszej części) jako sugestie.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jak na razie coraz bliżej mi do Caylusa.
Awatar użytkownika
krwck
Posty: 66
Rejestracja: 12 sty 2008, 19:46
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: krwck »

Możesz w takim razie chyba swobodnie spróbować Caylusa, nie powinien Cię rozczarować, a nawet gdyby, to bez problemu raczej opchniesz go na rynku wtórnym :)

Jeszcze jedna zaleta - jest ładniejszy niż Goa i ładniejszy niż się wydaje ze zdjęć. I ładniejszy niż Sankt Petersburg - który to też możesz sobie wziąć na radar. No i ma mnóstwo małych, kolorowych sześcianików.

A Race for the Galaxy? Jeszcze nie miałem okazji zagrać, gra czeka, ale z tego co słyszałem, to to dopiero jest fajny, wymagający, ciekawy i kompletnie pasjansowy tytuł.
krwck, czyt. karwacki :)
kolekcja
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: yosz »

Ja polecę Race'a - nie ma negatywnej interakcji (w ogóle interakcji w zasadzie nie uświadczysz) - pierwsza rozgrywka może odstraszać mnogością ikon, ale kolejne partie są coraz szybsze i lepsze. Na pewno mogę polecić. Ma jeszcze tę zaletę że jak nie chcesz wziąć instrukcji to gra zmieści Ci się do jakiejś kieszeni w plecaku.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: Geko »

yosz pisze:Ja polecę Race'a - nie ma negatywnej interakcji (w ogóle interakcji w zasadzie nie uświadczysz)
Fakt, interakcja w RftG jest bardzo subtelna - przewidywanie, że gracze wybiorą daną akcję i korzystanie z tego, oraz nieodrzucanie kart, które bardzo by się przydały innym. Co nie zmienia faktu, że interakcja jest. Jeśli uważasz, że jej nie ma, to powinieneś się bawić równie dobrze grając jednoosobowo 8)
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: yosz »

Dlatego napisałem, że "w zasadzie" nie uświadczysz. Ale fakt - na przyszłość dokładniej się wypowiem. Jednoosobowo jeszcze nie próbowałem.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: kmiernik »

Na razie Caylus, Agricola są na liście zainteresowań. Stwierdziliśmy, że jednak - w miarę możliwości, za którymi postaramy się zakręcić - popróbujemy najpierw pograć lub przynajmniej obejrzeć, a potem kupimy. Wybór nie jest łatwy, bo gry u nas są męczone bardzo często w kółko - jeden tytuł grany jest prawie codziennie przez dłuższy czas.
Sankt Petersburg chyba jest za lekki. Gier tego kalibru mamy kilka. Natomiast Race for the Galaxy może jest ciekawy i ładny, ale tematyka zupełnie nam nie podchodzi. Jednak klasyczne klocuszki, budowanie domów, zamków i tym podobnych to coś co się nam podoba.
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: Ezechiel »

Caylus jest OK, jednak Race to świetny uzupełniacz. Po kilkudziesięciu partiach dwuosobowych można spokojnie zmieścić się w 20. minut. W przypadku Caylusa nie udało mi się zejść poniżej dwóch godzin.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Caylus vs Caylus Magna Carta

Post autor: yosz »

kmiernik pisze:popróbujemy najpierw pograć lub przynajmniej obejrzeć, a potem kupimy
To wpadnijcie na Politechnikę w piątek i wcześniej dajcie znać komuś żeby przyniósł którąś z gier. Ja w Caylusa zawsze z chęcią (może poza tym piątkiem). Są jeszcze też spotkania we wtorki w bibliotece na koszykowej.

A na razie nie macie zmartwienia - teraz zamawiasz Caylusa i gracie codziennie. Potem pojawia się Agricola i tez zamawiasz - problem z głowy :mrgreen:
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ