51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Nie ma też daty końcowej przedsprzedaży i informacji o sugerowanej sklepowej cenie detalicznej (żeby wiedzieć, ile za bajeranckie zasoby de facto płacimy). A cel w postaci zestawienia różnic miedzy starą a nową edycją to jest chyba żarcik.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tygrys69 »

Dokładnie... to jakieś żarty...
Nowo logo to jest dramat :?
+1
Focus!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

A, i jeszcze jedno - Portal zupełnie odmiennie od moich oczekiwań rozumie sens wydawania zbiorczego pudła, skoro wyrzuca z niego dwie frakcje, które pierwotnie mieściły się pudłach, które wchodzą w skład tego master seta.
I niech mi jeszcze napiszą, że hejtuję. Kurna, i tak kupię, ale jak na doświadczenie w branży i jakość mechaniczną gier, to potknięć Portal ma co niemiara.

Edycja: No, nie mogę. To Masterset, czy Master Set...?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tygrys69 »

Ja postanowiłem, że nie kupie. Jestem właśnie w trakcie kupna "starego" kompletu. Nowe 51 to nie gra dla mnie i oczywiście nikt po jednym, małym fanie płakać nie będzie. Szkoda, że tak się stało z 51. Pozostanie mi ukochana Neuroshima Hex i Tezeusz :)
Focus!
Bregorz
Posty: 24
Rejestracja: 03 sty 2015, 12:57
Has thanked: 27 times
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bregorz »

tomb pisze:Przedsprzedaż. "wysłka gratis"
wysyłka wysyłką, ale

Termin wysyłki podamy w krótce.

a ja nie wiem co to jest ta krótka.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Bregorz pisze:a ja nie wiem co to jest ta krótka.
Może miało być "w kórtce"? Nigdy nie wiadomo.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
projekt8
Posty: 90
Rejestracja: 17 wrz 2013, 09:33

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: projekt8 »

Pomijając zachęcanie do zamawiania przy braku informacji o terminach, tym co faktycznie oferują i jakie są różnice do oryginalnego 51. Stanu, Portal właśnie ujawnił gigantyczną przewagę platform crowdfundingowych nad ich rozwiązaniem - jawność ilości uzyskanego wsparcia, i to że podawanie takiej informacji nie zależy od tworzącego kampanię. Pomijając fakt, że daje to pole do rzekomego "niedociągnięcia" do konkretnego stretch goala, ale przede wszystkim potencjalni wspierający nie wiedzą nic o rozwoju kampanii i tego czy faktycznie warto w nią inwestować, jeśli interesuje ich tylko produkt ulepszony dodatkami.

Wiem że crowdfunding też generuje dodatkowy koszt obsługi, ale fakt przejrzystości i wiarygodności jest nie do przecenienia.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2321
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 915 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Galatolol »

Jestem zawiedziony, wydawało mi się, że Master Set miał być po prostu zebraniem większości obecnych kart i ujednoliceniem layoutu (nie zmienianiem go). A tu wiele zmian, w tym także mechanicznych, by gra była łatwiejsza – myślałem, że nie będzie kompromisów (dlatego mówiono o wydaniu jej na KS, żeby przypadkiem nie wtopić). Brak ikonek też mi się nie podoba, powody zostały wytłumaczone wcześniej.

Nowa Era + Zima to była jedna z moich ulubionych planszówek, sprzedałem ją po obietnicy wydania Master Seta, gdy jeszcze mogłem coś za nią dostać, teraz jestem w kropce, bo nie mam ochoty kupować tak wykastrowanej gry.
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: pkajak »

Galatolol pisze:Jestem zawiedziony, wydawało mi się, że Master Set miał być po prostu zebraniem większości obecnych kart i ujednoliceniem layoutu (nie zmienianiem go). A tu wiele zmian, w tym także mechanicznych, by gra była łatwiejsza – myślałem, że nie będzie kompromisów (dlatego mówiono o wydaniu jej na KS, żeby przypadkiem nie wtopić). Brak ikonek też mi się nie podoba, powody zostały wytłumaczone wcześniej.

Nowa Era + Zima to była jedna z moich ulubionych planszówek, sprzedałem ją po obietnicy wydania Master Seta, gdy jeszcze mogłem coś za nią dostać, teraz jestem w kropce, bo nie mam ochoty kupować tak wykastrowanej gry.
Poniżej dwa linki do Q&A gdzie Ignacy mówił o Master Secie. Niestety niewiele do czego można by przyczepić się w świetle obecnej sytuacji :| :
https://youtu.be/8vDcccbQMac?list=PLUlW ... w0Qv&t=227
https://youtu.be/SkmGx3Nvhzg?t=51
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: evenstar »

Bardzo mnie rozczarowało to nowe wydanie, że została zabrana możliwość zagrywania kart na 3 sposoby, mam Nową Ere z ruinami i jak dla mnie to najlepsza karcianka i na pewno nie kupie nowego wydania :?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Kisun »

Może najpierw warto poznać instrukcję? A przynajmniej oficjalną wersję wprowadzonych zmian? Nie warto w ciemno kupować i tak samo w ciemno rezygnować z zakupu.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

evenstar pisze: została zabrana możliwość zagrywania kart na 3 sposoby
Tak się rodzą plotki. Karty można nadal wykorzystać na 3 sposoby, ale ograniczenie trzech miejsc pod umowy i trzech żetonów punktów na karcie zostało (ponoć) zniesione.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: evenstar »

Hmmm a ile ma w końcu być dostępnych frakcji? I czy one będą się czymś różnić?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tygrys69 »

Nie ma żetonów punktów. Karty dają punkty vp do końca gry i zaznaczsz je na torze punktacji. Frakcje na razie są 4, ale jak sporo osób zamówi preorder to będzie 6. Na razie nie wiadomo ile jest zamówień, bo nie ma żadnego licznika.

Potwierdzone jest również to, że nie można mieszać kart NE z Winter. To samo tyczy sie przyszłych dodatków. Zawsze łączysz podstawkę + jeden dodatek.
Focus!
Awatar użytkownika
Krionah
Posty: 267
Rejestracja: 25 sie 2005, 08:46
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Krionah »

Jakaś straszna lipa z tym Master Setem. Wygląda toto infantylnie przy starym Stanie 51, a kastracja zasad może i zachęci graczy mniej "ogarniętych", ale co z hardcorami? Generalnie nie dotknę kijem przez szmatę. To kto wyprzedaje "Zimę" po 30zł? Chętnie przygarnę :P
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tygrys69 »

Rafał powiedział, że nadal gra się fajnie. Jednak jest to inna gra, zbliżona do IS. Niektóre rozwiązania na plus, ale większość na niekorzyść w oczach fanów starej edycji. Rezygnacja z reguły 3 i punktów VP to za duże zmiany. Przykrótka kołderka w 51 była świetna. Lokacje dające punkty trzeba było przebudowywać i planować to z wyprzedzeniem, np. w tej turze uzyskam trzeci VP to muszę mieć cegłę by zrobić przebudowę itd. Brak możliwości mieszania dodatków to troszkę dziwna zasada, chodzi na pewno o balans. Zaskoczyli mnie z progiem 6 frakcji. MS51 miał zawierać to co poprzednie edycje, a teraz trzeba złożyć ileś zamówień by dostać to co już było...
Focus!
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5175
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: raj »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: pkajak »

Kiedy Portal wydawał Osadników były narzekania, że to przebrany i uproszczony 51. Stan przekonywali, że nie mogą się skupiać tylko na hardcorowych graczach i fanach ciężkiego klimatu Neuroshimowego. Problem jest taki, że po takim sukcesie u szerokiego grona, teraz nie bardzo jest droga powrotu do trudniejszej gry opartej na takiej mechanice. Duża grupa oczarowanych Osadnikami mogłaby uznać, że zostali oni popsuci i zbyt skomplikowani. Przypominam moje szybkie wyliczenia a na coś takiego Portal sobie nie pozwoli. Trzeba pamiętać, że osób deklarujących na BGG posiadanie Osadników było w grudniu 2015 dwa razy więcej niż wszystkich z 51. i NE razem wziętych (unikalnych użytkowników), a na dodatek tylko 10% posiadaczy Osadników miało też 51. i/lub NE.

Zatem, jeżeli te wszystkie uproszczenia okażą się prawdziwe, to moim zdaniem będzie to oznaczało, że Portal stał się zakładnikiem swojego własnego sukcesu z Osadnikami: NI. Chociaż nie sądzę, żeby szczególnie się tym przejmowali.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: TTR_1983 »

Nie rozumiem tego narzekania od kilku stron. Jeśli macie grę, która jest trudna i was zadowala to w czym problem? Zostawcie Master Seta nowym graczom. Mnie np. się podoba uproszczenie zasad. Polski rynek ciągle jest za mały, żeby robić ciężką grę i liczyć, że się świetnie sprzeda.
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: pkajak »

TTR_1983 pisze:Nie rozumiem tego narzekania od kilku stron. Jeśli macie grę, która jest trudna i was zadowala to w czym problem? Zostawcie Master Seta nowym graczom.
Problem chyba w tym, że miał być to Master Set tej trudnej gry, która przez rozciągnięty proces wydawniczy kolejnych ulepszeń nie była pozbawiona pewnych wad. I miał być faktycznie Master Set a nie Osadnicy: Narodziny Imperium - edycja 51. Stan.

Może gdyby Portal dawał sygnały wcześniej nie byłoby aż tak dużego rozczarowania, a tak zrobili "niespodziankę".
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6456
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 587 times
Been thanked: 943 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Odi »

W Cotygodniku GF relacja z rozgrywki w nową wersję 51Stanu
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Banan2 »

TTR_1983 pisze:Nie rozumiem tego narzekania od kilku stron. Jeśli macie grę, która jest trudna i was zadowala to w czym problem? Zostawcie Master Seta nowym graczom. Mnie np. się podoba uproszczenie zasad. Polski rynek ciągle jest za mały, żeby robić ciężką grę i liczyć, że się świetnie sprzeda.
Tylko, że te uproszczenia, zdaniem wielu osób, psują grę. Powtórzę jeszcze raz. Gra nie jest trudna. Gra była wydawniczo niedopracowana i potem nieustannie zmieniana. Dlatego wszyscy czekali na dopieszczonego MS, który miał być dopracowanym starym 51.Stanem + może kilka drobnych zmian/bajerów. A tutaj, zdaniem co niektórych, powstał trochę klon IS.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 490
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 34 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Gothik »

Odi pisze:W Cotygodniku GF relacja z rozgrywki w nową wersję 51Stanu
Ok, chyba nie muszę czekać na instrukcję - recenzja Veridiany mi wystarczy. Zostaję przy starym secie. Miało być zebranie wszystkich kart, ujednolicenie ikonografii, wygładzenie i zbalansowanie zasad - wyszła zupełnie inna gra ze zmniejszoną pulą kart, z mocno zredukowaną ikonografią i z bardzo zmienionymi zasadami. Z mojego punktu widzenia - szkoda. Ale może 51. Stan w tym kształcie przemówi do nowych graczy, czego Portalowi jako polskiemu wydawcy gorąco życzę. Mam tylko nadzieję, że będę mógł kupić te zajebiste drewienka surowców oddzielnie - zawsze mnie i moim współgraczom brakowało czegoś takiego.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Banan2 »

Gothik pisze:
Odi pisze:W Cotygodniku GF relacja z rozgrywki w nową wersję 51Stanu
Ok, chyba nie muszę czekać na instrukcję - recenzja Veridiany mi wystarczy. Zostaję przy starym secie. Miało być zebranie wszystkich kart, ujednolicenie ikonografii, wygładzenie i zbalansowanie zasad - wyszła zupełnie inna gra ze zmniejszoną pulą kart, z mocno zredukowaną ikonografią i z bardzo zmienionymi zasadami. Z mojego punktu widzenia - szkoda. Ale może 51. Stan w tym kształcie przemówi do nowych graczy, czego Portalowi jako polskiemu wydawcy gorąco życzę. Mam tylko nadzieję, że będę mógł kupić te zajebiste drewienka surowców oddzielnie - zawsze mnie i moim współgraczom brakowało czegoś takiego.
Dokładnie tak. Nowi gracze powinni być zadowoleni, bo to naprawdę świetna gra.

Ja też chętnie kupię drewienka a podczas grania starym setem dołożę zasadę "2 ludków za 1 kartę".
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Odi pisze:W Cotygodniku GF relacja z rozgrywki w nową wersję 51Stanu
Veridiana w bardzo dyplomatyczny sposób potwierdza obawy fanów starej wersji.
Podoba mi się szczególnie zwrócenie uwagi na klimatyczny i mozolny początek rozgrywki w starej 51-ce. Mało to razy w pierwszej turze nikt nic nie wybudował, bo stać było tylko na umowę albo najazd? W końcu zaczynamy budowanie na zgliszczach, no nie? Ale teraz nikt już nie będzie narzekał, co to za głupia gra jest, że nie mam jak wybudować pierwszej karty, więc w ogóle jak mam zacząć...

Zakaz łączenia zestawów kart razem też mnie nie nastraja zbyt dobrze. Zamieszanie z łączeniem kart w Osadnikach mówi przeciwko Portalowi. Liczyłem, że w Master Secie zaproponują zestawy kart, żeby móc sobie dobrać je pod zakładany charakter rozgrywki, ale nie myślałem, że mieszanie wszystkich kart będzie niezalecane.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
ODPOWIEDZ