51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: NestorZolo »

Gromb pisze: 20 maja 2023, 17:45 A tego Big boxa z insertem warto brać?
Kolejne dodatki i tak się do niego nie zmieszczą raczej.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Wender »

NestorZolo pisze: 20 maja 2023, 22:12
Gromb pisze: 20 maja 2023, 17:45 A tego Big boxa z insertem warto brać?
Kolejne dodatki i tak się do niego nie zmieszczą raczej.
Jeżeli zachowają obecny format (talia kart i parę żetonów) to jeszcze sporo się zmieści nawet do pudełka Mater Set ;) W obu przypadkach konieczne będzie wywalenie insertu za jakiś czas ;)
samszef
Posty: 57
Rejestracja: 28 lut 2016, 20:55
Has thanked: 101 times
Been thanked: 15 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: samszef »

Czy ktoś ograny podzieliłby się wrażeniami z rozgrywki w nowy dodatek? Nadal nie kupiłem i się zastanawiam czy warto wchodzić na Ziemię Niczyją.
Moloch nie zdobył mojego uznania, bo przeciągał rozgrywkę i za bardzo odciągał uwagę od głównej mechaniki 51 State - zagrywania kart na 3 sposoby i mielenia zasobów na tokeny i punkty.
Dodanie kontraktów (maszyny do shakowania i/lub zniszczenia) nie wzbogacało według mnie rozgrywki.
Czy dodanie kontroli obszarów pasuje do systemu lepiej?
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: NeXuS AlphA »

Gromb pisze: 20 maja 2023, 17:45 A tego Big boxa z insertem warto brać?
Ja bym dołączył sie do pytania, ale z kwestią : jak z mieszczeniem się kart w koszulkach?
minimati
Posty: 130
Rejestracja: 07 cze 2021, 04:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 80 times
Been thanked: 52 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: minimati »

Wszystkie karty w koszulkach Portal CCG (~100 mikronów) mieszczą się bez żadnego problemu.
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: NeXuS AlphA »

Dzięki za informację. Zastanawiałem się właśnie nad zakupem. Posiadam już MasterSeta i dodatki, bez Ziemii niczyjej. Wstępnie mnie jakoś ZN nie porwała czytajac jej opisy i patrząc na tłumaczenie przez Zee. Przyznam, że z chęcią zapoznałbym się ze zdaniem forumowiczów. Czy to też trochę nie jest tak, że czuć pewne "dolepienie" mechaniki.
A jakkolwiek by to nie brzmiało 51ka przestala trafiać na stół troche za sprawa upychania wszystkiego w pudelku od MS.
Zdecydowałem sie zatem na zakup boxa i zobaczymy czy i jak wpłynie to na sytuację :)
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: 7koliberek9 »

Zakupiłam Ultimate Edition, będę zamawiać dodatkowe frakcje i zastanawiam się czy warto brać jeszcze jakieś promki. Może coś polecacie?
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: litk »

7koliberek9 pisze: 26 maja 2023, 10:47 Zakupiłam Ultimate Edition, będę zamawiać dodatkowe frakcje i zastanawiam się czy warto brać jeszcze jakieś promki. Może coś polecacie?
Ja zamówiłem wszystko, ale z doświadczenia po osadnikach i robinsonach już wiem, że z tych promek praktycznie się nie korzysta.
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Wender »

7koliberek9 pisze: 26 maja 2023, 10:47 Zakupiłam Ultimate Edition, będę zamawiać dodatkowe frakcje i zastanawiam się czy warto brać jeszcze jakieś promki. Może coś polecacie?
Warte uwagi są frakcje. Reszta to raczej ciekawostki, bo jak często korzystasz z dodatku do dodatku ;) zwłaszcza, że dodatki są modularne i nie zawsze z nimi grasz ;)

To powiedziawszy, ponieważ bardzo 51 stan lubię, miałem wszysko i kupiłem nowe, żeby dalej mieć wszysko. Zwłaszcza, że bardzo drogie nie są ;)
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Atk »

litk pisze: 26 maja 2023, 11:01
7koliberek9 pisze: 26 maja 2023, 10:47 Zakupiłam Ultimate Edition, będę zamawiać dodatkowe frakcje i zastanawiam się czy warto brać jeszcze jakieś promki. Może coś polecacie?
Ja zamówiłem wszystko, ale z doświadczenia po osadnikach i robinsonach już wiem, że z tych promek praktycznie się nie korzysta.
A ultimate przypadkiem nie ma wszystkich frakcji od razu? Czy tylko wersja z GF miała? Bo mi się kojarzy, że w moim pudełku jest wszystko, ale nie znam różnicy między wersją sklepową, a wspieraczkową
Rafmix
Posty: 67
Rejestracja: 16 lis 2021, 16:55
Has thanked: 32 times
Been thanked: 20 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Rafmix »

Atk pisze: 27 maja 2023, 17:34
litk pisze: 26 maja 2023, 11:01
7koliberek9 pisze: 26 maja 2023, 10:47 Zakupiłam Ultimate Edition, będę zamawiać dodatkowe frakcje i zastanawiam się czy warto brać jeszcze jakieś promki. Może coś polecacie?
Ja zamówiłem wszystko, ale z doświadczenia po osadnikach i robinsonach już wiem, że z tych promek praktycznie się nie korzysta.
A ultimate przypadkiem nie ma wszystkich frakcji od razu? Czy tylko wersja z GF miała? Bo mi się kojarzy, że w moim pudełku jest wszystko, ale nie znam różnicy między wersją sklepową, a wspieraczkową
Jeżeli masz sklepową wersję to brakuje ci 5 frakcji (dostępne w sklepie wydawcy)
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Atk »

Rafmix pisze: 27 maja 2023, 19:29
Atk pisze: 27 maja 2023, 17:34
litk pisze: 26 maja 2023, 11:01
Ja zamówiłem wszystko, ale z doświadczenia po osadnikach i robinsonach już wiem, że z tych promek praktycznie się nie korzysta.
A ultimate przypadkiem nie ma wszystkich frakcji od razu? Czy tylko wersja z GF miała? Bo mi się kojarzy, że w moim pudełku jest wszystko, ale nie znam różnicy między wersją sklepową, a wspieraczkową
Jeżeli masz sklepową wersję to brakuje ci 5 frakcji (dostępne w sklepie wydawcy)
A to dlatego mam wszystko, bo mam wersję GF. Wiem wiem kumplom uzupełniłem zestawy master set o 2 ostatnie frakcję.
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: NeXuS AlphA »

NeXuS AlphA pisze: 22 maja 2023, 03:17 Zdecydowałem sie zatem na zakup boxa i zobaczymy czy i jak wpłynie to na sytuację :)
Zatem..
Przyznam, że całość insertu po przyjęciu całej posiadanej przeze mnie zawartości mieści się naprawdę funkcjonalnie. W efekcie dziś gra wylądowała na stole :) Rozłożenie ograniczyło się do wyjęcia tali z wierzchu, paru żetonów, tacki z zasobami oraz frakcji. Względem trzymania wcześniej wszystkiego w oryginalnym pudelku od MS i rozkładania z niego to dla mnie duża różnica na plus.

Nie wiem tylko czy to standardowa opcja (nie dostałem żadnej odpowiedzi z Portalu) ale pudełko przyszło bez jakiejkolwiek foli zgrzewczej. Ot jakby była to odfoliowana gra, z której tylko wyjęto zawartość. Biorąc pod uwagę fakt, że taki MS dalej ma folię na wieku - przez co trzyma się dobrze mimo wędrówek z/na półkę etc - to dla mnie pewien minus; no ale nie każdy jest tego typu -filem ;)

Przyznam też, że dokupiłem również brakujące promki. Jednakże jak to wręcz padło już w tym watku: mam ale jeszcze, nie użyłem żadnej ;) No nie, nie do końca bo np. karty Promo1 już chociażby trafiały do tali grającej. Niemniej uogólniając to zawsze mówię sobie, że przyjdzie na nie czas jak się ogra bazowe rzeczy :)

Mimo upływu lat, tytuł dalej jest przyjemny w odbiorze. Co też ważne, wracając po przerwie nie wymaga godzin przypominania.
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: 7koliberek9 »

litk pisze: 26 maja 2023, 11:01
7koliberek9 pisze: 26 maja 2023, 10:47 Zakupiłam Ultimate Edition, będę zamawiać dodatkowe frakcje i zastanawiam się czy warto brać jeszcze jakieś promki. Może coś polecacie?
Ja zamówiłem wszystko, ale z doświadczenia po osadnikach i robinsonach już wiem, że z tych promek praktycznie się nie korzysta.
Masz rację. Zamówiłam tylko frakcje.
Awatar użytkownika
nenya13
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2021, 19:23

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: nenya13 »

Cześć
Oświećcie bo troche nie kumam.
Dostalam karty siedzib do 51 stanu, ale nie bardzo wiem jak z nich korzystać. Na stronie portalu jest info żeby wtasowac do talii. Ale one są dwustronne wiec jako to ma sens? Moze jednak losowo rozdać graczom?
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: karmazynowy »

nenya13 pisze: 14 cze 2023, 09:10 Cześć
Oświećcie bo troche nie kumam.
Dostalam karty siedzib do 51 stanu, ale nie bardzo wiem jak z nich korzystać. Na stronie portalu jest info żeby wtasowac do talii. Ale one są dwustronne wiec jako to ma sens? Moze jednak losowo rozdać graczom?
W instrukcji, w sekcji promo jest opisane jak z nimi grać. Z tego co pamiętam, zgarnia je ta osoba, która pierwsza uzbiera ikony lokacji wskazane na tych kartach.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: hipcio_stg »

Insert na żetony do 51 to chyba wyjątkowo niepotrzebne rozwiązanie. Sam trzymam wszystko w jednym dużym worze, wysypuję i gramy. Ta gra polega na ciągłym mieleniu zasobów. Im więcej segregowania tym mniej grania. Tak jak kiedyś w Baśkę się grało. obstawianie i granie było błyskawiczne - jak w 51.

Z dodatków to najlepsze są oczywiście dodatkowe frakcje. One najbardziej wpływają na różnorodność. Zawsze denerwowało mnie odsycanie jednego dodatku, żeby potasować z drugim.
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: NeXuS AlphA »

Mi ten insert w Ultimate akurat podszedł bo wrzuciłem bez problemu wszystko włącznie z promoskami. Teraz gdy chce zgrać to wyjmuje z góry set jaki aktualnie złożyłem do gry i wystawiam rację z zasobami i... można grać. Zasoby pobieramy z tacki a przy wydawaniu ich odkładamy do swojego indywidualnego banku. Jak w nim zabraknie to dobiera się z tego ogólnego na tacce. Podczas sprzątania segreguje się do tacki tylko to czym się obracało raz dwa do pudła.
Muszczu
Posty: 78
Rejestracja: 13 wrz 2022, 16:03
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Muszczu »

Akurat insert w 51 stanie jest jednym z jakimi się spotkałem
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: gafik »

Muszczu pisze: 24 cze 2023, 22:34 Akurat insert w 51 stanie jest jednym z jakimi się spotkałem
Chciałbym umieć to zrozumieć. 🙂
Pomnik
Posty: 308
Rejestracja: 31 mar 2022, 00:05
Has thanked: 149 times
Been thanked: 103 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Pomnik »

gafik pisze: 16 lip 2023, 02:11
Muszczu pisze: 24 cze 2023, 22:34 Akurat insert w 51 stanie jest jednym z jakimi się spotkałem
Chciałbym umieć to zrozumieć. 🙂
Cóż mogę powiedzieć, w moim przypadku również ten insert jest jednym z którym się spotkałem, fakt faktem ze jednym z gorszych xD
O wiele lepiej by te karty się segregowalo gdyby leżały na dłuższym boku zamiast na płasko. No ale cóż, przecież to nie jest gra karciana żeby przykuwać uwagę do takich detali jak karty.
"Real darkness have love for a face. The first death is in the heart, Harry."
harry1991
Posty: 17
Rejestracja: 07 kwie 2020, 21:18
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: harry1991 »

Rozłożyłem dzisiaj 51 Stan z dodatkiem Ziemia Niczyja, ledwo zacząłem rozgrywkę solo, a moją uwagę przykuł fakt, iż na mapie posterunków nie ma pola trzeciego poziomu, punktującego za każdy wschodni posterunek. Takie pole najbardziej pasuje na północnym wschodzie, odwołując się do rozmieszczenia punktacji na pozostałych polach.

Czy jest to celowy zabieg czy niedopatrzenie ze strony twórców?
Dodam tylko, że to pierwsza moja rozgrywka z tym dodatkiem, więc nie mam żadnego odniesienia co do balansu z takim czy innym polem w tym miejscu.
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: 51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: mordajeza »

W końcu udało mi się zagrać z Ziemią Niczyją. Garść pierwszych wrażeń z partii dwuosobowej:

Przede wszystkim jest to ciekawy powiew świeżości, bez zbędnego komplikowania zasad. Nie wiem, czy lepszy czy gorszy od poprzednich dodatków - jak ktoś lubi 51. Stan MS i gra dużo, to chyba warto mieć wszystkie dla urozmaicenia.

Posterunki tworzy i ulepsza się dość łatwo, a potrafią przynosić bardzo dużo korzyści, np. mój przeciwnik w fazie produkcji otrzymał z nich 9 pkt. (!) Co za tym idzie, pozwolenie przeciwnikowi na posiadanie punktodajnych posterunków wydaje się prostą drogą do porażki, a że niszczy się je również miarę łatwo, to w końcu doczekaliśmy się w 51. Stanie negatywnej interakcji adekwatnej do tematyki gry ;)
ODPOWIEDZ