Yokohama (Hisashi Hayashi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: KamradziejTomal »

XLR8 pisze: 30 wrz 2022, 12:28
Bo yokohama to gra wysoce interaktywna. Prawie każdy ruch przeciwników ma efekt domina dla Twojej strategii. W szachach też sobie ustalasz strategię i potem narzekasz, że przeciwnik zepsuł CI plany?

Sa dwa rodzaje euro:
-zrob wiecej pkt od przeciwnika (to yokohama)
-zrob jak najwięcej pkt w x rundach

Oczywiście ekscytacja to rzecz kompletnie subiektywna i sprawa gustu. Jednak nie rozumiem, jak gapienie się na drewniane meple szukając najlepszego ruchu, a reszta współgraczy może iść z psem w tym czasie może być ciekawsze niż yokohama.
Daleki jestem od tak grubego uproszczenia gier euro - przede wszystkim jednak nie rozumiem co to wnosi do dyskusji pod kątem "czemu Yokohama jest najlepsiejszym euro" ? Żeby nie było, czytam często Twoje bardzo krytyczne opinie o wielu grach, więc fajnie znaleźć też te pozytywne. Nie mam też nic do tego że ludzie lubią Yokohamę i uważają ją za super grę. Natomiast byłbym daleki od nazywania arcydziełem gry, która mechanicznie się tak słabo skaluje. Wiem, że wypuszczono wersję na 2 osoby ale są gry euro które w jednym pudełku dają świetne odczucia w każdym składzie osobowym (albo chociaż w najbardziej popularnym przedziale 2-4). Może ta gra jest arcydziełem w rozgrywkach 3+ ale na pewno nie w 2+ więc dla mnie bez szału.

Swoją drogą jak w Twojej wypowiedzi zamieniłem gry miejscami to wbrew pozorom też wszystko pasuje :D
Spoiler:
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: detrytusek »

A dla mnie yoko jest najciekawsza na 2 osoby. Plansza na pewno nie jest za duża.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: XLR8 »

KamradziejTomal pisze: 30 wrz 2022, 15:10
XLR8 pisze: 30 wrz 2022, 12:28
Bo yokohama to gra wysoce interaktywna. Prawie każdy ruch przeciwników ma efekt domina dla Twojej strategii. W szachach też sobie ustalasz strategię i potem narzekasz, że przeciwnik zepsuł CI plany?

Sa dwa rodzaje euro:
-zrob wiecej pkt od przeciwnika (to yokohama)
-zrob jak najwięcej pkt w x rundach

Oczywiście ekscytacja to rzecz kompletnie subiektywna i sprawa gustu. Jednak nie rozumiem, jak gapienie się na drewniane meple szukając najlepszego ruchu, a reszta współgraczy może iść z psem w tym czasie może być ciekawsze niż yokohama.
Daleki jestem od tak grubego uproszczenia gier euro - przede wszystkim jednak nie rozumiem co to wnosi do dyskusji pod kątem "czemu Yokohama jest najlepsiejszym euro" ? Żeby nie było, czytam często Twoje bardzo krytyczne opinie o wielu grach, więc fajnie znaleźć też te pozytywne. Nie mam też nic do tego że ludzie lubią Yokohamę i uważają ją za super grę. Natomiast byłbym daleki od nazywania arcydziełem gry, która mechanicznie się tak słabo skaluje. Wiem, że wypuszczono wersję na 2 osoby ale są gry euro które w jednym pudełku dają świetne odczucia w każdym składzie osobowym (albo chociaż w najbardziej popularnym przedziale 2-4). Może ta gra jest arcydziełem w rozgrywkach 3+ ale na pewno nie w 2+ więc dla mnie bez szału.

Swoją drogą jak w Twojej wypowiedzi zamieniłem gry miejscami to wbrew pozorom też wszystko pasuje :D
Spoiler:
A co jest złego w słabym szkalowaniu gier? Nawet te 5K jest zdecydowanie najlepsze na 2 graczy.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: Gizmoo »

XLR8 pisze: 30 wrz 2022, 20:27 A co jest złego w słabym szkalowaniu gier?
Szkalowanie gier na forum jest najlepsze! 😆
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: XLR8 »

Gizmoo pisze: 30 wrz 2022, 21:27
XLR8 pisze: 30 wrz 2022, 20:27 A co jest złego w słabym szkalowaniu gier?
Szkalowanie gier na forum jest najlepsze! 😆
Autokorekta na telefonie wygrała Xd !

Nawiązując do tematu do ostatnio widziałem oceny "1" pod Deal with the Devil, bo gra jest tylko na 4 graczy. Jakby nie patrzeć to każda gra ma jakiś idealny setup graczy i każdy inny będzie tym gorszym.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Yokohama (Hisashi Hayashi)

Post autor: michalldz90 »

Ja również pozbyłem się Yoko bez większego żalu. Jakby ktoś mi zaproponował grę to chętnie usiądę ale to jest chyba najsuchsze euro w jakie grałem. Ani grama klimatu i powiązania mechaniki z tym co robimy... Czysty Excel do rozwiązania. Nie mówię że to wszystko działa źle bo fajnie się żągluje tymi kosteczkami i ściga się z innymi o profity. Zawsze można sobie zagrać partyjkę na BGA ale nigdy nie byłby to mój wybór nr 1 na granie przy stole.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Zagraniczne tytuły - polskie edycje - na co czekamy...

Post autor: detrytusek »

loaru pisze: 23 wrz 2023, 11:10 Yokohama, nowa edycja planowana na 2024
Zastąpienie mnożnika np X5 na narysowanie pięć razy tego samego to jest pomysł od czapy. Oczopląs.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Zagraniczne tytuły - polskie edycje - na co czekamy...

Post autor: autopaga »

W nowej edycji tego nie ma źle spojrzałeś.

Obrazek
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Zagraniczne tytuły - polskie edycje - na co czekamy...

Post autor: detrytusek »

autopaga pisze: 24 wrz 2023, 12:49 W nowej edycji tego nie ma źle spojrzałeś.
Faktycznie to była jakaś wersja deluxe.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 64 times

Re: Zagraniczne tytuły - polskie edycje - na co czekamy...

Post autor: Kajdi »

detrytusek pisze: 24 wrz 2023, 12:09
loaru pisze: 23 wrz 2023, 11:10 Yokohama, nowa edycja planowana na 2024
Zastąpienie mnożnika np X5 na narysowanie pięć razy tego samego to jest pomysł od czapy. Oczopląs.
A moim zdaniem tak jest lepiej - z drugiego końca stołu konkretna cyfra może być średnio czytelna, a piktogramy policzysz zawsze.
ODPOWIEDZ