Twilight Imperium 4 ed (Dane Beltrami, Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
IrasArgor
Posty: 372
Rejestracja: 26 kwie 2016, 19:05
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 121 times
Been thanked: 69 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: IrasArgor »

Oczywiście jak zrobią z TI coś casualowego to też sobie odpuszczę. Granie w tą grę to dla mnie prawdziwe wydarzenie, jaram się jak heretyk na stosie miesiąc przed rozgrywką, a tydzień po niej jeszcze przeżywam to co się działo na stole. Ale to oczywiście mój problem, że podchodzę do tego tematu mocno napalony ;).
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: elayeth »

Dwntn pisze: Nie chodzi o chwalenie. Znam wiele osób które niegdyś grały w Eclipse a przeszły na stronę TI, uznając je za nadrzędny tytuł. Swego czasu w internecie także pisało się wiele o Eclipse, czy to w formie dyskusji na forach/FB czy w formie relacji z rozgrywek. Jest coś w tym że ludzie może aż tak się już nie afiszują z rozgrywkami. Nie twierdzę też że nie ma ludzi którzy nie grają w Eclipse. To nie jest zła gra i ma swoje zalety. Niemniej jednak jest bardzo zauważalny trend że już się o Eclipsie nie mówi a o TI wręcz odwrotnie - coraz więcej. Nawet nowi gracze, którzy chcą poznawać gry 4x pytają w pierwszej kolejności o TI, co świadczy o tym iż jest on obecny bardziej w świadomości graczy niż inne tytuły. Na niekorzyść Eclipsa działa też fakt, że nie jest to już produkt rozwijany, podczas gdy TI prawdopodobnie doczeka się nowej odsłony, jeśli przeciek okaże się prawdziwą informacją.
- K.
Oj... ja znam kilku wielkich fanów Eclipsa, którzy TI3 porzucili i nadal twierdzą, że gra jest za długa... Do tego ostatnio testowaliśmy obie gry z nowym planszówkowiczem... kupił Eclipsa, TI3... ocenił jako grę zbyt długą i męczącą.

Liczę zatem, że TI4 podlegać będzie aktualnemu trendowi branży, czyli zrobią jej "streamlining" i gra będzie bardziej elegancka mechanicznie, a przede wszystkim rozgrywka będzie dużo krótsza. Do tego moje osobiste życzenie... by walki były mniej losowe.
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Szaweł »

W momencie, w którym w sklepach pojawi się nowa spolonizowana wersja TI (o REX nie wspominając) jestem pierwszym stojącym w kolejce pod sklepem. Od niedawana mam Dune, ogłosili Fallouta gdyby teraz doszedł nowy TI to mógłby być najlepszy rok mojej planszówkowej kariery :)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Dwntn »

Szaweł pisze:W momencie, w którym w sklepach pojawi się nowa spolonizowana wersja TI (o REX nie wspominając) jestem pierwszym stojącym w kolejce pod sklepem. Od niedawana mam Dune, ogłosili Fallouta gdyby teraz doszedł nowy TI to mógłby być najlepszy rok mojej planszówkowej kariery :)
Liczę że Galakta dorosła do tego, by wydać TI na naszym rynku. Kiedyś robili przymiarki do Rexa i była nawet gotowa okladka z polskim tytułem, aczkolwiek z sobie tylko znanych powodów Galakta wycofała się z planów wydawniczych. Przy obecnej popularności TI w Polsce i na świecie, pomimo wysokiej ceny, myślę że TI spokojnie sprosta planom sprzedażowym. Galakta wydala już kilka tytułów ze stajni FFG, które kosztowały po 399zł i z tego co wiem sprzedają się dobrze. Kciuki trzymam mocno zaciśnięte :)

- K.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: donmakaron »

TI w 3-4 godziny to nie TI. Nie ma sensu czegoś takiego wydawać, są inne gry które zapełniają tę lukę. Wszyscy którzy marzą o szybkim TI, nie marzą o TI.

Niech rozbudują lekko ekonomię i sojusze, rozpracują porządnie karty strategii (a nie że teraz z dodatkami trzeba sobie przez 5 lat ogrywać co się najlepiej sprawdza i dopiero po tych 5 latach grać we właściwą grę) i styka.
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Szaweł »

Dwntn pisze:
Szaweł pisze:W momencie, w którym w sklepach pojawi się nowa spolonizowana wersja TI (o REX nie wspominając) jestem pierwszym stojącym w kolejce pod sklepem. Od niedawana mam Dune, ogłosili Fallouta gdyby teraz doszedł nowy TI to mógłby być najlepszy rok mojej planszówkowej kariery :)
Liczę że Galakta dorosła do tego, by wydać TI na naszym rynku. Kiedyś robili przymiarki do Rexa i była nawet gotowa okladka z polskim tytułem, aczkolwiek z sobie tylko znanych powodów Galakta wycofała się z planów wydawniczych. Przy obecnej popularności TI w Polsce i na świecie, pomimo wysokiej ceny, myślę że TI spokojnie sprosta planom sprzedażowym. Galakta wydala już kilka tytułów ze stajni FFG, które kosztowały po 399zł i z tego co wiem sprzedają się dobrze. Kciuki trzymam mocno zaciśnięte :)

- K.
REX jest w chwili obecnej zdecydowanie na 1 miejscu mojej listy - chciałbym mieć w wersji PL, ale i TI zapełni trochę tę lukę ;)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Dwntn »

Ludzie od paru dni zachodzili w głowę o co chodziło w wywiadzie Man vs Meeple, którzy ponoć współpracują z FFG przy wystawie na GenConie i zapowiedzieli jakąś "ogromną" premierę, która zwali wszystkich z nóg. Mowa o tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=2tKfTbnTFUE&t=31m51s

Jako że FFG ogłosiło premierę Fallouta tydzień przed GenConem, wielka odsłona może dotyczyć chyba tylko samego TI. Nie wiem co innego mogłoby być tak wielkim, aby przyćmiło inne premiery ?

- K.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: TuReK »

Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: kaimada »

O ku..a 149.99$ :shock:
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: TuReK »

na KS są droższe gry
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1946 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: warlock »

A Lords of Hellas to ile kosztowało?
Awatar użytkownika
Namurenai
Posty: 566
Rejestracja: 03 sty 2017, 12:17
Lokalizacja: Warszawa (Mokotów)
Has thanked: 378 times
Been thanked: 214 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Namurenai »

Twilight Imperium Fourth Edition builds on the grand space opera found in previous editions while streamlining rules and putting player interaction center stage.
Playtime podany na stronie to 4-8h.
Ciekawe, ciekawe...
Ostatnio zmieniony 11 sie 2017, 18:36 przez Namurenai, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Ryslaw »

11 lat temu TI3 to była jedna z moich pierwszych "dużych" planszówek, po latach grania w rpgi i bitewniaki. Cały czas mam do Twilight Imperium ogromny sentyment, acz od kilku lat leży na półce i się kurzy, choć swego czasu graliśmy co drugi weekend.

TI4 kupię na pewno, ale wolałbym polską wersję z uwagi na ewentualnych współgraczy, których łatwiej byłoby zachęcić do zabawy, gdyby mogli bezstresowo zapoznać się z zasadami i kartami do gry, a nie pytać mnie ciągle "jak coś działa" :)

Tak więc trzymam bardzo kciuki za polską edycję, choć jej prawdopodobieńtwo wyjścia wydaje się dość niskie - wysoka cena i mały krąg odbiorców. Ale jak nie wyjdzie wersja PL, to znowu zrobię sobie samoróbkę :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: AkitaInu »

Teraz poprosilbyn kogos obeznanego w ti o komentarz do zmian :)
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: pinata »

Czuję ogromną potrzebę wciśnięcia portfela w monitor.

Nie wiem, czy dam radę wytrzymać do czwartego kwartału.
AkitaInu pisze:Teraz poprosilbyn kogos obeznanego w ti o komentarz do zmian
Poczekaj, niech ochłonę.
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: TuReK »

stare dobre TI 3, zintegrowane rzeczy z dodatków, ulepszone karty strategii, cele itd
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1480
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 74 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: TuReK »

Handel spore zmiany, polityka - jest zawsze głosowanie, a nie jak ktoś zagra strategię. ukryte cele można mieć dodatkowe w trakcie gry. drzewo technologii przerobione, zaawansowane rzeczy wymagają X techów tego samego koloru.
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1130
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: kaimada »

No to łapcie szybkie rozważania na temat potrzeby czwartej edycji, czyli wady i zalety takiego rozwiązania: Czy potrzebujemy czwartej edycji TI?
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: pinata »

W preorderze dodatkowo dwa plakaty i połączone instrukcje w twardej oprawie, numerowane i podpisane przez autorów:

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... r-program/
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Zorak »

Zmiany widzę na plus. Będzie mi brakować trochę jednostek zmechanizowanych bo czyniły walki na planetach ciekawszymi (stak samo jak shoock troopsy), bedzie brakować najemników ale zmiany na pewno na plus (no i jeszcze nie ma co sie oszukiwac: beda dodatki)
Ciągle tylko nie wiem czemu żetony są zrobione na frakcje zamiast pod kolor, czesto było że hacan np grał zielonymi i plansza była mało czytelna.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: pinata »

Właśnie mi przeszło zamawianie - shipping 105,77$
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1946 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: warlock »

Na kanale Shut Up and Sit Down wkrótce ukaże się dokument poświęcony tworzeniu czwartej edycji gry - tutaj mała zajawka: https://www.youtube.com/watch?v=gfwk74vzh6s
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Markus »

tu jest zapowiedź na stronie ffg. Cena sugerowana 150$. Nie, dziękuję za taką cenę
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Marx »

Dość drogo, ale rozumiem, że to scd? Kazda frakcja ma identyczne jednostki/flotę?
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Twilight Imperium fourth edition :)

Post autor: Dwntn »

Markus pisze:tu jest zapowiedź na stronie ffg. Cena sugerowana 150$. Nie, dziękuję za taką cenę
To nie jest wygórowana cena, biorac pod uwagę że w podstawce mamy prawie cały content trzeciej edycji i dwóch dodatków.

-K.
ODPOWIEDZ