Stuffed Fables | Pluszowe Opowieści (Jerry Hawthorne)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: wirusman »

Zaginiona opowieść w wersji pdf do zakupu na stronie Cube factory.

https://factorycube.pl/sklep/opis-produ ... a-opowiesc
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: seki »

Oryginalny wydawca poinformował, że kończy pracę nad dodatkiem „Stuffed Fables: Oh Brother!” z nową księgą scenariuszy. Super. Mam nadzieję, że będzie wydanie PL.
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: 13thSON »

Wiadomo kiedy wróci do sklepów?
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Gildiril Blackcairn
Posty: 209
Rejestracja: 03 gru 2020, 20:04
Has thanked: 75 times
Been thanked: 15 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: Gildiril Blackcairn »

Obstawiam że w momencie ukazania się dodatku. Dodruk zależy od globalnej produkcji. Miejmy nadzieję że FC wyda zarówno dodruk jak i dodatek.
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: xilk »

Gildiril Blackcairn pisze: 07 sty 2021, 20:02 Obstawiam że w momencie ukazania się dodatku. Dodruk zależy od globalnej produkcji. Miejmy nadzieję że FC wyda zarówno dodruk jak i dodatek.
Pytałem Cube Factory of Ideas na Facebooku o dodatek do Pluszowych Opowieści. Odpisali wtedy, że będą tłumaczyć i wydawać, ale daty oczywiście nie było podanej ;)
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: mk20336 »

Stuffed Fables – first impressions

Pluszowe Opowieści (Stuffed Fables) to świetna gra kooperacyjna z elementami RPG dla całej rodziny, gdzie jako wypchane zabawki pomagamy w ramach 7 opowieści dziecku w ważnych momentach jego życia (głównie dziejących się w czasie snu). Moje wrażenia i nasze pierwsze dwie rozgrywki poniżej - miłej lektury!

LINK: Stuffed Fables – first impressions

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: Miszon »

Jeśli by ktoś pytał, kiedy dodruk (miał być w II połowie roku), to spytałem wydawców na FB i odpisali, że będzie w tym roku.
Trzymamy za słowo, przydałoby się na Mikołaja/pod choinkę.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: Miszon »

Mamy info na stronie wydawcy, które nieco przeczy temu co napisałem wyżej:
https://factorycube.pl/aktualnosc/czyta ... -Opowiesci
Także w tym roku to tylko przedsprzedaż :-( .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: AndreV »

Ruszyła w końcu przedsprzedaż, bedzie trwać do 19.02, 249zl
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: aspo »

Lekko w temacie: czy komuś udało się wydrukować dodatek "Zaginiona opowieść" w sensownym formacie? Da się to zrobić na domowej plujce?
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: azazelmo »

Blue pisze: 27 paź 2019, 18:07 Jesteśmy właśnie na 3 scenariuszu. Powiem tyle, gra to strzał w dziesiątkę, mimo ze nie jest idealna i trzeba przymknąć oko na pewne bugi.
Hej, sorry, że odkopuję Twój post, ale szykują dodruk, a mały rośnie…
Chciałem zapytać ile miał Twój smyk, jak graliście? Widziałem te „laleczki” i czułem ciarki na plecach ;)
Obejrzę jeszcze jakiś gameplay dla pewności. Mogę grę przetrzymać z rok czy dwa na półce, ale jeśli wejście jest od 7 lat to zaczekam na trzeci druk. Lub inną grę.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: seki »

Mój miał 6 lat ale szczerze mówiąc w Pluszowych nie ma specjalnie drastycznych scen. Fabuła jest lightowa. No chyba, że dziecko będzie bało się samej figurki to wtedy już problem, ewentualnie można te straszne schować a grać innymi.
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 387 times

Re: Stuffed Fables (Jerry Hawthorne)

Post autor: Gribbler »

Ja pomalowałem, żeby były bardziej creepy :)
Jdn
Posty: 289
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Stuffed Fables | Pluszowe Opowieści (Jerry Hawthorne)

Post autor: Jdn »

Czy ktoś może się orientuje czy dodatek Oh!Brother wyszedł kiedyś po polsku?
Lost Story można dokupić na stronie polskiego wydawnictwa za 5zł w formie pdf.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Stuffed Fables | Pluszowe Opowieści (Jerry Hawthorne)

Post autor: seki »

Jdn pisze: 01 sie 2022, 18:56 Czy ktoś może się orientuje czy dodatek Oh!Brother wyszedł kiedyś po polsku?
Lost Story można dokupić na stronie polskiego wydawnictwa za 5zł w formie pdf.
Nie wyszedł i chyba nawet zapowiedzi jego lokalizacji nie było.
Awatar użytkownika
Kosternik
Posty: 245
Rejestracja: 15 lis 2014, 23:48
Lokalizacja: Poznań/Rokietnica
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Stuffed Fables | Pluszowe Opowieści (Jerry Hawthorne)

Post autor: Kosternik »

Pytanie do osób grających ze swoimi dzieciakami: czy gra dla 10latki nie będzie już zbyt "naiwna"?
Moja mała kolekcja, a myślę o...
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Stuffed Fables | Pluszowe Opowieści (Jerry Hawthorne)

Post autor: seki »

Kosternik pisze: 06 gru 2022, 14:11 Pytanie do osób grających ze swoimi dzieciakami: czy gra dla 10latki nie będzie już zbyt "naiwna"?
Raczej nie ale to zależy od dziecka. Ja mam zaawansowanego 10 latka. Grywa z powodzeniem z dorosłymi w takie tytuły jak Projekt Gaja, GWT czy Brass. A jednak Pluszowe opowieści też mu się podobają. Mniej niż Gloomhaven ale na tyle mocno, że z chęcią oboje przeszliśmy kampanię. Temat dla starszego dziecka jest tu drugorzędny, liczy się mordobicie na planszy bo gra polega głównie na odkrywaniu historii i walce ze złolami. Mechanicznie jest arcy prosty, wylosuj kostki i wykorzystaj je na różne sposoby w zależności od koloru ale wyszła z tego gra dobra dla mniejszych dzieci ze względu na wykonanie, prostotę mechaniczna i historię a zarazem starsi gracze nie powinni się odbić bo mozna wspólnie pomyśleć nad optymalnym wykonywaniem zadań na planszy, nie zawsze jest to takie oczywiste i bywa też trudno gdy ma się mocnych rywali w bitwie. Z drugiej strony drugi raz nie mamy ochoty przechodzić kampanii i poszła na sprzedaż. Mimo wszystko polecam do zagrania z dziećmi jak najbardziej.
mastermind
Posty: 105
Rejestracja: 03 gru 2010, 13:45
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Stuffed Fables | Pluszowe Opowieści (Jerry Hawthorne)

Post autor: mastermind »

Fabularnie dla dzieci spoko.
Instrukcja jest słaba, miejscami zasady się powtarzają, ważne rzeczy zupełnie nie podkreślone i giną w zwykłym tekście. Czytałem instrukcje już trzy razy i wciąż mam wątpliwości. Jak na grę dla dzieci i dość prostą to jest to porażka. Szybciej nam poszła nauka Robinsona.


---------------
Uzupełnienie po skończeniu wszystkich opowieści.
Im dalej tym więcej problemów. Niektóre plansze mają luki w zasadach, jedna plansza prawie się zawiesiła (tzn wg zasad nic by się nie dało dalej zrobić). Część zasad brakuje, z czego nawet w faq wyjaśnienie jest że ich nie dali żeby było prościej (wtf!?!).

Tej gry chyba mało kto na poważnie testował zarówno pod względem instrukcji jak i rozgrywki albo testerzy byli tylko zaprzyjaźnieni i nie czepiali się luk albo tam jakieś zmiany które dorzucili w ostatniej chwili.
Dziwię się że polskie wydawnictwo nie starało się dodać jakiegoś FAQ albo poprawić instrukcji jak już był dodruk.

Fabularnie jest przyzwoicie aczkolwiek miejscami kuleje przewidywalność niektórzy decyzji - ciężko wywnioskować co się powinno zrobić/wybrać bo brak przesłanek albo konsekwencje są nielogiczne. Równie dobrze można losować co zrobić dalej. A jeszcze pod koniec jest mega fakup logiki gry.

Jako rodzic trzeba się miejscami napocić żeby dało się to jakoś skończyć i właściwie steruje się zasadami żeby było grywalnie.

Jako gra 4/10.
Jak sposób spędzania czasu z dziećmi pod warunkiem włożenia sporego wysiłku 7/10.
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Stuffed Fables | Pluszowe Opowieści (Jerry Hawthorne)

Post autor: Khag »

Zastanawiam się właśnie nad tym.tytulem.jako, że kroniki zamku Avel siadły dobrze. Czy w aktualnej wersji coś zmieniono / poprawiono?

Jak oceniacie grę z perspektywy całości rozgrywki? Jak z regrywalnoscia?
Poznań i okolice.
Jdn
Posty: 289
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Stuffed Fables | Pluszowe Opowieści (Jerry Hawthorne)

Post autor: Jdn »

Ciężko porównać zamek Avel do Pluszowych Opowieści. W zamku Avel dziecko nawet 5letnie po kilku grach samo może grać. GRałem z córką ponad 10 partii. Pluszowe zagraliśmy w sumie 4 scenariusze i jest Ciężko. To jest napisane tak nie jasno a zasady zmienne co kilka stron że potem jak masz wrócić to mi się już nie chce. Dodatkowo save gry jest masakrą. Nie wiem jak oryginalny twórca to widział, że każdy ma stół i będzie z dzieckiem grał aż nie przejdzie całości? Przywrócenie gry by kontynowac zajmuje ok 20-30minut. Scenariusz jak nie chcesz mieć spowolnień niejasności musisz przeczytać sam przed grą by potem dzieci na Ciebie nie czekały co masz zrobić teraz. Jak już znasz scenariusz to potem cały czar pryska grając już z dzieckiem dla Ciebie. Sama historia na razie wydaje się ciekawa dla mnie ale nie wciąga 5latki. Avel mimo że dziewczynka córka woli. Ważne by mieć Avel z dodatkiem bo tam są zwierzątka i buty :). W Avelu za to zwalony jest balans na 2graczy, nie tykać inaczej niż 4postacie, każdy po dwie. Avel od strony historii nie ma głębi jak Pluszowe, tam masz zabić Bestię i tyle. Pluszowe to opowieść, długa historia z możliwymi rozgałęzieniami.
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Stuffed Fables | Pluszowe Opowieści (Jerry Hawthorne)

Post autor: aspo »

Jdn pisze: 23 lut 2023, 10:51 Dodatkowo save gry jest masakrą. Nie wiem jak oryginalny twórca to widział, że każdy ma stół i będzie z dzieckiem grał aż nie przejdzie całości? Przywrócenie gry by kontynowac zajmuje ok 20-30minut.
Ej, serio? po skończonej stronie wrzucasz żetony i karty postaci do koperty - i tyle. Przecież na każdej stronie resetujesz spotkania, sługusów itp. Chyba że chcesz przerywać w połowie strony - tego nawet sobie nie wyobrażam, z rozkładaniem sługusów, odrzuconych kart spotkań itd.
Jdn pisze: 23 lut 2023, 10:51 Scenariusz jak nie chcesz mieć spowolnień niejasności musisz przeczytać sam przed grą by potem dzieci na Ciebie nie czekały co masz zrobić teraz. Jak już znasz scenariusz to potem cały czar pryska grając już z dzieckiem dla Ciebie.
Tu się zgodzę, każdy scenariusz (ba, każda strona) ma własne zasady, więc trzeba wcześniej się wczytać. Jak gram w to z dziećmi, bardziej jestem MG niż graczem - ale moje dzieci bardzo lubią ten tytuł, więc czasem się poświęcę;]
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Stuffed Fables | Pluszowe Opowieści (Jerry Hawthorne)

Post autor: Miszon »

aspo pisze: 23 lut 2023, 11:03
Jdn pisze: 23 lut 2023, 10:51 Dodatkowo save gry jest masakrą. Nie wiem jak oryginalny twórca to widział, że każdy ma stół i będzie z dzieckiem grał aż nie przejdzie całości? Przywrócenie gry by kontynowac zajmuje ok 20-30minut.
Ej, serio? po skończonej stronie wrzucasz żetony i karty postaci do koperty - i tyle. Przecież na każdej stronie resetujesz spotkania, sługusów itp. Chyba że chcesz przerywać w połowie strony - tego nawet sobie nie wyobrażam, z rozkładaniem sługusów, odrzuconych kart spotkań itd.
co więcej - przecież każda opowieść jest "startowana od zera", gra nakazuje dobrać startowe przedmioty etc. Po prostu wszystko pakujemy do pudełka, co najwyżej możemy przedmioty spakować razem z postaciami, żeby nie musieć ich ponownie wyszukiwać. My sobie gramy każdą przygodę innymi postaciami, żeby była różnorodność mocy.
No chyba że chodzi o to, że scenariusze są długie i najlepiej za jednym razem całość przejść, a to jednak z poltorej godziny.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Stuffed Fables | Pluszowe Opowieści (Jerry Hawthorne)

Post autor: Khag »

Czy biorąc pod uwagę opcje grania z dzieckiem, bycia MG (pokazywanie dziecku opcji do wyboru i ogarnianie obsługi) to gra jest ok?

Zasady Robinsona i Nemesis'a jakoś ogarnąłem, a Kroniki Avel dla 4 i 5 latka są za trudne.

Od gry wymagam tak naprawdę przyjemnego czasu spędzonego z dziećmi, tak aby to one się dobrze bawiły i to wspominały.
Poznań i okolice.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: Stuffed Fables | Pluszowe Opowieści (Jerry Hawthorne)

Post autor: Miszon »

U mnie 4 latka ciągnie kostki, rzuca nimi i przesuwa postacie. 8-latek gra na serio, ja gram z nimi i pilnuję fabuły i (niejasnych) zasad, na bieżąco je intepretując zależnie od rozwoju sytuacji.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
mastermind
Posty: 105
Rejestracja: 03 gru 2010, 13:45
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Stuffed Fables | Pluszowe Opowieści (Jerry Hawthorne)

Post autor: mastermind »

4 i 5 lat zdecydowanie za mało. Tam teoretycznie w każdej rundzie można zrobić kilka rzeczy z czego czasami 2-3 są równie dobre i trzeba się zastanowić na przód. Można dziecku za każdym razem podawać tych kilka optymalnych ruchów do wyboru ale się narobisz i de fakto będziesz wszystkim sterować (choć i tak przez interpretację zasad będziesz zza kulis sterować rozgrywką i poziomem trudności). Wiek z 10 lat to wygląda optymalnie.
Jak teraz myślę to jest dość wąski przedział wiekowy w porywach 8-12 lat. Młodsze nie ogarną a starsze się szybko znudzą.
Fabuła jest dość prosta i po pierwszym przejściu pozna się 95% fabuły. Więc 7x2h daje w porywach 14h rozrywki. Ewentualnie można później kombinować i utrudniać specjalnie grę przy kolejnym przejściu.
Ostatnio zmieniony 23 lut 2023, 19:00 przez mastermind, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ