Inserty

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Mojra1997
Posty: 1
Rejestracja: 02 kwie 2020, 09:32

Re: Inserty

Post autor: Mojra1997 »

Mam pytanie ostatnio zakupiłam drewniany insert do scythe ale chciałabym go jakoś pomalować, czy ktoś z was malował taki insert i wie mniej więcej jak to zrobić ;-)
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Inserty

Post autor: rav126 »

nie malowałem, ale myślę, że jak jest drewniany to każdy lakier do drewna się nada. Polecam lakierobejcę :)

Kolejny insert ode mnie:

7 Cudów Świata: Pojedynek + Panteon - insert

Insert dość dawno już zrobiony. Miałem już końcówkę płyty, stąd dosłownie kilku mm zabrakło mi do przegródki dzielącej karty bóstw od żetonów technologii oraz przegródki dzielącej dwa czerwone plastikowe znaczniki :D
Żeby zmieściła się planszetka z torem militarnym i technologii należy zrobić małe wycięcie w ściance insertu :)
Tradycyjnie wrzucam z wymiarami. Podane wymiary to wymiary poszczególnych ścianek, taka samo wysokość jest podana bez grubości dna.
Płyta piankowo-kartonowa 3mm, klej magic.
Czytałem gdzieś, że na Essen planowana jest premiera nowego dodatku, więc prawdopodobnie ten insert będzie do przeróbki...
Spoiler:
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Inserty

Post autor: Lothrain »

Hmm... Po co robić insert do gry, która już go posiada? I to całkiem niezły. Jedynie dla dodatku?
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Inserty

Post autor: rav126 »

Dokładnie, dla dodatku - za cholerę nie wchodzi do tamtego plastiku, a wożenie ze sobą 2 pudełek jest bez sensu. Tak samo setup gry z jednego pudełka jest szybszy. Dopóki nie miałem dodatku, to nie potrzebowałem nic ponad to, co było fabrycznie - świetnie się sprawdzał.
zardoz
Posty: 29
Rejestracja: 27 sty 2020, 21:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Inserty

Post autor: zardoz »

Ja wykonałem insert dla dodatków do Terraformacji Marsa.
Obrazek
Umieściłem w nim wszystkie karty projektów z podstawki oraz wszystkich oficjalnych dodatków a także fanowskich dodatków Wysoka Orbita, Pionierzy i Ekspansja Terytorialna.
Karty korporacji, preludium, wydarzeń z Niepokoii a także karty z Wysokiej orbity są w drewnianym insercie od am76.
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2020, 21:35 przez zardoz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Inserty

Post autor: rav126 »

wrzucając zdjęcia dawajcie w spoiler, nad okienkiem jest taki przycisk, wystarczy zaznaczyć linki do obrazków i wcisnąć. Strasznie takie wielkie obrazki rozwalają wątek...
PS Posta można edytować ;)
dzejzi
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2020, 13:57

Re: Inserty

Post autor: dzejzi »

Witam,

Zabrałem się za swój pierwszy insert do gry. Korzystam z kleju Magic, który wszyscy polecają. Klej sam w sobie jest w porządku, tylko mam pewne obawy, bo po wytarciu nadmiaru kleju z płyty(białej) czasami zostają smugi kleju, albo takie "farfocle", które cięzko zdrapać. Jest jakiś patent na usunięcie resztek kleju nie uszkadzając powierzchni płyty? Może zmywacz do paznokci?
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 994 times
Been thanked: 433 times

Re: Inserty

Post autor: KurikDeVolay »

To klej wodny. Patyczek do czyszczenia uszu i miseczka z wodą, albo wilgotna ściereczka.
dzejzi
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2020, 13:57

Re: Inserty

Post autor: dzejzi »

Witam raz jeszcze,

Właśnie skończyłem swój pierwszy insert do gry, jaką był Tzolkin. Przygotowałem go na wzór dostępnego w internecie, lekko modyfikując wymiary i ustawienie. Szykowałem go pod przyszłościowy dodatek. Prezentuje się w miarę dobrze, mimo kilku niedociągnięć. Całość stawiam pionowo, nic się nie przestawia. Zdjęcia bez planszy. Pudełko się domyka
Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Inserty

Post autor: rav126 »

Fajnie wyszedł :)
Tzolkin to był mój pierwszy insert, a robiłem go głównie z powodu nieregularnych plansz, żeby się nie przesuwały, też od razu robiłem pod dodatek, który wszedł idealnie :)
A to moja wersja, z ulepszonymi robotnikami z modeliny ;)
Spoiler:
dzejzi
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2020, 13:57

Re: Inserty

Post autor: dzejzi »

Wcześniej widziałem Twój insert i zastanawiałem się co z robić z tą nieregularną planszą. Zrobiłem nawet podejście do wycinania prototypu na koła oraz probowłem blokować plansze między inne zębatki. Stwierdziłem, że trochę za dużo zachodu z tym wszystkim. Być może wpadnę kiedyś na pomysł jak ją lepiej zabezpieczyć. Na ten moment zostanie jak jest. Zapewne do momentu jak kupię dodatek...
Manietu
Posty: 93
Rejestracja: 16 lip 2019, 01:47
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Inserty

Post autor: Manietu »

Z cyklu "mój pierwszy insert":
Spoiler:
Spoiler:
Automobile: Początki motoryzacji. Niestety wyszedł ten 2 mm za wysoki i przez to pudełko się nie zamyka. Ale pracuję nad tym.

Spoiler:
Spoiler:
Park Niedźwiedzi. Ta gra to generator bałaganu i aż prosi się o wypraskę, której wydawca jednak nie dał. Insert pasuje w pudełku co do milimetra i pozwala utrzymać porządek.

Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Klany Kaledonii. Jestem z niego o tyle zadowolony, że wszystko ma swoje miejsce i udało się całość zmieścić w pudełku tak, że nic nie wystaje choćby o milimetr, choć nie było łatwo. Następna na celowniku - Concordia z dodatkiem Salsa :-)
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Inserty

Post autor: rav126 »

Bardzo fajne :)
Ja z insertem do Parku niedźwiedzi poczekam jednak na dodatek. A Klany Kaledonii też na mnie czekają, ale muszę piankę kupić bo się skończyła :(
Manietu
Posty: 93
Rejestracja: 16 lip 2019, 01:47
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Re: Inserty

Post autor: Manietu »

Myślałem o tym, ale o ile modyfikacje na dodatkowe zadania i większe kafelki specjalne mogę łatwo zrobić, a dodatkowe planszetki bez problemu się zmieszczą, to absolutnie nie wyobrażam sobie, by w tym pudełku mogło zmieścić się 28 przestrzennych słupów dla kolejek... :-/ Zresztą na BGG pokazany jest sposób układania elementów w pudełku i chyba nawet, gdy się wie, jak poukładać w nim elementy to całość wchodzi dosłownie na styk.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1684 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: BOLLO »

Hej,

ja co prawda swoje inserty będę robił dopiero w jesienne/ zimowe wieczory (no chyba że wcześniej już będe miał dość oryginalnych wyprasek) ale chciałem zapytać czy ktoś z was próbował inserty robić z podkładów pod panele? One są zdecydowanie bardziej łamliwe i miekkie ale jak nie potrzeba mieć "wyciąganego" inserta a jedynie coś co segreguje nam komponenty w pudełku to może nie najgorszy pomysł? No i cena. Cała zgrzewka chyba 8 arkuszy to koszt ok 20pln. wiec insert wyjdzie jakies 2pln :-)
Awatar użytkownika
arian
Posty: 830
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Inserty

Post autor: arian »

BOLLO pisze: 11 maja 2020, 10:54 Hej,

ja co prawda swoje inserty będę robił dopiero w jesienne/ zimowe wieczory (no chyba że wcześniej już będe miał dość oryginalnych wyprasek) ale chciałem zapytać czy ktoś z was próbował inserty robić z podkładów pod panele? One są zdecydowanie bardziej łamliwe i miekkie ale jak nie potrzeba mieć "wyciąganego" inserta a jedynie coś co segreguje nam komponenty w pudełku to może nie najgorszy pomysł? No i cena. Cała zgrzewka chyba 8 arkuszy to koszt ok 20pln. wiec insert wyjdzie jakies 2pln :-)
Ja robię teraz inserty ze zwykłej tektury, która została mi po opakowaniach z szaf PAX z IKEA. Ma 2,5 mm, więc zajmuje mniej miejsca w opakowaniu. Można przecinać tylko jedną warstwę, więc nie ma potrzeby zużywania takich ilości kleju i wszystkie jest bardzo mocne, a do tego jedyny koszt to tak naprawdę klej Magic (tubka i sztyft) i wkłady do nożyka. Może jakiś karton, żeby zrobić wygodne zaokrąglone przegródki, z których łatwiej wyciągać żetony. Niżej insert na karty do Posiadłości Szaleństwa.
Spoiler:
A jak się komuś nie podoba, że tektura ma na brzegach dziury, to klej w sztyfcie, papier do drukarki i można okleić brzegi. Niżej insert na figurki do Imperium Atakuje, jeszcze nie skończony, ale tam nie dość, że oklejone są brzegi tektury, to jeszcze każda przekładka jest oklejona pianką (arkusz 40x60 cm do kupienia za 5 zł w sklepie z chińszczyzną). Czas pracy? 2h z wycinaniem i klejeniem. Nie ma potrzeby czekać aż klej zwiąże.
Spoiler:
Tutaj instrukcja, jak się robi coś takiego. Robiłem na BGG, po tym jak ktoś poprosił, więc przygotowywane na szybko, ale może i tutaj się komuś przyda. Żadne pianki nie są potrzebne, bo takim insertem można rzucać. Trzeba naprawdę włożyć dużo siły, żeby go zniszczyć:

Obrazek

Oczywiście nie ma żadnego problemu z robieniem tacek na żetony, nie ma problemy z użyciem cieńszej 1,2 mm tektury, która też jest wystarczająco mocna i o ponad połowę cieńsza od płyty piankowej, tnie się to łatwo i największy koszt to poświęcony czas.

Taką tekturę można sobie wstępnie pomalować, można okleić papierem, jak pudełko z gry. Jest lekka i wytrzymała, bo skoro da się zrobić opakowanie na szafę ważącą 20 kg, to tym bardziej wytrzyma wagę kilku kafelków, figurek, czy żetonów. :) Nie widzę sensu kombinowania z podkładami do paneli albo kupowania drogiej płyty kartonowo piankowej. Takie rzeczy są fajne do makiet, gdy powierzchnia musi być idealnie równa. Tutaj to nie ma takiego znaczenia, bo te inserty rzadko oglądamy, a drewniane też zwykle nie są zbyt piękne.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Inserty

Post autor: Losiek »

BOLLO pisze: 11 maja 2020, 10:54 Hej,

ja co prawda swoje inserty będę robił dopiero w jesienne/ zimowe wieczory (no chyba że wcześniej już będe miał dość oryginalnych wyprasek) ale chciałem zapytać czy ktoś z was próbował inserty robić z podkładów pod panele? One są zdecydowanie bardziej łamliwe i miekkie ale jak nie potrzeba mieć "wyciąganego" inserta a jedynie coś co segreguje nam komponenty w pudełku to może nie najgorszy pomysł? No i cena. Cała zgrzewka chyba 8 arkuszy to koszt ok 20pln. wiec insert wyjdzie jakies 2pln :-)
Robiłem kilka insertów z pianki pod panele. W Suburbii i jakichś mniejszych grach - kalibru Multiuniversum - działa bez problemów. Jednak insert z pianki zrobiony do Dominiona (z dodatkami) szybko zaczął pękać. No ale to pudło waży swoje i do Dominiona wykorzystałem drewnianą skrzynkę.
Babik
Posty: 245
Rejestracja: 08 maja 2013, 18:55
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 214 times
Been thanked: 72 times

Re: Inserty

Post autor: Babik »

Jednak insert z pianki zrobiony do Dominiona (z dodatkami) szybko zaczął pękać
Pianka (podkład)+papier do drukarki z obu stron=wytrzymały, niepękający insert. Pianka (podkład)+tektura o grubości 1,6 ze sklepu papierniczego (grubsza, cieńsza,wedle uznania)=naprawdę (bardziej pancerny, niż samo pudełko na grę) wytrzymały, niepękający, insert.
"Życie społeczne wyposażone jest w ponadbiologiczne formy użyczające mu wyższe wartości w postaci zabaw lub gier. W nich właśnie społeczeństwo wyraża swoje poglądy na świat i życie".
Johan Huizinga, Homo ludens
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1684 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: BOLLO »

czyli jednak panele w jakimś stopniu się sprawdzaja. Już nie mogę się doczekać w takim razie fizyczniej próby.
Awatar użytkownika
VoytWGM
Posty: 38
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 21 times

Re: Inserty

Post autor: VoytWGM »

W pierwszym zdaniu się przywitam. To mój debiut na forum.
Chciałem wam pokazać że zrobienie insertu nie jest trudne. To mój pierwszy samodzielny wkład do gry.
Obdarowaną grą jest Dedcent 2. Oferowane gotowce to jednak dla mnie za drogo. Wolę kupić inną gre a insert postanowiłem zrobić.
Materiały:
- tektura introligatorska 2,5 mm (kupiona na Allegro, 10 szt A4 za 11 zł, tutaj poszło 10 arkuszy i zostały użyteczne na przyszłość ścinki)
- klej wikol 500 g za ok 25 zł
- ostry nożyk z wymiennymi wkładami (szybko się tępi na tekturze)
- długa metalowa linijka
Czas pracy ok 6 godzin z przerwami.
Podstawowy pomysł i wzór znaleziony w necie.
Zmodyfikowany do arkuszy A4.
Pod figurki bohaterów pasowały elementy z arkusza po żetonach z gry Ulm. Idealna średnica do podstawek figurek.
Kolor naturalny, może kiedyś jakis lakier.
To mój pierwszy raz więc proszę o wyrozumiałość.
Z instrukcją i księgami przygód pokrywka unosi się na kilka mm.

Wkrótce kolejne produkcje.
Pozdrawiam
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 14 maja 2020, 12:27 przez VoytWGM, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 994 times
Been thanked: 433 times

Re: Inserty

Post autor: KurikDeVolay »

Wygląda świetnie, ale. Polecam delikatnie przelecieć papierkiem ściernym i przejechać krawędzie wikolem rozrobionym z wodą.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Inserty

Post autor: playerator »

VVoytas pisze: 14 maja 2020, 10:46 (...) tektura introligatorska (...)
Fajny insert. Jakiej grubości ta tektura? Klejenie "na styk" (tacka na kostki) jest wystarczające? Nie ma obawy że się to odłamie?

edit: ok, widzę dodane info, że 2,5 mm
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
VoytWGM
Posty: 38
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 21 times

Re: Inserty

Post autor: VoytWGM »

playerator pisze: 14 maja 2020, 12:36
VVoytas pisze: 14 maja 2020, 10:46 (...) tektura introligatorska (...)
Fajny insert. Jakiej grubości ta tektura? Klejenie "na styk" (tacka na kostki) jest wystarczające? Nie ma obawy że się to odłamie?
Tektura 2,5 mm. Jest spory wybór
Jak kupiłem 40 arkuszy za 44 zł i na kilka z moich gier wystarczy.
Tacka na kostki ma nieco mniejszy wymiar od przegrody, więc wchodzi na luzie. Wymyśliłem ją żeby nie wpychać palcy lub nie wysypywać ich przechylając insert.
Sprawdzałem wytrzymałość klejenia na różnych kawałkach tektury i z pewną siłą się oczywiście rozerwie, ale kto używa siły do obsługi insertu. Ten po kilkunastu godzinach od klejenia wydaje się być pancerny.
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Inserty

Post autor: Golfang »

VVoytas pisze: 14 maja 2020, 12:44
playerator pisze: 14 maja 2020, 12:36
VVoytas pisze: 14 maja 2020, 10:46 (...) tektura introligatorska (...)
Fajny insert. Jakiej grubości ta tektura? Klejenie "na styk" (tacka na kostki) jest wystarczające? Nie ma obawy że się to odłamie?
Tektura 2,5 mm. Jest spory wybór
Jak kupiłem 40 arkuszy za 44 zł i na kilka z moich gier wystarczy.
Tacka na kostki ma nieco mniejszy wymiar od przegrody, więc wchodzi na luzie. Wymyśliłem ją żeby nie wpychać palcy lub nie wysypywać ich przechylając insert.
Sprawdzałem wytrzymałość klejenia na różnych kawałkach tektury i z pewną siłą się oczywiście rozerwie, ale kto używa siły do obsługi insertu. Ten po kilkunastu godzinach od klejenia wydaje się być pancerny.
a gdzie można taką dostać tekturę?
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Inserty

Post autor: zioombel »

Golfang pisze: 14 maja 2020, 13:46
VVoytas pisze: 14 maja 2020, 12:44
playerator pisze: 14 maja 2020, 12:36

Fajny insert. Jakiej grubości ta tektura? Klejenie "na styk" (tacka na kostki) jest wystarczające? Nie ma obawy że się to odłamie?
Tektura 2,5 mm. Jest spory wybór
Jak kupiłem 40 arkuszy za 44 zł i na kilka z moich gier wystarczy.
Tacka na kostki ma nieco mniejszy wymiar od przegrody, więc wchodzi na luzie. Wymyśliłem ją żeby nie wpychać palcy lub nie wysypywać ich przechylając insert.
Sprawdzałem wytrzymałość klejenia na różnych kawałkach tektury i z pewną siłą się oczywiście rozerwie, ale kto używa siły do obsługi insertu. Ten po kilkunastu godzinach od klejenia wydaje się być pancerny.
a gdzie można taką dostać tekturę?
Szukaj pod nazwą tektura introligatorska
ODPOWIEDZ