Zawiecha Help!

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
VixinG
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:35
Lokalizacja: Rybnik

Zawiecha Help!

Post autor: VixinG »

Przejdę od razu do sedna. Nie wiem jak zacząć z tworzeniem gry... nazwę się wymyśli :). Proszę was o jakąś pomoc "Jak zacząć tworzyć". Co potrzebuje? Chcę zrobić grę karciano-planszową, przygodówkę oczywiście. Teraz idę i będe myślał nad projektem, a Was proszę o pomoc :roll:
Rybnik City
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Zawiecha Help!

Post autor: mst »

Wpisz Miasto w swój podpis - to pozwoli skierować Cię na jakieś spotkanie planszówkowe blisko twojego miejsca zamieszkania - na spotkaniach poznasz sporo nowych gier i osoby, z którymi będziesz mógł przedyskutować swoje pomysły. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Zawiecha Help!

Post autor: waffel »

Ja bym powiedział, że nawet lepszym miejscem od podpisu jest odpowiednie pole w profilu. A przede wszystkim to przejrzyj pozostałe wątki o tworzeniu gier szczególną uwagę zwracając na posty Nataniela, Lim-Dula i Don Simona. Potem pomyśl jeszcze raz czy chcesz robić przygodówkę.
Awatar użytkownika
Hiszp_Inkwizycja
Posty: 72
Rejestracja: 17 paź 2007, 16:08
Lokalizacja: Wawa

Re: Zawiecha Help!

Post autor: Hiszp_Inkwizycja »

Potrzebujesz przede wszystkim mechaniki. Ciekawej, niezbyt skomplikowanej, jak najmniej losowej i do tego innowacyjnej. Czy to trudne? Tak. Na razie sugeruje, to co poprzednicy, przejrzyj forum, zobacz co zostało wypunktowane u innych i staraj się nie powielać błędów. Staraj się grać też w jak najwięcej gier, proponuje żebyś zobaczył na BGG jakie gry są w czołówce, i dlaczego. Potem napisz zasady do swojej gry, przetestuje je kilka-kilkanaście razy i podziel się z nami.
Pozdrawiam
Hiszpan
Nikt sie nie spodziewał Hiszpańskiej Inkwizycji!

Moja kolekcja na BGG
Awatar użytkownika
VixinG
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:35
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zawiecha Help!

Post autor: VixinG »

Dzięki, a co do Mechaniki, to co dokładnie? W planszowki gram juz od 6 lat (mam 15) i b. chcialbym zaczac. Mam na razie z postow ktore przeczytalem tylko Paint Shop Pro 9.01 do grafiki, a co do reszty to chodzilo mi tylko o wykaz rzeczy ktore powinny byc zawarte w przygodowce. Wiem, że musi być fabuła, ciekawe zjawiska, NPC-e. To podstawy dobrej przygodowki. Kiedys mialem Magiczny miecz ale bylem b. mały (jakies 7 lat moze mialem) i za wiele nie pamietam. Moglibyście mi przybliżyć co taka przygodówka (nie od razu mostrum Super-Gra, tylko na poczatek) powinna zawierać :? ?
Rybnik City
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Zawiecha Help!

Post autor: mst »

waffel pisze:Ja bym powiedział, że nawet lepszym miejscem od podpisu jest odpowiednie pole w profilu.
Oczywiście, przejęzyczyłem (albo raczej przeklawiaturowałem) się. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
moody woo
Posty: 16
Rejestracja: 21 lis 2007, 13:12

Re: Zawiecha Help!

Post autor: moody woo »

Ja chce si zwrócić uwagę na pisanie instrukcji, ściągnij sobie instrukcje z internetu na komputer i popatrz z jakich elementów się mniej więcej składa. Sam wole nie mówić jak zaczynałem. :x
Awatar użytkownika
VixinG
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:35
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zawiecha Help!

Post autor: VixinG »

OK. Rozumiem. Z jakich elementów mam "wykonać" tą pracę? Yatzek mowil coś o plujce...?
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2008, 13:45 przez VixinG, łącznie zmieniany 1 raz.
Rybnik City
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Zawiecha Help!

Post autor: Don Simon »

Nie rob gry.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
VixinG
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:35
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zawiecha Help!

Post autor: VixinG »

Don Simon pisze:Nie rob gry.
A niby czemu?
Rybnik City
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zawiecha Help!

Post autor: steady »

Bo nie masz kompletnie pomysłu na grę. Nie masz w ogóle mechaniki, ba nawet nie jestem pewien czy wiesz co to znaczy mechanika.
Awatar użytkownika
VixinG
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:35
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zawiecha Help!

Post autor: VixinG »

steady pisze:Bo nie masz kompletnie pomysłu na grę. Nie masz w ogóle mechaniki, ba nawet nie jestem pewien czy wiesz co to znaczy mechanika.
Z tego co ja wiem to te forum jest do pomocy właśnie w robieniu takich gier, a ja mam jako-takie doświadczenie w grach planszowych, a ty mi wpajasz co innego :/ nie rozumiem cie. Cieawe jak ty zaczynałeś, a może jescze nie zacząłeś?? Też na początku nic nie wiedziałeś o mechanice? Przeczytam kilka postów i będę wiedział, chyba że trafie na takich jak Ty. Pozdro
Rybnik City
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
VixinG
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:35
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zawiecha Help!

Post autor: VixinG »

Ok. Wrócę tutaj jak będę miał pomysł.
Rybnik City
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Zawiecha Help!

Post autor: mst »

Przytłaczającej większości użytkowników tego Forum wystarczy samo granie - wymyślaniem nowych gier zajmują się nieliczni zapaleńcy. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
VixinG
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:35
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zawiecha Help!

Post autor: VixinG »

mst pisze:Przytłaczającej większości użytkowników tego Forum wystarczy samo granie - wymyślaniem nowych gier zajmują się nieliczni zapaleńcy. :)
Masz rację, ale razem z kolegą chcieliśmy coś stworzyć :D takie małe coś... Takie Diablo 2 pomieszane z Baldur's Gate i Labiryntem Czarnoksieznika. Karty Postaci, Interfejs Gracza, Ekwipunek, Karty Broni, Karty Potworów i wszystko co daje grywalność. Chcieliśmy zrobić projekt, wysłać do Kuźni Gier żeby nam to zrobili (1 egzemplarz) i grać w to, a nie jak wy myślcie, że chcemy od razu wyjść z tym na rynek <heh>. Ok. To pomozecie mi trochę? chce przenieść D2, BG i Labirynt na planszę i karty do gry 8)
Rybnik City
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Zawiecha Help!

Post autor: waffel »

VixinG pisze:chodzilo mi tylko o wykaz rzeczy ktore powinny byc zawarte w przygodowce. Wiem, że musi być fabuła, ciekawe zjawiska, NPC-e. To podstawy dobrej przygodowki.
Wielu z nas uważa, że podstawą każdej dobrej gry, przygodowej czy nie, jest mechanika.
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zawiecha Help!

Post autor: Jarzynek »

To pomozecie mi trochę? chce przenieść D2, BG i Labirynt na planszę i karty do gry
Była taka gra Encore "Labirynt Śmierci". Zdobądź ją, przerób grafikę na BG/D2, wydrukuj i już. A dalej to możesz się bawić w dokładanie nowych zasad/lokacji/zdarzeń etc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Zawiecha Help!

Post autor: wolfe »

VixinG pisze:W planszowki gram juz od 6 lat (mam 15) i b. chcialbym zaczac
Grasz już długo ale planszówek masz trochę za mało (15 to niewiele). Musisz zebrać jeszcze conajmniej 20 i wtedy możesz zacząć. I nie czytaj co piszą tutaj te trolle, mechanika nie jest ci wogóle potrzebna - pomieszaj Diablo z Balurem w Paint Shopie i napewno coś z tego będzie.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Zawiecha Help!

Post autor: waffel »

Ja zrozumiałem, że kolega to 15 ma lat a nie gier :)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Zawiecha Help!

Post autor: mst »

A ja myślę, że każde słowo postu kolegi wolfe ocieka sarkazmem. :lol:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Zawiecha Help!

Post autor: Nataniel »

VixinG pisze:Masz rację, ale razem z kolegą chcieliśmy coś stworzyć :D takie małe coś... Takie Diablo 2 pomieszane z Baldur's Gate i Labiryntem Czarnoksieznika.
Dam Ci SUPER poradę, zupelnie bez zadnego sarkazmu, ktorym to popisali sie przedmowcy. Kup sobie jakas gre przygodowa - na przykald Dungeoneer albo Runebound i sprobuj na poczatek ja przerobic (jak juz troche pograsz). Zrob sobie w Paint Shop Pro jakies dodatkowe karty wydarzen / zadan / postaci, wydrukuj je na drukarce i powkladaj w koszulki na karty (koszulki jak do Magica). Pobaw sie tym, kup nastepna gre i pobaw sie nia.

Stworzenie gry to jednak cholernie ciezka robota - nie tylko trudna, ale tez zmudna. Istnieje duza szansa, ze nic z tej gry nie wyjdzie, ale przynajmniej bedziesz mial troche radochy :-)
A przede wszystkim to przejrzyj pozostałe wątki o tworzeniu gier szczególną uwagę zwracając na posty Nataniela, Lim-Dula i Don Simona. Potem pomyśl jeszcze raz czy chcesz robić przygodówkę.
Nie sluchaj go :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Hiszp_Inkwizycja
Posty: 72
Rejestracja: 17 paź 2007, 16:08
Lokalizacja: Wawa

Re: Zawiecha Help!

Post autor: Hiszp_Inkwizycja »

Odnoszę trochę wrażenie, że część społeczności tego forum, używa sarkazmu z zapałem godnym lepszej sprawy, nie mając często nic ciekawego do powiedzenia. Dlatego pełen szacunek dla Nataniela, pomimo tego, że wątków tego rodzaju było kilka-kilkanaście, potrafi powiedzieć coś sensownego, nie tylko wyżywać się "intelektualnie". Nawet Don Simona jestem w stanie zrozumieć, który nie sili się na owijanie w bawełnę i mówi prosto "nie rób gry".
Wracając jednak do tematu. Zgadzam się z Natanielem, pograj trochę w gry tego typu, zobacz na jakiej zasadzie działają, co Ci się w nich podoba, a co nie. I niestety, prawda jest taka, że, żeby w tym gatunku się wybić, musisz wyjść z czymś ciekawszym niż standardowe: "karty bohaterów, loch, npc, potwory i złoto". Skoro widziałeś Magię i Miecz (czy Magiczny Miecz) to chyba nie ma sensu robić kalki, nie?:)
Z drugiej strony, uważam, że tak czy inaczej jeżeli chcesz robić grę, to rób. Choćby miała najbardziej kulawą mechanikę i popaprane zasady, dopóki sprawia to radochę Tobie i Twoim kumplom, dla mnie bomba. Pamiętaj tylko, że kiedy wrzucasz coś tutaj, musisz być gotowy na wzięcie razów, jak nie przymierzając niewolnik na galerze;)
Pozdrawiam
Hiszpan
Nikt sie nie spodziewał Hiszpańskiej Inkwizycji!

Moja kolekcja na BGG
Awatar użytkownika
VixinG
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:35
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zawiecha Help!

Post autor: VixinG »

Dzięki... Ale:
Po 1-sze,
Grasz już długo ale planszówek masz trochę za mało (15 to niewiele). Musisz zebrać jeszcze conajmniej 20 i wtedy możesz zacząć.
- nie mam 15-stu gier :P tylko 15 lat :D
Po 2-gie,
Kup sobie jakas gre przygodowa - na przykald Dungeoneer albo Runebound i sprobuj na poczatek ja przerobic (jak juz troche pograsz). Zrob sobie w Paint Shop Pro jakies dodatkowe karty wydarzen / zadan / postaci, wydrukuj je na drukarce i powkladaj w koszulki na karty (koszulki jak do Magica). Pobaw sie tym, kup nastepna gre i pobaw sie nia.
- grałem w M:tG :D i mam dwa Dungeoneer'y (zamsta malthorina i krypta przeklętych) :) dzięki Nataniel też tak pomyślałem :wink:
Po 3-cie,
(...)musisz wyjść z czymś ciekawszym niż standardowe: "karty bohaterów, loch, npc, potwory i złoto". Skoro widziałeś Magię i Miecz (czy Magiczny Miecz) to chyba nie ma sensu robić kalki, nie?:)
- czytacie mi w myślach :D serio. Dzisiaj w szkole rozmawiałem z kumplem i to on mi zaproponował żebyśmy "urozmaicili" grę, a raczej dodali rzeczy których nie ma w innych lub występują rzadko,
- - - - - - - - - - -
Dzięki za wsparcie i wstawienie się za mnie, a co do "nie rób gry" - :D heh.. może to była jakaś mobilizacja :)
Jeszcze raz dzięki. Odezwę się jutro - mam spr. z polskiego (!:x!) jakiś sprawdzający co każda szkoła ma :/ i muszę iść się uczyć... Do jutra!
P.S. - ściągnąłem Paint Shop Pro :D przyajmniej jeden plusik :)
Rybnik City
Pozdrowienia
Awatar użytkownika
VixinG
Posty: 21
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:35
Lokalizacja: Rybnik

Re: Zawiecha Help!

Post autor: VixinG »

A więc ściągnąłem program do tworzenia kart M:tG - Magic the Gathering dla nie wtajemniczonych :)
http://magicseteditor.sourceforge.net/download
i .. chociaż jest zupełnie do czegoś innego, można na nim zrobić całkiem niezłe karty ;) Póki co mam dość dużo koszulek na karty po Magic'ach (bo kart też mam sporo) które bardzo przydadzą mi się na początek. A co do planszy to się jescze wymyśli, bo raczej nie wydrukuje całej na drukarce :P chyba że bym wydrukował 4 kartki A4 na czymś (i tu miałbym prośbę, bo nie wiem na czym :/) i skleił szkotem od spodu :mrgreen: Jak myślicie?

I jeszcze mam tam do wyboru 4 typy kart: Classic MtG, Vanguard, VS system, Yu-Gi-Oh
Rybnik City
Pozdrowienia
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zawiecha Help!

Post autor: Jarzynek »

(i tu miałbym prośbę, bo nie wiem na czym :/)
Najlepiej wydrukuj na papierze samoprzylepnym, a potem naklej na tekturę. Ja naklejam na osobne kartki i do gry składam razem. Temat wyrobu samoróbek był wielokrotnie poruszany na forum, poszukaj także na serwisie recenzji gry Cronberg.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ