Carcassonne (Klaus-Jurgen Wrede)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Cogito
Posty: 140
Rejestracja: 10 lip 2006, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Carcassonne (Klaus-Jurgen Wrede)

Post autor: Cogito »

Obrazek

https://boardgamegeek.com/boardgame/822/carcassonne

Szukalem na forum jednoznacznej odpowiedzi na nurtujace mnei pytanie - ale nie moge znalezc.. Moze ktos wiec bedzie w stanie mi pomoc: czy dodatki do Carcassone sa kompatybilne z innymi wersjami jezykowymi (chodzi oczywiscie o grafike obu stron kafelkow, nie o instrukcje), a konkretniej ktore wersje jezykowe sa zgodne z polska (czesko-slowacka)..?
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Carcassone - pomoc

Post autor: LostLukas »

Cogito pisze:a konkretniej ktore wersje jezykowe sa zgodne z polska (czesko-slowacka)..?
wszystkie
Zonkul
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2008, 20:20
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Carcassone - pomoc

Post autor: Zonkul »

Do tego w Kupcach i Budowniczych jest woreczek który problem tyłu klocków w różnych odcieniach rozwiązuje:)
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Carcassone - pomoc

Post autor: LostLukas »

Mam wersję czesko-słowacką podstawki i dodatek karczmy i katedry niemiecki, i żadnych różnic w odcieniach nie zauważyłem.
Zonkul
Posty: 101
Rejestracja: 28 lut 2008, 20:20
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Carcassone - pomoc

Post autor: Zonkul »

Ja mam wszystkie Polskie(czyli Czeskie:)) i klocki z dodatków są ciemniejsze niż w podstawowej wersji gry.

Może to zależy od serii, partii?

Pozdro

Zonkul
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Carcassone - pomoc

Post autor: Sztefan »

Nawet w ramach jednej wersji językowej mogą się zdarzyć różnice w odcieniach poszczególnych wydań. Można uzyć woreczka, wieży lub po prostu nie patrzeć się na wyciągany żeton. Generalnie różne wydania językowe są kompatybilne.
Awatar użytkownika
vappor
Posty: 61
Rejestracja: 12 mar 2008, 21:19
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times

Re: Carcassone - pomoc

Post autor: vappor »

Absolutnie wszystkie wersje do siebie pasują :). Ja mam pakiet francusko - niemiecko - czeski i żetony różnią się tylko delikatnie intensywnością barw.
Awatar użytkownika
buras
Posty: 178
Rejestracja: 07 cze 2007, 19:13
Lokalizacja: Knurów
Kontakt:

Re: Carcassone - pomoc

Post autor: buras »

Sztefan pisze:Nawet w ramach jednej wersji językowej mogą się zdarzyć różnice w odcieniach poszczególnych wydań. Można uzyć woreczka.
Woreczek!!! (nawet uszyty) rozwiąże twoje wątpliwości :roll: :twisted:
Awatar użytkownika
jar_on
Posty: 90
Rejestracja: 23 cze 2007, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carcassone - pomoc

Post autor: jar_on »

Mam wszystkie części Carcasonne z wyjątkiem "Biskupów..." w edycjach angielskiej, niemieckiej, czeskiej i Spielbox'owej (do 'Der Carcassonne Almanach' dołączony był mini dodatek >
Niestety, nawet w przypadku Albi (łatwa do zdobycia w Polsce czeska edycja), rewersy poszczególnych części gry nieco różnią się odcieniami; co może być kłopotliwe, gdy po kilkunastu-kilkudziesięciu grach zaczyna się te odcienie rozpoznawać...

Biorąc pod uwagę powyższe, zgadzam się z przedmówcami; worek i tylko worek <szczególnie, że nawet go do jednej z części dołączają ;) >

<Dyspenser do kawałków będący częścią dodatku "Wieża" też jest niestety do bani, bo widać zewnętrzne krawędzie tych dwu na dole i można przewidywać, co lepiej będzie wyciągnąć...>
"Your game and Your rules but it doesn't mean I have to play."
Zbiór - http://tinyurl.com/6dhbfw
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Carcassone - pomoc

Post autor: Andy »

Poważnie? Przed dobraniem kafelka przypatrujesz się jego rewersowi lub krawędzi? Zastanawia mnie po co? Ja tam biorę kafelek, odwracam i wtedy widzę co mam.

Po co sobie utrudniać i psuć zabawę?
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
kelvar
Posty: 327
Rejestracja: 04 lut 2017, 18:11
Has thanked: 16 times
Been thanked: 24 times

Re: Carcassone - pomoc

Post autor: kelvar »

Pytanie trochę z innej beczki (acz w temacie bo o kompatybilność chodzi).
Czy ktoś się orientuje na ile Carcassone jubileuszowe jest kompatybilne z dodatkami?

Gdzieś mi się rzuciło, że ma być zgodne z nową edycja?
Ktoś ma jakieś info?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1522
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Carcassone - pomoc

Post autor: EsperanzaDMV »

kelvar pisze: 05 sty 2022, 12:22 Pytanie trochę z innej beczki (acz w temacie bo o kompatybilność chodzi).
Czy ktoś się orientuje na ile Carcassone jubileuszowe jest kompatybilne z dodatkami?

Gdzieś mi się rzuciło, że ma być zgodne z nową edycja?
Ktoś ma jakieś info?
ZAPOWIEDŹ
Już w przyszłym tygodniu do sprzedaży ma trafić polska edycja nowego Carcassonne od wydawnictwa Bard Centrum Gier. Będzie to tzw. Carcassonne 3.0 🙂
Oprócz zmiany pudełka wprowadzono kilka drobnych zmian graficznych. Instrukcja jest teraz bardziej przejrzysta, a kafelki obfitują w jeszcze więcej szczegółów (m.in. easter eggi). Zarówno zasady gry, jak i pozostała zawartość pudełka pozostają bez zmian i wg zapewnień oryginalnego wydawcy są kompatybilne ze wszystkimi wersjami i rozszerzeniami.
LINK
Alextasha
Posty: 266
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Carcassone - pomoc

Post autor: Alextasha »

Teoretycznie jest kompatybilne pod kątem graficznym ALE jubileuszowa edycja jak i nowe wydanie big box czy podstawki mają ZAOKRĄGLONE rogi więc są "dziury" między kafelkami. Kafelki z 2 ed (w tym dodatki) ładnie do siebie przylegają, bo mają kąty proste. Także możesz dodać sobie dodatki ale od razu wyłapiesz które kafelki to kafle podstawowe
SPRZEDAM >> *click*
Pabl0
Posty: 5
Rejestracja: 09 sty 2022, 21:36
Has thanked: 2 times

Re: Carcassone - pomoc

Post autor: Pabl0 »

Podepnę się pod temat, bo moje pytanie też dotyczy big boxa i dodatków do Carcassonne.
A mianowicie do tej pory w Carcassonne grałem sporadycznie i na czyimś egzemplarzu. Teraz chcę kupić dla siebie.

Lepiej wziąć Big Boxa czy nowe wydanie kolekcjonerskie?
Czy jeśli kupię kolekcjonerskie, to te małe i duże dodatki z big boxa mogę później dokupić i czy to będzie się opłacać, czy lepiej od razu zainwestować w to większe? Nawet nie o porównanie cen mi chodzi, a właśnie o możliwość późniejszego uzupełnienia elementów. Czy może niektóre są unikalne dla danego wydania (wiem, że zarówno w big boxie, jak i w kolekcjonerskim są chyba małe dodatki unikalne, ale czy warto te z big boxa?)?
Hrosskar
Posty: 356
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 76 times
Been thanked: 77 times

Re: Carcassone

Post autor: Hrosskar »

Mini dodatki są dostępne tylko w big boxie.
Wersja kolekcjonerska również zawiera mini dodatek, ale tylko jeden, a big box o wiele więcej.
Awatar użytkownika
predki
Posty: 427
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 56 times

Re: Carcassone - pomoc

Post autor: predki »

Alextasha pisze: 05 sty 2022, 13:30 Teoretycznie jest kompatybilne pod kątem graficznym ALE jubileuszowa edycja jak i nowe wydanie big box czy podstawki mają ZAOKRĄGLONE rogi więc są "dziury" między kafelkami. Kafelki z 2 ed (w tym dodatki) ładnie do siebie przylegają, bo mają kąty proste. Także możesz dodać sobie dodatki ale od razu wyłapiesz które kafelki to kafle podstawowe
Problem z Carcassonne polega na tym, że jest produkowane w różnych fabrykach - czasami jest to Altenburg, czasami Ludofact a egzemplarz BigBox'a, który miałem w ręce był z NSF, czyli z Holandii. A to powoduje mniejsze lub większe różnice. Np. mój egzemplarz wydania rocznicowego ma znacznie jaśniejsze tło na rewersach niż pozostałe wydania. Dodatki w drugiej wersji różnią się odcieniem zieleni od podstawki, itd.
Samym zaokrągleniem narożników bym się aż tak nie przejmował - w końcu można dobierać płytki z woreczka/wieży i nikt na to nie zwróci uwagi. Reszta to kwestia estetyki.

Natomiast, co do wyboru wersji, to jak ktoś jest komplecjonistą i musi mieć wszystko, to nie uniknie dzisiaj zakupu BigBoxa i podstawki rocznicowej. I tu i tam są dodatki na wyłączność (w BigBox 7 mini dodatków, które w pierwszej wersji były sprzedawane osobno, w rocznicowej specjalny dodatek rocznicowy). Potem duże dodatki, a potem cała seria mini dodatków i map. A potem ... wszystkie Around The World, Star Wars, Mayflower, City, Łowcy w starej i nowej wersji, a do tego jeszcze parę innych. :D

Osobiście uważam, że BigBox na dzisiaj to dobry początek, bo zawiera wszystko to, co najlepsze (czyli Karczmy i Katedry oraz Kupcy i Budowniczowie) a na dodatek te mini dodatki, których inaczej się już nie kupi. A reszta zależy od tego, na ile Carcassonne kogoś wciągnie. Chyba, że się lubi negatywną interakcję, to wtedy niezbędna jest Księżniczka i Smok.
ODPOWIEDZ