Aeon's End (Kevin Riley)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Parasek
Posty: 43
Rejestracja: 23 sty 2012, 19:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Parasek »

Tijaczer pisze: 05 sie 2023, 20:47 Pytania do weteranów :D
Kup postawkę albo wieczną wojnę. Jak ci nie przypadnie do gustu gra, to przynajmniej łatwo sprzedasz. Z używaną grą legacy możesz mieć problem.
Po drugie, chociaż ta gra ma śladowe ilości fabuły, to jednak legacy jest zakończeniem historii z pierwszych dwóch pudełek. Więc w fabule legacy przynajmniej rozpoznasz parę imion.
Po trzecie, sam autor uznaje tylko 7 różnych kart rynku (z 40 może?) za zbalansowane. Reszta jest albo za słaba albo za mocna wg niego. Niektórym to oczywiście nie przeszkadza. Magowie też są mocniejsi niż normalni - ja poza kampanią nimi nie gram.
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Tijaczer »

Na forum bgg widziałem przeróbki kart mocniejszych i słabszych, aby dostosować je do ogólnej talii kart (część i tak proponują wywalić), więc o to się nie martwię, że mogą nie być zbalansowane.

Faktycznie wezmę się od podstawki, bo jak nie podejdzie, to lipa będzie.

Dziękuję :)

PS. Zobaczyłem, że wersja legacy chyba się kończy w sklepach, to i wziąłem, póki cena akceptowalna, najwyżej będzie biały kruk w folii :mrgreen:

Jaka jest ogólna kolejność fabularna? W dodatkach też jest fabuła?
Parasek
Posty: 43
Rejestracja: 23 sty 2012, 19:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Parasek »

Tijaczer pisze: 06 sie 2023, 19:31
radarek pisze: 06 sie 2023, 19:25
Tijaczer pisze: 06 sie 2023, 13:52 Słyszałem, że magowie w legacy robią się za silni, więc myślałem nad tym, że nawet jeśli się zepsuje postać, to i tak raczej nie powinna być słabsza niż zwykła, które też są jedne słabsze drugie lepsze.
(Edit. Chyba, że źle myślę)
Z zepsuciem chodziło mi tylko i wyłącznie o kwestię kampanii w Legacy, co może doprowadzić do sytuacji gdzie przegrywamy kolejne misje i nie ma za bardzo na to leku. Zepsuć możemy zarówno postaci jak i rynek zasobów (on przechodzi z misji na misję, możemy jedynie po skończonej misji wymienić część z nich).
Ja natomiast nie używam zawartości z Legacy z pozostałymi częściami. Dla mnie ta gra jest odrębną grą, nawet styl grafik (te paskudne postacie...) jest inny.
A to nie wiedziałem o tym, że można aż tak przegrać :shock: ogólnie słyszałem, że jest dość łatwe, to jakbym podstawkę wziął to 1-2 gierki wystarczą, aby ogarnąć legacy?
Aż tak bardzo to nie przegrasz.
Legacy jest jednak trochę targetowane pod nowych graczy pod względem poziomu trudności.
W grze możesz dwa razy podejść do każdego bossa, a jeśli przegrasz obydwa pojedynki, to po prostu idziesz dalej z fabułą.
W zasadzie to możesz lać bossa do skutku jeśli chcesz - nikt tego nie sprawdza.
Ale pytaniem jest, czy wolisz podejść do gry "yolo" i wybierać losowe naklejki, czy jednak wolisz najpierw poznać podstawowe mechaniki, tempo gry, wiedzieć co jest potencjalnie przydatne itp.
Parasek
Posty: 43
Rejestracja: 23 sty 2012, 19:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Parasek »

Tijaczer pisze: 06 sie 2023, 19:58 Na forum bgg widziałem przeróbki kart mocniejszych i słabszych, aby dostosować je do ogólnej talii kart (część i tak proponują wywalić), więc o to się nie martwię, że mogą nie być zbalansowane.

Faktycznie wezmę się od podstawki, bo jak nie podejdzie, to lipa będzie.

Dziękuję :)

PS. Zobaczyłem, że wersja legacy chyba się kończy w sklepach, to i wziąłem, póki cena akceptowalna, najwyżej będzie biały kruk w folii :mrgreen:

Jaka jest ogólna kolejność fabularna? W dodatkach też jest fabuła?
"Fabuła" to chyba trochę za mocno powiedziane:D Nie wiem czy poza tekstami na kartach/postaciach jest tam coś do przeczytania. Co najwyżej poznasz nastawienie pewnych postaci do tematu walki z "Nemesis" i jak je ostatecznie pokonać. Zwieńczenie tego tematu ma miejsce właśnie w AE: Legacy.
W małych dodatkach fabularnie chyba nic nie ma - zresztą podobnie jak w podstawkach.
Tijaczer
Posty: 195
Rejestracja: 09 gru 2021, 09:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 17 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Tijaczer »

Parasek pisze: 06 sie 2023, 20:01
Ale pytaniem jest, czy wolisz podejść do gry "yolo" i wybierać losowe naklejki, czy jednak wolisz najpierw poznać podstawowe mechaniki, tempo gry, wiedzieć co jest potencjalnie przydatne itp.
Wyszedłem z założenia, że skoro postacie są za silne, to właśnie nie znając się na tej gierce, zrobi się mimo wszystko nie optymalne, więc mimo wszystko ostatecznie wyjdą bardziej zbalansowane do zwykłych gier. Wiem, pokrętna logika no ale :wink:

Na bgg znalazłem nawet informacje, że da się i 8 postaci zrobić z tych naklejek, więc wtedy na pewno nie będą aż tak mocne :D
Parasek
Posty: 43
Rejestracja: 23 sty 2012, 19:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Parasek »

Dla mnie sama idea stworzenia legacy do gry deckbuldingowej pasuje jak pięść do nosa.
Jak widzę te popisane/ponalepiane karty postaci to mnie skręca.
Sprawdziłem właśnie jak nazwaliśmy tamtych magów - Bubu i Legolas (bo miał łuk hehe) XD
A kartę na ręcę nazwałem "Tumulec" z L w okręgu (wyszukaj w google jeśli nie wiesz o co chodzi:D - pozdawiam fanów i antyfanów Legii)
Imersja godna legendarnej sesji RPG XD
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: hjk61 »

Z wydanych po polsku, to podstawka Nowy Początek oraz dodatek do niej Tajemnica dziczy posiadają drobną fabułę
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 156
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 131 times
Been thanked: 73 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Mrukar »

Interesował się ktoś czy istnieje wariant gry true solo, ale z drobną pomoc drugiej postaci, bez konieczności pełnego pilotowania drugiej talii? True solo w Aeon's End wydaje się dla mnie grą wykastrowaną, z drugiej strony nie lubię grać na dwie ręce. Chodzi mi o rozwiązanie podobne do tego z Robinsona Crusoe. Tam gdy gramy jedną postacią dostajemy do pomocy Piętaszka i psa, którzy wspomagają postać, ale mają swoje ograniczenia.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Cyel »

Ja akurat zawsze gram na dwie ręce i interakcje między obojgiem magów dodają moim zdaniem tyle ciekawej, dodatkowej głębi, że szkoda moim zdaniem z tego rezygnować. Mnóstwo mechanik i kart i samych magów jest tak zaprojektowanych, żeby czerpać korzyści ze współpracy.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

Mrukar pisze: 15 sie 2023, 13:21 z drobną pomoc drugiej postaci
Bycie sojusznikiem samego siebie nie jest taką pomocą? Musiałbym przeglądać teraz karty, ale wydaje mi się, że bez problemu znajdziesz magów i rynki, gdzie można by akcje sojusznika puszczać na siebie i dzięki temu w jednej turze np. przygotować zaklęcia na bramach, wywołać je i przygotować kolejne.

Obrazek
popkorn
Posty: 8
Rejestracja: 12 gru 2018, 14:33
Been thanked: 1 time

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: popkorn »

czy dodatek "Wieczna Wojna" ma planowany jakis dodruk? Polecacie go na start, ale nigdzie nie mogę go znaleźć :D
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 156
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 131 times
Been thanked: 73 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Mrukar »

Spoiler:
Pewnie jest to jedyne rozwiązanie, no cóż muszę to zaakceptować.

Co do Wiecznej Wojny, obilo mi sie o uszy, że ma być dodruk, ale nie mam żadnej informacji na potwierdzenie.
Podobnie jest z wersja Legacy, sporo osób poleca na początek, ale gra już jest niedostępna w rozsądnej cenie. Do niedawa była za około 180 teraz 300 zł.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

Mrukar pisze: 16 sie 2023, 16:42Podobnie jest z wersja Legacy, sporo osób poleca na początek
Ja bym w sumie nie polecał. Tzn. to jest fajna gra, trochę prostsza niż zwykłe Aeony, ale to jest też jej główna wada - po tym jak ją przejdziemy (co nie jest jakieś trudne) zostajemy z tymi fajnymi, ale zbyt dobrymi kartami, no i tymi samymi przeciwnikami, których już nie ma się ochoty powtarzać. Zostaje nam więc spore pudło kilkuset kart które będą zalegać na półce. Lepiej tam postawić inne Aeony czy jakieś inne gry wypchane po brzegi kartami typu Dominion ;)

Portalowy dział zapowiedzi ( https://sklep.portalgames.pl/zapowiedzi ) niestety pod względem Aeonów jest słabo prowadzony, ostatnio jak tam zaglądałem to chyba wciąż brakowało jednego pudełka zapowiedzianego na ten rok ( Aeon’s End: Outcasts ), a i dodruków (jeśli przy okazji są) nie widziałem - ale to nie znaczy, że ich nie będzie, chociaż wydaje mi się, że dodruki np. serii Root są tam widoczne.
Awatar użytkownika
Swawolny_Pionek
Posty: 286
Rejestracja: 29 cze 2016, 10:43
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 8 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Swawolny_Pionek »

Pytanie do bardziej doświadczonych. Szukałem na BGG, ale nie znalazłem.

Ile kart powinno być w dodatku Strzaskane Marzenia? Na stronie Portalu widzę 104. Na necie 106. W decku nie mam kart SM-067 i SM-068. Czy tak powinno być?
Wiedmolol
Posty: 43
Rejestracja: 18 lis 2021, 01:08
Has thanked: 29 times
Been thanked: 37 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: Wiedmolol »

Swawolny_Pionek pisze: 30 wrz 2023, 16:12 W decku nie mam kart SM-067 i SM-068. Czy tak powinno być?
Z tego co widzę na unboxingu angielskiej wersji to SD-067 i SD-068 to kolejno randomizery dla nemesis i dla maga. Z tego co kojarzę to Portal się trzyma praktycznie takiej samej numeracji, więc powinno być tak samo.
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: JollyRoger90 »

Wiedmolol pisze: 30 wrz 2023, 19:22
Swawolny_Pionek pisze: 30 wrz 2023, 16:12 W decku nie mam kart SM-067 i SM-068. Czy tak powinno być?
Z tego co widzę na unboxingu angielskiej wersji to SD-067 i SD-068 to kolejno randomizery dla nemesis i dla maga. Z tego co kojarzę to Portal się trzyma praktycznie takiej samej numeracji, więc powinno być tak samo.
wydaje mi się że te dwie karty były w nowym początku. Tam dawali wszystkie randomizery do magów i nemezis.
Teraz nie mam jak tego sprawdzić, bo jestem poza domem
hjk61
Posty: 45
Rejestracja: 12 paź 2022, 23:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 43 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: hjk61 »

Też jestem aktualnie poza domem, ale na 99% w Nowym Początku był randomizer maga z shatered dreams
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: piterro88 »

Cześć :wink:
Czy u Was też żetony ładunków i mocy z Nowego Początku są mniejsze niż z podstawki?

Jakoś bardzo to nie przeszkadza bo używam tych większych bo wygodniejsze, ale pytam z ciekawości :wink:
sputnik
Posty: 12
Rejestracja: 14 lut 2023, 21:25
Has thanked: 4 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: sputnik »

Tak, są troszkę mniejsze od podstawki.
bulczan
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2022, 16:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: bulczan »

W najnowszym dodatku - Strzaskane marzenia - znalazłem jeden błąd. Chodzi o klejnot Skryte Szkło. Na kartach klejnotu podany jest koszt karty 4, a na modyfikatorze 3. Ktoś wie która wartość jest prawidłowa?
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: piterro88 »

bulczan pisze: 08 paź 2023, 13:57 W najnowszym dodatku - Strzaskane marzenia - znalazłem jeden błąd. Chodzi o klejnot Skryte Szkło. Na kartach klejnotu podany jest koszt karty 4, a na modyfikatorze 3. Ktoś wie która wartość jest prawidłowa?
Na zdjęciu angielskiej wersji karty jest koszt 4, zatem raczej ten jest prawidłowy.

Obrazek
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

Portal w ogóle gdzieś informuje o błędach, czy tylko tak wrzuca cichaczem poprawione karty do różnych dodatków i się trzeba wczytywać w literki na dole kart, żeby wiedzieć, co faktycznie jest z dodatku, a co jest poprawką...
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: piterro88 »

gnysek pisze: 09 paź 2023, 09:49 Portal w ogóle gdzieś informuje o błędach, czy tylko tak wrzuca cichaczem poprawione karty do różnych dodatków i się trzeba wczytywać w literki na dole kart, żeby wiedzieć, co faktycznie jest z dodatku, a co jest poprawką...
Do 'Nowego Początku' i dodatku 'Tajemnica Dziczy' są erraty na stronie Portalu, w których są wyjaśnienia odnośnie błędów na kartach, planszetce któregoś Nemesis itp.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

Faktycznie, niektóre mniejszym druczkiem, ale są:

Nowy Początek: https://portalgames.blob.core.windows.n ... ta_web.pdf
Tajemnica Dziczy: https://portalgames.blob.core.windows.n ... ta_web.pdf (tutaj kosmetyczne błędy, nie mające wpływu na grę).
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Aeon's End (Kevin Riley)

Post autor: gnysek »

Co się stało z polską wersją AE:Outcasts? Zniknęła z zapowiedzi na stronie Portalu i w sumie poza wspomnieniem jej dwa razy w zeszłym roku i nie nadaniem polskiego tytułu gra zaginęła...
ODPOWIEDZ