Planszówkowy FAQ. ;)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Do0ctor
Posty: 154
Rejestracja: 15 mar 2017, 19:12
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Planszówkowy FAQ. ;)

Post autor: Do0ctor »

Przeglądając jakiś czas najbardziej aktywną grupę na facebook'u dotyczącą gier planszowych zauważyłem, że często pojawia się określony typ pytań.
Z czystej ciekawości chciałem zebrać te pytania i przygotować na nie odpowiedzi. Temat może wydawać się abstrakcyjny ale jestem ciekawy efektów;)

Ciekawy jestem jakie Wy znacie pytania, które często padają?

FAQ dostępny jest pod tym adresem: Planszowy FAQ;)

Chętnie wysłucham uwag, rad i hejtu [;
Turnavine

Re: Planszówkowy FAQ. ;)

Post autor: Turnavine »

Świetna inicjatywa! Brakuje mi tylko odniesienia do BGG, chyba, że z rana coś przegapiłem. Myślę, że nie zaszkodziłoby trochę odnośników do źródeł zagranicznych z wyjaśnieniem co i jak (zwłaszcza, że jest link do tematu o kickstarterowych nowinkach).
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Planszówkowy FAQ. ;)

Post autor: Dr_Kecaj »

Zastanawia mnie jak podejdziesz do topowego pytania
"czy będzie wersja PL?" :evil:
Kupię Szczura rogatego PL
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Planszówkowy FAQ. ;)

Post autor: espresso »

Na początek warto ujednolicić formatowanie. Zrezygnowałabym też ze zdjęć, bo jak się ten dokument rozrośnie, to tylko będą niepotrzebnie go wydłużać. Wybór tematów w sekcji "podstawowe informacje" też jest dosyć specyficzny: naprawdę wyzwanie 10x10 i ankieta o charakterystyce graczy, to rzeczy potrzebne na samym początku? ;)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Planszówkowy FAQ. ;)

Post autor: Jiloo »

Ogólnie inicjatywa OK, ale niektóre rzeczy potraktowane dość mocno wybiórczo. Rozumiem, że wszystko jeszcze w fazie tworzenia, ale...

Dlaczego z polskich youtubowych recenzentów jest tylko kanał Piotrka? SU&SD? Osobiście ich uwielbiam, ale to dość specyficzni recenzenci i nie polecałbym ich na pierwsze oglądanie dla początkujących, a rozumiem że do nich skierowane jest to FAQ. To samo Rahdo, można zobaczyć u niego rozgrywki w wiele nowych gier ale to także najwiecej błędów w palszówkowym internecie i ciągle cofanie ruchów.

Dlaczego nie Watch It Played, który ma najlepsze How to play, albo John Gets Games, który wszystko opowiada jasno i przejrzyście, dlaczego nie... i tu inni recenzenci, również nasi rodzimi.

W sklepach to już w ogóle wybiórczo. Chyba ze to kwestia również reklamowa i są tylko te z którymi się dogadałeś. Ale jeśli nie to dlaczego tylko Mepel i Aleplanszówki? Dlaczego nie Rebel który ma jeden z największych sklepów i jest jednym z największych wydawców/dystrybutorów? Bard? Planszostrefa czy Planszomania? Które maja chyba największy asortyment wydań oryginalnych. Można by wymieniać dalej.

W innych działach tez bardzo selektywnie. FAQ dla początkujących i linki do grup o Twilight Imperium i Gloomhaven.

Moim zdaniem warto na samym początku skupić się głównie na częściach, które faktycznie najbardziej przydadzą się początkującym, a potem rozwijać resztę. Czy na początek przygody z planszówką potrzebuję link do wyzwania 10x10? Na razie jest to w większości średnio trafione w temat.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Do0ctor
Posty: 154
Rejestracja: 15 mar 2017, 19:12
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Planszówkowy FAQ. ;)

Post autor: Do0ctor »

Powiedzmy, ze jest to na razie wersja alfa:) dlatego założyłem wątek bo chętnie wysłucham uwag i rad:)
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Planszówkowy FAQ. ;)

Post autor: wirusman »

Do0ctor pisze:Powiedzmy, ze jest to na razie wersja alfa:) dlatego założyłem wątek bo chętnie wysłucham uwag i rad:)
Ja pozostałym przy wyszukiwarce szopa i odnośników do np.ceneo.
Serio Lubie na forum fb pytają się gdzie kupić grę planszowa?
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Planszówkowy FAQ. ;)

Post autor: Daquan »

wirusman pisze:
Do0ctor pisze:Powiedzmy, ze jest to na razie wersja alfa:) dlatego założyłem wątek bo chętnie wysłucham uwag i rad:)
Ja pozostałym przy wyszukiwarce szopa i odnośników do np.ceneo.
Serio Lubie na forum fb pytają się gdzie kupić grę planszowa?
W okresie prezentowym co chwila było "Polećcie jakiś sprawdzony sklep z dobrymi cenami"
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Planszówkowy FAQ. ;)

Post autor: zakwas »

Z innej beczki Planszówkowy FAQ, czy raczej Planszówkowe FAQ?
Do0ctor
Posty: 154
Rejestracja: 15 mar 2017, 19:12
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Planszówkowy FAQ. ;)

Post autor: Do0ctor »

zakwas pisze:Z innej beczki Planszówkowy FAQ, czy raczej Planszówkowe FAQ?
Dobre pytanie. Może faktycznie "planszówkowe". :?
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Planszówkowy FAQ. ;)

Post autor: RE.Lee »

Dla mnie skrótowiec FAQ jest rodzaju męskiego (wymawiany "fak"), więc jednak "planszówkowy".

Odnośnie SU&SD - z powodu walorów komediowych jest wart polecenia osobom, które o planszówkach nic nie wiedzą, a nawet nie chcą się dowiedzieć. Watch It Played jest genialne, ale jednak dla odbiorcy, który szuka dość konkretnej informacji. Tak czy inaczej oba kanały na FAQ znaleźć się powinny.
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
ODPOWIEDZ