Nemesis - pytania o zasady.

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Zielony123
Posty: 146
Rejestracja: 03 sty 2020, 18:08
Has thanked: 28 times
Been thanked: 25 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Zielony123 »

połóż go obok planszy wraz z innymi żetonami intruzów. Będziesz go potrzebować tylko jak w fazie eventów będziesz musiał dodać żeton do worka lub gdy obcy wejdzie do korytarzy technicznych.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8741
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Curiosity »

osa1908 pisze: 04 kwie 2020, 20:18 Gdy intruz wchodzi na plansze,to co sie robi z zetonem?czy trzeba go odrzucic? czy trzeba go trzymac z boku obok intruza.
Trzymasz z boku, bo jak Intruz zejdzie z planszy (nie zginie, tylko zejdzie, np. ucieknie korytarzami technicznymi) to żeton trafia z powrotem do worka.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: osa1908 »

Co sie dzieje jesli znacznik awarii w maszynowni jest na koniec gry?
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 264
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: miszczu666 »

osa1908 pisze: 06 kwie 2020, 08:43 Co sie dzieje jesli znacznik awarii w maszynowni jest na koniec gry?
Nic się nie dzieje.
Wyobraź sobie, że to nie działa sprzęt do obsługi technicznej silnika, nie sam silnik.
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: osa1908 »

To znowu ja siec wewnetrzna karta naukowca,uzyj w pomieszczeniu z komputerem.Wykonaj akcje dowolnego dzialajacego pomieszczenia z komputerem bez placenia jej kosztu. Pytanie bedac np. w centrum kontrol napedu posiadajac jajo czy moge skorzystac z laboratorium i przebadac obiekt??Czy ja zle rozumiem te kartre ?.Drugie pytanie byla stuacja ze mialem w pomieszczeniu dwoch doroslych osobnikow,bedac zwiadowca skorzystalem z adrenaliny ucieknij i dobierz karte.Czy podczas ucieczki przyjmuje 2 karty ataku i rzucam na szmery?
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Nidhogg »

Hardkor pisze: 07 kwie 2020, 13:11
osa1908 pisze: 07 kwie 2020, 12:57 To znowu ja siec wewnetrzna karta naukowca,uzyj w pomieszczeniu z komputerem.Wykonaj akcje dowolnego dzialajacego pomieszczenia z komputerem bez placenia jej kosztu. Pytanie bedac np. w centrum kontrol napedu posiadajac jajo czy moge skorzystac z laboratorium i przebadac obiekt??Czy ja zle rozumiem te kartre ?.
1. Tak mozesz przebadac jajo
Według mnie nie możesz przebadać jaja. Laboratorium pozwala przebadać jajo jeśli jest one w pomieszczaniu laboratorium, sieć wewnętrzna pozwala ci wykonać akcję pomieszczenia, a te nakazuje by obiekt badany był w laboratorium. Jeśli inny jajo było by w laboratorium (inny gracz je trzyma, leży na ziemi) możesz przebadać, jeśli ty je masz nie możesz używając sieci wewnętrznej.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Zielony123
Posty: 146
Rejestracja: 03 sty 2020, 18:08
Has thanked: 28 times
Been thanked: 25 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Zielony123 »

Witam,
zgadzam się z Didhoggiem- instrukcja wyraźnie wskazuje, iż badany przedmiot musi być w laboratorium.
Awatar użytkownika
Tachion
Posty: 423
Rejestracja: 24 sty 2019, 00:16
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 168 times
Been thanked: 207 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Tachion »

Podbijam.
W tym przypadku wywołujemy akcje kaskadowo, więc możesz "wywołać" akcję z laboratorium - bo posiada ono komputer, ale nie wykonasz już samej akcji w laboratorium, bo przedmiot badany musi się w nim znajdować. Taki wyjątek.
W przypadku innych pomieszczeń z komputerami nie ma takich obostrzeń i wtedy nie ma z tym problemu.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: osa1908 »

Hardkor pisze: 07 kwie 2020, 13:11
osa1908 pisze: 07 kwie 2020, 12:57 To znowu ja siec wewnetrzna karta naukowca,uzyj w pomieszczeniu z komputerem.Wykonaj akcje dowolnego dzialajacego pomieszczenia z komputerem bez placenia jej kosztu. Pytanie bedac np. w centrum kontrol napedu posiadajac jajo czy moge skorzystac z laboratorium i przebadac obiekt??Czy ja zle rozumiem te kartre ?.Drugie pytanie byla stuacja ze mialem w pomieszczeniu dwoch doroslych osobnikow,bedac zwiadowca skorzystalem z adrenaliny ucieknij i dobierz karte.Czy podczas ucieczki przyjmuje 2 karty ataku i rzucam na szmery?
1. Tak mozesz przebadac jajo
2. Jeśli jest tam "ucieknij" (nie pamietam tej karty) to gralismy ze po prostu nie dobierasz kart, ale za szmery rzucasz
Witam sprawdzilem na bgg ,jednak podczas ucieczki z karty adrenaliny trzeba dobrac kartre ataku,i rzucic na szmery
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: osa1908 »

Hardkor pisze: 07 kwie 2020, 20:15
osa1908 pisze: 07 kwie 2020, 18:58
Hardkor pisze: 07 kwie 2020, 13:11

1. Tak mozesz przebadac jajo
2. Jeśli jest tam "ucieknij" (nie pamietam tej karty) to gralismy ze po prostu nie dobierasz kart, ale za szmery rzucasz
Witam sprawdzilem na bgg ,jednak podczas ucieczki z karty adrenaliny trzeba dobrac kartre ataku,i rzucic na szmery
Mozna link? Co do akcji laboratorium to przepraszam, chłopaki wyzej maja racje
https://boardgamegeek.com/thread/211300 ... t-question
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: KOSHI »

Zagrałem dzisiaj pierwszą grę solo. Oczywiście źle mimo dwukrotnego przejrzenia dogłębnie instrukcji. Partia próbna powiedzmy. Tak też mi się zdawało, że za łatwo poszło i po przejrzeniu tu 11 stron doszedłem do wniosku, że obcy by mnie przerobili na paprykarz szczeciński ze 3 razy albo lepiej. :mrgreen: Na większą ilość wątpliwości znalazłem tu odpowiedzi ale mam parę pytań.

1) Akcja Rozpoznanie - scout. Poświęcam tą kartę i 1 jeszcze i rozumiem, że ani nie rzucam na szmery ani nie dokładam znacznika szmerów gdzie chcę jak przy ostrożnym ruchu?

2) Wchodzę do pomieszczenia i jest tam znacznik niebezpieczeństwo - czyli ściągam dziadów z okolicznych pomieszczeń jak jacyś są i nie rzucam na szmery a jak nie to dodaje znacznik szmerów do każdego korytarza sąsiadującego z tym pomieszczenie. Nie ma znaczenia czy był to ruch czy ostrożny ruchy jak mniemam bo i tak szmery będą wszędzie albo zwali mi się na łeb obcy.

3) Karty wydarzeń które USUWAM Z GRY odkładam do pudełka i nie używam do końca gry i nie tasuje z reszta tali lub kartami odrzuconymi? Np. wyciek chłodziwa?

4) Nie do końca czaję z tymi akcjami w zalezności od granego trybu. Mam 2 akcje w grze solo, które mogę wykorzystać dowolnie. W instrukcji piszę, że jak się gra w więcej osób to trzeba czekać aż wszyscy spasują. Czyli można robić więcej akcji niż dwie jeśli tylko karty pozwalają? Odnosi się to do semi-coop czy też do coop? Np. robię 1 akcję, potem gracz nr 2 swoją. Potem ja drugą i on drugą. Ja trzecią, on pasuje i ja robię 4 i nie mam kart na ręce / nie chce nic robić to też pasuje i runda graczy się kończy a zaczyna runda obcych? Jeśli tak jest to jest spora różnica między grą solo, gdzie masz stricte 2 akcje a grą na więcej osób gdzie można zrobić sporo więcej. Chyba że coś pokićkałem.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: lotheg »

KOSHI pisze: 11 kwie 2020, 22:13 Zagrałem dzisiaj pierwszą grę solo. Oczywiście źle mimo dwukrotnego przejrzenia dogłębnie instrukcji. Partia próbna powiedzmy. Tak też mi się zdawało, że za łatwo poszło i po przejrzeniu tu 11 stron doszedłem do wniosku, że obcy by mnie przerobili na paprykarz szczeciński ze 3 razy albo lepiej. :mrgreen: Na większą ilość wątpliwości znalazłem tu odpowiedzi ale mam parę pytań.

1) Akcja Rozpoznanie - scout. Poświęcam tą kartę i 1 jeszcze i rozumiem, że ani nie rzucam na szmery ani nie dokładam znacznika szmerów gdzie chcę jak przy ostrożnym ruchu?

2) Wchodzę do pomieszczenia i jest tam znacznik niebezpieczeństwo - czyli ściągam dziadów z okolicznych pomieszczeń jak jacyś są i nie rzucam na szmery a jak nie to dodaje znacznik szmerów do każdego korytarza sąsiadującego z tym pomieszczenie. Nie ma znaczenia czy był to ruch czy ostrożny ruchy jak mniemam bo i tak szmery będą wszędzie albo zwali mi się na łeb obcy.

3) Karty wydarzeń które USUWAM Z GRY odkładam do pudełka i nie używam do końca gry i nie tasuje z reszta tali lub kartami odrzuconymi? Np. wyciek chłodziwa?

4) Nie do końca czaję z tymi akcjami w zalezności od granego trybu. Mam 2 akcje w grze solo, które mogę wykorzystać dowolnie. W instrukcji piszę, że jak się gra w więcej osób to trzeba czekać aż wszyscy spasują. Czyli można robić więcej akcji niż dwie jeśli tylko karty pozwalają? Odnosi się to do semi-coop czy też do coop? Np. robię 1 akcję, potem gracz nr 2 swoją. Potem ja drugą i on drugą. Ja trzecią, on pasuje i ja robię 4 i nie mam kart na ręce / nie chce nic robić to też pasuje i runda graczy się kończy a zaczyna runda obcych? Jeśli tak jest to jest spora różnica między grą solo, gdzie masz stricte 2 akcje a grą na więcej osób gdzie można zrobić sporo więcej. Chyba że coś pokićkałem.
1. Z tego co pamiętam to dokładnie tak.
2. Po prostu dokładasz do tych korytarzy, gdzie jeszcze nie ma.
3. Usuwasz to usuwasz, nie wędrują do odrzuconych i nie są tasowane.
4. Pokićkałeś. W solo nie ma znaczenia, grasz aż spasujesz. W trybie 2 graczy i więcej albo solo granego na 2 postaci - pierwsza postać 2 akcje, potem druga postać 2 akcje, pierwsza 2 akcje i druga 2 akcje i tak do spasowania. Jak ktoś spasuje to pozostali mogą grać póki nie spasują, ale po "pasie" nie można już wrócić do gry.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Zielony123
Posty: 146
Rejestracja: 03 sty 2020, 18:08
Has thanked: 28 times
Been thanked: 25 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Zielony123 »

Ad 4.
Masz dwie akcje do wykorzystania i jak zrobisz to swoje akcje rozgrywa kolejny gracz. Jeżeli po zagraniu dwóch akcji w tej samej turze nie spasowales to możesz zagrać kolejne dwie akcje jak będzie Twoja kolej. Jeżeli nie możesz zagrać lub nie chcesz zagrać akcji to musisz spasować.
Np:
Gra ma 3 osoby
1 gracz zagrywa dwie akcje ( akcja ruchu i przeszukania)
2 gracz zagrywa dwie akcje ( dwie akcje ruchu)
3 gracz zagrywa dwie akcje ( akcja ruchu i akcja pomieszczenia.
Każdy gracz użył dwóch akcji ale żaden nie spasował wiec kolejka idzie od nowa
1 gracz zagrywa jedna akcje i pasuje
2 gracz zagrywa dwie akcje i pasuje
3 gracz zagrywa dwie akcje i nie pasuje
Kolejka wraca do gracza który jeszcze nie spasował
3 gracz zagrywa jedna akcje i pasuje
3 graczy spasowalo i następuje faza wydarzeń
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: vegathedog »

Pytanko mam dotyczące dodatkowych cech postaci. Nie rozumiem o co chodzi z cechą "Złota rączka" mechanika:

" Możesz używać swoich przedmiotów osobistych i przedmiotu startowego jak żółtych przedmiotów, gdy wykonujesz akcję Zrób przedmiot."

O co tutaj kam'an ??? Przecież do zrobienia przedmiotu specjalnego potrzebne są dwa przedmioty z określoną symboliką. Przychodzi mi na myśl tylko pomieszczenie Pracownia, w którym można robić różne przedmioty z określonych konkretnie, ale wtedy ta cecha wydaje mi się słaba, bo pomieszczenie Pracownia może w ogóle nie pojawić się w grze. Help. Jesteśmy w trakcie dużej rodzinnej parti z dodatkiem Pokłosie w składzie 3-osobowym. Gramy w tryb misji badawczej. Połowę gry mamy za sobą. Jutro druga połowa. Jak dotąd cecha mechanika niewykorzystana i nie wiem jak ją wykorzystać.

Wielkie dzięki za ewentualną pomoc.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: addekk »

Karta pomysłowosc mechanika pozwala kraftowac dowolny przedmiot zastępując jeden symbol dowolną żółta karta.
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
vegathedog
Posty: 227
Rejestracja: 18 sty 2010, 17:51
Been thanked: 37 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: vegathedog »

addekk pisze: 12 kwie 2020, 08:32 Karta pomysłowosc mechanika pozwala kraftowac dowolny przedmiot zastępując jeden symbol dowolną żółta karta.
Wielkie dzięki. Z opisu tej karty jakoś ciężko mi było się domyśleć, że to o to chodziło.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: krisow »

Nie było chyba tutaj do końca wyjaśnione co robimy, gdy wylosujemy cel typu gracz nr 2 ma zginąć, a to my jesteśmy graczem nr 2. Logicznie rozumując nie mogę brać tej karty i losuję kolejną (warunek wygranej - przeżyć). Tylko teraz jeżeli wszyscy jednocześnie losujemy karty i odrzucę ją, to gracze mają informację dodatkową o tym jakiego celu nie ma w grze. Wobec tego przyjąłem zasadę, że losujemu cele po kolei od gracza nr 1 usuwając przed pociągnięciem karty dotyczące śmierci gracza nr 1 itd.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Nidhogg »

krisow pisze: 13 kwie 2020, 07:47 Nie było chyba tutaj do końca wyjaśnione co robimy, gdy wylosujemy cel typu gracz nr 2 ma zginąć, a to my jesteśmy graczem nr 2. Logicznie rozumując nie mogę brać tej karty i losuję kolejną (warunek wygranej - przeżyć). Tylko teraz jeżeli wszyscy jednocześnie losujemy karty i odrzucę ją, to gracze mają informację dodatkową o tym jakiego celu nie ma w grze. Wobec tego przyjąłem zasadę, że losujemu cele po kolei od gracza nr 1 usuwając przed pociągnięciem karty dotyczące śmierci gracza nr 1 itd.
Nie trzeba niczego odrzucać. Na tym celu jest napisane że gracz numer X musi umrzeć lub musisz jako jedyny przeżuyć.Oznaca to że jak jesteś graczem X to Ciebie dotyczy ten drugi warunek z celu czyli musisz jako jedyny przeżyć.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: krisow »

W sumie najprostsza interpretacja. Kolejna rzecz, w której Nemesis rzuca kłodę pod nogi i to jeszcze przed rozgrywką. Proste jak zabicie królowej znalezionym pistoletem z 1 sztuką amunicji ;)
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Nidhogg »

Zawsze masz 2 cele jak ten jest za trudny to weź drugi.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: krisow »

Tak, masz rację. W sumie dobrą rekompensatą jest informacja, że tej karty nie ma przeciwnik i nie czyha na twoje życie. Czlowiek uczy się przy tych grach caly czas. Moi znajomi np. grali długo tak, że przy ostrożnym ruchu nie dokładali szmeru ;)
justtadream3
Posty: 96
Rejestracja: 05 lis 2019, 18:13
Has thanked: 32 times
Been thanked: 9 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: justtadream3 »

pytanka :
1)Jeżeli robie ostrożny ruch a w pomieszczeniu jest znacznik cisza to dokładam znacznik szmerow? 2)Jak zwiadowca robi ruch bez szmerow, trafi danger, to i tak go rozpatruje i dokłada znaczniki?

Zakładam ze odp na oba to tak.
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: addekk »

Z tego co wiem w FAQ nemesis oficjalnym jest że pierwszeństwo ma ostrożny ruch/karta zwiadowcy nad efektem żetonu więc nie doklada
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
Ikari
Posty: 195
Rejestracja: 20 gru 2019, 23:11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 42 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Ikari »

Chciałbym dopytać o dwie rzeczy :

1) jeżeli pomieszczenie ma już znaczniki szmerów i również korytarz techniczny który również ma znacznik szmerów to w przypadku spotkania z intruzem po rzucie na szmery resetuje ( usuwam ) znaczniki szmerów ze wszystkich korytarzy łącznie z technicznym czy oprócz niego ?

2) czy po karcie ogień zaporowy ( i pokrewnych innych postaci ) jak przesuniemy postać na obszar przylegający to rzucam na szmery jak przy zwyczajnym ruchu czy nie bo to inny rodzaj akcji ?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4474
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 849 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Hardkor »

Ikari pisze: 20 kwie 2020, 01:00 Chciałbym dopytać o dwie rzeczy :

1) jeżeli pomieszczenie ma już znaczniki szmerów i również korytarz techniczny który również ma znacznik szmerów to w przypadku spotkania z intruzem po rzucie na szmery resetuje ( usuwam ) znaczniki szmerów ze wszystkich korytarzy łącznie z technicznym czy oprócz niego ?

2) czy po karcie ogień zaporowy ( i pokrewnych innych postaci ) jak przesuniemy postać na obszar przylegający to rzucam na szmery jak przy zwyczajnym ruchu czy nie bo to inny rodzaj akcji ?
1. Łącznie
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
ODPOWIEDZ