Nemesis - pytania o zasady.

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
ExsSephi
Posty: 1
Rejestracja: 03 lip 2023, 09:55

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: ExsSephi »

Mam pytanie o to czy w dodatki Karnomorfy i koszmary można grac postacią Androida z pokłosia? bo Mechanika Androida trochę nie pasuje do tych dodatków w szczególności do koszmarów.
Awatar użytkownika
Agnaton
Posty: 36
Rejestracja: 17 sie 2022, 14:58
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 5 times
Been thanked: 44 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Agnaton »

Dla wszystkich, którzy potrzebują nieco wsparcia z zasadami przygotowałem dwa pliki:

1) kompleksowy skrót zasad (wersja czarna i biała, A3)
Obrazek
https://boardgamegeek.com/filepage/2637 ... t-zasad-pl

2) schematy blokowe rundy, ruchów, ataków i spotkań (wersja biała, A3)
Obrazek
https://boardgamegeek.com/filepage/2637 ... blokowe-pl

Miłego grania! :D
pedroo85pl
Posty: 23
Rejestracja: 15 gru 2015, 21:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: pedroo85pl »

Witam,

Czy dodatek Karnomorfy może być używany w Nemesis Lockdown nawet nie mając zawartości dodatkowej do Lockdown-a ?
Dante
Posty: 38
Rejestracja: 09 sie 2015, 00:12
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Dante »

pedroo85pl pisze: 29 sie 2023, 10:39 Witam,

Czy dodatek Karnomorfy może być używany w Nemesis Lockdown nawet nie mając zawartości dodatkowej do Lockdown-a ?
Możesz spróbować. Ale w dodatku są nowe karty wydarzeń oraz planszetka do carno.
pedroo85pl
Posty: 23
Rejestracja: 15 gru 2015, 21:02
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: pedroo85pl »

Zatem o ile dobrze rozumiem, bez zawartości dodatkowej Lockdown-a Karnomorfy posłuszą mi tylko do Podstawki Nemesisa ?

Pytam bo nie wiem czy jest sens kupować najpierw Karno czy zawartość dodatkową do Lockdowna a potem Karno ?
Dante
Posty: 38
Rejestracja: 09 sie 2015, 00:12
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Dante »

pedroo85pl pisze: 29 sie 2023, 14:46 Zatem o ile dobrze rozumiem, bez zawartości dodatkowej Lockdown-a Karnomorfy posłuszą mi tylko do Podstawki Nemesisa ?

Pytam bo nie wiem czy jest sens kupować najpierw Karno czy zawartość dodatkową do Lockdowna a potem Karno ?
Nie mam jak sprawdzić co jest dokładnie w dodatku do lockdowna bo leżę w szpitalu. Z tego co pamiętam bo dawno już grałem w nemesisa ale karty wydarzen carno/voidów/intruzów odnoszą się do mechanik z podstawki (wystrzelenie kapsuł, odpalenie autodestrukcji z generatora itd.) więc te karty będą bezużyteczne w nemeiss lockdown. W dodatku do lockdowna masz wydarzenia dla carno i voidów i chyba intruzów które zawierają mechaniki lockdowna.

Ja bym proponował najpierw dodatek do lockdowna tam masz karty z tego co pamiętam do carno, voidów i intruzów oraz nową rasę kosmo-grzybów a później carno i co tam jeszcze chcesz.
Mając dodatki będziesz miał też karty dla postaci chyba ze zwykłego nemesisa i dodatku pokłosie które pozwolą na granie tymi postaciami w lockdowna.
rafauPL
Posty: 26
Rejestracja: 02 sie 2023, 15:24
Has thanked: 51 times
Been thanked: 1 time

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: rafauPL »

Witam, mam pytanie - chcę przedostać się do pomieszczenia przez korytarz gdzie znajduje się znacznik szmerów. Jak rozpatruje taki ruch ? Przychodzę do pomieszczenia na standardowych zasadach czy rozpatruje walkę z intruzem wylosowanym z kolonii ? Jeżeli tak to rozpatruje ją w pomieszczenuu do którego wszedłem ?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Hardkor »

rafauPL pisze: 04 paź 2023, 10:20 Witam, mam pytanie - chcę przedostać się do pomieszczenia przez korytarz gdzie znajduje się znacznik szmerów. Jak rozpatruje taki ruch ? Przychodzę do pomieszczenia na standardowych zasadach czy rozpatruje walkę z intruzem wylosowanym z kolonii ? Jeżeli tak to rozpatruje ją w pomieszczenuu do którego wszedłem ?
Ale to jakim korytarzem się poruszasz i czy jest tam znacznik szmerów nie ma totalnie żadnego znaczenia.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: bdm »

Tzn ma to znaczenie w takim sensie, że przechodząc przez taki korytarz możesz mieć spotkanie z obcym po pechowym rzucie na szmery. Zawsze bezpieczniej przechodzić korytarzem, w którym nie ma znacznika szmerów a zwłaszcza standardowym ruchem.
rafauPL
Posty: 26
Rejestracja: 02 sie 2023, 15:24
Has thanked: 51 times
Been thanked: 1 time

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: rafauPL »

A jak wygląda sytuacja jeżeli chodzi o kolonię intruzów ? W fazie wydarzeń jest dla mnie jasne, przy losowaniu żetonu, co z nim robimy, natomiast problem pojawia się w sytuacji np spotkania, załóżmy że wylosuje dorosłego osobnika ... figurka ląduje na planszy a co z żetonem ? Do worka czy odpada z gry czy też gdzieś czeka ?
Jeżeli wyrzucę niebezpieczeństwo to rozumiem dokładam znaczniki szmerów tam gdzie ich nie ma , a jeżeli szmery mam w każdym korytarzu ? To nic się nie dzieje ? Czy usuwam szmery i rozpatruje spotkanie ?
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Erni »

"figurka ląduje na planszy a co z żetonem ? Do worka czy odpada z gry czy też gdzieś czeka ?"
Ja odkładam obok planszy. Czasem, w wyniku np. Wydarzenia albo ucieczki, intruza zdejmuje się z planszy, a żeton ma wrócić do woreczka.

"Jeżeli wyrzucę niebezpieczeństwo to rozumiem dokładam znaczniki szmerów tam gdzie ich nie ma , a jeżeli szmery mam w każdym korytarzu ?"
W takim wypadku oddychasz spokojniej, bo nic się nie dzieje 😉.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: KOSHI »

Żetony do puli ogólnej. W drugim przypadku masz farta. Potwierdzam.
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: sopel82 »

Erni pisze: 08 paź 2023, 22:37 "Jeżeli wyrzucę niebezpieczeństwo to rozumiem dokładam znaczniki szmerów tam gdzie ich nie ma , a jeżeli szmery mam w każdym korytarzu ?"
W takim wypadku oddychasz spokojniej, bo nic się nie dzieje 😉.
Oczywiście zakładamy, że w sąsiednich pomieszczeniach nie ma żadnych niezwiązanych walkà intruzów. Bo jak są to nie dokłada się szmerów , a intruzi wpadają do nas się przywitać ;)
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: aaxxee »

Wiam. Dwa pytania.
1. Co robimy z żetonem zabitego intruza?
2. Co się dzieje gdy znacznik końca gry i autodestrukcj dochodzą do końca w tym samym czasie?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Hardkor »

aaxxee pisze: 09 paź 2023, 15:43 Wiam. Dwa pytania.
1. Co robimy z żetonem zabitego intruza?
2. Co się dzieje gdy znacznik końca gry i autodestrukcj dochodzą do końca w tym samym czasie?
1. Zostaje na planszy, są to zwłoki intruza i można je podnieść.
2. Statek wybucha w wyniku autodestrukcji.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: aaxxee »

Ad1. Chodziło mi o żeton z koloni. Już wiem że trafia na stos.

Jeszcze jedno pytanie: w pomieszczeniu są dwie postacie i 2 intruzów. Każdy intruz atakuje gracza z mniejszą ilością kart?
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 721 times
Been thanked: 1078 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: ave.crux »

aaxxee pisze: 10 paź 2023, 00:05 Jeszcze jedno pytanie: w pomieszczeniu są dwie postacie i 2 intruzów. Każdy intruz atakuje gracza z mniejszą ilością kart?
Masz na myśli atak intruzów w fazie kolonii? atakują każdego gracza po kolei.
Pomyłka
Ostatnio zmieniony 10 paź 2023, 09:48 przez ave.crux, łącznie zmieniany 1 raz.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Hardkor »

ave.crux pisze: 10 paź 2023, 07:59
aaxxee pisze: 10 paź 2023, 00:05 Jeszcze jedno pytanie: w pomieszczeniu są dwie postacie i 2 intruzów. Każdy intruz atakuje gracza z mniejszą ilością kart?
Masz na myśli atak intruzów w fazie kolonii? atakują każdego gracza po kolei.
Nieprawda, instrukcja:

Jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej postaci, intruz atakuje
postać gracza, który ma najmniej kart akcji na ręce. W przypadku
remisu atakowana jest postać, która jest najwcześniej w kolejności
graczy.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: aaxxee »

Witam ponownie. Czy po zagraniu kart "ucieczkowych" np ogień zaporowy po ruchu rzucamy na szmery?
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Hardkor »

aaxxee pisze: 19 paź 2023, 13:48 Witam ponownie. Czy po zagraniu kart "ucieczkowych" np ogień zaporowy po ruchu rzucamy na szmery?
Tak, wychodzimy wg standardowych zasad ruchu -> nie rzucamy, gdy w pomieszczeniu do którego wchodzimy jest inna postać lub intruz.

Ewentualnie jak karta wprost mówi, że nie rzucasz to oczywiście też nie rzucasz :)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Minimaniak
Posty: 87
Rejestracja: 05 lut 2012, 09:51
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Minimaniak »

Hej właściwie to jaka jest różnica pomiędzy pełzaczem a dorosłym i reproduktorem a królowa jeżeli chodzi o sile w walce? Według mnie nie ma żadnej bo ciągniemy 1 lub dwie karty intruzów
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Hardkor »

Minimaniak pisze: 09 gru 2023, 17:43 Hej właściwie to jaka jest różnica pomiędzy pełzaczem a dorosłym i reproduktorem a królowa jeżeli chodzi o sile w walce? Według mnie nie ma żadnej bo ciągniemy 1 lub dwie karty intruzów
W zabijaniu ich to jest jak mówisz - różna liczba kart (reproduktor ma więcej). W przypadku gdy to oni atakują to liczebność oraz "moc" kart. Im wyższa forma intruza tym większa szansa na trafienie oraz w decku są dedykowane karty pod nich (typu uderzenie ogonem, które tylko królowa może zrobić. Na każdym innym intruzie to nie trafi, ale ona tak i wtedy RIP)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
JohnnyW85
Posty: 8
Rejestracja: 09 kwie 2018, 14:47

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: JohnnyW85 »

Minimaniak pisze: 09 gru 2023, 17:43 Hej właściwie to jaka jest różnica pomiędzy pełzaczem a dorosłym i reproduktorem a królowa jeżeli chodzi o sile w walce? Według mnie nie ma żadnej bo ciągniemy 1 lub dwie karty intruzów
Chodzi tutaj o szanse na trafienie na kartach. Symbol pełzaczy występuje najrzadziej na kartach. Rozłóż sobie ten cały Deck i sprawdź sobie jaka jest częstotliwość występowania danych symboli. Wtedy zrozumiesz dlaczego dorosły osobnik jest groźniejszy niż taki pełzaczy.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: bdm »

Czy można się zahibernować w Hibernatorium jeśli jest w nim znacznik pożaru? W instrukcji w opisie pomieszczenia nie ma o tym słowa.
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Nemesis - pytania o zasady.

Post autor: Gamleer »

bdm pisze: 14 gru 2023, 12:50 Czy można się zahibernować w Hibernatorium jeśli jest w nim znacznik pożaru? W instrukcji w opisie pomieszczenia nie ma o tym słowa.
W mojej instrukcji jest napisane że nie można się zahibernować jeżeli w pomieszczeniu jest Intruz lub została rozpoczęta procedura samozniszczenia. Co do pożaru to nie jest to zabronione ale nie polecam tego rozwiązania. Zgodnie z instrukcją jeżeli kończysz turę w pomieszczeniu w którym szaleje pożar otrzymujesz powierzchowną ranę.
Ostatnio zmieniony 14 gru 2023, 13:05 przez Gamleer, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ