KeyForge (Richard Garfield)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 106
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Koslaz »

No to po kolei.
Podróżnik w czasie (Time Traveller) to jedna z bardziej "wystrzałowych" kart. właśnie dlatego, że pozwala dobrać następne i daje zasób potrzebny do zwycięstwa. Dobór jest zawsze fajny, ale w KeyForge'u nie jest niezbędny jak w innych karciankach, bo na koniec tury zawsze dobierasz do limitu ręki (zazwyczaj 6), więc nie ma prostego topdeckowania i grania jedną kartą.

SAS i łańcuchy to niezależne rzeczy. Jak pisałem wcześniej - SAS to nieoficjalny sposób oceny siły talii. Łańcuchy natomiast to mechanika gry - mając łańcuchy dobierasz mniej kart na koniec swojej tury. Na początku był to jedynie mechanizm osłabiania lepszej talii, która wygrywała turnieje (żeby jedna osoba nie zdominowała reszty super talią). Dodatkowo czasami zagranie karty nadaje nam łańcuchy, bo jej efekt był zdaniem twórców silny i to było coś co ten efekt balansowało (nie zawsze, ale w większości przypadków sensownie).

Co do ikonek:
wskazują one co talia robi dobrze, a z czym ma problemy.
Aember control - możliwości powstrzymywania lub zatrzymywania generacji aemberu przez przeciwnika (np. przejmowanie, kradzież, niszczenie).
Expected aember - wiadomość ile aemberu wygeneruje Twoja talia średnio podczas jednego "przejścia" przez talię.
Artifact control - jak możesz odpowiedzieć na artefakty przeciwnika (np. zniszczenie, przejęcie, użycie).
Creature control - jak skutecznie pozbywasz się jednostek przeciwnika lub jak powstrzymujesz je przed działaniem.
Speed - jak szybka jest talia (np. dodatkowe dobieranie, wtasowywanie kart do talii, odrzucanie kart z ręki).
Board - ogólna siła Twoich stworzeń i jak możesz ich bronić.
Gwiazdki i procenty obok SASu to informacja w której części spektrum jest talia (im więcej, tym lepiej).

Mavericki to specjalny typ kart. Każda karta (oprócz dwóch, jak dobrze pamiętam) przypisana jest do jednego domu. Może się jednak zdarzyć, że w czasie generowania talii, jakaś karta zostanie oznaczona jako Maverick i będzie w innym domu tylko dla tej talii. Dla przykładu Time Traveller to karta z domu Logos, ale jeśli zostałaby oznaczona jako Maverick - może mieć grafiki i należeć do domu Brobnar. Ale jest tak tylko w tej jednej talii.
W tym typie są jeszcze karty Legacy i Anomaly.
Legacy to karta z poprzednich zestawów, której nie ma normalnie w danym ale wraca tylko dla jednej talii.
Anomaly to karta z potencjalnego przyszłego zestawu. Coś co może kiedyś dodadzą, ale teraz jest tylko po to by zaostrzyć apetyt.
vader777
Posty: 113
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: vader777 »

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź,wszystko jasne i dobrze omówione,teraz tylko znaleźć czas do gry.
Dzięki i pozdrawiam.
vader777
Posty: 113
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: vader777 »

Keyforge po pierwszych 3 grach na ,,sucho"
+ nie trzeba zbierać talii(dla tatuśków i ludzi z małą ilością czasu oki)
+fajny dociąg kart
+niektóre domy są kozackie(sanctum)
+ nie ma efektu kuli śnieżnej(karty wchodzą i szybko schodzą)
+Zero many i zasobów
+gra się szybko i intuicyjnie,mały downtime(szybkie tury)

- brak składania talii(dla studentów i innych z dużą ilością czasu to minus)
-niektóre domy brzydko rysowane(diss)
-infantylna historia i uniwersum.

Podsumowując bez rewelacji,ale też nie ma tragedii.Nie jest to Agot lcg(kurcze szkoda że tej gry nie zrobili w ten sposób) ,ale lepsze od ,,medżika" bo nie tak archaiczne(dobór jednej karty w dzisiejszych czasach ,daj pan spokój).
Na razie daję między 6-7zobaczymy po grze z żywym przeciwnikiem,wtedy zdecyduję.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3646
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: gafik »

Fajnie że w miarę siadło.

Choć Medżikowi Keyforge nie dorasta do pięt (argument o dobieraniu 1 karty jest "inwalidą" :) ), to jest ciekawy mechanicznie (pomimo tego że granie tylko w swojej turze bez możliwości odpowiadania na akcje przeciwnika wdzisiejszych czasach, daj pan spokój ;) ). Sądzę że jak zagrasz z ludziem to ocena skoczy o 1. A jak zagrasz na turnieju to o kolejne 1. Więc może wskoczy na 8-9? Dla mnie to jest 9 ale ja tylko turnieje. U mnie akurat scena jest dosyć duża jak na taką pipidówkę gdzie mieszkam. Dosyć duża to mam na myśli 6-12 graczy co tydzień.

Akurat Sanctum to jeden ze słabszych domów 8)

Jak się spotka dwóch wyjadaczy to już tak szybko nie jest bo rozkminy są ciężkie. Często na turniejach nie starczy czasu na dogranie pełnej rozgrywki.

Wg mnie to graficznie jest wszystko brzydkie. No ale za tę cenę nie ma co liczyć na grafiki w stylu MtG :P

Zgadzam się, że historyjka jest infantylna i uniwersum lipne, no ale zabawa jest przednia.
vader777
Posty: 113
Rejestracja: 13 lis 2015, 12:15
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: vader777 »

Jeśli chodzi o grafikę to l5r lcg(najsłabsza gra mechanicznie FFg lcg)ma najlepszą jaką widziałem w karciankach,a medżik mi i tak nie podchodzi :) ,w sumie brak reakcji w swej turze to miał też kolejny tytuł Garfielda Netrunner(z tym że bywały wyjątki-np: kasowanie kart w turze przeciwnika.
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 106
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Koslaz »

A pisząc bardziej ogólnie - szykują się oficjalne Mistrzostwa Polski w KeyForge'a.
Turnieje będą w dwóch formatach - archon i alliance.
Zwycięzca każdego dostanie zaproszenie na Mistrzostwa Świata (jeśli będzie co najmniej 8 graczy) oraz zwrot kosztów do 1500$ (jeśli będzie 16 graczy). Wicemistrz dostanie samo zaproszenie.
Poza tym pierwsza ósemka dostanie fanty związane z grą (maty, koszulki, tokeny).

Ci którym się nie powiedzie będą mogli wziąć udział w turnieju pocieszenia, gdzie też będą losowane nagrody, a każda wygrana daje jeden los do puli.

Szczegóły tutaj:
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 991
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 735 times
Been thanked: 222 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Beskid »

Zauważyliście, że wszystkie zarejestrowane decki wyleciały do zakładki My Decks Legacy z opisem
"Legacy Decks are all the decks that you previously registered before Ghost Galaxy launched the new deck ownership system in May 2023.
If you did not register a deck before this change, this list will not show any decks.
"

Z tego co czytam można też jakoś zamawiać fizyczne kopie decków które mamy zarejestrowane w nowej bazie ownership?


Nie wiem czy źle szukam ale nie widzę możliwości odpinania decku z konta, jest tylko transfer do innego użytkownika?

I generalnie wszystkie staty SAS/AERC poszły w dół na stronie https://decksofkeyforge.com/decks/ dla talii które wcześniej sprawdzałem.
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 106
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Koslaz »

Była o tym informacja od GG.
Wszystkie talie trzeba zarejestrować od nowa na stronie talii, przez skan QR albo wpisanie kodu talii.
Związane jest to ze zmianą logiki operacji na taliach i wstępu na turnieje. Za czasów FFG rejestracja talii jako pierwszy dawała 1 aembershard, ale wielu ludzi mogło mieć zarejestrowaną jedną talię. W czasie turnieju wymogiem było posiadanie talii. Teraz natomiast GG próbuje to usankcjonować i żeby użyć talii na turnieju, musisz mieć ją fizycznie i należeć musi do Ciebie albo kogoś z Twoich znajomych.
Ot, inna firma, inne podejście do biznesu.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 991
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 735 times
Been thanked: 222 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Beskid »

ciekawe skąd taki spadek w statystykach na wszystkich taliach,
SAS w dół czasem nawet o 5-8 oczek, AERC 2-3 oczka
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 991
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 735 times
Been thanked: 222 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Beskid »

muminus77 pisze: 10 sty 2024, 14:25 - KeyForge z oficjalnym dodatkiem print&play od FFG (Keyraken) - miałem kilka talii Keyforge'a dodanych gratis do zamówień z Rebela i z tym wydrukowanym dodatkiem nabiłem nimi ponad 50 gier solo; naprawdę sporo gry za prawie bezcen
Można gdzieś pobrać ten dodatek?
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 106
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: Koslaz »

https://keyforging.com/products/rise-of-the-keyraken/
While RISE OF THE KEYRAKEN was previously made available as a print-and-play download from former publisher Fantasy Flight Games during the 2020-2021 Pandemic. Ghost Galaxy is proud to make it available in a commercial form.
Po przejęciu gry od FFG, obecny właściciel (Ghost Galaxy) zmienił formułę z Print&Play na standardowy produkt.
muminus77
Posty: 49
Rejestracja: 03 lut 2014, 22:34
Has thanked: 11 times
Been thanked: 35 times

Re: KeyForge (Richard Garfield)

Post autor: muminus77 »

ODPOWIEDZ