Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
MadejZO
Posty: 76
Rejestracja: 22 wrz 2018, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MadejZO »

Siema!
Wczoraj rozłożyliśmy grę po raz pierwszy. Po 1h rozkładania przystąpiliśmy do gry. 3,5h mineło, a gra nie skończona :)
Ja nie wiem czy siostra i dziewczyna będą dalej chciały ze mną w to grać :roll:
Dla mnie fajna pozycja, nie grałem w nic podobnego. Na początku sporo wertowania indeksu, ale potem można się bardzo wczuć w rozgrywkę.
wesolykowal
Posty: 115
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: wesolykowal »

Siema, zauroczony Eldritch Horror i Posiadłością Szaleństwa chce kupić AH3 :) nurtuje mnie tylko jedna rzecz - jak jest z wytrzymałością kafli mapy? Czy po paru rogrygwkach nie zaczną się rozwarstwiać? I czy warto w kolejną się zagłębiać jeżeli ogrywam powyższe?
Awatar użytkownika
Wazanaczole
Posty: 71
Rejestracja: 17 lut 2020, 14:01
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Wazanaczole »

wesolykowal pisze: 10 cze 2020, 21:43 Siema, zauroczony Eldritch Horror i Posiadłością Szaleństwa chce kupić AH3 :) nurtuje mnie tylko jedna rzecz - jak jest z wytrzymałością kafli mapy? Czy po paru rogrygwkach nie zaczną się rozwarstwiać? I czy warto w kolejną się zagłębiać jeżeli ogrywam powyższe?
Arkham mam mniej więcej od miesiąca, zagrałem około siedmiu partii. Po pierwszym scenariuszu byłem oczarowany klimatem. Można się wczuć o wiele bardziej niż podczas gierki w Eldritch - w Posiadłość nie grałem. Karty Archiwum super prowadzą przez rozgrywkę, mechanika rozmieszczania / zbierania wskazówek również odpowiada mi bardziej, postać ma do wyboru siedem akcji i również w opozycji do Eldritch, badacz w Akrham Horror musi udać się do lokacji, żeby odzyskać staty - to akurat bardzo mi się podoba. Jednak problematyczne jest poruszanie się po mapie - nie możesz skorzystać z lokacji z których chcesz, tylko z tych w których masz coś do zrobienia.

Aby zachować równowagę, faza mitów wydaje się być trochę bardziej mechaniczna niż w Eldritchu. Setup jest dłuższy niż pielgrzymka z Gdańska do Częstochowy - insert pewnie załatwiłby sprawę. Co do ponownego rozgrywania tego samego scenariusza - podobnie jak z jedzeniem trzydniowego schabowego, da się ale... Natomiast kafle mapy trochę się opierają przy odłączaniu, póki co całe - chyba nigdy ich nie ogram do stanu niemożności łączenia.

Biorąc pod uwagę parę innych rzeczy, których już nie opisuję - gra jest OK, wystawiam 7/10
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 61 times
Been thanked: 167 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: strid3rr »

wesolykowal pisze: 10 cze 2020, 21:43 Siema, zauroczony Eldritch Horror i Posiadłością Szaleństwa chce kupić AH3 :) nurtuje mnie tylko jedna rzecz - jak jest z wytrzymałością kafli mapy? Czy po paru rogrygwkach nie zaczną się rozwarstwiać? I czy warto w kolejną się zagłębiać jeżeli ogrywam powyższe?
Mam rozegrane już kilka gier i niestety widzę, że tektura zaczyna się rozwarstwiać. Niestety, w AH 3ed. ten patent z "puzzlami" w teorii jest spoko ale w praktyce już kuleje. Ja z kolejnymi partiami wiem, że nie będę łączył kafli, a jedynie kładł je odpowiednio obok siebie. Myślałem też o zaklejaniu krawędzi taśmą bezbarwną ale raz - będzie to mocno widoczne, a dwa - rogów już nie obkleję, bo są zaokrąglone.
Niestety ten element gry jest najgorszy ze wszystkich komponentów i nieprzemyślany do końca.

Co do samej rozgrywki - każda gra z uniwersum Arkham Files jest mechanicznie inną grą dziejącą się w tym samym uniwersum. Mam i gram w te, które wymieniłeś plus AH 3ed. i teraz jeszcze zacząłem AH LCG i każda z nich ma coś, że się chce do nich wracać i w nie grać. Dlatego jeżeli lubisz te klimaty, to w AH 3ed. też się odnajdziesz.
wesolykowal
Posty: 115
Rejestracja: 22 kwie 2011, 11:56
Lokalizacja: Breslau
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: wesolykowal »

No właśnie tych kafli się obawiam najbardziej...
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 61 times
Been thanked: 167 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: strid3rr »

Tematu kafli nie przeskoczysz, jedynie można tylko swój sposób na nie znaleźć.
Natomiast sama gra w sobie jest dobra i moim zdaniem warto ją mieć w kolekcji. Wystarczy jej nie katować tylko wpleść między inne tytuły i jest spoko.
Paskuder
Posty: 725
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:22
Lokalizacja: Skawina
Has thanked: 118 times
Been thanked: 141 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Paskuder »

Co do kafli terenu powinien sprawdzić się sposób na drzewo z everdell czy cardholdery z 7th continent. Szlifowanie krawędzi drobnym papierem ściernym i przejechanie ich klejem typu kropelka. Ładnie wchłania się w tekturę a później krawędź jest pancerna.
crus221 - "Teraz pytanie czy sprzedać nerkę dla gry..."
olsszak - "Swoją drogą po ile nerka teraz?"
crus221 - "Jeden Lords of Hellas lub dwie Kawerny"
czupakabra
Posty: 23
Rejestracja: 21 mar 2013, 13:10
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: czupakabra »

Dużo graliście? U mnie po 6 rozgrywkach nie ma śladu zniszczenia. Ale fakt, staram się być mega delikatny, i zawsze patrzę który kafel wchodzi "od góry" bo z jednej strony zawsze "łatwiej" wchodzą.
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 61 times
Been thanked: 167 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: strid3rr »

czupakabra pisze: 12 cze 2020, 12:38 Dużo graliście? U mnie po 6 rozgrywkach nie ma śladu zniszczenia. Ale fakt, staram się być mega delikatny, i zawsze patrzę który kafel wchodzi "od góry" bo z jednej strony zawsze "łatwiej" wchodzą.
Coś koło tego - 6-7 partii, też niby uważałem, ale już na małych kafelkach, tych od ulic (łączeń) widzę, że tektura się rozwarstwia, delikatnie, ale już.
shonya
Posty: 24
Rejestracja: 17 sty 2020, 23:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: shonya »

Na stronie Galakty pojawiła się w końcu informacja o nowym dodatku :)
http://galakta.pl/wsrod-mrocznych-fal/
michal2310
Posty: 47
Rejestracja: 28 kwie 2019, 17:12
Has thanked: 29 times
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: michal2310 »

Paskuder pisze: 12 cze 2020, 12:05 Co do kafli terenu powinien sprawdzić się sposób na drzewo z everdell czy cardholdery z 7th continent. Szlifowanie krawędzi drobnym papierem ściernym i przejechanie ich klejem typu kropelka. Ładnie wchłania się w tekturę a później krawędź jest pancerna.
Cześć czy ktoś z Was może testował to rozwiązanie wzmacniające kafle? Jakieś spostrzeżenia /podpowiedzi?
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

http://galakta.pl/wsrod-mrocznych-fal-t ... rkham-3ed/

Premiera 18.09.2020 :D Czyli już w piątek :D :D
Awatar użytkownika
MaxiCas
Posty: 133
Rejestracja: 03 lis 2016, 10:52
Lokalizacja: Milanówek/Warszawa

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MaxiCas »

Nie wiem czy tylko w moim egzemplarzu dodatku, czy ogólnie FFG już tak żydzi na wszystkim, że nawet nie dodali plastikowych podstawek do standów postaci :/ przecież te kartoniki się mega niszczą przy takim wkładaniu i zdejmowaniu tych podstawek co grę...
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

Nie dali. Mają u siebie w ofercie więc pewnie dlatego. Aczkolwiek w instrukcji jest tekst "8 arkuszy badaczy z odpowiadającymi im żetonami i plastikowymi podstawkami" :)
Awatar użytkownika
MaxiCas
Posty: 133
Rejestracja: 03 lis 2016, 10:52
Lokalizacja: Milanówek/Warszawa

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MaxiCas »

W PL to chyba jakiś towar egzotyczny, bo nie znalazłem sklepu, który miałby te podstawki na stanie.
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 61 times
Been thanked: 167 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: strid3rr »

Ale generalnie podstawki są w podstawce więc po co miałyby być jeszcze w dodatku?
Żeby ich nie przekładać? Polecam zakupić silikonowe, przeźroczyste podstawki i problem znika.
O takie https://www.etsy.com/ca/listing/7744190 ... ng_details
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: MrAtrion »

strid3rr pisze: 22 wrz 2020, 00:09 Ale generalnie podstawki są w podstawce więc po co miałyby być jeszcze w dodatku?
Żeby ich nie przekładać?
Teoretycznie takie założenie jest przy dodawaniu ich do kolejnych dodatków (tak jak w EH), ale w podstawce było już ich za mało na wszystkie badaczy. I tak są o niebo lepsze od tych w EH, więc można wkładać i wyjmować kartoniki wg mnie. :)
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Evokenx »

Przejrzałem cały temat. Ogólnie posiadam posiadłość szaleństwa, HwA LCG, EH, Death May Die. Mocno myślałem nad dodaniem tej trzeciej edycji do mojej kolekcji i po przemyśleniu wszystkich plusów i minusów jestem jednak na odpuszczeniu horrorka w arkham 3 Ed.

Minus który zaważył na tym żeby jednak dać sobie spokój z trzecią edycją to...:
- to że tak często powielają ilustracje ze swoich poprzednich gier. W tej edycji jest to tak odczuwalne że masakra. Nawet jeżeli miałbym mieć te grę jako dodatek do mojej kolekcji to po co mi to jak większość artów mam w moich innych grach?
-to że pozalowali plastikowych podstawek dla wszystkich badaczy. Po co jeszcze bardziej wydłużyć setup gry?


Może i jest to klimatyczna gra, ale nie chce się dokładać do takich poczynań względem kupującego
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

Wg mnie to akurat pomniejsze kwestie które poruszyłeś i pomijasz baaardzo fajną i solidną pozycję. Otóż:
Evokenx pisze: 22 wrz 2020, 05:44 ...
- to że tak często powielają ilustracje ze swoich poprzednich gier. W tej edycji jest to tak odczuwalne że masakra. Nawet jeżeli miałbym mieć te grę jako dodatek do mojej kolekcji to po co mi to jak większość artów mam w moich innych grach?
...
Idąc tym tropem musiałbyś sprzedać najprawdopodobniej HwA i EH, bo to one chyba najbardziej eksploatują kwestie grafik. AH 3ed to bardzo dobra mechanicznie gra, szkoda odbierać sobie doświadczenie tego z tak błahego powodu. Serio. To taki HwA light z domieszką walki z wszechogarniającą potęgą Przedwiecznych (ala Pandemic).
Evokenx pisze: 22 wrz 2020, 05:44 ...
-to że pozalowali plastikowych podstawek dla wszystkich badaczy. Po co jeszcze bardziej wydłużyć setup gry?
...
Masz EH, więc masz tych standów jak diabeł gwoździ :) Poza tym do standów z AH 3ed i EH, tylko customowe standy z druku 3d. Długo by mówić, ale ich koszt nijaki, a zysków tyle że do 9 rano bym pisał.

Reasumując - daj tej grze szansę. Na moją odpowiedzialność :) :) :) Nowy dodatek tylko mnie upewnił w przekonaniu, że po pełnym cyklu wydawniczym (4 duże i 4 małe addony) to będzie rewelacyjna pozycja. Już jest świetna do grania.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 387 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Gribbler »

Yuri pisze: 22 wrz 2020, 07:14 Nowy dodatek tylko mnie upewnił w przekonaniu, że po pełnym cyklu wydawniczym (4 duże i 4 małe addony) to będzie rewelacyjna pozycja.
Mógłbyś napisać kilka słów o tym dodatku? Właśnie zastanawiam się nad zakupem.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

Gribbler pisze: 22 wrz 2020, 10:52
Yuri pisze: 22 wrz 2020, 07:14 Nowy dodatek tylko mnie upewnił w przekonaniu, że po pełnym cyklu wydawniczym (4 duże i 4 małe addony) to będzie rewelacyjna pozycja.
Mógłbyś napisać kilka słów o tym dodatku? Właśnie zastanawiam się nad zakupem.
Przede wszystkim ok. 150 nowych kart do istniejących decków. Dodaje to sporo różnorodności.
Do tego nowe mechaniki:
- podróży z miasta do miasta, bo dodatek wprowadza kafelki Innsmouth i Kingsport i "nabrzeżny" klimat
- nowa mechanika Terroru, generowana przez niektóre scneariusze
Plus po kilka kart do istniejących Kodeksów z wcześniejszych pozycji i 4 zupełnie nowe scenariusze we wspominianym klimacie.
Oczywiście są również nowy Badacze w tym pierwsza/pierwszy Badacz LGBT w świecie Mitów :) :) :)

To chyba z grubsza wszystko. Jak widzisz "must have" :)

EDIT: Już wiem czym zapomniałem... w przedsprzedaży na DragonEye.pl "łyknąłem" 45zł taniej od SCD Galakty. To też mocny argument :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 534
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 387 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Gribbler »

Yuri pisze: 22 wrz 2020, 11:18 Oczywiście są również nowy Badacze w tym pierwsza/pierwszy Badacz LGBT w świecie Mitów.
Jeśli chodzi o Danielę Reyes i Calvina Wrighta to byli już w Maskach w Eldritchu. :)
Yuri pisze: 22 wrz 2020, 11:18 Plus po kilka kart do istniejących Kodeksów z wcześniejszych pozycji i 4 zupełnie nowe scenariusze we wspominianym klimacie.
O tym nie wiedziałem. Fajna sprawa. Biorę! :D
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Yuri »

Gribbler pisze: 22 wrz 2020, 11:38
Yuri pisze: 22 wrz 2020, 11:18 Oczywiście są również nowy Badacze w tym pierwsza/pierwszy Badacz LGBT w świecie Mitów.
Jeśli chodzi o Danielę Reyes i Calvina Wrighta to byli już w Maskach w Eldritchu. :)
...
O tym to ja nie wiedziałem :) Mnie chodziło o Stellę :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
gogovsky
Posty: 2210
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 512 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: gogovsky »

Ten obłęd dotarł i do Arkham nawet? Szkoda:(
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Arkham Horror 3 ed (Richard Launius, Nikki Valens, Kevin Wilson)

Post autor: Najemnik »

Yuri pisze: 22 wrz 2020, 11:18 Oczywiście są również nowy Badacze w tym pierwsza/pierwszy Badacz LGBT w świecie Mitów :) :) :)
Byli już w podstawce AH 3, Daniela Reyes i Calvin Wright.

Po rozegraniu 2 scenariuszy z dodatku stwierdzam, że niestety teraz poszło dużo gorzej z tłumaczeniem od Galakty. :( (częściej niż w podstawce i 1 dodatku zdarza się, że tekst na karcie połyka słowa, albo że ważne terminy z gry przetłumaczono inaczej, jak Zagłada, albo Badać Wskazówkę. Nawet nowy stan na kartach jest nazwany jako Splugawiony, a w instrukcji jest wspomniany jako Skażony...)

Ale co do zalet, to się zgadzam, ciekawi nowi Badacze, zwiększono liczbę kart w Kodeksie/scenariusz z 10 do 15, co ma zwiększyć regrywalność nowych scenariuszy, trochę nowych pomysłów (są wspomniane w instrukcji, więc to raczej nie spoiler: dokładane kafelki mapy podczas gry, karty dołączane do kart jako Dodatki, Talenty pozwalające odbywać swoje Spotkania zamiast Spotkań w Dzielnicach)

Ale faktycznie, dobra jest teraz tyle, że całość nie mieści mi się w pudle podstawki, co jest pewną rekomendacją. ;)
ODPOWIEDZ