Malowanie figurek - ekspresowe metody

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: 13thSON »

Poczułem się nieco wywołany do tablicy. Biały podkład + wash + contrast (opodobne), może dać fajne efekty w przypadku malowania żółtego. Żółty na czarnym podkładzie + drybrush szary + drybrush biały mi się nie podoba. Jeśli jednak zrobimy biały primer + cielisty / różowy wash + drybrush biały + żółty contrast to efekt jest o wiele ciekawszy.
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
fixerek
Posty: 58
Rejestracja: 07 lis 2020, 17:01
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: fixerek »

Pozwolę sobie jeszcze pociągnac temat :) wskazaliscie kila fajnych metod które sobie niedlugo wypróbuje :) mam jednak pytanie co do washy, chdzi mi o ich a wlaściwie jego odcień. Czy opisując sposób malownia (biały primer > wash > drybrush > speedpaint dobiera się odcien washa do koloru speedpainta którym bedzie malowany fragment figurki czy tez pokrywa sie ją całą konretnym odcieniem washa by wkoncowej fazie wyeksponować dany kolor. Sorki za być moze dość idiotyczne pytanie - niemniej nurtuje mnie to bardzo :)
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: 13thSON »

fixerek pisze: 13 lut 2024, 10:11 Pozwolę sobie jeszcze pociągnac temat :) wskazaliscie kila fajnych metod które sobie niedlugo wypróbuje :) mam jednak pytanie co do washy, chdzi mi o ich a wlaściwie jego odcień. Czy opisując sposób malownia (biały primer > wash > drybrush > speedpaint dobiera się odcien washa do koloru speedpainta którym bedzie malowany fragment figurki czy tez pokrywa sie ją całą konretnym odcieniem washa by wkoncowej fazie wyeksponować dany kolor. Sorki za być moze dość idiotyczne pytanie - niemniej nurtuje mnie to bardzo :)
Mój przykład dotyczył akurat fajnego sposobu na żółty, bo jak użyjesz Imperial Yellow (tak się ten contrast chyba nazywa) to wg mnie nie ma cieni (słabo cieniuje, więc w sumie słaba nazwa contrast akurat w tym przypadku).
Generalnie można po białym/jasnoszarym podkładzie pocisnąć Agraxem/ciemnobrązowym washem od AP, zdrybrushować i wtedy nakładać contrasty. Metod i koncepcji jest wiele, zależy oczywiście od modelu i kolorystyki jaką się chce ostatecznie uzyskać. Jesli są potrzebne głębsze cienie można pociągnąć nuln oilem. Można też przeciwstawny z koła kolorów wash i na to ostateczny kolor.
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: KamradziejTomal »

fixerek pisze: 13 lut 2024, 10:11 Pozwolę sobie jeszcze pociągnac temat :) wskazaliscie kila fajnych metod które sobie niedlugo wypróbuje :) mam jednak pytanie co do washy, chdzi mi o ich a wlaściwie jego odcień. Czy opisując sposób malownia (biały primer > wash > drybrush > speedpaint dobiera się odcien washa do koloru speedpainta którym bedzie malowany fragment figurki czy tez pokrywa sie ją całą konretnym odcieniem washa by wkoncowej fazie wyeksponować dany kolor. Sorki za być moze dość idiotyczne pytanie - niemniej nurtuje mnie to bardzo :)
Najprostsze jest użycie czarnego washa. Washe nie będą miały aż tak dużego wpływu na końcowy efekt. Jak chcesz się już bawic w dobieranie cieni pod kolor to więcej sensu ma zenithal z kolorem cieni dobranym pod kolory na figurce.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: ave.crux »

Witam. Mam pytanie do malujących speedpaintami.

Mam figurki z nemesis, które kiedyś pomalowałem samym base kolorem (vallejo game colors) zwykłymi akrylówkami. Miał jeszcze wejść wash i highlighty jak to zwykle bywało, no ale tez jak to zwykle bywa "kiedyś to pomaluje" nie doczekało się tego kiedyś. Teraz zacząłem malować speedpaintami i tu rodzi się pytanie. Czy jak wezmę jakieś podobne kolory speedpaintów zmediumowane na te bazowe kolory to wystarczy żeby zrobiły się cienie czy jednak zmazywać farbę i od nowa zenithal->speedpaint?
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 561
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 109 times
Been thanked: 202 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Zmij »

ave.crux pisze: 18 mar 2024, 10:32 Witam. Mam pytanie do malujących speedpaintami.

Mam figurki z nemesis, które kiedyś pomalowałem samym base kolorem (vallejo game colors) zwykłymi akrylówkami. Miał jeszcze wejść wash i highlighty jak to zwykle bywało, no ale tez jak to zwykle bywa "kiedyś to pomaluje" nie doczekało się tego kiedyś. Teraz zacząłem malować speedpaintami i tu rodzi się pytanie. Czy jak wezmę jakieś podobne kolory speedpaintów zmediumowane na te bazowe kolory to wystarczy żeby zrobiły się cienie czy jednak zmazywać farbę i od nowa zenithal->speedpaint?
Jak najbardziej można aczkolwiek nawet rozcieńczone medium trochę przyciemnią kolor. Zamazywać farby nie ma potrzeby, proponował bym na to co jest psiknac tylko białym jak do zenithala i dopiero malować speedami, powinno dać fajny efekt
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: tomp »

@ave.crux
zależy jaki masz podkład. Jak ciemny to zobacz jak chcesz pomalować.
W mojej opinii speedpainty lepiej wyglądają jak maluje się na jasnym podkładzie (biały albo w miarę jasny szary).
Jak masz ciemny podkład to sugerowałbym (przy najmniejszym wysiłku) zrobić drybrush jasnym kolorem.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: ave.crux »

tomp pisze: 18 mar 2024, 12:12 @ave.crux
zależy jaki masz podkład. Jak ciemny to zobacz jak chcesz pomalować.
W mojej opinii speedpainty lepiej wyglądają jak maluje się na jasnym podkładzie (biały albo w miarę jasny szary).
Jak masz ciemny podkład to sugerowałbym (przy najmniejszym wysiłku) zrobić drybrush jasnym kolorem.
Mam pomalowane figurki basem na kolor po prostu, ale nic więcej z nimi nie robiłem. Podkłady mam do zenithala normalnie czarny->szary->biały drybrush, ale nie chcę robić całych figurek na nowo. Chodzi mi po prostu o to czy da się skipnąć proces zmazywania farby/podkładowania na nowo i mazanie bezpośrednio na base kolory już speedpainta, bo nie chce mi sie przyznam bawić z tymi figurkami, a teraz malowane z dodatku aftermath będą sporo odstawały od tych z podstawki.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: tomp »

spoko, nie doczytałem co zostało dokładnie zrobione.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
mluckner
Posty: 341
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 97 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: mluckner »

KamradziejTomal pisze: 11 lut 2024, 12:49 Dlatego lepsze jest podejście biały - wash - drybrush. Wash da Ci tę odrobinę czarnego w zakamarkach i te lekko przybrudzone rejony "Szare". Drybrushem poprawisz te najbardzij ubrudzone i wystające fragmenty. Nie będziesz się musiał martwić teksturą od drybrusha, bo znaczna część figurki będzie pokryta podkładem a nie farbą z drybrusha.

Co do zdjęć, to przeszukałem swoje archiwum zdjęć ale nigdy nie zrobiłem zdjęć tylko z użyciem tego podejścia albo je usunąłem.
Zaintrygowany podejściem zaproponowanym przez @KamradziejTomal, i pytaniem o kolor washa, przeprowadziłem, i udokumentowałem, eksperyment wykorzystania tej procedury. Może kogoś zainteresują wyniki.

Figurka z białym podkładem i kolorowymi washami:
Spoiler:
Figurka z nałożonymi SpeedPaint 1.0 (ogon z dodatkiem medium metalowego)
Spoiler:
Końcowy efekt (w gorszym świetle):
Spoiler:
Malowało się to przyjemnie, ale oczywiście zastosowanie różnokolorowych washów spowalnia proces. Figurki wychodzą bardzo jaskrawe. Dla porównania ostatnie zdjęcie, gdzie najdalsze dwie figurki były malowane tym schematem, a pozostałe używając czarny pokład i biały drybrush (pewnie także zenital, nie jestem na sto procent pewien).
Spoiler:
ODPOWIEDZ