Res Arcana (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Markus »

Curiosity pisze: 13 sie 2020, 19:04
Markus pisze: 13 sie 2020, 17:35 Pamiętajcie aby w tę grę grać tylko z początkowym draftem. Ślepe losowanie kart dla każdego z graczy może kogoś niechcący ukarać
Właśnie dla mnie zaczynanie gry zawsze z tym samym zestawem startowym jest bez sensu, bo połowa talii tym samym jest w każdej grze identyczna. Właśnie fajnie jest dostać coś innego i z tym kombinować. Jasne, gra może nam się przez to dać we znaki, ale z tym się jestem w stanie pogodzić.
Gdzie powiedziałem że należy zaczynać z tym samy zestawem startowym???

Losowanie kart = 8 kart z puli dla każdego z graczy (co generuje co rozgrywkę inną rękę, może się zdarzyć że układ tych 8 kart będzie neznadziejny)

Draft - jeśli dobrze pamiętam instrukcje to losujemy 4 karty na gracza , każdy wybiera 1 kartę i przekazuje pozostałe graczowi obok itd, potem znowu losujemy 4 karty na gracza , znowu wybór 1 i przekazanie do boku
Po tych operacjach mamy 8 kart które świadomie wybraliśmy.
Na tym etapie gry decyzji jest całkiem sporo.

Edit: czytając poprzednie posty jestem w szoku że gracze przekreślają wariant gry z draftem,
Jeśli mniałbym kogoś zniechęcić do tej gry to grałbym z nim w losowanie 8 kart zamiast draftu :-)
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8741
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

@Markus, przecież wyjaśniłem o co mi chodziło, przeczytaj całość. Sam siebie nie chcę cytować.
Markus pisze: 14 sie 2020, 14:44 jestem w szoku że gracze przekreślają wariant gry z draftem,
Niech zgadnę, jesteś euro-graczem, który nie toleruje losowości i dąży za wszelką cenę do jej zniwelowania?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Evokenx »

A ja losowanie dla graczy talii rozwiązałem w trochę inny sposób. Każdy normalnie dociąga dla siebie 8 kart, potem jak wiadomo wszyscy sprawdzamy swoje artefakty i podczas tego momentu jeżeli jakiemuś graczowi nie spodoba się jedna karta to może ją wymienić na nową, losową kartę. Tylko że taką nową kartę gracz już musi zatrzymać. Według mnie to rozwiązanie jest całkiem fajne, bowiem żaden z graczy wciąż nie wie jakie karty posiadamy na ręku, nie ma też sytuacji że gracze wymieniają wszystkie karty co przedłuża setup i zawsze jest ryzyko że dociągnie się coś gorszego/nie wiele lepszego. Ot co, jeżeli ktoś ma w swojej talii jakąś jedną kartę która w jego decku w ogóle mu się nie przyda to ma szansę chociaż trochę zwiększyć swoje możliwości jeżeli trafił na słabą talię.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: seki »

Jak dla mnie wymiana jednej karty na inną losową nie robi już żadnej różnicy. Res Arcana to taka gra, w której dostajemy tylko 8 kart ale tak naprawdę strategię opieramy na około połowie z nich, a reszta służy jako zasoby. Jeśli z dobranych kart opracuje jakąś planowaną strategie to ta jedna najgorsza karta i tak zawsze pójdzie jako zasób.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Markus »

Curiosity pisze: 14 sie 2020, 14:55 @Markus, przecież wyjaśniłem o co mi chodziło, przeczytaj całość. Sam siebie nie chcę cytować.
Markus pisze: 14 sie 2020, 14:44 jestem w szoku że gracze przekreślają wariant gry z draftem,
Niech zgadnę, jesteś euro-graczem, który nie toleruje losowości i dąży za wszelką cenę do jej zniwelowania?
Po co ta złośliwość :D ?

Nie zgadłeś. (lubię worek chaosu w Arkham LCG).
<Edit>: Jak patrzę na kolekcję z mojej stopki to całkiem sporo gier zawiera kostki i ja je tam lubię. Lubię też losowość X-COMa <koniec edyty>

Jak wprowadzałem nowe osoby, to pierwszą grę graliśmy losując 8 kart. Kolejne gry graliśmy z draftem. Po rozgrywce z draftem gracze zgodnie uznawali że to jest bardzo dobry wariant i nie chcieli wracać do losowania. Wprowadziłem tak w Res Arcana 6 osób.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Tommy »

@Curiosity - dodam coś od siebie, bo dla mnie RA to gra roku. Graliśmy ponad 20 razy już i cały czas jest chęć na więcej.

Największą zaletą Res Arcany jest to, że pomimo bardzo ograniczonych zasobów (8 kart) plus to co na stole plus enklawy - ZAWSZE można coś wyczarować. Chyba najbardziej w tej grze ujęło nas właśnie to. Dostajesz średni deck (nie robimy draftu), tak się wydaje, zacznij kombinować, może tym razem jakaś kolejna karta okaże się genialna, wyjdzie fajne combo. Nie było jeszcze sytuacji kiedy ktoś był totalnie pokrzywdzony przez los + współgraczy. Dostał słaby deck, potem wszyscy wszystko sensowne mu podbierali... zawsze jest coś do wyciśnięcia.
Chyba najlepsze moje wygrane to właśnie wtedy kiedy wydawało się, że przeciwnicy odjechali, a mój silniczek nie zatrybił, ale spokojnie, przychodziła ostatnia runda i nagle dziwne (dla nas wtedy) karty okazaywały się zwycięskie.

Przykład który doskonale pamiętam, to chyba najgorszy deck jaki miałem... ale była jedna karta którą nikt u nas nie grał (Atanor) - od początku widziałem słaby start, kiepskie karty, żadnych szans na dobrą enklawę - zacząłem uparcie zbierać przez całą grę jeden kolor esencji, którą wymieniłem na bodajże 24 złota w ostatnim swoim ruchu, a potem kupiłem garść monumentów... i wygrałem.
I było wiele takich przykładów. Wydawało się, że nie ma szans wygrać, a na końcu wszystko ładnie combiło i fura punktów w jednej rundzie z użyciem teoretycznie gorszych kart, gorszej enklawy etc.

Coś jest OP - i tutaj i na BGG jest opinia z którą się w pełni zgadzam, im więcej grasz tym odkrywasz kolejne super hiper OP elementy - ale wierz mi, potem się zmienia perspektywa, nagle się okazuje, że jednak nie są takie mocarne, czy też zawsze wygrywające.
Mieliśmy już OP:
- Wieża Alchemika - można dorwać w pierwszej turze, a potem się samo prawie nakręca - kosmos - kto to weźmie wygrywa.... no jak się już dziś okazuje - niekoniecznie
- Katakumby Umarłych - szczególnie jak ktoś ma odpowiedniego maga+zdobywa czarną esencję - wydawało się OP i broken
- Atanator - do wspomnianej partii nikt u nas tym nie grał, ale widzę, że były dyskusje na temat czy ta karta nie jest przegięta, niektórzy twierdzą, że OP
- Monumenty - każda możliwa strategia na zdobycie złota i potem kupno ile się da Monumentów

i tak dalej i tak dalej... wszystkie one przestawały na pewnym etapie być OP.

A dziś widzę, że Smocza Góra dla wielu jest OP... dla nas jeszcze się nie stała może :-)

W dodatku jest kolejna podejrzana (i tutaj na dwie rozgrywki z dodatkiem fakt jedną zostaliśmy rozbici przez gracza, który w to poszedł) - Crytal Keep

I na koniec rada - zdecydowanie mieszajcie Enklawami, czemu ma służyć granie jedną stroną? Jest tak mało elementów w tej grze, że ograniczanie się sztucznie tylko psuje zabawę.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Andy »

Przyjmijmy, że wszystkie karty są OP, czyli jest OK. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Evokenx »

A wiecie może już coś o kartach z nadchodzącego dodatku? Pewnie znowu pojawią się ludzie twierdzący, że nowe karty są OP, nie kupujcie dodatku! :D
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Markus »

Evokenx pisze: 19 sie 2020, 19:27 A wiecie może już coś o kartach z nadchodzącego dodatku? Pewnie znowu pojawią się ludzie twierdzący, że nowe karty są OP, nie kupujcie dodatku! :D
Pytasz o pierwszy czy drugi dodatek?
Pierwszy wyszedł dawno temu po eng i karty są znane.
Drugi jest w drodze (jest projektowany)
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Evokenx »

Oo, jestem tak zacofany że nawet nie wiedziałem o drugim dodatku ^^ Już sobie sprawdziłem pierwszy, a o tym drugim dodatku jeszcze nic nie wiadomo oprócz tego, że powstaje?
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Jacek_PL »

Takie drobne pytanko, otwierałem wczoraj mój świeżo nabyty egzemplarz i odkryłem że luźno lata tam karta artefaktu "Nakręcana Zjawa". Z początku myślałem że to jakiś promos, ale jak koszulkowałem karty to zobaczyłem, że ten artefakt jest normalnie w talii i na pierwszy rzut oka wydawało mi się że to jest ta sama karta, a pytanie brzmi : czy to jest jakaś errata czy tylko błąd w pakowaniu ?
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: seki »

Jacek_PL pisze: 27 sie 2020, 13:55 Takie drobne pytanko, otwierałem wczoraj mój świeżo nabyty egzemplarz i odkryłem że luźno lata tam karta artefaktu "Nakręcana Zjawa". Z początku myślałem że to jakiś promos, ale jak koszulkowałem karty to zobaczyłem, że ten artefakt jest normalnie w talii i na pierwszy rzut oka wydawało mi się że to jest ta sama karta, a pytanie brzmi : czy to jest jakaś errata czy tylko błąd w pakowaniu ?
Jest to karta na wymianę. Ta w pudełku ma błędny zapis. Czymś się różniły chociaż nie pamiętam już czym. Mi Rebel przesyłał dodrukowaną na nowo kartę. Wczytaj się dobrze to powinieneś znaleźć różnice.
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Uncle_Grga »

Dokładnie tak jest. Kartę, która ma zostać w talii ma taki sam wzór jak opis w instrukcji (ten był od początku poprawny). Pierwotna różni się na tyle, że wydano kartę łatkę.

Błąd polegał na braku słowa 'z tych', przez co niektórzy chcieli dodawać 2 znaczniki każdego koloru podczas gdy dodajemy 2 znaczniki każdego z kolorów zalegających nam na karcie zjawy.

Trochę w oderwaniu od sprawy Nakręcanej Zjawy - RA nieoczekiwanie zostala moją grą sierpnia (o ile nie całych wakacji) i obok Avalonu była najczęściej tłuczoną grą wyjazdów wakacyjnych. W zasadzie chyba muszę zakupić nowy egzemplarz, mój zakosila mi dwunastoletnia chrześnica, zakochana w RA.. "wujek.. super ta gra.." nie mam sumienia windykowac zwrotu.. :mrgreen:

Generalnie dzieciaki.. 17.. 12.. 12.. rozpykali tak system, że nie można ich było potem od gry oderwać.. potem już sami łupali.. I to nie bylo bezmyślne klepanie, tylko przemyslane wyścigi po zwycięstwo.. Z krótką.. dluższa ręką.. z przeszkadzaniem smokami.. świadomym draftem.. Tak się nie udało to zmieniam taktykę.. karty nie doszły? To zagramy inaczej.. aż było przyjemnie popatrzeć..

Bardzo dobra rzecz.. I dla starych, i dla młodych.. trzeba nauczyć się tylko pisma obrazkowego Lehmanna.. zagrać dwie trzy rozpoznawcze partie i hulaj dusza.. piekła nie ma.
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Evokenx »

I jakie macie wrażenia po dodatku? Ja dopiero kupiłem. Macie jakieś typy kart OP?
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: probbi »

Op to za dużo powiedziane, ale wczoraj Król Keasnoludow zrobił mi grę. Mymienia czerwony, zielony i czarny na 2 złota i to bez tapowania karty
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: EsperanzaDMV »

Nowe enklawy mocy są super, zwłaszcza jeśli uda się trafić demony. Dzisiaj zagrałem dwuosobową partię i kombinacja enklawy mocy, dającej Ci 1pkt za tapniętego demona wraz z demonem + przedmiotem pozwalającym odtapować komponent okazała się trochę przegięta :D Ale generalnie wrażenia mam bardzo pozytywne.
Jedyne, co zauważyłem, to że karty są minimalnie szersze/większe - te same koszulki (bodajże UltraPro), w których trzymam podstawkę, okazały się "na wcisk" w przypadku kart z dodatku. Na początku myślałem, że to coś nie tak z koszulkami, ale wyjąłem kartę z podstawki z koszulki (wyszła gładko) i ledwo co udało mi się wcisnąć kartę z dodatku :o
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8741
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

EsperanzaDMV pisze: 22 paź 2020, 21:39 Jedyne, co zauważyłem, to że karty są minimalnie szersze/większe - te same koszulki (bodajże UltraPro), w których trzymam podstawkę, okazały się "na wcisk" w przypadku kart z dodatku. Na początku myślałem, że to coś nie tak z koszulkami, ale wyjąłem kartę z podstawki z koszulki (wyszła gładko) i ledwo co udało mi się wcisnąć kartę z dodatku :o
Miałem przez jakiś czas angielski dodatek, tam wszystko było takiego samego rozmiaru jak w polskiej podstawce.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Evokenx
Posty: 275
Rejestracja: 10 lip 2020, 16:14
Lokalizacja: Śląsk
Has thanked: 525 times
Been thanked: 52 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Evokenx »

Szkoda, też sprawdzę karty z mojego dodatku dla pewności, pewnie każdy tak będzie miał
radarek
Posty: 143
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 54 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: radarek »

Faktycznie, karty z dodatku są minimalnie szersze i dłuższe od tych z podstawki. Zmierzyłem suwmiarką i różnice to 0.30mm w szerokości i 0.45mm w długości. Dodatkowo rewersy różnią się minimalnie odcieniem.
Dla mnie te różnice nie robią różnicy :P. Bez koszulek prawie niezauważalne, w koszulkach w ogóle. Różnica kolorów także nie do wypatrzenia.

Poniżej zdjęcie pokazujące różnicę w szerokości (karty są dosunięte na równo lewymi krawędziami do linijki).

Obrazek
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8741
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

Karty z polskiego dodatku mają inny odcień niż te z polskiej podstawki.

Nie ma drastycznej różnicy, ale jeśli się uważnie przyjrzę, to jestem w stanie odróżnić te karty. Z trafnością 100%.

Powiedzmy, że przy kartach Magów nie ma to znaczenia, bo je się tasuje i rozdaje przed grą i to jest jawne. Karty artefaktów mam zakoszulkowane w nieprzezroczyste koszulki, bo miałem swego czasu angielski dodatek i musiałem zasłonić rewersy, bo się oczywiście różniły. Karty Monumentów mam w przezroczystych koszulkach i jestem w stanie odróżnić bez pudła monument z dodatku od monumentu z podstawki.

Nie wiem o co chodzi, ale w dwóch różnych wersjach językowych rewersy były identyczne kolorystyczne, ale w jednolitej językowo wersji widać różnice. Rebel, nie wiem co Wy tam ćpacie, ale bierzcie mniej (a najlepiej wcale).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
marcin8509
Posty: 161
Rejestracja: 10 lis 2014, 12:58
Has thanked: 97 times
Been thanked: 13 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: marcin8509 »

Możliwość wydrukowania sobie dodatkowej karty do Res Arcana :) - polskojęzyczna wersja karty również jest uwzględniona.

http://www.sandcastle-games.com/

Obrazek
:), ach ta cenzura.
jerzymarekw
Posty: 3
Rejestracja: 05 lut 2020, 14:23
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: jerzymarekw »

Zagrałem po raz pierwszy w dodatek i mam pytanie. W pudełku od podstawki było niewykorzystane miejsce i myślałem, że tam zmieszczą się zwoje z dodatku (chyba gdzieś czytałem, że zwoje miały być w podstawce, ale w końcu je wycięli i zostało tylko miejsce w pudełku), tyle, że te zwoje się tam nie mieszczą. Czy mam jakieś felerne pudełko czy te zwoje tam się nie mieszczą?
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8741
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

Zwoje się mieszczą idealnie pod kartami Enklaw. Tam jest taki rowek na nie.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: tomp »

jerzymarekw pisze: 23 gru 2020, 12:37 Zagrałem po raz pierwszy w dodatek i mam pytanie. W pudełku od podstawki było niewykorzystane miejsce i myślałem, że tam zmieszczą się zwoje z dodatku (chyba gdzieś czytałem, że zwoje miały być w podstawce, ale w końcu je wycięli i zostało tylko miejsce w pudełku), tyle, że te zwoje się tam nie mieszczą. Czy mam jakieś felerne pudełko czy te zwoje tam się nie mieszczą?
Ja umieszczam zwoje w miejscu na karty. Następnie przykrywam kartami.

Ta dodatkowa wypukłość w oryginalnej wyprasce też mnie zastanawia. Może 2 dodatek rozwiąże tą tajemnicę ? albo ktoś na forum zna odpowiedź ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: poxi »

https://www.wydawnictworebel.pl/reposit ... nebrae.pdf
Przechowywanie
Zawartość tego dodatku może być przechowywana w pudełku do gry
podstawowej. Zwoje należy włożyć pod enklawy mocy, a pozostałe
elementy umieścić w odpowiednich przegródkach.
ODPOWIEDZ