Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: REBEL.pl »

Szanowni gracze,

dla posiadaczy pierwszej edycji - jest już dostępny zestaw naprawczy do gry "Na skrzydłach", więcej informacji jak go otrzymać w tym miejscu:

https://www.wydawnictworebel.pl/pages/z ... -1530.html
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: ENDryu »

Super, dzięki i szacunek za dopilnowanie tematu do końca :)
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: mk20336 »

Wingspan – first impressions – European Expansion

Dzisiaj piszę o pierwszym rozszerzeniu - Ptaki Europy - do jednej z lepszy EURO gier poprzedniego roku jaką jest Na Skrzydłach / Wingspan. W małym pudełku dostajemy masę nowych typów i kart ptaków, nowe cele na koniec rundy gry a także lekko zaktualizowany wariant solo. Więcej w poniższym artykule - miłej lektury!

LINK: Wingspan – first impressions – European Expansion

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

mk20336 pisze: 05 cze 2020, 17:53 Wingspan – first impressions – European Expansion

Dzisiaj piszę o pierwszym rozszerzeniu - Ptaki Europy - do jednej z lepszy EURO gier poprzedniego roku jaką jest Na Skrzydłach / Wingspan. (...) Miłej lektury.
Piszesz miłej lektury, a link prowadzi do strony po angielsku. Uczciwiej byłoby napisać całego posta po angielsku, a nie sugerować język polski w artykule. A sam artykuł... cóż, banał goni banał i frazesem pogania. Kompletna strata czasu i na pewno nie była to miła lektura.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: kisiel365 »

mk20336 pisze: 05 cze 2020, 17:53 do jednej z lepszy EURO gier poprzedniego roku jaką jest Na Skrzydłach / Wingspan
Litości... Nie szafujmy określeniami, bo będzie trzeba poszerzyć słowniki o nowe słowa, żeby opisać słabsze tytuły Uwe czy Felda.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: trance-atlantic »

Wielkim specem od angola nie jestem, choć uwielbiam ten język, ale rzucił mi się w oczy ostatni akapit - przyznam bez bicia, że nie czytałem całości, po prostu zjechałem na dół strony. :)
The game of course still shines as far as components quality is concerned and expansions seamlessly incorporates into the main set. With so many new birds we are getting hours of additional experience – the game is even more re-playable then before!
Pierwsze zdanie brzmi trochę sztucznie, ja bym dał tu stronę bierną jeśli już (incorporated) lub po prostu napisał, że this expansion is a nice (great) add-on to the game (lub main set jeśli wolisz) and the components are of a high quality and can easily be mixed-up with the ones from the core game being hard to distinguish whether they come from the expansion or not (wiem, że to trochę rozbudowane, ale chyba bardziej oddaje naturę tego, o czym pisałeś).

Drugie zdanie:
- raczej nie używa się w takich przypadkach samego określenia 'birds', widziałbym bird types lub po prostu bird cards.
- getting hours of additional experience - experience to jest raczej coś co zdobywasz a nie coś co otrzymujesz np. w pudełku - mógłbyś napisać, że dodatek może być very challenging/interesting for experienced Wingspan players (o ile doświadczenie w tej grze ma jakieś znaczenie, ale to temat na osobną dyskusję),
- even more re-playable - hmm regrywalność po angielsku chyba dość rzadko występuje w formie przymiotnikowej, raczej widziałbym tu replay value albo po prostu replayability
then before - w porównaniach występuje than, choć wymowa jest identyczna

To tylko moje luźne przemyślenia, żadne porady filologa i zastrzegam sobie prawo do pomyłki. :)

ps. w stopce pod tekstem jest też coś, co przykuło moją uwagę - to reply the history - reply oznacza answer/respond, czyli odpowiedź. Chyba że chciałeś poprzez granie odpowiedzieć na zawołanie historii, ale raczej chodziło o replay, choć i tak bym dał tutaj recreate - historii poprzez gry nie powtarzasz, tylko raczej odtwarzasz - lub relive.
Ostatnio zmieniony 06 cze 2020, 14:12 przez trance-atlantic, łącznie zmieniany 1 raz.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bardopondo »

I tak się kończy propagowanie Wingspana na tym forum. Lol.
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: mk20336 »

[REVIEW] Wingspan

Po całkiem sporej liczbie gier w Wingspan / Na Skrzydłach, przyszła pora napisać recenzję i podzielić się swoimi obserwacjami. Miłej lektury!

LINK: [REVIEW] Wingspan

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Coen »

Pięknie to wygląda i brzmi :D
Wersja cyfrowa "Na skrzydłach".
https://www.youtube.com/watch?v=gMJpBsv6V7w
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4473
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1354 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Hardkor »

Coen pisze: 17 wrz 2020, 12:02 Pięknie to wygląda i brzmi :D
Wersja cyfrowa "Na skrzydłach".
https://www.youtube.com/watch?v=gMJpBsv6V7w
Dodane na liste życzeń :D
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: lacki2000 »

Coen pisze: 17 wrz 2020, 12:02 Pięknie to wygląda i brzmi :D
Wersja cyfrowa "Na skrzydłach".
https://www.youtube.com/watch?v=gMJpBsv6V7w
Obserwuję od jakiegoś czasu i obawiam się, że mi to zabije wersję stołową, jak uczyniła apka TTA. (w sensie, że uda mi się zagrać 100x w wersję komputerową i nie będzie mi się chciało grać w wersję stołową z przejedzenia, bo są przecież jeszcze inne gry do zagrania). Ale dobre w tych komputerowych adaptacjach jest to, że można próbować brejkować grę, szukać strategii wygrywających, itp.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: EsperanzaDMV »

U mnie na pewno nie zabije, bo właśnie zobaczyłem cenę... 72zł, nie dziękuję. Moooże za połowę tej kwoty bym się skusił, ale za 72zł (nawet z obecnym rabatem -10%)... hell no. I mówię to jako ogromny fan ten gry.

P.S. Gry w wersji elektronicznej mają swój dedykowany dział na tym forum ;)
poxi
Posty: 240
Rejestracja: 28 kwie 2020, 21:37
Has thanked: 51 times
Been thanked: 106 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: poxi »

Właśnie opublikowano wygląd nowych plansz graczy wprowadzonych w najnowszym dodatku:
https://cf.geekdo-images.com/original/i ... 690675.jpg

Moim zdaniem, zmiany są bardzo ciekawe. Spodziewam się, że rozgrywka będzie początkowo szybsza, a ostatnia tura znacznie rzadziej będzie ograniczała się do składania jajek. Wprowadzono nowy rodzaj pożywienia - będzie również nowa kostka.
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: REBEL.pl »

Spoiler:
!
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: flowerus »

REBEL.pl pisze: 02 paź 2020, 09:58
Spoiler:
!
Biorę! Kiedy?
EDIT: usunąłem pytanie, nie do tego tematu
Ostatnio zmieniony 02 paź 2020, 11:55 przez flowerus, łącznie zmieniany 1 raz.
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: tomp »

REBEL.pl pisze: 02 paź 2020, 09:58
Spoiler:
!
REBEL.pl tylko zaostrzacie apetyt :) Kiedy premiera ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: REBEL.pl »

flowerus pisze: 02 paź 2020, 10:50I pytanie: planujecie wydać dodatek do Jednym Słowem?
Poprosimy o zadanie nam tego pytania w wątku wydawniczym, żeby nie smiecić tutaj: viewtopic.php?f=60&p=1285209#p1285209 (albo adminów o jego przeniesienie).

tomp pisze: 02 paź 2020, 10:56
REBEL.pl pisze: 02 paź 2020, 09:58
Spoiler:
!
REBEL.pl tylko zaostrzacie apetyt :) Kiedy premiera ?
Przedsprzedaż wystartuje w czwartek w przyszłym tygodniu (8.1110) i wtedy podamy komplet informacji oraz pokażemy więcej zdjęć :)
Ostatnio zmieniony 02 paź 2020, 12:39 przez REBEL.pl, łącznie zmieniany 2 razy.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: lacki2000 »

a ja przezornie poczekam na wydanie drugie poprawione ;)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
flowerus
Posty: 490
Rejestracja: 06 lut 2010, 12:47
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: flowerus »

REBEL.pl pisze: 02 paź 2020, 11:12
flowerus pisze: 02 paź 2020, 10:50I pytanie: planujecie wydać dodatek do Jednym Słowem?
Poprosimy o zadanie nam tego pytania w wątku wydawniczym, żeby nie smiecić tutaj: viewtopic.php?f=60&p=1285209#p1285209 (albo adminów o jego przeniesienie).
Ok, rozpędziłem się i nie spojrzałem że to wątek tylko dotyczący Na skrzydłach ;-)
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: bogas »

REBEL.pl pisze: 02 paź 2020, 11:12 Przedsprzedaż wystartuje w czwartek w przyszłym tygodniu (8.11) i wtedy podamy komplet informacji oraz pokażemy więcej zdjęć :)
Czyżby w tym roku październik trafił na kwarantannę i od razu mamy listopad? :mrgreen:
Awatar użytkownika
mistrz_yon
Posty: 705
Rejestracja: 26 kwie 2005, 11:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 252 times
Kontakt:

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: mistrz_yon »

Jestem po trzech rozgrywkach z Automą. Chciałem zapytać osoby grające w ten tytuł więcej, czy w tym module nad grą się panuje, czy raczej jest to wariacja na temat tego, czy pojawią się odpowiednie karty (w odpowiedniej kolejności).

W tej chwili takie mam trochę wrażenie - ilość kart zakrytych (dla automa) waha się w pewnym przedziale, podobnie jak punkty za karty odkryte. Podobnie jest z jajami. Nad tym co robi gra nie panuję. Nad tym co robię ja - no właśnie - nie wiem czy panuję do końca. Mam poczucie, że finalny wynik głównie zależy od tego czy trafię w początkowy zestaw ptaki/bonusy.

I tak zacząłem się zastanawiać, czy Wingspan tak po prostu nie ma. Przy grze z człowiekiem ten aspekt jakoś mniej mnie uwierał, a teraz widzę to jakoś wyraźniej.

Da się być „lepszym graczem” w Wingspana? Jak - przykładowo w Caylusa, Brassa czy Altiplano?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: lacki2000 »

mistrz_yon pisze: 13 paź 2020, 23:30Da się być „lepszym graczem” w Wingspana? Jak - przykładowo w Caylusa, Brassa czy Altiplano?
Uuu, grube porównanie :)

Całkiem trafną recenzję dali na kanale Shut Up & Sit Down ( https://youtu.be/JQnCvlfMvXY ).
Spoiler:
Ja w to gram dla przyjemności, edukacji, towarzystwa i ze świadomością, że losowość zabije mi każdy plan, zwłaszcza ten początkowy.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: Skid_theDrifter »

mistrz_yon pisze: 13 paź 2020, 23:30 Da się być „lepszym graczem” w Wingspana? Jak - przykładowo w Caylusa, Brassa czy Altiplano?
Zależy jak się definiuje "lepszego gracza". Losowość może cię usadzić i Cię usadzi, nie raz i nie dwa. Jeśli znajome są Ci terminy "niskiego/wysokiego sufitu" umiejętności w grach, to Wingspan jest raczej niskim sufitem: możliwości zgłębienia gry są niewielkie. Nie można powiedzieć, że żadne - bo to by było okrucieństwo. Pozostańmy przy "niewielkich". Wingspan to przede wszystkim gra familijna. Nie jest to "Chińczyk", ale też nie powinno się tej gry wymieniać przy Brassie, Caylusie czy Altiplano.

Nie na jednym oddechu w każdym razie.

Wingspan nie jest moim zdaniem dobrą grą solo. Osobiście z takich nierozwijających się gier w stylu euro bardzo w swoim czasie lubiłem Osadników: Narodziny Imperium od Portalu. Oparte na kartach, więc losowe w pewnym sensie - ale w żadnym razie porównywalne do Wingspan. Poczucie postępu własnej umiejętności jest tam bardzo solidne, a dodatki otwierają ciekawe opcje. Przykład Osadników/Stanu 51 naświetla też pewien problem Wingspan: jedna duża talia pełna różności nie ma sensu, jeśli karty mają dość wąskie zastosowania. W zeszłym roku napisałem takie zdanie o grze multi w swojej opinii:
Skid_theDrifter pisze: 28 mar 2019, 01:00 Strategia oparta na kartach w ręce startowej i karcie bonusowej, przeszkadza.
Pod tym zdaniem dalej się w pełni podpisuję, nawet bardziej chyba po dodatku. A Ty tymczasem sam obserwujesz, że sukces z automą może mocno od tego właśnie zależeć. Podążanie za ręką startową jest życzeniowe. Napędzane nadzieją. Czasem daleko się na tym nie zajedzie. Automa tymczasem prze raźno do przodu jak radziecki czołg, nieprzejęta nadmiernie rytmami gry. Osobiście dla mnie to było ćwiczenie z frustracji, jak już się zajrzało pod maskę.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 21:03 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Na skrzydłach / Wingspan (Elizabeth Hargrave)

Post autor: detrytusek »

Ciężko by do płaskiej, losowej gry zrobiono wariant solo, który nagle stał by się wyzwaniem dla komórki. Też uważam, że ma on sporo zalet jeśli chodzi o płynność, konstrukcję i trudność wykręcenia dobrego wyniku ale jego limitem jest miałkość samej gry.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ