Osadnicy: Królestwa Północy / Imperial Settlers: Empires of the North (I. Trzewiczek, J. Kijanka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 23 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Lion86 »

Zagrałem każdą frakcją, licząc że w końcu coś zaskoczy. Nie zaskoczyło... gra super wydana ale to jedyny jej plus. Nie daje tej radości z grania co ONI nie wspominając już o 51 stanie. Nudne wyprawy, jak by na siłę wciśnięte koło z akcjami, brak interakcji...
Też jestem trochę zaskoczony tak dobrym przyjęciem za granicą tej gry. Widać, że w Polsce zarówno recenzenci jak i gracze aż tak ciepło jej nie przyjęli (choć by po liczbie kopii, która znalazła się na rynku wtórnym). Ja swoją grę również sprzedałem pozostając przy Master secie.
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Wroobel »

Przypomina mi to dwie inne gry od Portalu:
1. Cry Havoc - w Europie i Stanach super recenzje. W Polsce średnio.
2. Artefakty Obcych - wykonanie przepiękne ale sama gra przeciętna.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: litk »

U mnie do tego doszły jeszcze dwa zgrzyty, czyli ta kompletna pomyłka z kolorami punktacji statkami pionami akcji itd kompletnie różnych kolorach i błąd na kaflu który jest widoczny w każdej grze przez cały czas.
Ej no chyba kolorow da sie nauczy czy nie? Jaka to roznica jakich statow uzywasz? I jaki blad na kaflu?
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: autopaga »

litk pisze: 29 gru 2019, 18:59
U mnie do tego doszły jeszcze dwa zgrzyty, czyli ta kompletna pomyłka z kolorami punktacji statkami pionami akcji itd kompletnie różnych kolorach i błąd na kaflu który jest widoczny w każdej grze przez cały czas.
Ej no chyba kolorow da sie nauczy czy nie? Jaka to roznica jakich statow uzywasz? I jaki blad na kaflu?
Nie wiem czy jesteś świadomy że w najlepsze kombo jakie można wykręcić to jeden gracz może mieć elementy w 4 różnych kolorach, inny kolor: statku, znacznika punktów, rewersów kart i piona akcji, żeby nie było że się czepiam, to nie jest inny odcień, tylko kompletnie różne kolory. Na jednym kaflu akcji na rondlu jest surowiec zamiast dobro czy na odwrót, z tego pamiętam to chodzi o to czy złoto się do tego zalicza lub nie.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 160 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: kozz84 »

To jest moje 2 podejście z Osadnikami i niestety muszę przyznać, że ta seria nie jest dla mnie (a powinna być, ponieważ uwielbiam Race of the galaxy i Terraformacje Marsa). Pierwsza rozgrywka była tak negatywna, że nie mam ochoty siadać do następnej. Wszystko tutaj jest strasznie suche (lubię gry euro, ale takie które ukrywają swoją suchotę). Rozgrywka jest zbyt wolna i początki są mozolne. Brak fazy produkcji psuje grę, ponieważ karty z dynią i tak muszę "ręcznie je" odpalać i przez to nie czuję, że silnik mi się rozwija. Zasady są niby proste o co wezmę kartę to nie rozumiem jak działają. Koło akcji jest fajne, ale czemu nie można dać tam wszystkich akcji?

PS. Ale za to wypraska jest super :)
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Szewa »

Zagrałem w KP i to do Osadników:NI się nawet nie umywa. Proste, nudne i mimo iż mamy tu dużo akcji do wyboru to jest to gra z ograniczonym możliwościami.
Osobista ocena: 4/10
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: mat_eyo »

kozz84 pisze: 30 gru 2019, 09:37 To jest moje 2 podejście z Osadnikami i niestety muszę przyznać, że ta seria nie jest dla mnie (a powinna być, ponieważ uwielbiam Race of the galaxy i Terraformacje Marsa). Pierwsza rozgrywka była tak negatywna, że nie mam ochoty siadać do następnej. Wszystko tutaj jest strasznie suche (lubię gry euro, ale takie które ukrywają swoją suchotę). Rozgrywka jest zbyt wolna i początki są mozolne. Brak fazy produkcji psuje grę, ponieważ karty z dynią i tak muszę "ręcznie je" odpalać i przez to nie czuję, że silnik mi się rozwija. Zasady są niby proste o co wezmę kartę to nie rozumiem jak działają. Koło akcji jest fajne, ale czemu nie można dać tam wszystkich akcji?

PS. Ale za to wypraska jest super :)
Nie poddawaj się i sprawdź 51 Stan: Master Set, najlepiej w partii dwuosobowej. Dla mnie zdecydowanie najlepsza część tej "serii".
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: litk »

Ruszyla przedsprzedaz Sztandarow Rzymu. Szkoda ze nie dali zadnych promosek, przydalyby sie nowe scenariusze solo, a tu zero.
Hazegiant
Posty: 239
Rejestracja: 23 sie 2016, 23:39
Has thanked: 35 times
Been thanked: 35 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Hazegiant »

Jeżeli chodzi o tę grę, jako weteran klasycznych osadników (myślę, że lekko 200+ partii rozegrane), bardzo sobie chwalę królestwa północy. Dostałem więcej tego samego, z pewnymi zmianami i dodatkowymi rzeczami. W moim towarzystwie, gra przyjęła się bardzo dobrze, uważamy że jest świetna a downtime sporo mniejszy. Usunięcie deckbuildingu, który był dość słaby w NI raczej nas cieszy, a dość duża ilość frakcji + 2 nowe w dodatkach, całkiem fajnie głód nowości zaspokaja. Lubię to, że zostają nam zasoby na kolejną turę, lubię diagram "akcji", karty wypraw, to jak działa faza wypatrywania, usunięcie decka kart neutralnych, który sprawiał że gra miała naprawdę tendencję do "swingowania" i była bardziej losowa. Ponadto, zwiększał się czas rozgrywki przez ten draft.

Ja oceniam grę na duży plus, po tym jak osadnicy się zgrali jest to powiew świeżości. Na pewno nie zagramy w to 200+ partii, ale zostaje w kolekcji i z powodzeniem zaspokaja głód "lżejszej karcianki".
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: szymuss »

Hej myśllicie ,że w tym roku będzie dodruk podstawki z poprawionymi błędami? Czy nie ma co liczyć póki co? Pzdr.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Bart Henry »

Nie grałem w tę grę. Czy ktoś może wytłumaczyć czemu dostała nagrodę najlepszej nowej gry w stylu amerykańskim na UK Games Expo?
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: eveni »

Czy ktoś ma i chciałby się podzielić pdf-ami scenariuszy solo, które były udostępniane przez Poral? Znalazłam tylko scenariusz do dodatku Hordy Barbarzyńców, inne linki nie działają :(
Awatar użytkownika
Flank3r
Posty: 63
Rejestracja: 09 gru 2018, 16:41
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 30 times
Been thanked: 31 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Flank3r »

Będę zaraz posiadaczem podstawki, zakupionej w promocji. Słyszałem opinie, że każdym klanem praktycznie zawsze się gra na jeden sposób, by wygrać, to trochę martwię się o regrywalnosć i myślę już nad kupnem dodatkowych klanów. Ktoś jest w stanie podpowiedzieć, które dodatki brać w pierwszej kolejności?
benek12345
Posty: 54
Rejestracja: 17 maja 2020, 16:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: benek12345 »

Flank3r pisze: 12 lis 2021, 11:57 Będę zaraz posiadaczem podstawki, zakupionej w promocji. Słyszałem opinie, że każdym klanem praktycznie zawsze się gra na jeden sposób, by wygrać, to trochę martwię się o regrywalnosć i myślę już nad kupnem dodatkowych klanów. Ktoś jest w stanie podpowiedzieć, które dodatki brać w pierwszej kolejności?
Generalnie w grze każdym klanem chodzi o wykorzystanie jego mocnych stron. Jednak ogólnie - takie moje wrażenie - produkcja i dociąganie kart bije wszystko inne. Niezależnie od rozgrywki i klanu.
Ps. Gdybyś szukał dodatków, to chętnie się podzielę. I tak musiałem odseparować wszystkie ze względu na współgraczy.
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Sloth »

Pytanka odnośnie trybu solo. Z tego co czytam to gra nie ma zaimplementowanego trybu solo. Dopiero dodatkowe scenariusze których otrzymujemy 4/6 szt w podstawce umożliwiają nam grę w pojedynkę. Czyli 4-6 rozgrywek 🤔

Kolejne pytanie, czy pojawiające się dodatki również zawierają scenariusze do trybu solo ? Jezeli tak to ile jest scenariuszy w standardowym dodatku ?
Awatar użytkownika
emoprzemoc
Posty: 85
Rejestracja: 19 sty 2020, 20:53
Lokalizacja: Katowice LGT
Has thanked: 728 times
Been thanked: 208 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: emoprzemoc »

Sloth pisze: 06 lut 2022, 05:38 Pytanka odnośnie trybu solo. Z tego co czytam to gra nie ma zaimplementowanego trybu solo. Dopiero dodatkowe scenariusze których otrzymujemy 4/6 szt w podstawce umożliwiają nam grę w pojedynkę. Czyli 4-6 rozgrywek 🤔

Kolejne pytanie, czy pojawiające się dodatki również zawierają scenariusze do trybu solo ? Jezeli tak to ile jest scenariuszy w standardowym dodatku ?
Na tyle, ile mi wiadomo to oficjalne scenariusze solo to standardowa broszurka z 4 z podstawki + promo z przedsprzedaży/sklepu Portalu 2 kolejnymi + "Era Feudalna" z przedsprzedaży dodatku japońskiego (są też PDF-y angielskiej wersji na BGG) + "Najazd na Wielką Brytanię" do dodatku barbarzyńskiego do pobrania w PDF ze strony Portalu; 8 total. Same w sobie dodatki frakcyjne solo nie mają. Jeśli bardzo zależy Ci na graniu solo, to obecnie znajdziesz więcej niż drugie tyle scenariuszy fanowskich na BGG (wiadomo - po angielsku). W tym roku ma wyjść zapowiedziany już rok temu dodatek "Gniew latarni", który doda do gry tryb kampanii solo z 15 scenariuszami, obecnie status stoi na przygotowaniu plików do druku. To już bliżej niż dalej. ;)
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Sloth »

emoprzemoc pisze: 06 lut 2022, 09:09
Sloth pisze: 06 lut 2022, 05:38 Pytanka odnośnie trybu solo. Z tego co czytam to gra nie ma zaimplementowanego trybu solo. Dopiero dodatkowe scenariusze których otrzymujemy 4/6 szt w podstawce umożliwiają nam grę w pojedynkę. Czyli 4-6 rozgrywek 🤔

Kolejne pytanie, czy pojawiające się dodatki również zawierają scenariusze do trybu solo ? Jezeli tak to ile jest scenariuszy w standardowym dodatku ?
Na tyle, ile mi wiadomo to oficjalne scenariusze solo to standardowa broszurka z 4 z podstawki + promo z przedsprzedaży/sklepu Portalu 2 kolejnymi + "Era Feudalna" z przedsprzedaży dodatku japońskiego (są też PDF-y angielskiej wersji na BGG) + "Najazd na Wielką Brytanię" do dodatku barbarzyńskiego do pobrania w PDF ze strony Portalu; 8 total. Same w sobie dodatki frakcyjne solo nie mają. Jeśli bardzo zależy Ci na graniu solo, to obecnie znajdziesz więcej niż drugie tyle scenariuszy fanowskich na BGG (wiadomo - po angielsku). W tym roku ma wyjść zapowiedziany już rok temu dodatek "Gniew latarni", który doda do gry tryb kampanii solo z 15 scenariuszami, obecnie status stoi na przygotowaniu plików do druku. To już bliżej niż dalej. ;)
Ok. To jest wyczerpująca odpowiedź. Dzięki wielki. Pora zapolować.
sasquach
Posty: 1828
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 585 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: sasquach »

Sloth pisze: 06 lut 2022, 05:38 Pytanka odnośnie trybu solo. Z tego co czytam to gra nie ma zaimplementowanego trybu solo. Dopiero dodatkowe scenariusze których otrzymujemy 4/6 szt w podstawce umożliwiają nam grę w pojedynkę. Czyli 4-6 rozgrywek 🤔
Po pierwsze te scenariusze to jest właśnie ten tryb solo o którym piszesz, że go nie ma :) W wielu grach masz tryb solo polegający na zdobywaniu jak największej liczby punktów. Tu masz kilka takich trybów różniących się zasadami i nazywanych scenariuszami.
Po drugie to nie są scenariusze fabularne, więc można grać w nie wielokrotnie.
Po trzecie każdy scenariusz możesz rozegrać dowolną frakcją, więc grania jest sporo, a nie 4-6 rozgrywek jak napisałeś.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: gnysek »

Grałem w osadników tylko raz ponad rok temu i leżą na półce, ale z tego co pamiętam, to frakcje są asymetryczne, więc właśnie - 4 warianty nie oznaczają tylko czterech gier do rozegrania.
Sloth
Posty: 384
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 81 times
Been thanked: 76 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: Sloth »

sasquach pisze: 06 lut 2022, 14:27
Sloth pisze: 06 lut 2022, 05:38 Pytanka odnośnie trybu solo. Z tego co czytam to gra nie ma zaimplementowanego trybu solo. Dopiero dodatkowe scenariusze których otrzymujemy 4/6 szt w podstawce umożliwiają nam grę w pojedynkę. Czyli 4-6 rozgrywek 🤔
Po pierwsze te scenariusze to jest właśnie ten tryb solo o którym piszesz, że go nie ma :) W wielu grach masz tryb solo polegający na zdobywaniu jak największej liczby punktów. Tu masz kilka takich trybów różniących się zasadami i nazywanych scenariuszami.
Po drugie to nie są scenariusze fabularne, więc można grać w nie wielokrotnie.
Po trzecie każdy scenariusz możesz rozegrać dowolną frakcją, więc grania jest sporo, a nie 4-6 rozgrywek jak napisałeś.
To akurat zauważyłem iż scenariusze umożliwiają grę solo :)
Bardzo wyczerpującej odpowiedzi udzielił emoprzemoc, to co Ty napisaleś również jest na plus do zakupu. Teraz tylko szukam po najkorzystniejszej cenie podstawki, jako iż jak nie podejdzie to będzie problem z puszczeniem dalej. Sporo jest tego na forum, olx itp. Obecnie nieco się odkupiłem więc jak pojawią sie watlkiwości to nie bedę sie zmuszał, szczególnie ze ostatnio mało co mi podchodzi więc sporo kupuję i sprzedaję na szybko dostając po dupie.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: litk »

Nie dziwi was, że trochę mało tych scenariuszy wydali? Chyba nie do końca wiedzieli w którą stronę iść z tym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 398
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 96 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: gnysek »

Trzeba coś było zostawić na dodatki ;)
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: bartekb8 »

Warto brać dla kampanii solo? Nie mam podstawki ale zastanawiam się czy nie wziąć pod Gniew Latarni?
sasquach
Posty: 1828
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 585 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: sasquach »

Ciężko powiedzieć bo kampania jeszcze nie wyszła. Jak ludzie ograją to będzie można coś powiedzieć.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Osadnicy: Królestwa Północy (Ignacy Trzewiczek, Joanna Kijanka)

Post autor: bartekb8 »

No tak. Zatem poczekam jeszcze.
A był już podejmowany temat regrywalności? Bo co do samej podstawki to wiem już, że zdania są podzielone.
ODPOWIEDZ