Gloomhaven - warto czy nie?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Gloomhaven - warto czy nie?

Post autor: Ardel12 »

black_currant pisze: 04 kwie 2020, 06:58 Witam, zastanawiam mnie ile czasu trwa rozegranie pojedynczego scenariusza ? Domyślam się, że nie jest to stała wartość ale tak mniej więcej w składzie jedno lub dwu osobowym.
Ja gram głównie w 2 osoby, na liczniki w GH z 70 partii. Średni czas gry to 1.5h bez chowania do pudła i wyciągania z niego(gra leży rozłożona na stole od 4 miesięcy). Z rozkładaniem i składaniem do pudła to bym doliczył 30min.
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Gloomhaven - warto czy nie?

Post autor: Piaskoryb »

Golfang pisze: 09 kwie 2019, 19:13 Czy warto kupić Gloomhaven?
Czy druga edycja jest w języku angielski czy polskim też? na merlinie jest dostępna ale nie wiem czy to PL czy ENG?
Jeśli to jest to czego w grach planszowych szukasz to kup :) Moim zdaniem szkoda kasy i czasu. Kazdy rpg na kompa/konsole (nawet klasyczne starsze tytuły co chodza juz na telefonie) bedzie lepszym doświadczeniem niż cokolwiek najlepszego nawet może zaoferować taki gloomhaven. Jeśli masz ekipe do gry to duuuzo lepiej bedzie zaczac przygody w jakims systemie rpg pen and paper. Ale jak kto woli :)
Awatar użytkownika
black_currant
Posty: 15
Rejestracja: 07 sty 2019, 14:22
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven - warto czy nie?

Post autor: black_currant »

Ardel12 pisze: 04 kwie 2020, 09:21
black_currant pisze: 04 kwie 2020, 06:58 Witam, zastanawiam mnie ile czasu trwa rozegranie pojedynczego scenariusza ? Domyślam się, że nie jest to stała wartość ale tak mniej więcej w składzie jedno lub dwu osobowym.
Ja gram głównie w 2 osoby, na liczniki w GH z 70 partii. Średni czas gry to 1.5h bez chowania do pudła i wyciągania z niego(gra leży rozłożona na stole od 4 miesięcy). Z rozkładaniem i składaniem do pudła to bym doliczył 30min.
Dzięki za informacje , czyli koło 2 godzin z rozkładaniem to akceptowalny dla mnie czas growej sesji, bałem się że z biegiem akcji może się wydłużać.
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Gloomhaven - warto czy nie?

Post autor: markoo »

black_currant pisze: 04 kwie 2020, 08:03 Całkiem przystępny wynik, razem z rozkładaniem/składaniem gry ?
Tak rozkładaniem i składaniem. Przechowywanie gry to organizery z Castoramy do żetonów i potworów oraz teczka z przegrodami do plansz mapy. No i oczywiście gramy z aplikacją Gloomhaven Helper.
Awatar użytkownika
black_currant
Posty: 15
Rejestracja: 07 sty 2019, 14:22
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven - warto czy nie?

Post autor: black_currant »

Organizacja to to też podobne spore wyzwanie, mam dobre doświadczenia z insertami drewnianymi , tylko cena spora. Koszulki też by się przydały zapewne.

Nigdy nie grałem z zadań planszowe z aplikacją , mam obawy , czy nawet czuje do tego niesmak ale w przypadku GH to podobno robi robotę.
peterps1
Posty: 26
Rejestracja: 17 sty 2020, 14:26
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Gloomhaven - warto czy nie?

Post autor: peterps1 »

A może warto zrezygnować z Gloomhaven i kupić Frosthaven jak wydadzą w przyszłym roku.
Awatar użytkownika
black_currant
Posty: 15
Rejestracja: 07 sty 2019, 14:22
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven - warto czy nie?

Post autor: black_currant »

Ja jestem ciekawy GH, jeśli mi podpisuje to zainteresuje się duchowym następcą. No i jest aktualnie dostępne polska wersja
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Gloomhaven - warto czy nie?

Post autor: RUNner »

black_currant pisze: 04 kwie 2020, 08:03 Całkiem przystępny wynik, razem z rozkładaniem/składaniem gry ?
No właśnie... rozkładanie i składanie gry to słaby punkt GH. Idealnie jest to rozłożyć na dużym stole i niech sobie leży. Zwłaszcza gdy przygoda będzie do poprawy, a nie chce się tego robić od razu.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
black_currant
Posty: 15
Rejestracja: 07 sty 2019, 14:22
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven - warto czy nie?

Post autor: black_currant »

W moim przypadku często to czy grę się długo przygotowuje determinuje jak często tytuł ląduje na stole. Nie wszystko łatwo rozłożę na wieczorną rozgrywkę, a potem jeszcze złożyć.

Mam przyjemne doświadczenia z insertem do Scythe, gra się w szybko i przyjemnie sklada i rozkłada. Zakładam że w przypadku GH dedykowany insert też zrobi robotę.

Jedyne co mnie onieśmiela to koszty dodatkowe GH, właśnie insert , koszulki .... Robi się spora kwota, jedyny ratunek żeby tak nie bolało dokupywać co miesiąc.
kowalsm
Posty: 20
Rejestracja: 03 lut 2019, 13:00
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven - warto czy nie?

Post autor: kowalsm »

black_currant pisze: 07 kwie 2020, 02:21 Jedyne co mnie onieśmiela to koszty dodatkowe GH, właśnie insert , koszulki .... Robi się spora kwota, jedyny ratunek żeby tak nie bolało dokupywać co miesiąc.
Też się tego bałem, ale koniec końców zrezygnowałem z insertu, gdy obejrzałem ten film:
https://youtu.be/6BmXPUbaNwU?t=400 (na początku długo gada, konkrety macie od 7min).
Kupiłem 3 organizery na śrubki (2x średnie + 1 mały w Auchan = koszt ok 20-25pln z całość), skleiłem duże pudło z płyty piankowej (15min pracy) na taile mapy i VOILE!
Karty (w koszulkach w większości) ładnie wchodzą, wszystko ładnie zoorganizowane, wyjęcie/schowanie gry ok 10-15min.
Poniżej załączam również link do filmu, które karty warto wrzucić w koszulki:
https://boardgamegeek.com/thread/168679 ... ving-guide

Osobiście mega polecam ten tytuł!
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Gloomhaven - warto czy nie?

Post autor: Cyel »

Zgadzam się, te inserty/koszulki to zbędne zawracanie głowy moim zdaniem. My elementy posegregowaliśmy w małych przezroczystych pudełeczkach (takich w których restauracje na wynos dają sosy/surówki) co kosztowało w przybliżeniu ze trzy złote. Koszulki mogą się ewentualnie przydać na karty akcji graczy, bo te się międli w rękach przez większość gry. Tyle.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
BartoszK
Posty: 221
Rejestracja: 11 lut 2019, 20:07
Lokalizacja: Tychy
Has thanked: 27 times
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven - warto czy nie?

Post autor: BartoszK »

Cyel pisze: 08 kwie 2020, 23:12 Zgadzam się, te inserty/koszulki to zbędne zawracanie głowy moim zdaniem. My elementy posegregowaliśmy w małych przezroczystych pudełeczkach (takich w których restauracje na wynos dają sosy/surówki) co kosztowało w przybliżeniu ze trzy złote. Koszulki mogą się ewentualnie przydać na karty akcji graczy, bo te się międli w rękach przez większość gry. Tyle.
Hej!
Gdzie można dostać takie pudełeczka?
Przed zagraniem zapoznaj się z treścią instrukcji dołączonej do opakowania,
bądź skonsultuj się z twórcą lub wydawcą,
gdyż każda gra niewłaściwie zagrana zagraża twojej opinii lub zdrowiu.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Gloomhaven - warto czy nie?

Post autor: Cyel »

Allegro
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
peterps1
Posty: 26
Rejestracja: 17 sty 2020, 14:26
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Gloomhaven - warto czy nie?

Post autor: peterps1 »

Czy jest to gra gdzie po skończonej kampanii zostaje na półce czy sprzedajecie ją. Co przemawia aby ją kupić a co nie?
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 216
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 36 times
Been thanked: 14 times

Re: Gloomhaven - warto czy nie?

Post autor: tencogoniema »

Moim zdaniem nie warto, grałem z ekipą ok 10-15 przygód i się znudziło. Za dużo jest innych gier żeby klepać w kółko to samo.
ODPOWIEDZ