[PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki (Pionierzy, Ekspansja, Wysoka orbita, Wenus faza 2, Księżyc, MvsM i inne)

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Morteo
Posty: 6
Rejestracja: 28 lip 2018, 07:08
Been thanked: 2 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Morteo »

Dzięki za dogłębną analizę i wytłumaczenie. Było pomocne. Pozdro. :-)
dd333
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2019, 10:24
Has thanked: 35 times
Been thanked: 60 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: dd333 »

Spoko ;)
A z ciekawości, graliście tak jak ja to opisałem, czy np nie usuwałeś jednostek danych zgromadzonych na karcie przy każdorazowym odpaleniu efektu (jak np w karcie ZOO - o ile dobrze pamiętam)?
Król Smok
Posty: 1
Rejestracja: 13 maja 2020, 18:59
Been thanked: 2 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Król Smok »

jestem tu nowy i przyznam że fajne są te fanowskie dodatki :D :D
Morteo
Posty: 6
Rejestracja: 28 lip 2018, 07:08
Been thanked: 2 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Morteo »

Port kosmiczny na Ceres. Na karcie jest napisane podnieś produkcję tytanu o każde dwa symbole Jowisza. łącznie z tymi na karcie? (są dwa)
dd333
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2019, 10:24
Has thanked: 35 times
Been thanked: 60 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: dd333 »

Morteo pisze: 15 maja 2020, 16:14 Port kosmiczny na Ceres. Na karcie jest napisane podnieś produkcję tytanu o każde dwa symbole Jowisza. łącznie z tymi na karcie? (są dwa)
Tak, łącznie z tymi na tej karcie. Musiał mi umknąć ten zapis. Generalnie w TM chyba we wszystkich efektach z symbolami liczy się rownież te na aktualnie zagrywanej karcie (z wyjątkiem tych dających zniżki na zagranie karty z danym symbolem).
Arsen
Posty: 66
Rejestracja: 21 mar 2019, 19:38
Has thanked: 19 times
Been thanked: 20 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Arsen »

Na jakiej gramaturze papieru polecacie druk fanowskich kart żeby jak najlepiej komponowały się z oficjalnymi?
dd333
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2019, 10:24
Has thanked: 35 times
Been thanked: 60 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: dd333 »

Arsen pisze: 14 cze 2020, 00:37 Na jakiej gramaturze papieru polecacie druk fanowskich kart żeby jak najlepiej komponowały się z oficjalnymi?
300-350g / m2. Mb Print chyba używa papieru 350g do druku kart.
Aphi
Posty: 4
Rejestracja: 22 gru 2018, 15:42

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Aphi »

Moi drodzy.
Chciałbym się przypomnieć, że dodatek był opracowany oryginalnie w polskiej wersji przeze mnie i jest dostępny na https://boardgamegeek.com/thread/186917 ... pansion-e3).

Rozumiem, że ta wersja jest ładniejsza, ale proszę sobie nie przypisywać wykonastwa czy współwykonastwa za zmianę grafiki, co niestety często się zdarza.

ZAZNACZAM, że twórcy gry nie wyrażają zgody na robienie kart fanowskich używając dokładnie ich oryginalnych grafik i traktują to jako naruszenie ich praw autorskich - dlatego Pathfinders w orginale nie jest takie ładne, było to uzgodnione w rozmowach z braćmi Fryx i podkreślają to wszędzie na bgg!

ZANACZAM, że wydruk na własny użytek jest ok ale sprzedaż, odsprzedaż wydruku poza swoje zamówienie jest pozyskaniem korzyści majątkowej z utworu - niedozwolonej przez ustawę o prawach autorskich z dnia 1994 art 23 zwłaszcza. Czyli nie, nie macie prawa na odsprzedaż tego na allegro, olx, etsy itp...

pozdrawiam
Jakub W.
dd333
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2019, 10:24
Has thanked: 35 times
Been thanked: 60 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: dd333 »

Aphi pisze: 01 lip 2020, 12:48 Chciałbym się przypomnieć, że dodatek był opracowany oryginalnie w polskiej wersji przeze mnie i jest dostępny na https://boardgamegeek.com/thread/186917 ... pansion-e3).

Rozumiem, że ta wersja jest ładniejsza, ale proszę sobie nie przypisywać wykonastwa czy współwykonastwa za zmianę grafiki, co niestety często się zdarza.
Według mnie wyraźnie zaznaczyłem w instrukcjach kto jest autorem danego dodatku (nawet w dwóch miejscach). Mało tego w każdej książeczce można znaleźć link do oryginalnych wątków na bgg. Nigdzie też nie przypisuje sobie autorstwa żadnego z dodatków. a co najwyżej samego tłumaczenia czy oprawy graficznej - co w przypadku publikowanych tu materiałów jest zgodne z prawdą. Owszem aktualnie Twoja polska wersja Pionierów jest dostępna na bgg. Jednak w momencie opracowania i udostępnienia przeze mnie polskiej wersji w tym wątku, Twoja polska wersja była przez długi czas niedostępna!
Aphi pisze: 01 lip 2020, 12:48 ZAZNACZAM, że twórcy gry nie wyrażają zgody na robienie kart fanowskich używając dokładnie ich oryginalnych grafik i traktują to jako naruszenie ich praw autorskich - dlatego Pathfinders w orginale nie jest takie ładne, było to uzgodnione w rozmowach z braćmi Fryx i podkreślają to wszędzie na bgg!
W żadnym przypadku nie używam dokładnie ich oryginalnych grafik. Szablony kart, ikon itp. stworzyłem sam od zera w programach graficznych (tak jak Ty swoje z tym, że zależało mi, żeby były bardziej zbliżone do oficjalnych)! Dodatkowo opublikowane materiały zawierają informację, że są projektem fanowskim oraz w instrukcjach znajduje się zastrzeżenie, że nie można czerpać żadnych korzyści majątkowych z fanowskich materiałów.
Zakładam, że chodzi Ci o udostępnianie w pełni edytowalnych szablonów, zwłaszcza tych łudząco podobnych do oficjalnych materiałów bądź brak informacji w publikowanych materiałach, że projekt jest fanowski - z tego co pamiętam to do tego Fryxgames ma zastrzeżenia.
Aphi pisze: 01 lip 2020, 12:48 ZANACZAM, że wydruk na własny użytek jest ok ale sprzedaż, odsprzedaż wydruku poza swoje zamówienie jest pozyskaniem korzyści majątkowej z utworu - niedozwolonej przez ustawę o prawach autorskich z dnia 1994 art 23 zwłaszcza. Czyli nie, nie macie prawa na odsprzedaż tego na allegro, olx, etsy itp...
Z tym się w pełni zgadzam.
Yosek
Posty: 2
Rejestracja: 25 mar 2020, 16:12
Has thanked: 1 time

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Yosek »

Jestem ciekawy opinii graczy którzy już zdążyli zagrać w dodatek Ekspansja terytorialna jak również co sądzicie o dodatkowych korporacjach i projektach?
liting101
Posty: 3
Rejestracja: 14 sie 2020, 10:17

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: liting101 »

Yosek pisze: 06 sie 2020, 14:24 Jestem ciekawy opinii graczy którzy już zdążyli zagrać w dodatek Ekspansja terytorialna jak również co sądzicie o dodatkowych korporacjach i projektach?
Ja grałem i gierka na prawdę robi robotę. Gra się z wypiekami na twarzy a dodatkowe korpo nie są złe, zawsze jakiś dodatek :)
MarJez
Posty: 10
Rejestracja: 21 paź 2019, 10:00
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja, Wysoka orbita, Księżyc, MvsM i inne)

Post autor: MarJez »

Siemka

Kiedy mniej więcej polska wersja Arcadii Plantiti?
I gorąca prosba o opis milestonów i tytułów od dodatkowych plansz, ew jakiś mechanik na planszach, których jeszcze nie wychwyciłem, a zmieniają zasady.

edit:
@dd333
coś z plików na G-dysku zniknęły wszystkie polskie wersje plansz?

M.
Ostatnio zmieniony 27 sie 2020, 14:44 przez MarJez, łącznie zmieniany 1 raz.
Haas
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2020, 17:06
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: Haas »

Yosek pisze: 06 sie 2020, 14:24 Jestem ciekawy opinii graczy którzy już zdążyli zagrać w dodatek Ekspansja terytorialna jak również co sądzicie o dodatkowych korporacjach i projektach?
Jestem już po dobrych 10 gierkach używając tego dodatku, według mnie jeśli ktoś nie ma, to przy nowym dodruku jest to must have. O ile kafelki zagrożeń nie każdemu z moich znajomych przypadły do gustu i używam ich raczej sporadycznie, to złote kafelki specjalne są chyba najprzyjemniejszą rzeczą jaką można mieć na planszy. Mogą wydawać się niespecjalnie cenne, a jednak każda rozgrywka to istna bitwa o tereny sąsiadujące z dodatkowym tytanem, zwierzętami czy mikrobkami. Do tego same karty są zazwyczaj bardzo opłacalne. Z całego serca polecam.

Czekam na informacje dotyczące Id Marsowych, Merkurego vs Marsa oraz polskich wersji nowych plansz, nie mogę się doczekać aż dostanę w swoje łapska te różnokolorowe maty do gry, Arabia Terra jest naprawdę świetna :!:

Jeśli jest jakaś możliwość pomocy z dodatkami, z chęcią zgłaszam się na ochotnika :roll:
MarJez
Posty: 10
Rejestracja: 21 paź 2019, 10:00
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: MarJez »

Haas pisze: 23 sie 2020, 15:01
Czekam na informacje dotyczące Id Marsowych, Merkurego vs Marsa oraz polskich wersji nowych plansz, nie mogę się doczekać aż dostanę w swoje łapska te różnokolorowe maty do gry, Arabia Terra jest naprawdę świetna :!:
Plansze były po polsku, zdążyłem je już wydrukować i zrobić z nich składane plansze na tekturze... jakbyco, to mam kopie tych plików u siebie. Pytanie dlaczego zniknęły... bo jak są w przerabianiu na inne to czekamy...
Utopia Plantitia, Terra Cimmeria i Verstitas Borealis.
nie ma w PL Arcadi Planiti :/
dd333
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2019, 10:24
Has thanked: 35 times
Been thanked: 60 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja, Wysoka orbita, Księżyc, MvsM i inne)

Post autor: dd333 »

MarJez pisze: 23 sie 2020, 11:49 Siemka

Kiedy mniej więcej polska wersja Arcadii Plantiti?
I gorąca prosba o opis milestonów i tytułów od dodatkowych plansz, ew jakiś mechanik na planszach, których jeszcze nie wychwyciłem, a zmieniają zasady.

edit:
@dd333
coś z plików na G-dysku zniknęły wszystkie polskie wersje plansz?

M.
Polskie wersje już są na dysku.
Najprawdopodobniej na planszę Arcadia Planitia i Vastitas Borealis będę nanosił małe zmiany przed drukiem zbiorowym.

PS. Wczoraj w końcu ukończyłem polską wersję dodatku IDY MARSOWE.
dav324
Posty: 12
Rejestracja: 25 sty 2019, 01:32
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: dav324 »

MarJez pisze: 31 sie 2020, 16:31 Plansze były po polsku, zdążyłem je już wydrukować i zrobić z nich składane plansze na tekturze...
Pokazałbyś zdjęcia jak to wygląda i gdzie i na czym drukowałeś? Dzięki.
joopa
Posty: 16
Rejestracja: 11 lut 2019, 09:03

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja, Wysoka orbita, Księżyc, MvsM i inne)

Post autor: joopa »

Kiedyś widziałem, że można zamówić same nagrody/ tytuły z plansz podstawowej i hellas aby je losować przed grą.
Ale w plikach nie mogę znaleźć
dd333
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2019, 10:24
Has thanked: 35 times
Been thanked: 60 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja, Wysoka orbita, Księżyc, MvsM i inne)

Post autor: dd333 »

joopa pisze: 01 wrz 2020, 10:14 Kiedyś widziałem, że można zamówić same nagrody/ tytuły z plansz podstawowej i hellas aby je losować przed grą.
Ale w plikach nie mogę znaleźć
Na dysku są tylko elementy które ja robiłem. Ja tych kafelkow tytułów i nagród nie robiłem dlatego też nie mam tego u mnie na dysku ;)
MarJez
Posty: 10
Rejestracja: 21 paź 2019, 10:00
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja, Wysoka orbita, Księżyc, MvsM i inne)

Post autor: MarJez »

dd333 pisze: 31 sie 2020, 19:33
Najprawdopodobniej na planszę Arcadia Planitia i Vastitas Borealis będę nanosił małe zmiany przed drukiem zbiorowym.
jakieś znaczące zmiany? jakiś termin, bo nie wiem kiedy sprawdzać i jak stwierdzić, że coś zostało poprawione..
dd333 pisze: 31 sie 2020, 19:33 PS. Wczoraj w końcu ukończyłem polską wersję dodatku IDY MARSOWE.
Elegancko! :-)
MarJez
Posty: 10
Rejestracja: 21 paź 2019, 10:00
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja terytorialna, Wysoka orbita i inne)

Post autor: MarJez »

dav324 pisze: 01 wrz 2020, 03:21 Pokazałbyś zdjęcia jak to wygląda i gdzie i na czym drukowałeś? Dzięki.
Druk z PDF jako plakat normalnie z ustawień darmowego AcrobatReadera DC na 4 kartkach A3 (na A4 by wyszło ze 6 kartek, ale wówczas cięcie i klejenie obu części idzie przez planszę, co jest dość brzydkie. Bo planszę składam jak fabryczną, na 4)
Druk na samoprzylepnych kartkach A3 - papier matowy - na zwykłej technicznej biurowej drukarce laserowej kolorowej A3, żadna poligrafia.
klejone na tekturze introligatorskiej 2mm, tektury klejone ze sobą by się składały grubą folią samoprzylepną przed naklejaniem wydruków.

Foto mam niestety zbiorcze.

@DD333 mała sugestia. dałoby radę passe-partout nieco szersze zrobić? przy zawijaniu papieru wokół planszetki zostaje biały pasek. Arabia Terra ma to ładnie zrobione.

Obrazek
zardoz
Posty: 29
Rejestracja: 27 sty 2020, 21:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja, Wysoka orbita, Księżyc, MvsM i inne)

Post autor: zardoz »

MarJez zacna kolekcja plansz. Ja też nie mogę się doczekać następnych plansz, chyba zrobię tak, że sam wydrukuję.
dd333
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2019, 10:24
Has thanked: 35 times
Been thanked: 60 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja, Wysoka orbita, Księżyc, MvsM i inne)

Post autor: dd333 »

Dodałem dzisiaj karty po polsku do dodatku Księżyc - 90 kart projektów i 10 kart korporacji.
Haas
Posty: 9
Rejestracja: 14 kwie 2020, 17:06
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja, Wysoka orbita, Księżyc, MvsM i inne)

Post autor: Haas »

dd333 pisze: 05 wrz 2020, 16:12 Dodałem dzisiaj karty po polsku do dodatku Księżyc - 90 kart projektów i 10 kart korporacji.
Hej,

Z racji, że siedzę na L4, spojrzałem sobie na dodane przez Ciebie karty i wyszukałem kilka nieścisłości oraz pojawiło się w mojej głowie kilka pytań :lol:

Nie znalazłem angielskiej wersji ostatnich 40 kart i 10 korporacji, jeśli byłbyś w stanie mi je podlinkować, byłbym wdzięczny (o ile to oczywiście nie jest autorska robota)

Rozumiem że te zmiany w balansie pomiędzy Twoimi kartami a wersją angielską to własna inwencja twórcza? Jeśli tak, to popieram, też odnosiłem wrażenie przy porównaniu, że polska wersja jest bardziej zbalansowana (z kilkoma wyjątkami niżej).

Spodobało mi się też bardzo zwiększenie liczby symboli księżyca, teraz znalezienie ich w całej talii wydaje się bardziej prawdopodobne, porównywalnie z innymi symbolami planet.

Zauważyłem też, że usunąłeś sporą liczbę wymagań na kartach dotyczących dodatkowej zapłaty stali/tytanu, w związku z czym (według mnie) powinien też zostać nieznacznie zmniejszony koszt kart zwalniających z płacenia tych surowców. Aktualnie wydają się trochę nieopłacalne.

Korporacja "The Darkside of the Moon Syndicate" - świetny patent z flotą syndykatu, naprawdę jestem fanem dodawania takiej negatywnej interakcji do gry :twisted:

M13: Księżycowa stacja handlowa - jedynie rzecz kosmetyczna, ale wydaje mi się, że ostatnią linijkę opisu można umieścić tam ładniej :wink:
M17: Przetwórnia pyłu księżycowego - podwójny symbol "M" oznaczający dodatek w lewym dolnym rogu
M28/M29: Monopoliści rynku stali/tytanu - tutaj odnoszę wrażenie, że maksymalne ograniczenia co do wymiany są za niskie, przez co ta karta nie jest warta swojej ceny, ale chętnie usłyszę Twój punkt widzenia
M50: Lobbyści helu-3 - karta jest zdecydowanie zbyt tania, tym bardziej przy zwiększonej ilości symboli Księżyca na kartach. Już bazowo dostajemy zwiększenie produkcji kredytów o 1 za 7 (10) monet. Wystarczy 1-2 dodatkowe karty z tym symbolem (z około 70 w talii) a już zwraca się nam znacząco z nawiązką.
M53: Życie w miastach pozaplanetarnych - "Koniec gry" - według opisu otrzymujemy 1 PZ za każde 3 posiadane obszary miast, zaś symbol obok sugeruje otrzymanie 1 PZ za każde 3 miasta na planszy. Porównując to z ceną i zwiększeniem produkcji kredytów za każde miasto poza Marsem, których nigdy nie ma tak wiele uważam, że druga opcja jest zdecydowanie bardziej odpowiednia.
M64: "Wymagania" i "Efekt Natychmiastowy" powinny być pogrubione
M72: Wieża Copernicus - "ALBO" zamiast "OR"
M74: Księżycowy kompleks przemysłowy - na planszy widzę, że ustawienie kopalni księżycowej wraz ze zwiększeniem produkcji stali jest warte 23 kredyty, odejmując to od kosztu karty wydaje mi się, że 11 kredytów (koszt + tytan) to o dosłownie 3-5 kredytów za mało za zwiększenie produkcji tytanu, 2 energii i 1 ciepła (nawet po uwzględnieniu zniżki na drogich kartach)
M77: Ambasada Ziemi - "Efekt trwały" zamiast "Efekt natychmiastowy"
M78: Związek kierowców księżycowych pojazdów - "Efekt natychmiastowy" do pogrubienia, ponadto pierdoła, ale brakuje opisu dla symbolu zwiększenia WI Księżyca
M82: Przywileje KFH - Jak wspomniałem wyżej, według mnie karta powinna być odrobinę tańsza, z racji braku tylu kart z wymaganiami dodatkowej zapłaty.
Korporacja "The Darkside of the Moon Syndicate" - świetny patent z flotą syndykatu, naprawdę jestem fanem dodawania takiej negatywnej interakcji do gry :twisted:
Korporacja "Luna Hyperloop Corporation", "Crescent Research Association" i - "Akcja", "Efekt trwały", "Warunki początkowe" i "Koniec gry" do pogrubienia
Korporacja "Luna First Incorporated" - "Efekt trwały" do pogrubienia, dodatkowo nieścisłość pomiędzy ikonką 2 kredytów otrzymanych za każdy Współczynnik Księżyca a opisem (1 kredyt).
Korporacja "Intragen Sanctuary Headquarters" - "Efekt trwały" zamiast "Efekt natychmiastowy", ponadto do pogrubienia
Korporacja "The Archaic Foundation Institute" - Startowo otrzymujemy 50 megakredytów według opisu, zaś ikonka sugeruje 55.

Nie ma tego wiele, ale byłoby super gdyby udało się uwzględnić moje poprawki. Pamiętam, że na kilku kartach z poprzednich dodatków też było kilka takich braków lub nieścisłości :wink:
Czekam na start zbiórki zamówień na wydruk :shock:
dd333
Posty: 88
Rejestracja: 04 wrz 2019, 10:24
Has thanked: 35 times
Been thanked: 60 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja, Wysoka orbita, Księżyc, MvsM i inne)

Post autor: dd333 »

Dzięki za feedback.
Haas pisze: 06 wrz 2020, 19:15 Nie znalazłem angielskiej wersji ostatnich 40 kart i 10 korporacji, jeśli byłbyś w stanie mi je podlinkować, byłbym wdzięczny (o ile to oczywiście nie jest autorska robota)

Ja oryginalnie robiłem karty w obu wersjach językowych w formie graficznej na podstawie pliku XLS otrzymanego od autora.
Obie wersje znajdziesz na moim dysku google (angielską w folderze EN dodatku Księżyc ;)). Obie zawierają błędy (zwłaszcza że angielski to nie mój ojczysty język :P), ale teraz polska wersja jest dla mnie priorytetem, bo chce się z tym w miarę szybko wyrobić.
Haas pisze: 06 wrz 2020, 19:15 Rozumiem że te zmiany w balansie pomiędzy Twoimi kartami a wersją angielską to własna inwencja twórcza? Jeśli tak, to popieram, też odnosiłem wrażenie przy porównaniu, że polska wersja jest bardziej zbalansowana (z kilkoma wyjątkami niżej).

Spodobało mi się też bardzo zwiększenie liczby symboli księżyca, teraz znalezienie ich w całej talii wydaje się bardziej prawdopodobne, porównywalnie z innymi symbolami planet.

Zauważyłem też, że usunąłeś sporą liczbę wymagań na kartach dotyczących dodatkowej zapłaty stali/tytanu, w związku z czym (według mnie) powinien też zostać nieznacznie zmniejszony koszt kart zwalniających z płacenia tych surowców. Aktualnie wydają się trochę nieopłacalne.

Chciałem, żeby było trochę mniej kart które wymagają płacenia tytanem/stalą.
Karty zwalniające z opłaty tytanem/stalą odnoszą się do kart projektów umieszczających na Księżycu obszarów kopalni, habitatów i infrastruktury i księżycowych projektów standardowych oraz kart z symbolem Księżyca. Na tych kartach raczej zostawiłem wymagania z opłatą tytanem/stalą, właśnie dlatego, aby karty zwalniające z płacenia tymi surowcami były użyteczne. W M36 i M37 obniżyłem już koszt z 12 do 7 M€ (+3 M€ za ewentualny zakup i 2 jednostki stali).
Haas pisze: 06 wrz 2020, 19:15 M13: Księżycowa stacja handlowa - jedynie rzecz kosmetyczna, ale wydaje mi się, że ostatnią linijkę opisu można umieścić tam ładniej :wink:
tu po prostu gdzieś mi się zapodział opis wymagania opłaty tytanem ;)
Haas pisze: 06 wrz 2020, 19:15 M28/M29: Monopoliści rynku stali/tytanu - tutaj odnoszę wrażenie, że maksymalne ograniczenia co do wymiany są za niskie, przez co ta karta nie jest warta swojej ceny, ale chętnie usłyszę Twój punkt widzenia
może rzeczywiście koszty kart są za wysokie.
Haas pisze: 06 wrz 2020, 19:15 M50: Lobbyści helu-3 - karta jest zdecydowanie zbyt tania, tym bardziej przy zwiększonej ilości symboli Księżyca na kartach. Już bazowo dostajemy zwiększenie produkcji kredytów o 1 za 7 (10) monet. Wystarczy 1-2 dodatkowe karty z tym symbolem (z około 70 w talii) a już zwraca się nam znacząco z nawiązką.
No chyba o to chodzi, żebyśmy mieli zysk/korzyść z zagrywania projektów ;)
W mojej talii najwięcej jest symboli Ziemi, potem Księżyca, Wenus, Jowisza, Marsa i na końcu Merkurego.
I taki Kartel - analogiczna karta do Lobbystów (137 - podstawka) kosztuje 8 M€, posiada symbol Ziemi i podnosi produkcję M€ o 1 za każdy symbol Ziemi.
ALBO Metropolia księżycowa (236 - dodatek Wenus) kosztuje 21 M€, posiada symbol Ziemi, miasta i przestrzeni kosmicznej oraz daje 2 PZ na koniec i Miasto na zarezerwowanym polu. Również podnosi produkcję M€ o 1 za każdy symbol Ziemi.
Haas pisze: 06 wrz 2020, 19:15 M53: Życie w miastach pozaplanetarnych - "Koniec gry" - według opisu otrzymujemy 1 PZ za każde 3 posiadane obszary miast, zaś symbol obok sugeruje otrzymanie 1 PZ za każde 3 miasta na planszy. Porównując to z ceną i zwiększeniem produkcji kredytów za każde miasto poza Marsem, których nigdy nie ma tak wiele uważam, że druga opcja jest zdecydowanie bardziej odpowiednia.
Mój błąd. Chodzi o 1 PZ za każde 3 obszary miasta w grze.
Haas pisze: 06 wrz 2020, 19:15 M74: Księżycowy kompleks przemysłowy - na planszy widzę, że ustawienie kopalni księżycowej wraz ze zwiększeniem produkcji stali jest warte 23 kredyty, odejmując to od kosztu karty wydaje mi się, że 11 kredytów (koszt + tytan) to o dosłownie 3-5 kredytów za mało za zwiększenie produkcji tytanu, 2 energii i 1 ciepła (nawet po uwzględnieniu zniżki na drogich kartach)
Do tego dochodzi wymaganie że trzeba zapłacić 2 jednostki tytanu i często 3 M€ za samą kartę. Dodatkowo uważam że kopalnia z karty powinna być tańsza od projektu standardowego bo te mają znacznie zawyżone ceny.
Ja myślałem o usunięciu 1 produkcji energii i koszcie 27 M€ + 2 tytany (6M€).
Haas pisze: 06 wrz 2020, 19:15 M82: Przywileje KFH - Jak wspomniałem wyżej, według mnie karta powinna być odrobinę tańsza, z racji braku tylu kart z wymaganiami dodatkowej zapłaty.
Większość kart z symbolem Księżyca ma zostawione wymagania opłaty stalą/tytanem. Oryginalny koszt karty to 21 M€, a ja go obniżyłem do 15 M€.
Haas pisze: 06 wrz 2020, 19:15 Korporacja "Luna First Incorporated" - "Efekt trwały" do pogrubienia, dodatkowo nieścisłość pomiędzy ikonką 2 kredytów otrzymanych za każdy Współczynnik Księżyca a opisem (1 kredyt).
Oryginalnie jest 1 M€. Ja się zastanawiałem nad 2 M€. Odszedłem od projektu na jakiś czas, zapomniałem o tym i oto efekt :P
Haas pisze: 06 wrz 2020, 19:15 Korporacja "The Archaic Foundation Institute" - Startowo otrzymujemy 50 megakredytów według opisu, zaś ikonka sugeruje 55.
Najprawdopodobniej ikona powinna być poprawna zazwyczaj, sprawdzę jeszcze później w pliku XLS jak to miało być.
Haas pisze: 06 wrz 2020, 19:15 Pamiętam, że na kilku kartach z poprzednich dodatków też było kilka takich braków lub nieścisłości :wink:
Których?
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: [PnP] Terraformacja Marsa - Fanowskie dodatki po polsku! (Pionierzy, Ekspansja, Wysoka orbita, Księżyc, MvsM i inne)

Post autor: Atk »

Patrzę i nie wierzę jak to wszystko poszło do przodu od 1ed pathfinders Normalnie aż chciałoby się zamówić wszywko

Tylko u nas wszystkim zdawało się że ten dodatek był strasznie niezbalansowany Poprawiło się to trochę?

W te wszystkie mapy można grać oficjalnym wydaniem czy któreś mapy do tytułów nagród potrzebują fanowskiego dodatku?
ODPOWIEDZ