Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 108
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: spongePepp »

Spoiler:
Czy orientujecie się czy coś się zmieniło w tej kwestii? Czy dalej egzemplarze sklepowe zawierają błędy?
Ostatnio zmieniony 13 sty 2024, 08:20 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Awatar użytkownika
Zerthin
Posty: 34
Rejestracja: 06 sty 2019, 12:19
Has thanked: 69 times
Been thanked: 51 times

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: Zerthin »

spongePepp pisze: 13 sty 2024, 01:03
Spoiler:
Czy orientujecie się czy coś się zmieniło w tej kwestii? Czy dalej egzemplarze sklepowe zawierają błędy?
Nic się nie zmieniło i nic się nie zmieni.
Dodruku gra raczej nie otrzyma, więc Oath w sklepie to najbardziej finalna wersja gry, jaką możesz otrzymać.
Ogólnie naprawdę nie jest źle i z całego serca polecam
crashbull
Posty: 92
Rejestracja: 16 lip 2016, 13:40
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 7 times

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: crashbull »

W dodruku są dodane poprawione karty i żeron wiernego przysiędze, oraz naklejki do instrukcji :)
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: yrq »

crashbull pisze: 28 sty 2024, 22:54 W dodruku są dodane poprawione karty i żeron wiernego przysiędze, oraz naklejki do instrukcji :)
czy można jakoś poznać dodruk po kodzie, albo jakimś wyróżnieniu na pudełku?
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 218
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 187 times
Kontakt:

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: Qnnrad »

Portal mówi na to: "wydanie" i nigdy nie słyszałem o jakimkolwiek "dodruku", chyba że po wsi się rozniesło że "dodrukowali zestawy naprawcze" i zostało samo "dodrukowali".

Według zapewnień ze strony oficjalnej Portalu: "Zestaw Naprawczy do pierwszego wydania (nie dotyczy aktualnie sprzedawanego poprawionego wydania)".
Ponieważ szybko po premierze (pierwszym wydaniu) cofnęli cały nakład, domyślam się, że powsadzali te rzeczy z "zestawu naprawczego" i zafoliowali, tak więc teraz w sklepach powinniśmy mieć wersję ostateczną z poprawkami już w środku, tzw. "aktualnie sprzedawane poprawione wydanie".
Jeśli kupujesz z drugiej ręki - ryzykujesz, że pierwotni właściciele nie zauważyli dramy i nie poprosili o zestaw naprawczy. Jeśli tak było, to i tak zakładam, że Portal ma jeszcze jakieś zestawy naprawcze i wspomoże biednych w potrzebie (a jak nie to zrobimy dymy na forum).

Moim zdaniem nie ma żadnych przeciwskazań i Oath należy kupować, grać i miłować. Udanych przygód!

PS. Jak sprawdzić czy macie babole, czy już dobrze jest:
Spoiler:
crashbull
Posty: 92
Rejestracja: 16 lip 2016, 13:40
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 7 times

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: crashbull »

A widzisz to nie wiedziałęm że była taka akcja :) To przepraszam za wprowadzenie w błąd.
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 218
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 187 times
Kontakt:

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: Qnnrad »

Bardzo drobny wyciek farby, którą puścił Cole Wehrle w Design Chat (January) na temat powstającego powoli dodatku do Oath:

"W pudełku do Oatha jest jeszcze trochę miejsca i dodatek w postaci kart - a tak sobie go wyobrażamy na ten moment - powinien się zmieścić w pudełku podstawki".
Spoiler:
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2320
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: Galatolol »

Trochę też mówił tutaj:



Jednak na tyle już go słuchałem (bo gadać to on umie), by wiedzieć, żeby nie bardzo się przejmować tym, co mówi, bo wszystko się jeszcze dziesięć razy zmieni :lol:
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 218
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 187 times
Kontakt:

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: Qnnrad »

I co z tego, to w końcu całe to forum służy do bezproduktywnego ględzenia o naszym hobby, a nie do robienia zakładów bukmacherskich czy przechwalania się zapobiegliwością.

Cole fajnie opowiada i fajne gry robi, więc warto słuchać go i śledzić to co robi, zwłaszcza jak się lubi jego gry.
Zwłaszcza z punktu widzenia projektowego - jak robi się gry planszowe, przed jakimi dylematami stoją projektantki i projektanci - facet jest kopalnią wiedzy i warto archiwizować jego przemyślenia, analizować jak zmieniały się w czasie.
Kitshu
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 16:58
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: Kitshu »

Wczoraj zagraliśmy na 5 osób. Generalnie gra takie 5 max 6 na 10. Losowość, chaos,brak balansu momentami, brak poczucia że ma się swój los w swoich rękach i akcjach. Z plusów wykonanie i niektóre mechaniki jak karty przy obszarach. Zaznaczam że każdy z tych 5 osób ma jakieś minimum 50 gier w ti4 a niektórzy regularnie ogrywają Europę universalis więc to że gra była dla nas za ciężka zasadowo nie ma miejsca. Mam odczucie że twórca chyba chciał zrobić na maxa nietypowa grę areacontroll trochę legacy trochę przygodowa a finalnie żaden z tych elementów nie jest ani trochę dobry. W 5 turze wszyscy modliliśmy się żeby kanclerz wykulal 6 na kości żeby móc zagrać w coś innego. Chyba jeden z największych zawodów w świecie planszowkowym jaki doznałem
Awatar użytkownika
Zerthin
Posty: 34
Rejestracja: 06 sty 2019, 12:19
Has thanked: 69 times
Been thanked: 51 times

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: Zerthin »

Kitshu pisze: 23 mar 2024, 15:42 Wczoraj zagraliśmy na 5 osób. Generalnie gra takie 5 max 6 na 10. Losowość, chaos,brak balansu momentami, brak poczucia że ma się swój los w swoich rękach i akcjach. Z plusów wykonanie i niektóre mechaniki jak karty przy obszarach. Zaznaczam że każdy z tych 5 osób ma jakieś minimum 50 gier w ti4 a niektórzy regularnie ogrywają Europę universalis więc to że gra była dla nas za ciężka zasadowo nie ma miejsca. Mam odczucie że twórca chyba chciał zrobić na maxa nietypowa grę areacontroll trochę legacy trochę przygodowa a finalnie żaden z tych elementów nie jest ani trochę dobry. W 5 turze wszyscy modliliśmy się żeby kanclerz wykulal 6 na kości żeby móc zagrać w coś innego. Chyba jeden z największych zawodów w świecie planszowkowym jaki doznałem
Z ciekawości: Ile pi razy oko trwała rozgrywka i jak wygląda doświadczenie Twojej grupy z Paxami? Szczególnie Pamirem i Renesansem?

Zawsze odnosiłem wrażenie, że Oathowi bliżej do tych gier niż do Twilighta.
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 218
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 186 times
Been thanked: 187 times
Kontakt:

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: Qnnrad »

Jak Zerthin pisze, Oath bliżej do Paxów. To nie jest 4X i może mieliście niepasujące oczekiwania.

Graliście w wariant treningowy z instrukcji/playbooka? On nie jest zbalansowany i nie miał być zbalansowany, ma na celu przedstawienie wszystkich reguł i dylematów, wprowadzić graczy w mechanikę a prawdziwa gra zaczyna się od drugiej partii.
Brak poczucia wpływu na grę też wynika z braku doświadczenia, ciężko oczekiwać, że będzie się miało wszystko obcykane i plan działania w pierwszej partii nawet w prostszych grach, co dopiero w mid-heavy. Chyba za dużo graliście w tego TI4 i się przyzwyczailiście do poczucia kontroli jaką osiągają weteranki i weterani danego tytułu.
Jak się ma zarzut do losowości Oath w porównaniu do np. przywołanego TI4?
Kitshu
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 16:58
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: Kitshu »

Gramy w wiele gier w , lacerdy, dominanty i paxy też. Przytoczyłem ti tylko dlatego żeby zobrazować że ekipa jest konkretna i stała do grania. Odpaliliśmy od razu normalną grę. Rozumiem że komuś może się podobać ale nie rozumiem bronienia potężnych wad tej gry które istnieją i są mega problemem. Nie jest to gra zła ale dobra tez nie. W mojej opini jest po prostu źle zaprojektowana. Za dużo srok ktoś chciał za ogon pociągnąć.
Kitshu
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 16:58
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: Kitshu »

Btw rozumiem argument z brakiem doświadczenia w tej grze ale problem jest taki że ta gra nie zachęca ani trochę do przebycia następnej partii.
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: salaba »

Oath nie jest grą dla każdego. Cole to specyficzny projektant gier planszowych. Jedni Oath kochają, inni niemal nienawidzą. Do tej gry też trzeba mieć odpowiednią ekipę. To co napisałeś o Oath mogę powiedzieć o TI4 :D Po prostu nie podpasowało, oczekiwania vs rzeczywistość. Bywa...
Awatar użytkownika
oduck
Posty: 149
Rejestracja: 07 paź 2013, 19:37
Has thanked: 443 times
Been thanked: 73 times

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: oduck »

Kitshu pisze: 23 mar 2024, 17:44 Gramy w wiele gier w , lacerdy, dominanty i paxy też. Przytoczyłem ti tylko dlatego żeby zobrazować że ekipa jest konkretna i stała do grania. Odpaliliśmy od razu normalną grę. Rozumiem że komuś może się podobać ale nie rozumiem bronienia potężnych wad tej gry które istnieją i są mega problemem. Nie jest to gra zła ale dobra tez nie. W mojej opini jest po prostu źle zaprojektowana. Za dużo srok ktoś chciał za ogon pociągnąć.
Źle zaprojektowana, bo Wam nie podeszła? Wszystkie "wady", o których piszesz, to mocno kwestia gustu, dla mnie np. ta gra to jedno z najciekawszych doświadczeń "gurowych" i jedna z bardzo niewielu pozycji, w którą wyobrażam sobie zagrać kilka partii pod rząd jednego dnia.
Kitshu
Posty: 74
Rejestracja: 24 lip 2017, 16:58
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Oath: Chronicles of Empire and Exile (Cole Wehrle)

Post autor: Kitshu »

oduck pisze: 24 mar 2024, 11:27
Kitshu pisze: 23 mar 2024, 17:44 Gramy w wiele gier w , lacerdy, dominanty i paxy też. Przytoczyłem ti tylko dlatego żeby zobrazować że ekipa jest konkretna i stała do grania. Odpaliliśmy od razu normalną grę. Rozumiem że komuś może się podobać ale nie rozumiem bronienia potężnych wad tej gry które istnieją i są mega problemem. Nie jest to gra zła ale dobra tez nie. W mojej opini jest po prostu źle zaprojektowana. Za dużo srok ktoś chciał za ogon pociągnąć.
Źle zaprojektowana, bo Wam nie podeszła? Wszystkie "wady", o których piszesz, to mocno kwestia gustu, dla mnie np. ta gra to jedno z najciekawszych doświadczeń "gurowych" i jedna z bardzo niewielu pozycji, w którą wyobrażam sobie zagrać kilka partii pod rząd jednego dnia.
Jesteś człowiekiem o żelaznej psychice ja bym się pociął jakby mi w to ktoś kazał grać więcej niż raz dziennie :p btw jakbyś nie widział to pisałem wszędzie „ w mojej opinii” więc możesz sobie mieć swoją i nie mam z tym problem ;) dla mnie gra jest tragicznie zaprojektowana dla ciebie super i fajnie
ODPOWIEDZ