Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Marvel Champions: The Card Game - pytania i wątpliwości

Post autor: Phate »

Założyłem temat bo jest kilka spraw, które nie dają mi spokoju i chciałbym się dowiedzieć co o tym sądzicie.

Grając wczoraj przeciwko Klaw'owi miałem taką sytuację:
- Wystawiony Hawkeye ze strzałami, odkryłem kartę miniona "Weapon coś tam" z dwoma punktami życia i cechą mówiącą o tym, że gdy karta się pojawi to dostaje Surge. Zabiłem tego miniona strzałą Hawkeya ale czy to surge się odpala ? Chyba obia triggery są równoczesne i co wówczas ?

Dla upewnienia się:
Gdy gram Iron Man'em to mogę mieć wystawione 2x buty i 2x rękawice ? Te karty nie mają gwiazdki przy swojej nazwie oznaczającej unikalność. Hełm i reszta TECH mają gwiazkę.

Poprosze jeszcze o wyjaśnienie w jaki sposób inni gracze mogą wykorzystywać w swojej turze moje karty na stole lub te na ręce. Nie bardzo mogę to zrozumieć i jakoś mi to nie pasuje.
Mam np. wystawione i przygotowane rękawice Iron-mana i ktoś inny może je wykorzystać aby zadać obrażenie wybranemu wrogowi ? Lub ktoś może w swojej turze wyczerpać mojego przygotowanego Ally'a i nim zaatakować ? Tak samo to jest z kartami na mojej ręce ? Mam kartę neutralną, któa leczy dwa punkty obrażeń i inny gracz stwierdza, że płaci jej koszt i ją sobie używa ? To jest bez sensu bo ja w swojej turze będę miał już wszystkie karty wyczerpane :/
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 124 times
Been thanked: 79 times

Re: Marvel Champions: The Card Game

Post autor: eltadziko »

Phate pisze: 16 lis 2019, 15:50 Grając wczoraj przeciwko Klaw'owi miałem taką sytuację:
- Wystawiony Hawkeye ze strzałami, odkryłem kartę miniona "Weapon coś tam" z dwoma punktami życia i cechą mówiącą o tym, że gdy karta się pojawi to dostaje Surge. Zabiłem tego miniona strzałą Hawkeya ale czy to surge się odpala ? Chyba obia triggery są równoczesne i co wówczas ?
We Władcy Pierścieni była podobna sytuacja z Thalinem, który zadawał 1 obrażenie odkrywanym wrogom jeśli był przydzielony do wyprawy. W tamtym przypadku, gdy wróg został zabity, "Surge" się nie odpalało.
Wydaje mi się, że jednak w Marvel Champions w tym przypadku "Surge" się odpali. W przypadku Thalina było, że obrażenie jest zadane, kiedy wróg "is revealed". Przy Hawkeye'u jest kiedy "enters play". Powiedziałbym, że najpierw wróg jest odkrywany i odpala się "Surge", które działa, gdy karta "is revealed", a dopiero później wróg wchodzi do gry ("enters play") i odpala się umiejętność Hawkeye'a.
Phate pisze: 16 lis 2019, 15:50 Dla upewnienia się:
Gdy gram Iron Man'em to mogę mieć wystawione 2x buty i 2x rękawice ? Te karty nie mają gwiazdki przy swojej nazwie oznaczającej unikalność. Hełm i reszta TECH mają gwiazkę.
Tu jestem pewien ;) Każdą kartę, która nie jest unikalna, możesz mieć zagraną w tylu kopiach, ile masz jej w talii. Do butów i rękawic nawet pasuje, ze są po dwie karty - w końcu Iron Man ma dwa buty i dwie rękawice :P
Phate pisze: 16 lis 2019, 15:50 Poprosze jeszcze o wyjaśnienie w jaki sposób inni gracze mogą wykorzystywać w swojej turze moje karty na stole lub te na ręce. Nie bardzo mogę to zrozumieć i jakoś mi to nie pasuje.
Mam np. wystawione i przygotowane rękawice Iron-mana i ktoś inny może je wykorzystać aby zadać obrażenie wybranemu wrogowi ? Lub ktoś może w swojej turze wyczerpać mojego przygotowanego Ally'a i nim zaatakować ? Tak samo to jest z kartami na mojej ręce ? Mam kartę neutralną, któa leczy dwa punkty obrażeń i inny gracz stwierdza, że płaci jej koszt i ją sobie używa ? To jest bez sensu bo ja w swojej turze będę miał już wszystkie karty wyczerpane :/
Wykorzystanie przez innych graczy Twoich akcji działa trochę inaczej. Oni mogą Cię tylko poprosić o wykonanie akcji. Ty możesz się na to zgodzić i wykonać akcję albo się nie zgodzić ;P
Jeśli się zgadzasz, to Ty płacisz koszt zagrania karty, nie inny gracz.
No i to dotyczy tylko akcji zaznaczonych jako "Action:", które jednocześnie w swoim działaniu pozwalają wybrać dowolnego gracza/dowolną postać. Według mnie nie możesz w fazie innego gracza atakować swoim sojusznikiem.
MsbS
Posty: 883
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Marvel Champions: The Card Game

Post autor: MsbS »

Dwa pytania mi się nasunęły po dzisiejszej grze:
1. Jeśli atakuję Whiplasha (który ma Retaliate) przy użyciu Eventu (typu Uppercut), a nie bezpośredniego ataku Bohatera/Sprzymierzeńca, to czy też dostaję 1 dmg od jego zdolności Retaliate?
2. Kiedy płacę za jakiś Event, w jakiej kolejności trafiają karty na discard? Najpierw opłata, a na sam wierzch event? To ważne kiedy na stole jest Pepper Potts.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Marvel Champions: The Card Game

Post autor: Ardel12 »

MsbS pisze: 17 lis 2019, 14:57 Dwa pytania mi się nasunęły po dzisiejszej grze:
1. Jeśli atakuję Whiplasha (który ma Retaliate) przy użyciu Eventu (typu Uppercut), a nie bezpośredniego ataku Bohatera/Sprzymierzeńca, to czy też dostaję 1 dmg od jego zdolności Retaliate?
2. Kiedy płacę za jakiś Event, w jakiej kolejności trafiają karty na discard? Najpierw opłata, a na sam wierzch event? To ważne kiedy na stole jest Pepper Potts.
Ad1. Na karcie masz napisane Hero action(attack). W takim razie atak wykonuje twój bohater, więc Hero jak najbardziej tą ranę otrzyma.
Ad2. Instrukcja strona 11 w tabelce Resource Cost -> opłata kartą == discard karty, więc najpierw spadają karty użyte do spłaty, potem zagrana karta jak event.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Marvel Champions: The Card Game

Post autor: c08mk »

Phate pisze: 16 lis 2019, 15:50 Grając wczoraj przeciwko Klaw'owi miałem taką sytuację:
- Wystawiony Hawkeye ze strzałami, odkryłem kartę miniona "Weapon coś tam" z dwoma punktami życia i cechą mówiącą o tym, że gdy karta się pojawi to dostaje Surge. Zabiłem tego miniona strzałą Hawkeya ale czy to surge się odpala ? Chyba obia triggery są równoczesne i co wówczas ?
Z instrukcji wynika, że oba są efekty uaktywniają się jednocześnie (od słowa "after"). To oznacza, że "the first player determines the order in which the effects resolve."
eltadziko pisze: 16 lis 2019, 18:36
Phate pisze: 16 lis 2019, 15:50 Dla upewnienia się:
Gdy gram Iron Man'em to mogę mieć wystawione 2x buty i 2x rękawice ? Te karty nie mają gwiazdki przy swojej nazwie oznaczającej unikalność. Hełm i reszta TECH mają gwiazkę.
Tu jestem pewien ;) Każdą kartę, która nie jest unikalna, możesz mieć zagraną w tylu kopiach, ile masz jej w talii. Do butów i rękawic nawet pasuje, ze są po dwie karty - w końcu Iron Man ma dwa buty i dwie rękawice :P
Jeszcze trzeba pamiętać o keywordzie "restricted". Maksymalnie dwie karty z tym słowem mogą leżeć na stole u jednego gracza.
sliw2
Posty: 35
Rejestracja: 14 mar 2012, 11:56
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Marvel Champions: The Card Game

Post autor: sliw2 »

Jedna rzecz nie daje mi spokoju.
W instrukcji jest napisane, że wykorzystanie karty 'atak' nie wyczerpuje bohatera, ale czy można użyć karty 'atak' wyczerpanym bohaterem?
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Marvel Champions: The Card Game

Post autor: khuba »

sliw2 pisze: 30 lis 2019, 12:27 Jedna rzecz nie daje mi spokoju.
W instrukcji jest napisane, że wykorzystanie karty 'atak' nie wyczerpuje bohatera, ale czy można użyć karty 'atak' wyczerpanym bohaterem?
Tak - możesz użyć ( nie możesz użyć karty gdy nie możesz zapłacić kosztu - w takim wypadku nie ma kosztu "wyczerp bohatera" wiec to cie nie blokuje)
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
sliw2
Posty: 35
Rejestracja: 14 mar 2012, 11:56
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Marvel Champions: The Card Game

Post autor: sliw2 »

Ok dzięki, tak mi się wydawało, ale oglądałem jakieś filmiki na YT, gdzie nie atakowali kartą wyczerpanym bohaterem i zwątpiłem.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Marvel Champions: The Card Game

Post autor: osa1908 »

To ja mam pare pytan. Podczas ataku villan (Rhino),dociaga jedna karte co sie dzieje gdy dociagnie karte np.Bomb scare czy karta wchodzi do gry czy patrze tylko na boost icon ? Nastepne co jesli podczas atak Rhino dociagnie karte IM tough!gdzie nie ma znaczka boost ani star,wprowadzam efekt when revealed?Nastepna karta ASSault when revealed(hero)-the villian attacks you-czy podczas tego ataku jak Rhino ma atak podstawowy 2 to czy dociagam kare czy patrze tylko na te postawowa sile?kolejna karta Advance when revealed the villain schemes rozumiem ze dokladam tyle threat ile jest graczy tak?
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Marvel Champions: The Card Game

Post autor: Coen »

osa1908 pisze: 27 gru 2019, 10:48 To ja mam pare pytan. Podczas ataku villan (Rhino),dociaga jedna karte co sie dzieje gdy dociagnie karte np.Bomb scare czy karta wchodzi do gry czy patrze tylko na boost icon ? Nastepne co jesli podczas atak Rhino dociagnie karte IM tough!gdzie nie ma znaczka boost ani star,wprowadzam efekt when revealed?Nastepna karta ASSault when revealed(hero)-the villian attacks you-czy podczas tego ataku jak Rhino ma atak podstawowy 2 to czy dociagam kare czy patrze tylko na te postawowa sile?kolejna karta Advance when revealed the villain schemes rozumiem ze dokladam tyle threat ile jest graczy tak?
Jak ciągniesz kartę boost podczas ataku, to patrzysz tylko na ikonki. I jeśli jest gwiazdka, to dopiero czytasz opis spod gwiazdki (boost). Jeśli nie ma żadnego symbolu, to miałeś szczęście :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Marvel Champions LCG - Pytania o zasady

Post autor: kinioo »

Zakladam.

Taka ciekawostka ode mnie:

Bohater: Black Panther i jego zdolnosc "Retaliate 1"
Wrog: Tiger Shark (minion "Masters of Evil")

*forced response na karcie Tiger Shark mowi: "Po ataku Tiger Shark otrzymuje karte Tough"

W powyzszym przypadku kolejnosc jest nastepujaca:
1. Tiger Shark atakuje Black Panther (rozpatrujemy DMG/Obrona itp);
2. Nastepnie Black Panther aktywuje zdolnosc "Retaliate 1" --> Tiger Shark otrzymuje 1 DMG;
3. I dopiero teraz Tiger Shark otrzymuje karte Tough.

(wczesniej myslalem, ze jest najpierw 1. potem 3. i zdolnosc Retaliate usuowa karte Tough, ale nie, jest tak jak podalem wyzej).

K.
Sorki za brak polskich znakow....
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Marvel Champions: The Card Game

Post autor: osa1908 »

Jesli minion atakuje to zawsze bohater ktorym gram ?czy moze zatakowac mojego allay?
Freshus
Posty: 294
Rejestracja: 15 sty 2019, 13:00
Has thanked: 50 times
Been thanked: 109 times

Re: Marvel Champions: The Card Game

Post autor: Freshus »

Atak teoretycznie leci w bohatera, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby zablokować ten atak sojusznikiem. W jednym z encouter setów jest np. minion (melter), którego atak musisz zablokować sojusznikiem jeżeli takowego posiadasz :).
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Marvel Champions LCG - Pytania o zasady

Post autor: kinioo »

Wrzucam link do nieoficjalnego FAQ:

https://docs.google.com/document/d/1Lox ... m0EcY/edit#
Sorki za brak polskich znakow....
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Marvel Champions LCG - Pytania o zasady

Post autor: osa1908 »

Jezeli Ultron atakuje i dociaga karte i jest gwiazdka rozpatruje sie tylko co jest napisane nad gwiazdka czy trace tez 2 pkt HP,I kolejne pytanie jezeli Ultron atakuje ale nie mnie tylko mojego ally to czy dokladam tez dron minion?
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Marvel Champions LCG - Pytania o zasady

Post autor: bubu »

Co się dzieje kiedy jeden z graczy odpada? Załóżmy, że początkowo było dwóch, zostaje jeden. Złoczyńca w pierwszym kroku knuje nadal podwójnie czy już tylko pojedynczo?
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Marvel Champions LCG - Pytania o zasady

Post autor: Morsereg »

osa1908 pisze: 14 lut 2020, 19:30 Jezeli Ultron atakuje i dociaga karte i jest gwiazdka rozpatruje sie tylko co jest napisane nad gwiazdka czy trace tez 2 pkt HP,I kolejne pytanie jezeli Ultron atakuje ale nie mnie tylko mojego ally to czy dokladam tez dron minion?
1) rozpatrujesz jego atak + gwiazdke
czyli napis z karty (ale nie rozpatrujesz when reveled) a nastepnie villain Cie atakuje za atk + boosty
2) tak, bo nadal atakuje Ciebie. wyznaczanie obroncow jest pozniej.
bubu pisze: 15 mar 2020, 19:53 Co się dzieje kiedy jeden z graczy odpada? Załóżmy, że początkowo było dwóch, zostaje jeden. Złoczyńca w pierwszym kroku knuje nadal podwójnie czy już tylko pojedynczo?
per gracz, oznacza stan poczatkowy rozgrywki. tak wiec bedzie knul caly czas tak samo.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Marvel Champions LCG - Pytania o zasady

Post autor: Atamán »

Czym są te dopiski w nawiasie np. Interrupt (defense) na karcie Backflip? Początkowo myślałem, że chodzi o to, że mogę tego użyć tylko wtedy, gdy jestem atakowany, że nie mogę zapobiec obrażeniom z innych źródeł, ale to wynika przecież z dalszego tekstu karty ("damage from an attack"). A może mogę zagrać taką kartę tylko, gdy się bronię (czyli użyłem bohatera do obrony)?
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Marvel Champions LCG - Pytania o zasady

Post autor: dawid »

W sumie to nic konkretnego. Informuje Cię tylko, że ta akcja to jest właśnie obrona.
Może mieć to znaczenie np. jeśli masz inną kartę o treści "When player defends... "
Może to mieć wtedy zastosowanie, ale po wykonaniu podstawowego DEF przez bohatera albo właśnie po zagraniu karty z treścię "defence"

Tak samo jest z atakiem. Atak to może być zarówno podstawowa akcja bohatera jak i zagranie karty z napisem attack
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Marvel Champions LCG - Pytania o zasady

Post autor: Atamán »

Ok, dzięki. To ma pewien sens - że zagranie takiej karty liczy się jako obrona na potrzeby innych efektów.

A jeszcze takie pytanie mam: są karty, które mają mocniejszy efekt, gdy zapłaci się za nie odpowiednim zasobem i właśnie: tam jest liczba pojedyncza "a <IKONA> resource", a karta kosztuje np. 2. Czy ja dobrze rozumiem, że wystarczy, że jeden z takich surowców zgadza się z wymaganiem karty i już się uruchomi wzmocniony efekt? Pytam, bo wydaje mi się to dosyć łatwe do spełnienia. Opłacenie całego kosztu wymaganym zasobem byłoby trudniejsze.
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Marvel Champions LCG - Pytania o zasady

Post autor: dawid »

Zgadza się. Wystarczy jeden resource.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Marvel Champions LCG - Pytania o zasady

Post autor: Atamán »

Myślałem, że wszystko wiem, ale wczoraj pojawiła się kolejna wątpliwość i nie wiem, jak to powinno działać:

Mam sojusznika ze statusem Tough i 5hp, atakuje mnie przeciwnik 7 ataku z Overkill. I co teraz? Jak dużo obrażeń "pochłonie" Tough? Wydaje mi się, że mogę przydzielić 5 do sojusznika, a 2 pozostałe idą już w bohatera. Dobrze się domyślam?
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Marvel Champions LCG - Pytania o zasady

Post autor: dawid »

A to jest właściwie trudna sprawa. Zasady nie wyjaśniają tego i póki co kwestia nie pojawiła się w oficjalnym FAQ.
Ludzie dyskutują na forach, które rozwiązanie przyjąć. Ja bym obstawiał przy tym, że Tough absorbuje wszystko. I chyba większość graczy tak gra.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Marvel Champions LCG - Pytania o zasady

Post autor: Atamán »

Jak można było zostawić taką rzecz niejasną? Przecież to są karty z podstawki, pierwszy scenariusz. Nie wyszło im w testach, że to nie jest jasne?

Wczytałem się trochę w te różne dyskusje na BGG, FB, Redditcie i jestem w szoku, jak dużo nieścisłości jest lub było w zasadach. Teraz widzę, że i tak jest lepiej, bo jest już całkiem spora sekcja FAQ, która to wyjaśnia. Ale ok, przekonują mnie argumenty, że nie ma żadnych "nadmiarowych obrażeń" ("excess damage"), bo status THOUGH zapobiega wszystkim obrażeniom. Poza tym zapis w drugą stronę (gdy to minion ma Though, a gracz atakuje z Overkill), to jest inny zapis i on jest jednoznaczny: minion musi zginąć, by nadmiarowe obrażenia przeniesione zostały na Villain. Co za absurdalnie zapisane zasady.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1115 times
Been thanked: 1282 times

Re: Marvel Champions LCG - Pytania o zasady

Post autor: seki »

Mam problem ze zrozumieniem momentu zagrywania Event. Powiedzmy wydarzenie, które przerywa rozpatrywanie efektu Treachery card. Czy ja to wydarzenie zagrywam w fazie gracza w ciemno nie wiedząc co wyjdzie w fazie złoczyńcy czy zagrywam dopiero gdy nastąpi pojawienie się tej karty? Wydawało mi się, że zagrywać karty i płacić ich koszt mogę tylko w fazie gracza ale wiele Eventów broni przed czymś co pojawi się w fazie Villain więc mam wątpliwości.
ODPOWIEDZ