Harry Potter: Hogwarts Battle (Kami Mandell, Andrew Wolf)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Harry Potter: Hogwarts Battle (Kami Mandell, Andrew Wolf)

Post autor: bdm »

Trzecie podejście do ostatniego scenariusza i trzecie niepowodzenie. Kluczem jest jednak obrona pierwszej lokacji. Potem strasznie się kombią karty czarnej magii i tylko dokładasz kolejne czaszki a kart na ich usuwanie jest jak na lekarstwo. Nie miałem też kart na rynku na rzucanie kośćmi domów przez co zanim zniszczyłem drugiego horkruksa z mocnym efektem usuwania czaszek za odrzucenie dwóch kart z ręki to już miałem na stole drugą lokację a po pokonaniu Dementora pojawiła się Bellatriks i zamiast dobierać dwie karty czarnej magii dobierałem trzy. Starałem się też nie kupować śmieci ale karta z usuwaniem czaszek była tylko jedna. Spróbuję jeszcze raz a potem już pogrupuję przeciwników bo naprawdę szkoda czasu i nerwów.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Harry Potter: Hogwarts Battle (Kami Mandell, Andrew Wolf)

Post autor: feniks_ciapek »

Drugi horkruks jest bardzo uciążliwy. Najlepiej nie zdejmować pierwszego, dopóki się nie ma kart do poradzenia sobie z drugim w miarę szybko.

W dodatkach zamiast horkruksów są encountery, po 3 na rozgrywkę, co jest sensowniejsze i prostsze do ogarnięcia. Tak jak sobie teraz myślę, to chyba z horkruksami nie graliśmy więcej, niż kilka razy.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Harry Potter: Hogwarts Battle (Kami Mandell, Andrew Wolf)

Post autor: bdm »

Dziś zagrałem ostatni raz w tą grę (no chyba, że nnie córka kiedyś poprosi ale raczej nie zagram z nią w scenariusz powyżej 4). Znów za mocni przeciwnicy na początek (Bellatriks, Lucjusz Malfoy i Dementor). Nie było szans obronić pierwszej lokacji. Nie było szans kupić czegokolwiek sensownego z rynku. Losowość tej gry jest nie do zaakceptowania a że nie chcę jednak stosować żadnych home rules to dziękuję bardzo. :roll:
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Harry Potter: Hogwarts Battle (Kami Mandell, Andrew Wolf)

Post autor: Probe9 »

Zastosowanie home rulesów wymaga poświęcenia 3 minut a zupełnie zmienia odbiór gry. Jak dla mnie to warto :)
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Harry Potter: Hogwarts Battle (Kami Mandell, Andrew Wolf)

Post autor: bdm »

Ale nie będzie wyzwania.
Beerior
Posty: 70
Rejestracja: 26 maja 2020, 10:13
Has thanked: 136 times
Been thanked: 25 times

Re: Harry Potter: Hogwarts Battle (Kami Mandell, Andrew Wolf)

Post autor: Beerior »

Co do rynku, żeby chociaż trochę poprawić sytuację gramy z dwoma zmianami:
- te same karty trafiają na to samo miejsce na rynku żeby nie blokować miejsca,
- gracze mogą zapłacić koszt karty aby usunąć ją z rynku - zamiast kupić do ręki zapłacić ten sam koszt za usunięcie z gry.
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Harry Potter: Hogwarts Battle (Kami Mandell, Andrew Wolf)

Post autor: Asurmar »

Beerior pisze: 27 kwie 2023, 06:38 - gracze mogą zapłacić koszt karty aby usunąć ją z rynku - zamiast kupić do ręki zapłacić ten sam koszt za usunięcie z gry.
Autorzy gry opublikowali nawet oficjalny wariant zasad pozwalający wyczyścić rynek: https://boardgamegeek.com/thread/165964 ... g-hogwarts

Jesli nawet autorzy widzą problemy wynikające z braku odpowiedniego przetestowania gry przed wydaniem, to ja naprawdę nie mam oporów, żeby wprowadzać do niej home rule.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Harry Potter: Hogwarts Battle (Kami Mandell, Andrew Wolf)

Post autor: bdm »

Beerior pisze: 27 kwie 2023, 06:38 Co do rynku, żeby chociaż trochę poprawić sytuację gramy z dwoma zmianami:
- te same karty trafiają na to samo miejsce na rynku żeby nie blokować miejsca,
- gracze mogą zapłacić koszt karty aby usunąć ją z rynku - zamiast kupić do ręki zapłacić ten sam koszt za usunięcie z gry.
Te same karty zdarzają się niezwykle rzadko.

Płacenie za kartę w celu usunięcia jej z rynku ma sens.
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Harry Potter: Hogwarts Battle (Kami Mandell, Andrew Wolf)

Post autor: Probe9 »

bdm pisze: 27 kwie 2023, 06:26 Ale nie będzie wyzwania.
Oczywiście, że będzie jeżeli zrobi się to z głową. Pełna losowość w doborze przeciwników sprawia, że może być albo za łatwo albo za trudno. Ja patrząc na pierwszych 3 przeciwników często przed rozpoczęciem gry już wiedziałem czy wygram czy przegram. A jak sobie (wciąż) losujesz ale według rozsądnych kryteriów to masz pewność, że wyzwanie będzie, ale nie będziesz też z góry skazany na porażkę (co ma szczególne znaczenie przy grze z dziećmi).
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Harry Potter: Hogwarts Battle (Kami Mandell, Andrew Wolf)

Post autor: bdm »

Też już na tyle poznałem grę, że wiedziałem czy przegram czy wygram. Nieutrzymanie pierwszej lokacji i dwóch silnych przeciwników na początku nie daje praktycznie szans.
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Harry Potter: Hogwarts Battle (Kami Mandell, Andrew Wolf)

Post autor: Asurmar »

bdm pisze: 27 kwie 2023, 10:44 Też już na tyle poznałem grę, że wiedziałem czy przegram czy wygram. Nieutrzymanie pierwszej lokacji i dwóch silnych przeciwników na początku nie daje praktycznie szans.
Tak całkiem poważnie, to to jest moim zdaniem największa wada gry. Moje partie zwykle wygladają tak, że albo uda się złożyć talię i obronić pierwszą lokację. I wtedy raczej się wygrywa dosć latwo. Albo coś się ułoży nie tak i już na początku dostaje się srogi łomot. Brakuje mi natomiast partii, w których będę się emocjonował do samego końca, gdzie nagły zwrot akcji przewróci wszystko do góry nogami (jak np. mega kombo które wychodzi w Star Realms, zadaje 40 obrażeń i przegrywa się wygrana partię).
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Harry Potter: Hogwarts Battle (Kami Mandell, Andrew Wolf)

Post autor: feniks_ciapek »

Zgadzam się z powyższym z jednym zastrzeżeniem. W którymś dodatku jest ostatni encounter wymagający rozpatrzenia jednocześnie pięciu kart czarnej magii. Najczęściej oznacza to konieczność walki w trzeciej lokacji i pozostawienie przy życiu albo Bellatriks albo jednego ze smoków. Więc emocje są i nawet przegrać z dobrą talią można :)

Powtórzę też po raz kolejny, że dodatki przyspieszają budowanie talii i wprowadzają kilka usprawnień, czyniących tę grę ciekawszą. Przy czym chyba eliksiry dają pod tym kątem najwięcej, a potwory głównie urozmaicają rozgrywkę.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Harry Potter: Hogwarts Battle (Kami Mandell, Andrew Wolf)

Post autor: bdm »

Moje karty z talii podstawowych są już tak sfatygowane, że najpierw musiałbym je zakoszulkować bo rozpoznaję je przy tasowaniu z zamkniętymi oczami. :D Dopiero wówczas pomyślę o dodatkach.
Bellatriks to IMO najtrudniejszy przeciwnik po utracie pierwszej lokacji.
morthi
Posty: 295
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 42 times
Been thanked: 77 times

Re: Harry Potter: Hogwarts Battle (Kami Mandell, Andrew Wolf)

Post autor: morthi »

bdm pisze: 28 kwie 2023, 15:53 Moje karty z talii podstawowych są już tak sfatygowane, że najpierw musiałbym je zakoszulkować bo rozpoznaję je przy tasowaniu z zamkniętymi oczami. :D Dopiero wówczas pomyślę o dodatkach.
Ja korzystam z dedykowanych kart do HP - mają ładny tył i są przyjemne w dotyku https://www.rebel.pl/gry-planszowe/harr ... 02318.html Do tasowania w sam raz, a stos sklepu nie rozsypuje się.

Niestety nie ma w zestawie koszulek do potworów/czarnej magii i trzeba dokupić inne - ja wybrałem i jestem zadowolony.
Spoiler:
ODPOWIEDZ