Kartografowie - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Kartografowie - zasady, pytania

Post autor: josiu »

Dwa pytania po pierwszej rozgrywce. Załóżmy,że jednym z punktujących celów jest posiadanie wody obok ruin, ale czy jeśli wcześniej na ruinach narysuję np. las, to rozumiem,że wtedy te ruiny nie są już ruinami i nie punktują? I drugie: jedna karta celów (nie pamiętam nazwy, chyba coś z granicą lub pograniczem) daje 6 pkt za każdy pełny rząd lub kolumnę. Ale czy punktują tylko rzędy i kolumny na krawędzi mapy(tak by wynikało z ilustracji na karcie) czy wszystkie? Dzięki za odpowiedź.
khuba
Posty: 983
Rejestracja: 15 cze 2017, 11:36
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 308 times
Been thanked: 277 times

Re: Kartografowie

Post autor: khuba »

1. edit: NVM , pomylilem z górami - nie wiem :D, na bgg pisza ze ruiny sa ruinami nawet jak zostaną zamalowane: https://boardgamegeek.com/thread/217702 ... e-adjacent
2. Jakikolwiek wiersz, tutaj to samo pytanie na bgg: https://boardgamegeek.com/thread/226708 ... g-question
Sprzedam:
Cerebria, Miasteczka, Weather Machine - metalowe zębatki
marcindlubacz
Posty: 96
Rejestracja: 14 maja 2015, 10:23
Been thanked: 1 time

Re: Kartografowie

Post autor: marcindlubacz »

Witam.
Pytanie odnośnie ruin. Czy jak dobiorę normalną kartę odkryć to mogę ją narysować na ruinach czy tylko jak wyjdzie karta ruin?
Grałem, że tak ale chciałbym się upewnić.
Jeszcze jedno pytanie się nasunęło czy można umieścić komuś potwora na ruinach?
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Kartografowie

Post autor: najata »

marcindlubacz pisze: 29 lis 2019, 21:29 Witam.
Pytanie odnośnie ruin. Czy jak dobiorę normalną kartę odkryć to mogę ją narysować na ruinach czy tylko jak wyjdzie karta ruin?
Grałem, że tak ale chciałbym się upewnić.
Jeszcze jedno pytanie się nasunęło czy można umieścić komuś potwora na ruinach?
1. Możesz, rysując na ruinach jedynie ograniczasz
sobie możliwości umieszczania kształtów na ruinach, gdy wyjdą i będziesz musiał na nich narysować.
To pytanie na bgg:
https://boardgamegeek.com/thread/2206310/ruins
i https://boardgamegeek.com/thread/225057 ... -and-ruins
2. Myślę, że tak, bo patrz pkt 1 :)
EDYCJA: potwierdzenie na bgg:
https://boardgamegeek.com/thread/227681 ... uins-legal
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Kartografowie

Post autor: josiu »

O kurde...Z tymi ruinami mnie zaskoczyliście. Myślałem,że można tam rysować tylko gdy wjedzie karta ruin. Czyli wszystkie parę rozgrywek było źle grane...
Awatar użytkownika
Tehanu
Posty: 128
Rejestracja: 15 cze 2005, 03:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Kartografowie

Post autor: Tehanu »

1. Jeśli gracz nie może narysować żadnego kształtu rysuje 1x1 - wybiera dowolny rodzaj terenu, czy wybiera z dostępnych na karcie odkryć?
2. Zadanie za największy kwadrat: czy góra wewnątrz kwadratu też się liczy jako wypełniony obszar?
"You have to learn the rules of the game.
And then you have to play better than anyone else."
Albert Einstein
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Kartografowie

Post autor: japanczyk »

Tehanu pisze: 21 gru 2019, 22:34 1. Jeśli gracz nie może narysować żadnego kształtu rysuje 1x1 - wybiera dowolny rodzaj terenu, czy wybiera z dostępnych na karcie odkryć?
Tak, dowolny
2. Zadanie za największy kwadrat: czy góra wewnątrz kwadratu też się liczy jako wypełniony obszar?
owszem
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Kartografowie

Post autor: probbi »

Tehanu pisze: 21 gru 2019, 22:34 1. Jeśli gracz nie może narysować żadnego kształtu rysuje 1x1 - wybiera dowolny rodzaj terenu, czy wybiera z dostępnych na karcie odkryć?
2. Zadanie za największy kwadrat: czy góra wewnątrz kwadratu też się liczy jako wypełniony obszar?
2. Powiem nawet, że wyrwa też się Liczy
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Kartografowie

Post autor: EVOCATVS »

Jak się powinno karty punktacji dopasowywać do edyktów? Na razie grałem tak, że losowałem po jednej z każdego rodzaju, a następnie kładłem je, też losowo, pod edyktami.
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Kartografowie

Post autor: KozaK69 »

Dokładnie tak jak piszesz mówi też instrukcja :)
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Re: Kartografowie

Post autor: probbi »

Ja brałem pełną losowość i nie patrzyłem czy są z innych rodzajów czy też takie sane
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 23 times
Been thanked: 4 times

Re: Kartografowie

Post autor: Lion86 »

Jeśli chodzi o rysowanie figur to dopuszczalny jest tylko ich obrót czy również odbicie lustrzane?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Kartografowie

Post autor: mat_eyo »

Lion86 pisze: 04 sty 2020, 16:05 Jeśli chodzi o rysowanie figur to dopuszczalny jest tylko ich obrót czy również odbicie lustrzane?
Można dowolnie obracać i odbijać kształt.
Żubr
Posty: 172
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:52
Has thanked: 48 times
Been thanked: 4 times

Re: Kartografowie

Post autor: Żubr »

Nie ma tematu gry w ogólnym dziale, więc zapytam tutaj:

Czy w polskim wydaniu jest karta promo do Roll Playera? Miała być karta Kartograf, ale w moim pudełku jej nie było.
grybezpradu.eu 5% - Wspólne zakupy z odbiorem w Białymstoku.
Awatar użytkownika
EVOCATVS
Posty: 687
Rejestracja: 16 lis 2018, 22:20
Has thanked: 498 times
Been thanked: 155 times

Re: Kartografowie

Post autor: EVOCATVS »

Ja u siebie miałem.
Lion86
Posty: 102
Rejestracja: 17 lip 2017, 00:10
Has thanked: 23 times
Been thanked: 4 times

Re: Kartografowie

Post autor: Lion86 »

Mam pytanie odnośnie zielonej karty punktacji? "Zdobądź 3 Gwiazdki Reputacji za każdy obszar gór, połączony z innym obszarem gór przez klaster lasu". Dobrze rozumiem, że każda góra punktuje tylko raz w związku z czym maksymalna liczba punktów za ten cel to 15?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Kartografowie

Post autor: mat_eyo »

Tak.
Grzegorzx
Posty: 50
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:15

Re: Kartografowie

Post autor: Grzegorzx »

Mam 2 pytanka
Mam wrysowanie potwory i nic z tym nie zrobiłem. Na koniec rundy otrzymałem -4 pkt.
Czy jeżeli w przyszłej poprzez roku ich nie obrysuj to dostanę kolejne - 4 pkt?
I w drugą stronę. Wiosną zdobyłem 3 monety, latem zdobyłem kolejne 4 monety, czy podliczacjąc sobie wynik za lato dopisuje 7 monet czy 4?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Kartografowie

Post autor: mat_eyo »

-4 i 7.
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Kartografowie

Post autor: gath »

Karta punktacji "Umocnienia" - "Zdobądź 2 Gwiazdki Reputacji za każdy obszar Wioski w drugim co do wielkości klastrze obszarów Wioski"
Rozumiem, że jeżeli posiadam dwie jednakowe wioski o wielkości np. 5 i żadnej mniejszej to nie punktuję wcale, czy jednak jedna z nich zapunktuje?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Kartografowie

Post autor: kurdzio »

gath pisze: 23 sie 2020, 09:49 Karta punktacji "Umocnienia" - "Zdobądź 2 Gwiazdki Reputacji za każdy obszar Wioski w drugim co do wielkości klastrze obszarów Wioski"
Rozumiem, że jeżeli posiadam dwie jednakowe wioski o wielkości np. 5 i żadnej mniejszej to nie punktuję wcale, czy jednak jedna z nich zapunktuje?
My gramy że punktujemy za jedną z nich, bo każda Twoja wioska w tym wypadku jest „druga co do wielkości”.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: Kartografowie

Post autor: gath »

Czy szczelina na środku mapki (na odwrocie) liczy się jako:
1 wypełniony obszar do karty "Utracone włości" - Zdobądź 3 Gwiazdki Reputacji za każdy obszar wzdłuż jednej krawędzi największego kwadratu, złożonego z wypełnionych obszarów
2 rodzaj obszaru do karty "Żyzne równiny" - Zdobądź 3 gwiazdki Reputacji za każdy klaster obszarów Wioski, który sąsiaduje z 3 lub więcej różnymi rodzajami obszarów.
3 Czy liczy się do otoczenia góry, z którą styka się już na początku (nadruk na mapce).
Grał ktoś może na aplikacji i wie jak to tam wygląda?
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Kartografowie

Post autor: kurdzio »

gath pisze: 28 wrz 2020, 12:48 Czy szczelina na środku mapki (na odwrocie) liczy się jako:
1 wypełniony obszar do karty "Utracone włości" - Zdobądź 3 Gwiazdki Reputacji za każdy obszar wzdłuż jednej krawędzi największego kwadratu, złożonego z wypełnionych obszarów
2 rodzaj obszaru do karty "Żyzne równiny" - Zdobądź 3 gwiazdki Reputacji za każdy klaster obszarów Wioski, który sąsiaduje z 3 lub więcej różnymi rodzajami obszarów.
3 Czy liczy się do otoczenia góry, z którą styka się już na początku (nadruk na mapce).
Grał ktoś może na aplikacji i wie jak to tam wygląda?
Instrukcja:
Wybrany kształt nie może nachodzić na obszary już wypełnione lub krawędzie mapy. Góry i Wąwóz (kształt w środkowej części mapy B) traktuje się jako wypełnione obszary.
Obszary typu Potwór, Góry, Wąwóz wszystkie uważane są za wypełnione. Obszary Ruin uważa się za wypełnione tylko, jeżeli jest na nich
narysowany symbol terenu lub Potwora.
dlatego moim zdaniem odpowiedź na Twoje pytania to 3 x Tak ;)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Kartografowie

Post autor: Leser »

gath pisze: 28 wrz 2020, 12:48 2 rodzaj obszaru do karty "Żyzne równiny" - Zdobądź 3 gwiazdki Reputacji za każdy klaster obszarów Wioski, który sąsiaduje z 3 lub więcej różnymi rodzajami obszarów.
Pola z wąwozem uważa się za wypełnione. Kurdzio powyżej zacytował odpowiedni fragment instrukcji.
Apka jednak nie uznaje go za osobny rodzaj terenu i nie przyznaje punktów za "Żyzne równiny". Instrukcja, o ile pamięć mnie nie myli, w tym temacie milczy.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Kartografowie

Post autor: MaciekK5454 »

Cześć,

Karta "Wielkie Miasto".

"Zdobądź 1 Gwiazdkę Reputacji za każdy obszar wioski w największym klastrze Wiosek, który nie sąsiaduje z obszarem Gór".

Czy określenie "który nie sąsiaduje z obszarem Gór" dotyczy obszarów wioski (czyli największy Klaster wiosek może sąsiadować z Górami, tylko nie liczymy tych jego obszarów, które stykają się z Górami") czy klastra Wiosek - czyli, jeżeli nasz największy klaster styka się z górami, to bierzemy kolejny co do wielkości klaster (tak, żeby żaden jego obszar nie stykał sie górami) i liczymy wszystkie obszary wiosek w nim?

Co do wyżej zadanego pytania:

2 rodzaj obszaru do karty "Żyzne równiny" - Zdobądź 3 gwiazdki Reputacji za każdy klaster obszarów Wioski, który sąsiaduje z 3 lub więcej różnymi rodzajami obszarów.

Skoro w instrukcji jest napisane "..Obszary typu Potwór, Góry, Wąwóz... " czyli teoretycznie, instrukcja wąwóz traktuje to jako typ obszaru, wiec ja bym liczył.
ODPOWIEDZ