Altiplano - pytania, zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Altiplano - pytania, zasady

Post autor: kastration »

"Niektóre karty Zdarzeń posiadają oznaczenie wskazujące na to, że określone towary należy przenieść z zasobów ogólnych do neutralnej strefy Punktu Handlowego" - czyli te zasoby bierze się nie z płytek terenu, ale z pudełka? Czyli z nadwyżki zasobów SPOZA płytek terenu?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10927
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: japanczyk »

kastration pisze: 03 gru 2019, 23:18 "Niektóre karty Zdarzeń posiadają oznaczenie wskazujące na to, że określone towary należy przenieść z zasobów ogólnych do neutralnej strefy Punktu Handlowego" - czyli te zasoby bierze się nie z płytek terenu, ale z pudełka? Czyli z nadwyżki zasobów SPOZA płytek terenu?
Nie, zasoby ogólne to te dostepne na planszy, więc przenosisz np. z 12 drewna (przy 2. graczach) czesc zasobow do Punktu Handlowego
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: detrytusek »

Załóżmy że mam 1 wózek. Dorzucam jedną żywność by móc poruszyć się jeszcze raz o jedno pole. Czy mogę zacząć od tego czy muszę z góry na dół czyli od wózka?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10927
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: japanczyk »

detrytusek pisze: 26 gru 2019, 18:44 Załóżmy że mam 1 wózek. Dorzucam jedną żywność by móc poruszyć się jeszcze raz o jedno pole. Czy mogę zacząć od tego czy muszę z góry na dół czyli od wózka?
Z góry na dol
W angielskiej nie ma takiej klaryfikacji
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019, 08:26 przez japanczyk, łącznie zmieniany 1 raz.
giventofly
Posty: 99
Rejestracja: 28 maja 2014, 08:21
Has thanked: 54 times
Been thanked: 29 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: giventofly »

japanczyk pisze: 26 gru 2019, 21:43
detrytusek pisze: 26 gru 2019, 18:44 Załóżmy że mam 1 wózek. Dorzucam jedną żywność by móc poruszyć się jeszcze raz o jedno pole. Czy mogę zacząć od tego czy muszę z góry na dół czyli od wózka?
Z góry na dol
Na Stronie 7 instrukcji polskiej w ramce (przedostatnie zdanie) jest napisane że ruch można wykonywać w dowolnej kolejności.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: detrytusek »

giventofly pisze: 27 gru 2019, 00:02
japanczyk pisze: 26 gru 2019, 21:43
detrytusek pisze: 26 gru 2019, 18:44 Załóżmy że mam 1 wózek. Dorzucam jedną żywność by móc poruszyć się jeszcze raz o jedno pole. Czy mogę zacząć od tego czy muszę z góry na dół czyli od wózka?
Z góry na dol
Na Stronie 7 instrukcji polskiej w ramce (przedostatnie zdanie) jest napisane że ruch można wykonywać w dowolnej kolejności.
Faktycznie! I to ma więcej sensu.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: rastula »

oświećcie mnie proszę z tym ruchem

w grze mamy 7 lokacji

wózek pozwala mi się poruszać o 1, 2 lub 3 pola w dowolnym kierunku...


jaki sens ma przedłużanie ruchu skoro przy 3 punktach ruchu mogę dotrzeć do każdej lokacji?

gdzie czegoś nie doczytałem/ nie zrozumiałem?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7333
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: detrytusek »

rastula pisze: 02 sty 2020, 23:21 oświećcie mnie proszę z tym ruchem

w grze mamy 7 lokacji

wózek pozwala mi się poruszać o 1, 2 lub 3 pola w dowolnym kierunku...


jaki sens ma przedłużanie ruchu skoro przy 3 punktach ruchu mogę dotrzeć do każdej lokacji?

gdzie czegoś nie doczytałem/ nie zrozumiałem?
Niczego nie przedłużasz tylko możesz wykonać ruch ponownie (później). Jeśli pod darmowym wózkiem masz tylko żarcie to możesz zrobić ruch o 1, a jeśli masz drugi wózek+żryć to standardowo o 3.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: piotrest »

A ja mam taką wątpliwość: czy mogę mieć zakupione 2 takie same dobudówki?:

"Podczas fazy Planowania połóż tutaj należący do ciebie dowolny żeton z pola planowania. W fazie akcji użyj tego żetonu do wykonania akcji na dowolnie wybranym terenie (inaczej mówiąc, otrzymujesz dodatkowe pole akcji)"
Obrazek
Awatar użytkownika
Neiti
Posty: 38
Rejestracja: 20 lip 2012, 15:47
Has thanked: 1 time

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: Neiti »

piotrest pisze: 14 lut 2020, 13:01 A ja mam taką wątpliwość: czy mogę mieć zakupione 2 takie same dobudówki?:

"Podczas fazy Planowania połóż tutaj należący do ciebie dowolny żeton z pola planowania. W fazie akcji użyj tego żetonu do wykonania akcji na dowolnie wybranym terenie (inaczej mówiąc, otrzymujesz dodatkowe pole akcji)"
Obrazek
Hej, instrukcja > strona 9 > akapit o targowisku > zakup dobudówki:
"Pamiętajcie, nie można posiadać więcej niż 1 dobudówki, która umożliwia dokładnie tę samą akcję (dotyczy to efektu działania, a nie terenu, do którego przynależy), ani dobudówki, która umożliwia tę samą akcję, co posiadany kafel profesji"

Czyli odpowiadając na Twoje pytanie: niestety nie ;)
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 64 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: Kajdi »

Mam pytanie dotyczące karty misji, która każe graczowi jako pierwszemu wypełnić w magazynie rząd rybami. Czy moim zadaniem jest wtedy bycie pierwszym graczem, który skompletuje ryby, czy też muszę być pierwszym graczem, który zapełni rząd w magazynie ORAZ muszę użyć w tym celu ryb?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: kastration »

Kajdi pisze: 04 sty 2023, 12:48 Mam pytanie dotyczące karty misji, która każe graczowi jako pierwszemu wypełnić w magazynie rząd rybami. Czy moim zadaniem jest wtedy bycie pierwszym graczem, który skompletuje ryby, czy też muszę być pierwszym graczem, który zapełni rząd w magazynie ORAZ muszę użyć w tym celu ryb?
"Wypełnij rybami 1 półkę w magazynie jako pierwszy (bez użycia kukurydzy)" - chodzi o taką kartę? Co w tym jest niejasnego? Musisz jako pierwszy mieć jedną poziomą półkę napełnioną rybami, bez kukurydzy. Czyli wcześniej musisz te ryby jakoś zdobyć. Jeśli inny gracz zapełni półkę pierwszy, tej misji już nie zrealizujesz.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Kajdi
Posty: 200
Rejestracja: 11 cze 2013, 19:21
Has thanked: 31 times
Been thanked: 64 times

Re: Altiplano (Reiner Stockhausen)

Post autor: Kajdi »

Tak o tę. No właśnie nie było dla mnie jasne, czy muszę być pierwszym, który skompletuje seta ryb (wtedy można tę misję wypełnić nawet pod koniec gry, pod warunkiem, że nikt nie idzie w ryby), czy też pierwszym, który skompletuje jakiegokolwiek seta w magazynie (i muszę w tym celu użyć ryb). Z Twojej odpowiedzi wynika, że to drugie.
ODPOWIEDZ