Pangea - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Pangea - pytania i wątpliwości

Post autor: Lolas »

Rozpatrywanie głodu: jak traktować zwierzęta neutralne? Ignorują głód czy od razu wymierają w strefach zawierających znacznik głodu (neutralne nie mają znacznika PD więc nie przyjmą karnej utraty punktów)?
Wydaje mi się to bardzo istotną kwestią w rozgrywkach 1-3 graczy, a w instrukcji nie znalazłem odpowiedzi :-/
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: Pangea

Post autor: Moonday »

Podłączam się do pytania i dodatkowo zastanawiam się, jak usunąć znacznik NIEAKTYWNOŚCI ze zwierzęcia neutralnego? Wymaga to 1 PA, ale boty takowych nie posiadają.
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 65 times
Been thanked: 35 times

Re: Pangea

Post autor: ravenone »

Też nie rozumiem działania zwierząt neutralnych. Skoro nie dostają pkt. dominacji, nie wykonują celu, to przy głodzie po prostu zdejmuje się je z planszy? Tak przynajmniej grałem.
Pytanie czy neutralne zwierzęta aktywują się tylko raz, a my potem wykonujemy swoje akcje aż do spasowania?
Tym sposobem praktycznie niegrane gatunki mocno nam statystują, a nie uczestniczą w grze.
No chyba, że coś źle gram...?
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Pangea

Post autor: kmd7 »

Wg Autora gry (w komentarzach do ostatniej aktualizacji na w.to):
"Gdy na Obszarze wystąpi Głód, neutralne zwierzęta umierają w Fazie Warunki Przeżycia".

Z tego, co zauważyłem Autor poruszył jeszcze takie sprawy, może komuś się przyda:
1.Aktywne Karty Przystosowania możemy używać, zgodnie z instrukcją na niej zapisaną. Na każdej z nich jest informacja kiedy możemy jej użyć. Karty te są jednorazowe.
2. Aktywne Karty Przystosowania możemy używać nawet jeśli nie mamy już PA, np w fazie Warunków Przeżycia
3. Jeśli chodzi o Akcję Adaptacji można wykonać ją TYLKO we własnej fazie Akcji. Jeśli natomiast masz już aktywowaną wcześniej kartę Przystosowania (Ucieczka, Zaskoczenie) to możesz jej oczywiście użyć jeśli dojdzie do Rywalizacji w wyniku Akcji przeciwnika.
4. Zwierzę Neutralne nie pozbywa się znacznika nieaktywności
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Pangea

Post autor: lotheg »

Może głupie pytanie, ale czy mogę mieć 2 swoje zwierzęta w jednym obszarze w niszy 0? Bo, że rywalizować sam ze sobą nie mogę to raczej wiem...(czy jakimś cudem mogę? :D )
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
maniekmal
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2017, 22:05
Been thanked: 14 times

Re: Pangea

Post autor: maniekmal »

W niszy 0 możesz mieć.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: Pangea

Post autor: Moonday »

Pytanie czy neutralne zwierzęta aktywują się tylko raz, a my potem wykonujemy swoje akcje aż do spasowania?
Zwierzę neutralne traktuje się jak zwykłego gracza, więc kiedy nadejdzie jego kolej, to normalnie wykonujesz nim ruch zgodnie z zasadami.
Awatar użytkownika
jnowaczy
Posty: 503
Rejestracja: 15 wrz 2005, 20:43
Has thanked: 27 times
Been thanked: 126 times

Re: Pangea

Post autor: jnowaczy »

Moonday pisze: 17 gru 2019, 19:59
Pytanie czy neutralne zwierzęta aktywują się tylko raz, a my potem wykonujemy swoje akcje aż do spasowania?
Zwierzę neutralne traktuje się jak zwykłego gracza, więc kiedy nadejdzie jego kolej, to normalnie wykonujesz nim ruch zgodnie z zasadami.
Wydaje mi się, że nie masz racji. Zgodnie z instrukcją w etapie 1 zwierząt neutralnych rzucasz kostka w celu określenia akcji i je wykonujesz. W fazie akcji działasz tylko Ty dopóki masz punkty akcji. Zwierzęta neutralne znowu się aktywuje po przejściu do następnego etapu
Every single fucking day I get closer to the grave
I am terrified, I fell asleep at the wheel again
Crashed my car just to feel again
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: Pangea

Post autor: Moonday »

Wydaje mi się, że nie masz racji
Faktycznie, moje niedopatrzenie. Jest tak, jak napisałeś.
MójMistrzu
Posty: 115
Rejestracja: 05 kwie 2010, 15:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 21 times

Re: Pangea

Post autor: MójMistrzu »

podczas moich rozgrywek pojawiły się natomiast takie pytania:

1. czy zwierzę nieaktywne jest liczone jako punkt w końcowej punktacji?

oraz czy jest brane pod uwagę podczas rozpatrywania głodu?

2. karta celu z trzeciej epoki (Loping) dająca 2pkt temu, który jako ostatni wywołał głód

czy to jest rozpatrywane podczas:

a) rundy akcji, gdy gracz spowodował położenie żetonu wykrzyknika

b) gdy wszyscy pasują, wtedy dawało by to punkty graczowi, który ostatni położył znacznik wykrzyknika

c) podczas fazy warunków przeżycia, gdy rozpatrywany jest głód
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Pangea

Post autor: lotheg »

1. Nie ma mowy o tym, że się nie liczy, więc jak przeżyło to się liczy jako punkt.
2. Ja to zinterpretowałem w sposób C, bo chodzi o "głód", a nie o "ostrzeżenie".
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
astroazure
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2019, 21:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Pangea

Post autor: astroazure »

Dwa szybkie pytania:
1. Wykonanie celu: Na kaflu jest zapis "Tylko pierwszy gracz", jednak po wyłożeniu kafla okazało się, że 2 graczy spełniło od razu cel. Czy dzielą się punktami? Niestety w instrukcji nie ma mowy o remisie w takiej sytuacji.
2. Znacznik toksyczności - na przykładzie ewolucji bezkręgowców Kolce jadowe. Przy pożeraniu oczywiście giną 2 zwierzęta.
a) W przypadku, gdy toksyczne zwierzę wygra rywalizację, jest usuwane z planszy wg opisu. A zwierzę, które przegrało zostaje tylko zepchnięte do niższej niszy bez żadnego dodatkowego efektu? Zwierzę toksyczne wydaje się w ten sposób na przegranej pozycji.
b) Co w przypadku, gdy zwierze toksyczne przegra rywalizację, ale nie zostanie pożarte? Rozumiem, że w ten sposób rozpatrujemy rywalizację na normalnych zasadach. Znów żadnej przewagi z posiadania toksyczności.
Awatar użytkownika
Lolas
Posty: 485
Rejestracja: 13 wrz 2017, 14:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 110 times
Been thanked: 114 times

Re: Pangea

Post autor: Lolas »

1. Realizacja celów odbywa się tylko w fazie akcji - przed lub po wykonaniu akcji (instrukcja, str. 18). Po zmianie kafelków celów kluczowe znaczeni będzie miał zatem tor inicjatywy
2. a) tak
b) tak, toksyczność jest obroną przed pożarciem i najlepiej sprawdza się w przypadku bezkręgowców jako obrona przed synapsydami z ewolucyjnymi bonusami za pożarcie :-)
astroazure
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2019, 21:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Pangea

Post autor: astroazure »

Lolas pisze: 28 gru 2019, 23:59 1. Realizacja celów odbywa się tylko w fazie akcji - przed lub po wykonaniu akcji (instrukcja, str. 18). Po zmianie kafelków celów kluczowe znaczeni będzie miał zatem tor inicjatywy
2. a) tak
b) tak, toksyczność jest obroną przed pożarciem i najlepiej sprawdza się w przypadku bezkręgowców jako obrona przed synapsydami z ewolucyjnymi bonusami za pożarcie :-)
Dziękuję za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Pangea

Post autor: lotheg »

3 partie za mną, pojawia się parę pytań. Na większość odpowiadaliśmy sobie w trakcie gry zgodnie ze wspólną interpretacją, nie było wypaczenia, ale podpytam jak grają inni.

Zwierzęta neutralne:
1) Czy zdolności specjalne zwierząt działają, gdy występują one jako zwierzęta neutralne? Czyli czy synapsydy będąc neutralnymi mogą w ramach migracji chodzić między strefami klimatycznymi bez straty niszy?
2) Co jeśli mamy zwykłą migrację dla zwierząt neutralnych i są one już w niszy nr 2? Po prostu zostają tam i nic się nie dzieje?
3) Czy zwierzęta neutralne zdejmują jakoś znacznik nieaktywności?
4) W przypadku, gdy gdzieś pojawia się głód to wyjmujemy ten teren z kart obszarów (tych losowanych dla zwierząt neutralnych). Czy tak samo robimy w przypadku pojawiającego się dodatkowego żetonu niedostępności (pojawił się w wyniku wydarzenia w Przełomie)?

Zwierzęta specjalne:
5) Ceratyt - czyli zwierzę specjalne bezkręgowców - usuwa z planszy jak wchodzi do kogoś do niszy 1 albo 2. Czyli nawet nie jest rozpatrywana rywalizacja? Nie działa to jak ktoś wchodzi do niego, zgadza się?
6) Zwierzę specjalne Płazów - nie pamiętam nazwy teraz - ma opcję wchodzenia do niszy 1 albo 2 jeśli nawet ktoś tam jest. Czy to oznacza, że jak ktoś wchodzi do niego to wtedy to nie działa i jest normalna rywalizacja?

Inne:
7) Mam kartę agresji (dodająca +2 do ekspansywności, gdy to ja atakuję). Czy mogę ją zagrać nawet jeśli wygram rywalizację? Zrobiłem to płazami, ponieważ za użycie karty przystosowania odzyskuję 1 punkt akcji.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
astroazure
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2019, 21:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Pangea

Post autor: astroazure »

Lolas pisze: 28 gru 2019, 23:59 1. Realizacja celów odbywa się tylko w fazie akcji - przed lub po wykonaniu akcji (instrukcja, str. 18). Po zmianie kafelków celów kluczowe znaczeni będzie miał zatem tor inicjatywy
Dostałam szczegółową odpowiedź od autora gry, więc wklejam dla potomności:
1. Nagroda za wykonanie celu: Wszechstronność i Żarłoczność nie mogą zostać wykonane jednocześnie więc zgaduję, ze chodzi o Rozrodczość. Jest to sytuacja bardzo rzadko spotykana, że w momencie rozpoczęcia ery Loping przynajmniej 2 graczy ma wszystkie zwierzeta na planszy. Niemniej
jesli taka sytuacja zajdzie i obaj gracze spełniają ten warunek obaj dostają po 2 Punkty Dominacji.
To był właśnie ten przypadek :)
astroazure
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2019, 21:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Pangea

Post autor: astroazure »

lotheg pisze: 04 sty 2020, 16:29 Zwierzęta neutralne:
3) Czy zwierzęta neutralne zdejmują jakoś znacznik nieaktywności?
Akurat pytałam o to autora gry. Odpowiedź:
Zwierzęta Neutralnie nie usuwają nieaktywności co oznacza ze ich Ekspansywnośc równa się zero, a gdy zmuszone są do migracji po prostu giną.
Lehto1
Posty: 58
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Pangea

Post autor: Lehto1 »

Witam.

Pytanie dot. zwierząt nieaktywnych. Czy takie zwierzę po przegranej walce, spadając z niszy ekologicznej np.: z 1 do 0 jest traktowane jako "migrujące"- tym samym ginie, czy po prostu jest "spychane"?
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 965
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 233 times

Re: Pangea

Post autor: Moonday »

Pytanie dot. zwierząt nieaktywnych. Czy takie zwierzę po przegranej walce, spadając z niszy ekologicznej np.: z 1 do 0 jest traktowane jako "migrujące"- tym samym ginie, czy po prostu jest "spychane"?
Spychanie do niższej niszy ekologicznej jest niczym innym jak zmuszenie zwierzęcia do migracji, więc zwierze nieaktywne ginie.
Lehto1
Posty: 58
Rejestracja: 06 sty 2020, 17:44
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: Pangea

Post autor: Lehto1 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Pangea

Post autor: lotheg »

lotheg pisze: 04 sty 2020, 16:29 3 partie za mną, pojawia się parę pytań. Na większość odpowiadaliśmy sobie w trakcie gry zgodnie ze wspólną interpretacją, nie było wypaczenia, ale podpytam jak grają inni.

Zwierzęta neutralne:
1) Czy zdolności specjalne zwierząt działają, gdy występują one jako zwierzęta neutralne? Czyli czy synapsydy będąc neutralnymi mogą w ramach migracji chodzić między strefami klimatycznymi bez straty niszy?
2) Co jeśli mamy zwykłą migrację dla zwierząt neutralnych i są one już w niszy nr 2? Po prostu zostają tam i nic się nie dzieje?
3) Czy zwierzęta neutralne zdejmują jakoś znacznik nieaktywności?
4) W przypadku, gdy gdzieś pojawia się głód to wyjmujemy ten teren z kart obszarów (tych losowanych dla zwierząt neutralnych). Czy tak samo robimy w przypadku pojawiającego się dodatkowego żetonu niedostępności (pojawił się w wyniku wydarzenia w Przełomie)?

Zwierzęta specjalne:
5) Ceratyt - czyli zwierzę specjalne bezkręgowców - usuwa z planszy jak wchodzi do kogoś do niszy 1 albo 2. Czyli nawet nie jest rozpatrywana rywalizacja? Nie działa to jak ktoś wchodzi do niego, zgadza się?
6) Zwierzę specjalne Płazów - nie pamiętam nazwy teraz - ma opcję wchodzenia do niszy 1 albo 2 jeśli nawet ktoś tam jest. Czy to oznacza, że jak ktoś wchodzi do niego to wtedy to nie działa i jest normalna rywalizacja?

Inne:
7) Mam kartę agresji (dodająca +2 do ekspansywności, gdy to ja atakuję). Czy mogę ją zagrać nawet jeśli wygram rywalizację? Zrobiłem to płazami, ponieważ za użycie karty przystosowania odzyskuję 1 punkt akcji.
Autor gry odpowiedział mi w innym miejscu, więc załączam dla innych :)

1) nie, neutralne migruja wginnych zasad; 2) tak, zostają; 3) nie; 4) dokładnie tak; 5) tak, do rywalizacji nie dochodzi, nie dochodzi też w przypadku jak my wchodzimy do niego 6) Diplocaulus-dziala jakby byl niewidzialny. Nigdy nie rywalizuje, ale podlega regule Głodu; 7) Można tak zrobić.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
TomekF
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2019, 13:45
Lokalizacja: Warszawa Stegny
Has thanked: 1 time

Re: Pangea

Post autor: TomekF »

Hej, jak jest z rozpatrywaniem głodu:
1. Wszyscy płaca punkt dominacji/giną czy
2. Płacą tylko Ci co są ponad limit pożywienia obszaru wg kolejności na torze inicjatywy?
Dzięki :)
astroazure
Posty: 26
Rejestracja: 27 lut 2019, 21:45
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Pangea

Post autor: astroazure »

TomekF pisze: 10 sty 2020, 17:20 Hej, jak jest z rozpatrywaniem głodu:
1. Wszyscy płaca punkt dominacji/giną czy
2. Płacą tylko Ci co są ponad limit pożywienia obszaru wg kolejności na torze inicjatywy?
Dzięki :)
1. Tak. Płacisz 1 pkt za każde zwierzę na obszarze, lub musisz je usunąć z planszy. Zwierzęta neutralne automatycznie giną, bo nie mają PD.
2. Płacą wszyscy :) Można powiedzieć, że głód jest na całym obszarze, więc nie ma wyjątków.
TomekF
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2019, 13:45
Lokalizacja: Warszawa Stegny
Has thanked: 1 time

Re: Pangea

Post autor: TomekF »

astroazure pisze: 10 sty 2020, 19:19
TomekF pisze: 10 sty 2020, 17:20 Hej, jak jest z rozpatrywaniem głodu:
1. Wszyscy płaca punkt dominacji/giną czy
2. Płacą tylko Ci co są ponad limit pożywienia obszaru wg kolejności na torze inicjatywy?
Dzięki :)
1. Tak. Płacisz 1 pkt za każde zwierzę na obszarze, lub musisz je usunąć z planszy. Zwierzęta neutralne automatycznie giną, bo nie mają PD.
2. Płacą wszyscy :) Można powiedzieć, że głód jest na całym obszarze, więc nie ma wyjątków.
Dzięki! To po co jest rozpatrywanie wg kolejności z toru? Patrzysz kto odpadnie kto obniża PD i wtedy decydujesz?
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Pangea

Post autor: lotheg »

TomekF pisze: 10 sty 2020, 21:57
astroazure pisze: 10 sty 2020, 19:19
TomekF pisze: 10 sty 2020, 17:20 Hej, jak jest z rozpatrywaniem głodu:
1. Wszyscy płaca punkt dominacji/giną czy
2. Płacą tylko Ci co są ponad limit pożywienia obszaru wg kolejności na torze inicjatywy?
Dzięki :)
1. Tak. Płacisz 1 pkt za każde zwierzę na obszarze, lub musisz je usunąć z planszy. Zwierzęta neutralne automatycznie giną, bo nie mają PD.
2. Płacą wszyscy :) Można powiedzieć, że głód jest na całym obszarze, więc nie ma wyjątków.
Dzięki! To po co jest rozpatrywanie wg kolejności z toru? Patrzysz kto odpadnie kto obniża PD i wtedy decydujesz?
Tak, jedynie po to, żeby sprawdzić kto co zrobi.
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
ODPOWIEDZ