Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
tomaszzet
Posty: 23
Rejestracja: 20 sie 2015, 20:04
Been thanked: 1 time

Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: tomaszzet »

Przepraszam, pewniepowtarzam jakiś temat - ale przeszukałem chyba już cały internet. Czy ma ktoś instrukcję w j. polskim? Mam wersję eng jedynie. Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: playerator »

tomaszzet pisze: 21 mar 2020, 11:16 (...) Czy ma ktoś instrukcję w j. polskim? (...)
Tak, właściciele polskiego wydania. W trosce o niepowstawanie pirackich kopii gry (serio!) Phalanx zdecydował o niepublikowaniu wersji elektronicznej.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
tomaszzet
Posty: 23
Rejestracja: 20 sie 2015, 20:04
Been thanked: 1 time

Re: Brass: Birmingham

Post autor: tomaszzet »

No to rozumiem (nie rozumiem akurat ;) ) - ale dlaczego właściciele polskich wersji nie chcą się podzielic? Z obawy ze ktos pogra bardziej...? Jak przyslowiowy wróbelek co ma jedną nóżkę bardziej?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Lothrain »

tomaszzet pisze: 21 mar 2020, 13:53 No to rozumiem (nie rozumiem akurat ;) ) - ale dlaczego właściciele polskich wersji nie chcą się podzielic?
Z szacunku dla decyzji Phalanxa.
tomaszzet
Posty: 23
Rejestracja: 20 sie 2015, 20:04
Been thanked: 1 time

Re: Brass: Birmingham

Post autor: tomaszzet »

Nadal nie rozumiem;
Co ma tu szacunek wspólnego? Mam kupionego legalnego brassa z kickstartera; tylko angielskiego.

W czym naruszy się ich decyzję? Że po polsku przeczytam instrukcję, którą posiadam po angielsku? Dlatego nie rozumiem - dlaczego nikt nie chce zrobić kopii tej instrukcji.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: bogas »

tomaszzet pisze: 21 mar 2020, 14:36 Nadal nie rozumiem;
Co ma tu szacunek wspólnego? Mam kupionego legalnego brassa z kickstartera; tylko angielskiego.

W czym naruszy się ich decyzję? Że po polsku przeczytam instrukcję, którą posiadam po angielsku? Dlatego nie rozumiem - dlaczego nikt nie chce zrobić kopii tej instrukcji.
Jeśli kupiłeś na kickstarterze to nie kupiłeś od Phalanx Polska. Czego tu nie rozumiesz?
tomaszzet
Posty: 23
Rejestracja: 20 sie 2015, 20:04
Been thanked: 1 time

Re: Brass: Birmingham

Post autor: tomaszzet »

Rany, tego że gra jest produktem; nie instrukcja;

nie ukradłem tej gry ani kicksatrer nie ukradł tego - więc nie wiem po co robić jakieś głupie zagrywki z instrukcją.

Nadal - w necie można znaleźć niemal każdą instrukcję jaka jest i w dowolnym języku; a tu jest jakiś sekret robiony z materiału który każdy kto ma grę (a ma - bo nakład zszedł) - to może się instrukcją podzielić;

A jak ktoś "da poczytać" osobie która nie posiada żadnego egzemplarza - ale sobie fizycznie weźmie do ręki - to też jest jakiś grzech? brak szacunku dla wydawcy? Kompletny bezsens.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: Curiosity »

tomaszzet pisze: 21 mar 2020, 11:16 Przepraszam, pewniepowtarzam jakiś temat - ale przeszukałem chyba już cały internet. Czy ma ktoś instrukcję w j. polskim? Mam wersję eng jedynie. Z góry dziękuję za pomoc.
To nie są pytania o zasady. On topic, please,
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
tomaszzet
Posty: 23
Rejestracja: 20 sie 2015, 20:04
Been thanked: 1 time

Re: Brass: Birmingham

Post autor: tomaszzet »

Rozumiem;
a pytanie - wspomóżcie instrukcją PL - bo chciałbym poznać zasady Brassa - jest ok?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: bogas »

tomaszzet pisze: 21 mar 2020, 16:26 Rany, tego że gra jest produktem; nie instrukcja;

nie ukradłem tej gry ani kicksatrer nie ukradł tego - więc nie wiem po co robić jakieś głupie zagrywki z instrukcją.

Nadal - w necie można znaleźć niemal każdą instrukcję jaka jest i w dowolnym języku; a tu jest jakiś sekret robiony z materiału który każdy kto ma grę (a ma - bo nakład zszedł) - to może się instrukcją podzielić;

A jak ktoś "da poczytać" osobie która nie posiada żadnego egzemplarza - ale sobie fizycznie weźmie do ręki - to też jest jakiś grzech? brak szacunku dla wydawcy? Kompletny bezsens.
Zaprszam zatem do Tarnowskich Gór. Co prawda nie mam polskiej instrukcji tylko angielską, ale chętnie grę wytłumaczę. Myślę, że pewnym problemem jest też to, że skoro nie ma oficjalnego pdfu to trzeba istruckję zeskanować (co już jest problematyczne bo format nietypowy i np. na moim domowym skanerze nie dałoby rady) albo jakieś foty zrobić (dużo, duży rozmiar, a jak się pogorszy jakość to guzik będzie widać).
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 439
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 43 times

Re: Brass: Birmingham

Post autor: grabol »

Nawet się wahałem czy nie dać zarobić Phalanxom i kupić Birmingham ale chciałbym wcześniej poznać zasady. Jak się okazuje mają to w dupie. No cóż..., są inne gry.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Brass: Birmingham - zapytanie o instrukcję.

Post autor: Curiosity »

Temat wydzielony, proszę dyskutować, byle z zachowaniem netykiety.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
tomaszzet
Posty: 23
Rejestracja: 20 sie 2015, 20:04
Been thanked: 1 time

Re: Brass: Birmingham - zapytanie o instrukcję.

Post autor: tomaszzet »

Dziękuję za zrozumienie i wydzielenie. Gdybym tylko miał dostęp to chętnie bym sam zeskanował i się podzielił. Tak skaner jak i sprzęt - to nie problem;
Niemniej jednak polecam się ku pamięci jakby Wam się obiło, że gdzieś jest tak nieszczęsna instrukcja.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Brass: Birmingham - zapytanie o instrukcję.

Post autor: Curiosity »

Szczerze, to nie znoszę takiego postępowania, chociaż jestem jak najbardziej antypiracki. Ale nieopublikowanie instrukcji w sieci przez wydawcę, to takie trochę karanie bo ktoś kupił nie od nas, tylko od tamtych. Wątpię, żeby ktoś kupił grę tylko i wyłącznie dla instrukcji, więc taka decyzja biznesowa pewnie nie zwiększy sprzedaży. Ale do kopiowania instrukcji (fragmentów czy całości) bez zgody wydawcy nie namawiam, bo to jest - zdaje się - łamanie praw autorskich.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Brass: Birmingham - zapytanie o instrukcję.

Post autor: rastula »

no i dzieląc zlamalbys prawa autorskie , chicby dotyczace tłumaczenia na j. polski.


decyzja wydawcy, jak jej nie oceniać, jest zgodna z ich prawami i należy ją uszanować...

a że 8nstrukcja po polsku ma wartość, najlepiej świadczy powtarzająca się prośba o udostępnienie...bo przecież po angielsku jest.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Brass: Birmingham - zapytanie o instrukcję.

Post autor: Curiosity »

A sama gra jest zależna czy niezależna językowo?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
tsodo
Posty: 124
Rejestracja: 01 maja 2018, 10:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 46 times
Been thanked: 33 times

Re: Brass: Birmingham - zapytanie o instrukcję.

Post autor: tsodo »

Curiosity pisze: 21 mar 2020, 17:24 A sama gra jest zależna czy niezależna językowo?
Jest niezależna i stąd decyzja o nie publikowaniu instrukcji na stronie.
Bardzo dobra moim zdaniem decyzja.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Brass: Birmingham - zapytanie o instrukcję.

Post autor: Curiosity »

tsodo pisze: 21 mar 2020, 17:31
Curiosity pisze: 21 mar 2020, 17:24 A sama gra jest zależna czy niezależna językowo?
Jest niezależna i stąd decyzja o nie publikowaniu instrukcji na stronie.
Bardzo dobra moim zdaniem decyzja.
Okay, to wiele tłumaczy.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Brass: Birmingham - zapytanie o instrukcję.

Post autor: Arachion »

Curiosity pisze: 21 mar 2020, 17:09 Szczerze, to nie znoszę takiego postępowania, chociaż jestem jak najbardziej antypiracki. Ale nieopublikowanie instrukcji w sieci przez wydawcę, to takie trochę karanie bo ktoś kupił nie od nas, tylko od tamtych. Wątpię, żeby ktoś kupił grę tylko i wyłącznie dla instrukcji, więc taka decyzja biznesowa pewnie nie zwiększy sprzedaży. Ale do kopiowania instrukcji (fragmentów czy całości) bez zgody wydawcy nie namawiam, bo to jest - zdaje się - łamanie praw autorskich.
Jesteś za stary żeby tego nie rozumieć... poświęcili czas czyli pieniądze i jak najbardziej zrozumiałe jest to że nie chcą oddać tego za darmo.

Sam mam za sobą sporo tłumaczeń, pomocy graczy i jak bym robił to zarobkowo nie chciał bym żeby to latało po sieci.

A brassy kupiłem od phalanxow z uczuciem przeplacenia ale phalanxy dostarczają dobrą rozrywkę i warto ich wspierać- moim zdaniem
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Brass: Birmingham - zapytanie o instrukcję.

Post autor: Curiosity »

Arachion pisze: 21 mar 2020, 17:46 Jesteś za stary żeby tego nie rozumieć... poświęcili czas czyli pieniądze i jak najbardziej zrozumiałe jest to że nie chcą oddać tego za darmo.
Pisałem to nie wiedząc, że gra jest niezależna językowo. W takiej sytuacji oczywiście rozumiem decyzję.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Brass: Birmingham - zapytanie o instrukcję.

Post autor: playerator »

tsodo pisze: 21 mar 2020, 17:31 Jest niezależna i stąd decyzja o nie publikowaniu instrukcji na stronie.
Bardzo dobra moim zdaniem decyzja.
A ja cały czas wierzyłem w zapewnienia Phalanx, że chodzi o przeciwdziałanie planszówkowemu podziemiu.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
tomaszzet
Posty: 23
Rejestracja: 20 sie 2015, 20:04
Been thanked: 1 time

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: tomaszzet »

Mówienie o tym, że gra jest niezależna językowo - w momencie kiedy nie zrozumiesz bez znajomości języka...

Grę z kickstartera - Birmingham - kupiłem zanim była wersja Polska. Wtedy jeszcze nawet nie ćwierkało, że taka będzie. Po prostu poczekałbym i polską kupił. Dziś - po prostu mam taką jaką kupiłem.
Nie chcę kopiować, nie chcę rozpowszechniać - chętnie bym po prostu choćby poczytał polską wersję. I tyle. Bez kupienia nawet gry, chyba to jest dozwolone? Czy to gra z ograniczeniami co do swobody użytkowania komponentów jest?

A co do tłumaczenia - ktoś przetłumaczył i wziął za to pieniądze. Jasne. Ale czy gra jest w nakładzie takim czy innym, nie wpływa chyba na zasobność portfela tłumacza ? (chyba, że się płaci od ilości kopii - nie wiem tego).
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: rastula »

ale o czym ta mowa?

przecież polska instrukcja jest własnością phalanxa, który nie życzy sobie aby była w sieci

no i tyle ...jego prawo,

uszanujmy, głosujmy portfelem w przyszłości...


ps. tłumacz sprzedał swoje tłumaczenie, co dostał nie ma w dyskusji znaczenia
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: WRS »

tomaszzet pisze: 21 mar 2020, 18:23Grę z kickstartera - Birmingham - kupiłem zanim była wersja Polska. Wtedy jeszcze nawet nie ćwierkało, że taka będzie.
No i ja miałem tak samo.
Nawet zrobiłem skrót zasad (nazywa się skrótem, bo pomija nieistotne moim zdaniem didaskalia) i już od półtora roku wisi na BGG
https://boardgamegeek.com/filepage/1678 ... krot-zasad
Nawet się spodobało, bo dwóch innych forumowiczów przerobiło (i dobrze!) na wersję bardziej obrazkowe.

Moim zdaniem jest ten skrót zupełny, a drobne wątpliwości rozstrzygnięte zostały tutaj na forum.

Tak, że ten tego...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
tomaszzet
Posty: 23
Rejestracja: 20 sie 2015, 20:04
Been thanked: 1 time

Re: Brass: Birmingham - instrukcja (dyskusje).

Post autor: tomaszzet »

mam to; dziekuje za skrót

wierze ze i instrukcje kiedys PRZECZYTAM tą tajną, limitowaną, tłumaczoną;

a tymczasem wracam do malowania ostatnich figurek z Zombicide - NPC-2 ;)
ODPOWIEDZ