Obecna sytuacja a Kickstarter

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: brazylianwisnia »

Jak widzicie nadchodzace zbiorki wobec tego co dzieje sie na swiecie? Bardzo drogi dolar dla wszystkich poza strefa Euro i szwajcaria. Do tego znowu w samych stanach maja kiepskie przepisy chroniace pracownika = strach przed utrata dochodu. Widmo nadchodzacej globalnej recesji nie pomaga. Jedynym elementem na plus jest fakt ze nic sie nie dzieje i geekowie moga chciec uczestniczyc w ekscytujacej kampanii dla samej rozrywki. Tuz za rogiem kampania Frosthaven, Ankh i Perseverence wiec niedlugo sie przekonamy.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: tomb »

Jeśli ktoś myśli, że wie kiedy i jak zakończą się obecne bezprecedensowe wydarzenia, i myśli że zakończą się wkrótce, to zapewne śmiało będzie uczestniczył w nadchodzących kampaniach - mimo że te mogą się wyłożyć w naprawdę wielu punktach. Obstawiam, że geekom, którym na polu hobbystycznym wyobraźni nie brakuje, tu jej trochę zabraknie i projekty na kicku póki co będą się fundować z sukcesem.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: brazylianwisnia »

Planszowki nie sa mocno zagrozone. Mozna pracować zdalnie a miejsce produkcji jest najbezpieczniejszym na swiecie pod katem wirusa. Moim zdaniem ceny i niepewność finansowa jest problemem. Bankowo w samej polsce setki tys zl straci prace. Nie sadze by duze KSy sie nie ufundowaly ale pewnie beda to nizsze zbiorki niz moznaby sie spodziewac pol roku temu.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: japanczyk »

brazylianwisnia pisze: 24 mar 2020, 18:50 Planszowki nie sa mocno zagrozone. Mozna pracować zdalnie a miejsce produkcji jest najbezpieczniejszym na swiecie pod katem wirusa. Moim zdaniem ceny i niepewność finansowa jest problemem. Bankowo w samej polsce setki tys zl straci prace. Nie sadze by duze KSy sie nie ufundowaly ale pewnie beda to nizsze zbiorki niz moznaby sie spodziewac pol roku temu.
Na sto procent wszystkie duze zbiórki oberwą i to mocno.
Kurs dolara poszybował koszmarnie w górę - na 200$ za All-In Marvel United jest to 100 zł różnicy w przeliczeniu na złotówki. Mysle, ze mało kto spodziewał się takich wahań - sporo osób wejdzie w te kampanie z 1$, a w Stanach sytuacja wcale nie zapowiada się na duzo lepsza niz w Europie - USA juz teraz ma 50k zachorowań, a biorac pod uwage ze to poczatek to KS na pewno oberwie (juz weszło 7-dniowe przedłuzenie zbiórek dla chetnych przeciez)
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Halloween »

brazylianwisnia pisze: 24 mar 2020, 18:50 Planszowki nie sa mocno zagrozone. Mozna pracować zdalnie a miejsce produkcji jest najbezpieczniejszym na swiecie pod katem wirusa. Moim zdaniem ceny i niepewność finansowa jest problemem. Bankowo w samej polsce setki tys zl straci prace. Nie sadze by duze KSy sie nie ufundowaly ale pewnie beda to nizsze zbiorki niz moznaby sie spodziewac pol roku temu.
Setki tysiecy ZL straci prace? To znajda nowe portfele.

Sklepy spozywcze i apteki nie sa zagrozone kryzysem. Wszystkie dobra luksusowe oberwa dramatycznie. 20-40% LGS ma upasc wg.opinii Alpha Investments (MtG). To bedzie gorszy kryzys dla planszowek jak kryzys bankowy 2008-2009.

Wiele projektow nowych nie bedzie chcialo teraz startowac i beda czekac do 2021 zeby sytuacja gospodarcza sie zaczela poprawiac.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: brazylianwisnia »

Mialo byc setki tys osob. Tylko beda czekac na co? Sytuacja bedzie poprawiac sie latami a z czegos trzeba zyc. Nie wierze ze FFG czy CMON będa odkladac swoje premiery do przyszlego roku. Wydaje mi sie ze ludzie będą wydawac na planszowki tylko rozwazniej. Najwieksi (Frosthaven, 7th Citadel, Ankh) chyba nie maja sie o co martwic. Oberwa sredniaki. Co do sklepow to te stacjonarne z pewnoscia oberwa ale obroty w tych internetowych jeszcze bardziej wzrosna. Juz teraz biznesy internetowe maja zapiernicz. Ta sytuacja zmieni swiat i w tym takze planszowki. Mysle ze wiecej bedzie pracy zdalnej, dostawy do domu ze sklepow lokalnych(spozywczych i innych), wiekszy nacisk biznesu na dzialalnosc internetowa. Wzrosnie swiadomosc dotyczaca higieny, zachowan spolecznych, monitorowanie przeplywu ludzi, izolacja spoleczna. Bedzie duzo zmian w ogolnym rozrachunku na plus w długiej perspektywie. Największe ryzyko planszowek to odplyw graczy na rzecz gier komputerowych(w tym cyfrowych planszowek).
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Halloween »

brazylianwisnia pisze: 25 mar 2020, 10:27 Nie wierze ze FFG czy CMON będa odkladac swoje premiery do przyszlego roku.
A ja wierze.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: japanczyk »

Halloween pisze: 25 mar 2020, 10:34 A ja wierze.
CMON lada dzień startuje z Ankh, może późniejsze gry zostaną odłożone, ale oni wciaz musza zarabiac
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: brazylianwisnia »

Musieliby zwalniac pracownikow a CMON raczej by zbankrutowal. Jaki sens takiego odkladania? Bo to chroni tylko lokalne sklepy. Przez internet sprzedaliby sporo towaru.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: BartP »

A ja paradoksalnie jakoś więcej wsparłem niż zwykle :/. Dolar rzeczywiście boli, ale dopóki jest wysoko, to będzie miał wpływ na cenę w detalu również.
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Halloween »

brazylianwisnia pisze: 25 mar 2020, 10:38 Musieliby zwalniac pracownikow a CMON raczej by zbankrutowal. Jaki sens takiego odkladania? Bo to chroni tylko lokalne sklepy. Przez internet sprzedaliby sporo towaru.
Taki sens, ze jak masz bardzo dobry produkt, w ktory wierzysz i wlozyles JUZ duzo pracy to nie chcesz zeby musial sie fundowac w recesje gdy jest panika na rynku a ludzie szykuja sie na zwolnienia z pracy. A w takim USA jest Duzo latwiej zwolnic pracownika jak w Polsce. U nas zreszta juz zleceniobiorcy wylatuja a dopiero sie zaczyna, umowy o prace tez niedlugo zaczna wypowiadac.

To nie chodzi o bezpieczenstwo zakupow, tylko o fakt, ze ludzie juz wiedza, ze beda mieli mniej pieniedzy.


Warto zeby ktos zrobil (ja na KS sie znam mniej) chocby pobieznie jakas analize dwoch podobnych tytulow taki co sie fundowal powiedzmy kilka miesiecy temu i taki co sie funduje teraz w sensie w drugiej polowie marca mial start kampanii. Zaloze sie, ze roznice beda Drastyczne.
BartP pisze: 25 mar 2020, 10:50 A ja paradoksalnie jakoś więcej wsparłem niż zwykle :/.
Kiedys byl taki watek i mialem podac przyklady forumowiczow, ktorzy zaluja, ze cos kupilli kolejnego/ mowia z duza niechecia o kupowaniu planszowek :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: japanczyk »

Halloween pisze: 25 mar 2020, 10:57 Warto zeby ktos zrobil (ja na KS sie znam mniej) chocby pobieznie jakas analize dwoch podobnych tytulow taki co sie fundowal powiedzmy kilka miesiecy temu i taki co sie funduje teraz w sensie w drugiej polowie marca mial start kampanii. Zaloze sie, ze roznice beda Drastyczne.
Nie ma takich tytułów, w marcu mocna posucha była pod tym względem. Ale wkrótce rusza Ankh i Frosthaven, wtedy bedziesz miał swoje porównanie
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Halloween »

japanczyk pisze: 25 mar 2020, 11:44
Halloween pisze: 25 mar 2020, 10:57 Warto zeby ktos zrobil (ja na KS sie znam mniej) chocby pobieznie jakas analize dwoch podobnych tytulow taki co sie fundowal powiedzmy kilka miesiecy temu i taki co sie funduje teraz w sensie w drugiej polowie marca mial start kampanii. Zaloze sie, ze roznice beda Drastyczne.
Nie ma takich tytułów, w marcu mocna posucha była pod tym względem. Ale wkrótce rusza Ankh i Frosthaven, wtedy bedziesz miał swoje porównanie
Tzn zrobisz je? To nie musi byc dokladnie byleby przeanalizowac stan na koniec pierwszego tygodnia to juz bedzie wiadomo o ile jest gorzej.

Choc early birds moga zaburzyc zapewne zrobia dostepne duzo dluzej jak zwykle. Marże też mysle, ze przytną.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: brazylianwisnia »

Halloween pisze: 25 mar 2020, 10:57
brazylianwisnia pisze: 25 mar 2020, 10:38 Musieliby zwalniac pracownikow a CMON raczej by zbankrutowal. Jaki sens takiego odkladania? Bo to chroni tylko lokalne sklepy. Przez internet sprzedaliby sporo towaru.
Taki sens, ze jak masz bardzo dobry produkt, w ktory wierzysz i wlozyles JUZ duzo pracy to nie chcesz zeby musial sie fundowac w recesje gdy jest panika na rynku a ludzie szykuja sie na zwolnienia z pracy. A w takim USA jest Duzo latwiej zwolnic pracownika jak w Polsce. U nas zreszta juz zleceniobiorcy wylatuja a dopiero sie zaczyna, umowy o prace tez niedlugo zaczna wypowiadac.

To nie chodzi o bezpieczenstwo zakupow, tylko o fakt, ze ludzie juz wiedza, ze beda mieli mniej pieniedzy.


Warto zeby ktos zrobil (ja na KS sie znam mniej) chocby pobieznie jakas analize dwoch podobnych tytulow taki co sie fundowal powiedzmy kilka miesiecy temu i taki co sie funduje teraz w sensie w drugiej polowie marca mial start kampanii. Zaloze sie, ze roznice beda Drastyczne.
BartP pisze: 25 mar 2020, 10:50 A ja paradoksalnie jakoś więcej wsparłem niż zwykle :/.
Kiedys byl taki watek i mialem podac przyklady forumowiczow, ktorzy zaluja, ze cos kupilli kolejnego/ mowia z duza niechecia o kupowaniu planszowek :)
Tyle ze tak czekac moze ktos kto ma firme tworzaca planszowki ma na boku do etatu. Jak taki CMON potrzebuje tego miliona co dwa miesiace(taki strzal, rzeczywista kwota to rzecz drugorzedna) zeby przetrwac to nie moga i nie beda czekac.

Co do zwolnien to u nas najbardziej ucierpia Ukraincy bo to wsrod nich pewnie w większości rozplynie sie ten 1mln miejsc pracy mniej.

Ludzie beda miec mniej pieniędzy ale zaoszczedza fortune na braku rozrywek, mniejszym zuzyciu paliwa(praca zdalna, brak wychodzenia z domu), braku wydarzen sportowych, jedzeniu na wynos.. Patrzac na to dla geeka KS jest taka odskocznia psychiczna i rozrywka. To moze czesciowo skompensowac straty.

Z pewnoscia przeanalizuje kampanie Gloomhaven vs Frosthaven i Rising sun vs Ankh.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: BartP »

Halloween pisze: 25 mar 2020, 10:57
BartP pisze: 25 mar 2020, 10:50 A ja paradoksalnie jakoś więcej wsparłem niż zwykle :/.
Kiedys byl taki watek i mialem podac przyklady forumowiczow, ktorzy zaluja, ze cos kupilli kolejnego/ mowia z duza niechecia o kupowaniu planszowek :)
Ale mój emotikon nie wynika z faktu, że żałuję, tylko że wolałbym, aby dolar nie stał tak wysoko. Aczkolwiek jak tak teraz patrzę, to tylko Lawyer Up jest w dolcach. Reszta to euro lub funty, więc luz ;]. Ja raczej nie mówię z niechęcią o kupowaniu gier.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: brazylianwisnia »

Euro tez drogie. Jak fajnie by sie kupowalo po kursach sprzed kryzysu - euro 3,3 a usd 3.0...
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10924
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: japanczyk »

brazylianwisnia pisze: 25 mar 2020, 13:12 Euro tez drogie. Jak fajnie by sie kupowalo po kursach sprzed kryzysu - euro 3,3 a usd 3.0...
USD 3,90 :P
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: lukkk »

Halloween pisze: 25 mar 2020, 10:57 Ludzie beda miec mniej pieniędzy ale zaoszczedza fortune na braku rozrywek, mniejszym zuzyciu paliwa(praca zdalna, brak wychodzenia z domu), braku wydarzen sportowych, jedzeniu na wynos.. Patrzac na to dla geeka KS jest taka odskocznia psychiczna i rozrywka. To moze czesciowo skompensowac straty.
Nie zaoszczędzą fortuny. Gospodarka jest połączona ze sobą siecią powiązań, tak jak układ krwionośny czy wręcz nerwowy ludzkiego organizmu. Zator w jednej części, oddziałuje na resztę ciała.
Wyobraź sobie nagle skok cen artykułów pierwszej potrzeby, zmniejszenie płac całej ludności oraz niepewność jutra. Geek stanie nagle przed wyborem czy poświęcić 2 stówki na dopięcie budżetu domowego czy zaryzykować na KS w projekt, który być może nigdy do niego nie trafi.

Wiem, że fajnie się gra w planszówki w czasie kwarantanny ale obecnie każdy z graczy ma wręcz tych gier za dużo. Może właśnie teraz zaczną ogrywać te, dawno zakurzone tytuły ze swoich półek. Być może...
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: brazylianwisnia »

Dlaczego np zywnosc miala by zdrozec skoro z powodu bezrobocia rolnicy i przetwórnie będą miec tanszych pracownikow? Wiem jak działa gospodarka ale tez nie przesadzajmy. Nizsze stopy procentowe to tez nizsze raty kredytu a to u wiekszosci najwiekszy miesięczny koszt. Raz ze bardziej spodziewam sie pogorszenia finansów polakow dlugo po obecnej sytyacji niz w trakcie pandemii a dwa ze osoby ktore wspieraja KSy za kilka stowek to zapewne nie sa osoby ktore ledwie wiaza koniec z koncem. Takze nie sadze by oszczędnosc z tytulu mniejszej ilosci rozrywki, zuzycia paliwa i mniejszej raty kredytu nie nadgodnila w wiekszej czesci potencjalnie nizszego dochodu geekow.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Halloween »

lukkk pisze: 25 mar 2020, 14:24
Halloween pisze: 25 mar 2020, 10:57 Ludzie beda miec mniej pieniędzy ale zaoszczedza fortune na braku rozrywek, mniejszym zuzyciu paliwa(praca zdalna, brak wychodzenia z domu), braku wydarzen sportowych, jedzeniu na wynos.. Patrzac na to dla geeka KS jest taka odskocznia psychiczna i rozrywka. To moze czesciowo skompensowac straty.
Nie zaoszczędzą fortuny. Gospodarka jest połączona ze sobą siecią powiązań, tak jak układ krwionośny czy wręcz nerwowy ludzkiego organizmu. Zator w jednej części, oddziałuje na resztę ciała.
Wyobraź sobie nagle skok cen artykułów pierwszej potrzeby, zmniejszenie płac całej ludności oraz niepewność jutra. Geek stanie nagle przed wyborem czy poświęcić 2 stówki na dopięcie budżetu domowego czy zaryzykować na KS w projekt, który być może nigdy do niego nie trafi.

Wiem, że fajnie się gra w planszówki w czasie kwarantanny ale obecnie każdy z graczy ma wręcz tych gier za dużo. Może właśnie teraz zaczną ogrywać te, dawno zakurzone tytuły ze swoich półek. Być może...

Ja tego nie napisalem co w cytacie.


Moje oficjalne stanowisko :D jest takie, ze rynek gier bez prądu oberwie bardzo silnie.W sensie z 25% sprzedaz rok do roku w dół miedzy luty 2020 a luty 2021.
brazylianwisnia pisze: 25 mar 2020, 13:06

Z pewnoscia przeanalizuje kampanie Gloomhaven vs Frosthaven i Rising sun vs Ankh.
Super! Chetnie to przeczytam. Ale to lepiej w osobnym watku tak zeby wiecej osob na to trafilo.

Dobrze jakbys mi tez podeslal linka wtedy bo jestem ciekawy wynikow.
Golfang
Posty: 1982
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Golfang »

brazylianwisnia pisze: 25 mar 2020, 14:58 Dlaczego np zywnosc miala by zdrozec skoro z powodu bezrobocia rolnicy i przetwórnie będą miec tanszych pracownikow? Wiem jak działa gospodarka ale tez nie przesadzajmy. Nizsze stopy procentowe to tez nizsze raty kredytu a to u wiekszosci najwiekszy miesięczny koszt. Raz ze bardziej spodziewam sie pogorszenia finansów polakow dlugo po obecnej sytyacji niz w trakcie pandemii a dwa ze osoby ktore wspieraja KSy za kilka stowek to zapewne nie sa osoby ktore ledwie wiaza koniec z koncem. Takze nie sadze by oszczędnosc z tytulu mniejszej ilosci rozrywki, zuzycia paliwa i mniejszej raty kredytu nie nadgodnila w wiekszej czesci potencjalnie nizszego dochodu geekow.
niższe stopy procentowe też powodują odpływ zagranicznych inwestorów - po co inwestować w coś co małe oprocentowanie? a to przecież wskaźnik polskich papierów dłużnych. Co za tym idzie PLN spada względem wartości EURO , USD, CHF, GBP. Co za tym idzie drożeją kredyty ludziom którzy mają kredyty np we frankach.
Dalej idąc, odpływ kapitału zagranicznego spowodował dodrukowanie już 8 MLD złotych! co powoduje wzrost inflacji (dodruk pustych pieniędzy na rynek nigdy nie jest dobry). Oczywiście to pociąga wzrost cen wszystkiego.
No i na koniec WISIENKA - skoro stopy procentowe poszły w dół to twoje oszczędności tracą! masz teraz oprocentowanie rzędu 0,7% a inflacja 4/5% - chyba nie muszę Ci mówić że to nie za dobrze?
----------------
10% flamberg.com.pl
Halloween
Posty: 1494
Rejestracja: 18 lis 2018, 13:02
Has thanked: 56 times
Been thanked: 86 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: Halloween »

Golfang pisze: 25 mar 2020, 15:33
No i na koniec WISIENKA - skoro stopy procentowe poszły w dół to twoje oszczędności tracą! masz teraz oprocentowanie rzędu 0,7% a inflacja 4/5% - chyba nie muszę Ci mówić że to nie za dobrze?
Inflacja juz dlugo nie bedzie 5% bo zapewne przybedzie z milion nowych bezrobotnych do konca maja. Nawet o 2 milionach nowych bezrobotnych w tym roku czytalem, to bylby powrot do okolic 2000 roku. Place w gospodarce stana w miejscu na caly rok a w niektorych miejscach/branzach sie obniza. Raczej deflacja sie pojawi!
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: brazylianwisnia »

Golfang pisze: 25 mar 2020, 15:33
brazylianwisnia pisze: 25 mar 2020, 14:58 Dlaczego np zywnosc miala by zdrozec skoro z powodu bezrobocia rolnicy i przetwórnie będą miec tanszych pracownikow? Wiem jak działa gospodarka ale tez nie przesadzajmy. Nizsze stopy procentowe to tez nizsze raty kredytu a to u wiekszosci najwiekszy miesięczny koszt. Raz ze bardziej spodziewam sie pogorszenia finansów polakow dlugo po obecnej sytyacji niz w trakcie pandemii a dwa ze osoby ktore wspieraja KSy za kilka stowek to zapewne nie sa osoby ktore ledwie wiaza koniec z koncem. Takze nie sadze by oszczędnosc z tytulu mniejszej ilosci rozrywki, zuzycia paliwa i mniejszej raty kredytu nie nadgodnila w wiekszej czesci potencjalnie nizszego dochodu geekow.
niższe stopy procentowe też powodują odpływ zagranicznych inwestorów - po co inwestować w coś co małe oprocentowanie? a to przecież wskaźnik polskich papierów dłużnych. Co za tym idzie PLN spada względem wartości EURO , USD, CHF, GBP. Co za tym idzie drożeją kredyty ludziom którzy mają kredyty np we frankach.
Dalej idąc, odpływ kapitału zagranicznego spowodował dodrukowanie już 8 MLD złotych! co powoduje wzrost inflacji (dodruk pustych pieniędzy na rynek nigdy nie jest dobry). Oczywiście to pociąga wzrost cen wszystkiego.
No i na koniec WISIENKA - skoro stopy procentowe poszły w dół to twoje oszczędności tracą! masz teraz oprocentowanie rzędu 0,7% a inflacja 4/5% - chyba nie muszę Ci mówić że to nie za dobrze?
Oszczędności nie trzyma sie na koncie oszczednosciowym. Jesli Twoje oszczedzanie w dlugiej perspektywie nie pokonuje inflacji to cos jest nie tak. Teraz trzeba zwiekszac udzial akcji w portfelu(oczywiście z glowa i po trochu) i np zlota ktore jest indeksowane w USD.

Dodrukowane pieniadze w tym wypadku nie sa puste choć sztucznie wrzucone na rybek. Inflacja bedzie bardzo mala. Koszty pracownicze spadna, rynek nieruchomosci zapikuje w dol, ludzie beda nieufni korzystac z uslug, restauracji wiec bedzie konkurencja cenowa o klienta.

2mln bezrobotnych to jakies scifi. Cos kolo miliona to i tak pesymistyczny scenariusz.


Wystarczy tego OT. Kolejna sprawa to fakt ze zakupów na KS często nie robi sie analizujac cala sytuacje a ocenia sie bardziej emocjami. Sila amerykanskiej waluty moze tez spowodować ze dla Amerykanow bedzie taniej bo ceny uslug zagranicznych spadna przez niskie kursy.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
lukkk
Posty: 443
Rejestracja: 21 gru 2017, 00:49
Has thanked: 95 times
Been thanked: 99 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: lukkk »

Tylko pamiętajmy, że większość ciekawych KS to jednak zagranica. Więc liczy się sytuacja ekonomiczna tamtego kraju. Więc jeśli ktoś w USA zrobi fantastyczną zbiórkę na grę to oczywiście w obecnej sytuacji przewidywalny czas wydania i rozesłania to minimum 2 lata. Po drodze może 3 razy zbankrutować i gry nie zobaczy nikt. O ile Ks zawsze był trochę ryzykowny o ile teraz to totalna loteria. Fakt, można myśleć, że wielcy gracze rynku planszówkowego sobie poradzą. Ale czy na pewno? Skoro nawet wielkie firmy żyją od KS do KS, to może się okazać, że i rynek się zmieni w międzyczasie i koszty mocno wzrosną. Nie chcę być czarnowidzem ale o ile do tej pory mogliśmy narzekać, że mamy za dużo tych gier i nie starcza nam czasu na ogranie....to nagle voilà....teraz mamy i czas i parcie na nowe gry lekko się zmniejszy.

Może obecnie najlepiej robić gry solo i takie na max 3 osoby? Bo tytuły typu Twiglight Empire chwilowo chyba nie przejdą.

Ale rzecz jasna....mogę się mylić :)
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4081
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Obecna sytuacja a Kickstarter

Post autor: brazylianwisnia »

Tyle ze nie ma powodu myslec ze koszty wzrosna. W kryzysie ceny spadaja bo ludzie sa gotowi pracowac za mniej byleby cos zarobić i nie przymierac glodem. Bankructwo wydawcy Gloomhaven czy 7th Continent tez wydaje sie malo realne bo jak pozyskaja srodki od wspierajacych to beda miec zapwniona kase az do wydania tytułu i wlasciwie niemal cala prace sa w stanie wykonac z domu. Bankructwo grozi firma ktore straca klientow. Jesli gracze wespra no to klienci beda. Jak nie wespra to nie ma tematu. Zagrozeniem sa kampanie CMON bo u nich nie wystarczy by ta jedna kampania sie porzadnie ufundowala. Jak 5 kolejnych nie da rady to beda musieli zwinac interes.

Tylko to co teraz bedziesz projektowal ukaze sie za 2-3 lata jak wirusa juz dawno nie bedzie.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
ODPOWIEDZ