Scotland Yard - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
michalmce
Posty: 1
Rejestracja: 12 lis 2007, 18:03
Lokalizacja: Myslowice
Been thanked: 1 time

Scotland Yard - zasady, pytania

Post autor: michalmce »

Witam. mam taki problem...dawno niegralem w ta gre i gdzies zagubila mi sie instrujcka...a zasad do konca niepamitam. moze posiada ktos polska instrukcje do gry Scotland Yard w wersji *.pdf lub jakiej kolwiek innej by mozna bylo ja przeslac na maila, a moze ktos zna namiary na strone www na ktorej taka instrukcja sie znajduje. z gory dziekuje.
adrianopel
Posty: 82
Rejestracja: 20 cze 2018, 18:11
Has thanked: 22 times
Been thanked: 11 times

Scotland yard - polska instrukcja.

Post autor: adrianopel »

Witam
Czy ktoś z Was posiada w pdf i mógłby się podzielić polska wersja instrukcji do wydania gry Scotland yard z poniższego zdjęcia? Na bgg znalazłem jakieś zasady ale chyba ze starszych wydań. Z góry dziękuję.
Obrazek
bdm
Posty: 588
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 394 times
Been thanked: 66 times

Re: Scotland yard - polska instrukcja.

Post autor: bdm »

To najnowsze wydanie gry różni się chyba tylko tym, że wprowadzono wariant gry dla 2 osób w postaci obręczy na pionki detektywów, uprawniające do korzystania ze wszystkich środków transportu.
Ale możesz spokojnie grać wg zasad z instrukcji ze starszych wersji. Po prostu druga osoba gra kilkoma detektywami i nie trzeba korzystać z tych obręczy (wg mnie to zbyt duży handicap) i też jest super.
adrianopel
Posty: 82
Rejestracja: 20 cze 2018, 18:11
Has thanked: 22 times
Been thanked: 11 times

Re: Scotland yard - polska instrukcja.

Post autor: adrianopel »

Rozumiem. Dzięki za wyjaśnienie. Mimo to nowa instrukcja by się przydała bo chciałbym ją wydrukować i włożyć do kompletu. Jakby ktoś ją miał to nadal byłbym szalenie wdzięczny :) Z góry dziękuję.
Michalwolski
Posty: 1
Rejestracja: 11 lis 2020, 21:50

Re: Scotland yard - polska instrukcja.

Post autor: Michalwolski »

Posiada może już ktoś z Was instrukcje w pdf. Również potrzebuję polską wersję.
bdm
Posty: 588
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 394 times
Been thanked: 66 times

Re: Scotland yard - polska instrukcja.

Post autor: bdm »

Na bgg jest instrukcja pl w .doc, ale samoróbka, nie oryginalna z gry.
Jak chcesz to mogę Ci zdjęcia swojej wysłać, ale nie mam najnowszego wydania gry.
jacol29
Posty: 39
Rejestracja: 27 gru 2015, 22:10
Has thanked: 4 times

Re: Scotland yard - polska instrukcja.

Post autor: jacol29 »

Mam starszą wersję gry gdzie jest opisany tylko wariant w chowanego. Jakie są zasady dla łatwiejszej wersji gdzie przez wiekszość ruchów uciekinier jest widoczny i używa się "zaślepek" do logbooka? Ta wersja jest widoczna w najnowszym wydaniu.
morthi
Posty: 296
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 43 times
Been thanked: 77 times

Re: Scotland yard - polska instrukcja.

Post autor: morthi »

Mam wersję z lat 90 czyli pierwszą polską edycję - tam "log book" wykorzystujesz do zapisywania ruchu a na zaznaczonych kółkiem numerach ruchu ujawniasz mister x stawiając go na planszy.

Setup
Detektyw - 10 taxi, 5 bus, 4 underground
Mister x - 4 taxi, 3 bus, 3 metro, 2 karty podwójny ruch, tyle czarnych biletów/kart ile jest detektywów

Zasady
gracze losują swoje miejsca startowe
Zaczyna mister x wpisując nr pola na które jedzie z miejsca startowego i zasłania pole na log book odpowiednim biletem.
Detektywi ruszają się po nim, każdy wykorzystując swoją pulę biletów. Nie można się wymieniać między detektywami biletami.
Zużyte bilety trafiają do mister x, który może je wykorzystywać.

Jeśli mister x chce przesunąć się o dwa pola wykorzystuje kartę podwójny ruch i wpisuje dwa numery pól zakrywając je odpowiednim biletem.

Ruch po Tamizie - tylko mister z może pływać po Tamizie wykorzystując do tego czarny bilet.

Na jednym polu może stać tylko jeden pionek.

Gra się kończy kiedy mister x zostaje złapany albo żaden z detektywów nie może się już ruszyć.

Mam nadzieję, że taki skrót z instrukcji wystarczy do grania
Ostatnio zmieniony 26 lis 2020, 11:09 przez morthi, łącznie zmieniany 1 raz.
jacol29
Posty: 39
Rejestracja: 27 gru 2015, 22:10
Has thanked: 4 times

Re: Scotland yard - polska instrukcja.

Post autor: jacol29 »

Dzięki morthi, ale opisałeś tę wersję gdzie przez większość czasu uciekinier się ukrywa, czyli standardową. W tych najnowszych wydaniach jest taka, że uciekinier ukrywa się tylko w tych miejscach gdzie normalnie się ujawnia.
bdm
Posty: 588
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 394 times
Been thanked: 66 times

Re: Scotland yard - polska instrukcja.

Post autor: bdm »

Jesteś pewien?

Moim zdaniem uciekinier i tak ma bardzo mało szans ujawniając się tylko bodajże 5 razy. Jeśli miałby być częściej widoczny to ta gra nie miałaby sensu, chyba że to wariant dla dwóch goniących.

Na YT jest film opisujący ten wariant, o którym piszesz. Faktycznie w wersji dla początkujących graczy uciekinier jest niewidoczny tylko w turach oznaczonych kółkiem na log booku, w pozostałych jest widoczny a w wersji dla zaawansowanych odwrotnie, czyli tak jak w starszych wydaniach Scotland Yard.
Dodatkowo są obręcze na pionki i dzięki nim detektyw staje się policjantem i może korzystać ze wszystkich środków transportu.
jacol29
Posty: 39
Rejestracja: 27 gru 2015, 22:10
Has thanked: 4 times

Re: Scotland yard - polska instrukcja.

Post autor: jacol29 »

Właśnie chciałem wrzucić ten filmik :) ok. 2:49 mówi o tym, że odwrotnie niż w standardzie się ukrywa.
https://www.youtube.com/watch?v=ET-yGop ... Giercownik

Dlatego jeśli ktoś ma instrukcję do wersji uproszczonej to proszę napiszcie jaki jest setup i jakie zamiany w zasadach. Synowie chcieliby pograć, ale właśnie nie do końca rozumieją zmianę pozycji przez Mister X gdy się nie pokazuje :/
bdm
Posty: 588
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 394 times
Been thanked: 66 times

Re: Scotland yard - polska instrukcja.

Post autor: bdm »

Mister X zmienia pozycję i wówczas kiedy się ukrywa ściągasz go z planszy a nową pozycję zapisujesz w log booku i zakrywasz odpowiednim biletem. Potem kiedy znów musi się ujawnić stawiasz go z powrotem na planszy w nowym miejscu zgodnie z log blokiem.
Awatar użytkownika
Jar
Posty: 422
Rejestracja: 02 sty 2007, 17:10
Lokalizacja: Tychy

Re: Scotland yard - polska instrukcja.

Post autor: Jar »

Ostatni o odgrzebałem pudełko, żeby pokazać młodemu pokoleniu i pojawił się problem. Wpadliśmy na taktykę "zagłodzenia" X-a. Nie jeździlismy taksówkami, a on musiał i utknął. Stał na żółtym polu bez żółtych i czarnych biletów. Co wtedy? W instrukcji nie ma słowa o takiej sytuacji. Czy przegrywa z automatu, czy stoi w miejscu aż ktoś do niego dotrze?
Jakieś pomysły?
bdm
Posty: 588
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 394 times
Been thanked: 66 times

Re: Scotland Yard - zasady, pytania

Post autor: bdm »

Przegrywa.

Ale szczerze to nie przypominam sobie takiej sytuacji a rozegrałem naprawdę wiele partii. Zwykle to detektywom brakowało biletów i kończyli grę przed czasem. Mr X bilety miał ZAWSZE. Niemniej nie powiem, że taktyka ciekawa. Musiałbym spróbować chociaż to mi raczej wygląda na błąd gracza sterującego X. Nie upilnował sytuacji kiedy kończyły mu się bilety na taxi i nie wygrzebał się z tych pól.
ODPOWIEDZ