Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Grzegorzx
Posty: 50
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:15

Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: Grzegorzx »

Po grze narodziło mi się pytanie:
Jeżeli wykonuje misje i przechodzę testy i na 3 poległem.
To:
1. Odkładam kartę fabularną i następnym razem rozpoczynam od początku ?
2. Następnym razem rozpoczynam od testu, który oblałem?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Star Wars: zewnętrzne rubieże

Post autor: Atamán »

1. Wszystko od początku niestety.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Star Wars: zewnętrzne rubieże

Post autor: ChlastBatem »

Hej,

czy ktoś może opisać mi jak działają i do czego służą żetonu zobowiązania z dodatku? Każdy dostaje taki jeden żeton na start i wiem, że może być wykorzystywany do negocjacji na odległość.

Chodzi o wariant przysługi.
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 304
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 97 times
Been thanked: 39 times

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: Sarna »

Możesz umówić się z kimś, że w zamian za pomoc dostaniesz od innego gracza jego żeton przysługi. Potem w toku gry możesz zarządzać jednej z opcji przysługi opisanej na karcie pomocy i on nie może Ci odmówić. Kiedy już udzieli Ci przysługi oddajesz mu żeton.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: ChlastBatem »

Dziękuję! Rozumiem, że mogę handlować takim żetonem zobowiązania od gracza B z jeszcze innym graczem. Wtedy ten nowy gracz będzie miał możliwość wykorzystania przysługi bez możliwości odmowy?
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 304
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 97 times
Been thanked: 39 times

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: Sarna »

Dokładnie tak.
WieszKto
Posty: 177
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 59 times
Been thanked: 17 times

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: WieszKto »

Jak rozumiecie cel osobisty Jyn Erso? Jak się umieszcza żeton obrażeń na planecie?
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: arian »

WieszKto pisze: 12 kwie 2023, 18:14 Jak rozumiecie cel osobisty Jyn Erso? Jak się umieszcza żeton obrażeń na planecie?
Po prostu — jak Twoja postać (Jyn Erso) znajdzie się na planecie imperium (Lothal i Naboo jeśli dobrze pamiętam) to w swojej fazie akcji kładziesz tam żeton obrażeń. Jak umieścisz taki żeton na obu tych planetach, to Jyn zrealizowała swój cel, którym jest sianie zamętu w Imperium. Żeton obrażeń działa tu jako przypomnienie o tym, że Jyn prawdopodobnie zrobiła na tej planecie coś, co dało w kość Imperium.

Umieszczenie żetonu to akcja z karty postaci. A w fazie akcji można wykonać dowolną liczbę akcji, przy czym każdą tylko raz.
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: AkuaMarek »

Czy mógłby ktoś rozwiać moje wątpliwości?

1) walka - w instrukcji pisze, że wygrywa gracz z wyższym wynikiem na kościach podczas walki; czy to oznacza, że postać z dwoma ranami walcząca z postacią z pełnym HP wygrywa przy wyniku 3:2 pomimo tego, że musi zostać "pokonana"? Czy to jednak jest pewna furtka do pilnowania żetonów ran na postaci? :)

2) z tego co pamiętam karty ładunków, modyfikacji i sprzętów wracają do puli na spód talii. Czy dotyczy to też kart misji oraz statków?

Wiadomo, że wykonany list gończy trzeba odrzucić na stałe - a list który byśmy chcieli odrzucić bo nie jesteśmy np w stanie pokonać gracza u którego cel jest w załodze albo znaleźliśmy bardziej kuszącą ofertę?
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 304
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 97 times
Been thanked: 39 times

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: Sarna »

1. Walke wygrywa postać która zada więcej obrażeń na kościach, nie tak która ma więcej HP po walce.

2. Karte statku który kupisz odrzucasz, jeśli oddasz statek w barter to wydaje mi się, że karta może wrócić do talii. Karty misji odrzucasz po wykonaniu i otrzymaniu nagrody, wydawało mi się, że jest to na nich napisane.

3. Jeśli rezygnujesz z jakiegoś listu gończego to wraca na spód talii.
qazmarwsx
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2020, 14:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: qazmarwsx »

Pytanie odnośnie spotkania z kontaktem.
Odkrywam żeton kontaktu i dobieram odpowiednią kartę z bazy danych. Najczęściej po wykonaniu wymagań karty mogę taki kontakt wziąć jak część załogi. Jednakże jeżeli nie posiadam wolnego gniazda na załogę/mam wszystkie sloty zajęte decyduje czy posiadanego już wcześniej załoganta odrzucam a nowy zajmuje jego miejsce. Co się dzieje ze "starym zalogontem", gdzie odkładam jego kartę i żeton kontaktu? Jeżeli nowy załogant jest gorszy od tego którego już posiadam czy mogę odłożyć kartę z powrotem do bazy bez jej rozpatrywania?
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 105
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: Koslaz »

Możesz odrzucić starego członka załogi, możesz też nie brać nowego, mimo spełnienia warunków.
Jeśli członek załogi miał powiązany żeton - wraca na najbliższą planetę, karta załoganta trafia do odpowiedniej talii.

Kompendium zasad, s. 13-14:
"Załoga to rodzaj zasobu, który zapewnia graczowi dodatkowe
umiejętności i zdolności.
• Gracze zazwyczaj zdobywają nową załogę w trakcie spotkań
z żetonami kontaktu.
• Gdy gracz pozyskuje członka załogi, umieszcza jego kartę
w pustym gnieździe na załogę na swojej planszy statku.
· Gracz może odrzucić posiadaną kartę z gniazda załogi,
aby zwolnić gniazdo na nową kartę załogi, którą zdobył.
· Gdy gracz zdobywa załogę, może zdecydować się ją
odrzucić zamiast umieszczać ją w gnieździe na załogę.
• Jeśli gracz odrzuca kartę załogi z planszy statku, odkłada ją do
odpowiedniej talii. Jeśli odrzucanej karcie odpowiadał żeton
kontaktu, należy go odłożyć na puste pole kontaktu znajdujące
się najbliżej gracza (ignorując zgodność rang).
· Jeśli kilka planet znajduje się najbliżej gracza, gracz
wybiera, na którą z nich odłoży żeton."
qazmarwsx
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2020, 14:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: qazmarwsx »

Dziękuję. Najbliższa planeta to ta na której jestem, dobierając nowy żeton członka załogi, stary zeton mogę odłożyć na zwolnione przed chwilą miejsce? Rozumiem mogę podejrzeć kartę z bazy danych i zrezygnować z jej rozpatrywania i dobierania tego członka załogi (jest gorszy od kontaktu/zaloganta którego już posiadam)?
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 105
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: Koslaz »

W instrukcji nie ma wyszczególnionego dokładnego procesu podmiany, ale uznałbym że tak - nie jest to na tyle fundamentalna mechanika, by nadmiernie się tym przejmować.
Kartę z bazy musisz rozpatrzyć, bo może mieć negatywne skutki. Jeśli jest na niej tylko informacja o dobraniu członka załogi, po prostu go nie bierzesz. Ale może być tam jakiś test, który zada obrażenia albo spowoduje utratę kredytów - to zrobić trzeba. A samą kartę z bazy można też podglądać w dowolnym momencie jeśli kontakt jest odsłonięty przed spotkaniem.
qazmarwsx
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2020, 14:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: qazmarwsx »

Pytanie odnośnie walki z patrolem:
Do walki z patrolem może dojść w dwóch sytuacjach:
-jeżeli przechodzę przez pole z patrolem i ten mnie zatrzymuje (ewentualnie sam się zatrzymuje na takim polu). W fazie spotkania jeżeli mam negatywna reputację muszę z nim walczyć. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie żeby zawalczyć z takim patrolem w przypadku neutralnej czy pozytywnej reputacji (np. potrzeba zdobycia punktu sławy)?
- po zakupie karty w fazie akcji handlu, patrol porusza się w moją stronę i zatrzymuje się na moim polu. Również w fazie spotkania mogę zawalczyć z takim patrolem? Muszę w przypadku negatywnej reputacji?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: Pynio »

Zdecydowanie tak.

Str 9 instrukcji: Spotkanie z patrolem. Rozegraj walkę przeciwko patrolowi, jeśli masz negatywną reputację MUSISZ rozegrać to spotkanie.

Edit: jak pokonasz patrol mając reputację inną niż negatywna, to oczywiście musisz stracić 1 pkt tejże.
qazmarwsx
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2020, 14:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: qazmarwsx »

Tak, jeżeli mam negatywna reputację to spotkanie musi być. Pytałem odnośnie wątpliwości w jakim momencie jest to spotkanie, kiedy zatrzymuje mnie patrol, czy w momencie kiedy sam wejdzie na moje pole? Ale logicznym wydaje się że w oby tych przypadkach, po prostu patrol musi być na moim polu.
qazmarwsx
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2020, 14:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: qazmarwsx »

Tak, jeżeli mam negatywna reputację to spotkanie musi być. Pytałem odnośnie wątpliwości w jakim momencie jest to spotkanie, kiedy zatrzymuje mnie patrol, czy w momencie kiedy sam wejdzie na moje pole? Ale logicznym wydaje się że w oby tych przypadkach, po prostu patrol musi być na moim polu.
Awatar użytkownika
Koslaz
Posty: 105
Rejestracja: 03 paź 2022, 19:22
Has thanked: 17 times
Been thanked: 53 times

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: Koslaz »

Spotkanie rozgrywasz jako ostatni etap swojej tury. Jeśli patrol Cię dogoni, "cierpliwie" czeka aż dokończysz wszystkie akcje.
Wtedy możesz wybrać walkę z nim jako swoje spotkanie (ew. musisz przy ujemnej reputacji).
qazmarwsx
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2020, 14:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: qazmarwsx »

Dziękuję:) tak samo się dzieje gdy podczas ruchu wchodzę na pole z patrolem. Wykonuje swoje akcje i w fazie spotkania mogę (muszę przy ujemnej reputacji) zawalczyć z patrolem?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: Pynio »

Akcja z patrolem jest w fazie spotkania. Jak masz negatyw, to nie możesz spotkać postaci np. tylko musisz zrobić walkę. Jak nie masz negatywa to zasadniczo - tak samo, tylko to Twój wybór. Oczywiście w fazie spotkania wybierasz wyłącznie JEDNĄ aktywność, zatem jak wybierasz walkę, to już nie zrobisz spotkania z postacią.
qazmarwsx
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2020, 14:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: qazmarwsx »

Tak, jak jest negatywna reputację to walka musi być, w przeciwnym razie wybieram jedną opcję w fazie spotkania. Czytając instrukcje moja wątpliwość dotyczyła czy jak po zakupie karty, patrol przyleci na moje pole, to czy w fazie spotkania mogę odbyć z nim walkę.
qazmarwsx
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2020, 14:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: qazmarwsx »

Pytanie odnośnie zdolności postaci Cad Bane:
Gdy otrzymujesz sławę inaczej niż ze zdolności tej karty, obniżasz liczbę zdobytych punktów sławy o 1 i otrzymujesz 5000 k. -przykład:
1. Misja/zlecenie daje mi 1 punkt sławy i 7000k
- finalnie nie otrzymuje żadnej sławy ale 5000k już tak?
2. Misja/zlecenie daje 2 sławy i 0 k
-finalnie otrzymuje 1 sławy i 5000k?

O co chodzi z zapiskiem, "gdy otrzymujesz sławę inaczej niż zdolność tej karty"?
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: Pynio »

Stronę 12 instrukcji doczytałeś?
qazmarwsx
Posty: 27
Rejestracja: 14 maja 2020, 14:02
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: Zewnętrzne Rubieże - pytania, zasady

Post autor: qazmarwsx »

Tak, dlatego pytam chcąc dobrze to zinterpretować. Podane przykłady chyba dobrze rozpisalem.
-mige wykonać przecież zlecenie/misje za 1 pkt sławy ale jej nie otrzymam tylko kredyty?
Zapis "inaczej niż ze zdolności tej karty" nie dotyczy karty postaci Cad Babę, tylko karty która zapewnia dodatkowe punkty sławy - i wtedy te punkty nie ulegają redukcji
ODPOWIEDZ