Endeavor - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Endeavor - pytania i wątpliwości

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ktoś mi wyjaśni jak to jest z tymi budynkami 5 poziomu co to mają leżeć pleckami do góry? Jak się je dobiera?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Endeavor

Post autor: Nidav »

Tasujesz wszystkie siedem i losujesz trzy, które wezmą udział w rozgrywce. Resztę wkładasz rewersem do góry w ostatnie miejsce w pierwszej po prawej kolumnie, a na nie jeden z wylosowanych budynków. Budynki wsadzone rewersem nie biorą udziału w rozgrywce.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Endeavor

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Nidav pisze: 12 maja 2020, 22:57 Tasujesz wszystkie siedem i losujesz trzy, które wezmą udział w rozgrywce. Resztę wkładasz rewersem do góry w ostatnie miejsce w pierwszej po prawej kolumnie, a na nie jeden z wylosowanych budynków. Budynki wsadzone rewersem nie biorą udziału w rozgrywce.
Faktycznie, sugerowałem się ilustracją... i myślałem że tasować trzeba tylko te z pleckami, a te 3 to mają być zawsze te same na starcie.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Kretilla
Posty: 150
Rejestracja: 28 maja 2005, 19:43
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Endeavor

Post autor: Kretilla »

Po pierwszej rozgrywce mam 3 pytania odnośnie kart Majątku:
- czy po odrzuceniu karty o wartości 1, kiedy będzie ona dostępna dla wszystkich w Europie, kolejna osoba ewentualnie ją biorąca otrzymuje też bonus +1 dysk? (sądzę, że tak)
- czy karty Niewolnictwa mogą być liczone jak zwykłe karty w trakcie fazy 5 odrzucania kart? Tzn. jeżeli np. mam wpływy na poziomie 4, co pozwala mi mieć 3 karty + dodatkową kartę Niewolnictwa, to mogę zachować np. 2 zwykłe karty Majątku i 2 karty Niewolnictwa? (sądzę, że tak)
- czy w fazie 5, kiedy odrzucam nadmiarowe karty i powoduje to stratę Wpływów, które zmniejszają ilość możliwych karty, czy muszę to brać pod uwagę w "czasie rzeczywistym" i odrzucać kolejne karty, czy też raz ustalam ile kart mam odrzucić i tyle odrzucam - później dostosowuję poziomy i nie patrzę już na spełnienie warunku limitu kart? (sądzę, że odrzucanie Wpływów nie powoduje konieczności odrzucania kolejnych kart)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Endeavor

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Kretilla pisze: 16 maja 2020, 19:53 Po pierwszej rozgrywce mam 3 pytania odnośnie kart Majątku:
- czy po odrzuceniu karty o wartości 1, kiedy będzie ona dostępna dla wszystkich w Europie, kolejna osoba ewentualnie ją biorąca otrzymuje też bonus +1 dysk? (sądzę, że tak)
- czy karty Niewolnictwa mogą być liczone jak zwykłe karty w trakcie fazy 5 odrzucania kart? Tzn. jeżeli np. mam wpływy na poziomie 4, co pozwala mi mieć 3 karty + dodatkową kartę Niewolnictwa, to mogę zachować np. 2 zwykłe karty Majątku i 2 karty Niewolnictwa? (sądzę, że tak)
- czy w fazie 5, kiedy odrzucam nadmiarowe karty i powoduje to stratę Wpływów, które zmniejszają ilość możliwych karty, czy muszę to brać pod uwagę w "czasie rzeczywistym" i odrzucać kolejne karty, czy też raz ustalam ile kart mam odrzucić i tyle odrzucam - później dostosowuję poziomy i nie patrzę już na spełnienie warunku limitu kart? (sądzę, że odrzucanie Wpływów nie powoduje konieczności odrzucania kolejnych kart)
Tak, tak, tak. :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Endeavor

Post autor: osa1908 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 16 maja 2020, 20:00
Kretilla pisze: 16 maja 2020, 19:53 Po pierwszej rozgrywce mam 3 pytania odnośnie kart Majątku:
- czy po odrzuceniu karty o wartości 1, kiedy będzie ona dostępna dla wszystkich w Europie, kolejna osoba ewentualnie ją biorąca otrzymuje też bonus +1 dysk? (sądzę, że tak)
- czy karty Niewolnictwa mogą być liczone jak zwykłe karty w trakcie fazy 5 odrzucania kart? Tzn. jeżeli np. mam wpływy na poziomie 4, co pozwala mi mieć 3 karty + dodatkową kartę Niewolnictwa, to mogę zachować np. 2 zwykłe karty Majątku i 2 karty Niewolnictwa? (sądzę, że tak)
- czy w fazie 5, kiedy odrzucam nadmiarowe karty i powoduje to stratę Wpływów, które zmniejszają ilość możliwych karty, czy muszę to brać pod uwagę w "czasie rzeczywistym" i odrzucać kolejne karty, czy też raz ustalam ile kart mam odrzucić i tyle odrzucam - później dostosowuję poziomy i nie patrzę już na spełnienie warunku limitu kart? (sądzę, że odrzucanie Wpływów nie powoduje konieczności odrzucania kolejnych kart)
Tak, tak, tak. :D
Wlasnie tu mam problem z tymi kartami niewolnictwa,skoro moga byc one liczone jako zwkle karty to po co jest ten plus jedna karta niewolnictwa?Czyli bedac na ostatim torze moge np.miec 3 karty niewolnictwa?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: mat_eyo »

Możesz mieć dowolną liczbę kart niewolnictwa. Symbol na ostatnim torze wskazuje, że jednej karty niewolnictwa nie musisz wliczać do normalnego limitu.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Endeavor

Post autor: Arachion »

Pytanie Pany do cichej floty -

W żeglowaniu- "dodaj dysk na następne miejsce na torze ekspedycji " to ma być ten tor co kładę swój dysk czy może być inny tor?
A dalsze zdanie brzmi "lub na niezajete pole" pole czego? Rozumiem, że pole ze statkiem.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: mat_eyo »

Na dowolnym torze albo na puste pole floty w Europie albo odkrytym regionie.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Endeavor

Post autor: osa1908 »

Pytanie o dostawki czyli te dodatkowe pola czy dostaje sie pkt wydaje mi sie ze nie?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Endeavor

Post autor: Nidav »

Nie dostaje się. Dostawia się je po prostu dla łatwiejszej kalkulacji gdyby trzeba było np. odrzucić jakąś kartę i zmniejszyć wartość na danym torze. Maksymalnie z toru dostać można 15 punktów.
Góreś
Posty: 6
Rejestracja: 30 sty 2020, 10:54

Re: Endeavor

Post autor: Góreś »

"Aby wykonać akcję Zajęcia w regionie, musisz być w nim obecny. Oznacza to, że musisz już wcześniej posiadać w tym regionie przynajmniej jeden inny dysk (na polu miasta lub floty, na torze ekspedycji lub na pełnym morzu). Wszyscy gracze przez cały czas posiadają obecność w Europie, nawet jeśli nie posiadają w niej żadnych dysków."
Czy posiadanie dysku na polu floty powoduje, że ma się obecność w regionie, z którym ta flota jest połączona (i w związku z tym można dokonać akcji Zajęcia mimo braku innych dysków w regionie) ? (skoro w Europie jest cały czas obecność, mimo że nie posiada się żadnych dysków)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: mat_eyo »

Pole floty jest położone w konkretnym regionie. Jeśli masz dysk na tym regionie, to masz też w nim obecność. Dla obecności nie ma znaczenia, z jakimi polami połączone jest szlakami to pole, na którym masz dysk.
Góreś
Posty: 6
Rejestracja: 30 sty 2020, 10:54

Re: Endeavor

Post autor: Góreś »

Obrazek

Pola flot są umieszczone w Europie. Nie widzę, żeby te symbole były umiejscowione w poszczególnych regionach.
Dzięki za odpowiedź i pozdrawiam
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Endeavor

Post autor: mat_eyo »

Zaznaczone przez Ciebie pola są w Europie. Teraz obróć planszę na stronę dla 2-3 graczy i zobaczysz tam pola floty w poszczególnych regionach ;)
Góreś
Posty: 6
Rejestracja: 30 sty 2020, 10:54

Re: Endeavor

Post autor: Góreś »

A widzisz. Skupiłem się na rozgrywce z większą ilością graczy i dlatego do końca nie mogłem zrozumieć tego zapisu instrukcji. Dzięki za oświecenie :)
Góreś
Posty: 6
Rejestracja: 30 sty 2020, 10:54

Re: Endeavor

Post autor: Góreś »

Czy po pozyskaniu budynku w trakcie rozgrywki automatycznie kładzie się na nim dysk, czy dopiero od następnej rundy ? Jeśli tak, to ten dysk pochodzi z zasobów ogólnych?
Cvvenu
Posty: 116
Rejestracja: 30 maja 2020, 14:47
Has thanked: 20 times
Been thanked: 15 times

Re: Endeavor

Post autor: Cvvenu »

Czy po pozyskaniu budynku w trakcie rozgrywki automatycznie kładzie się na nim dysk, czy dopiero od następnej rundy ? Jeśli tak, to ten dysk pochodzi z zasobów ogólnych?
tylko na budynku startowym kładziesz od razu dysk z zasobów ogólnych, potem rozpatrujesz wszystkie kroki po kolei czyli kupno budynku, pobranie nowych dysków, opłata dysku ze startowego budynku. Na kolejne budynki nie kładziesz dysku po zakupie, tylko jak wykonujesz nimi akcję.
otek10
Posty: 14
Rejestracja: 25 lis 2020, 00:04
Has thanked: 1 time

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: otek10 »

Hej. Mam pytanie co do zasad bo jedna rzecz mnie trochę meczy. Czy gubernatorem można być tylko jednego regionu czy mogę mieć np. 3-4 karty gubernatorów ?
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: kuchar »

otek10 pisze: 28 sie 2021, 00:12 Hej. Mam pytanie co do zasad bo jedna rzecz mnie trochę meczy. Czy gubernatorem można być tylko jednego regionu czy mogę mieć np. 3-4 karty gubernatorów ?
Jeżeli dobrze pamiętam, to gubernatorem można być w danym momencie tylko jednego regionu.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: dwaduzepe »

otek10 pisze: 28 sie 2021, 00:12 Hej. Mam pytanie co do zasad bo jedna rzecz mnie trochę meczy. Czy gubernatorem można być tylko jednego regionu czy mogę mieć np. 3-4 karty gubernatorów ?
dawno nie gralem, wiec nie chce wymyslac, ale pamietam, ze bylo o tym w instrukcji
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: veljarek »

otek10 pisze: 28 sie 2021, 00:12 Hej. Mam pytanie co do zasad bo jedna rzecz mnie trochę meczy. Czy gubernatorem można być tylko jednego regionu czy mogę mieć np. 3-4 karty gubernatorów ?
Można mieć kilku gubernatorów, ale wliczają się oni do limitu kart.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: Tirith »

otek10 pisze: 28 sie 2021, 00:12 Hej. Mam pytanie co do zasad bo jedna rzecz mnie trochę meczy. Czy gubernatorem można być tylko jednego regionu czy mogę mieć np. 3-4 karty gubernatorów ?
Obrazek
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Endeavor - pytania i wątpliwości

Post autor: aaxxee »

Witam. Karty +1 dysk działają jednorazowo czy przez cała gre?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Endeavor - pytania i wątpliwości

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

aaxxee pisze: 18 mar 2022, 17:41 Witam. Karty +1 dysk działają jednorazowo czy przez cała gre?
Jednorazowy bonus.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ