Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: KubaP »

Nowa gra autora Zimnej Wojny (Twilight Struggle), mająca być kolejnym hitem z tego samego (card-driven) gatunku.

Link do BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/206 ... l-struggle

Opis wydawcy:
In 1697 the Sun King, Louis XIV, emerged from a decade of war with his Continental ambitions still unsatisfied. Meanwhile, King William III of England sat easier on his new throne than he ever had before. With the Spanish succession crisis unresolved and looming, there were no illusions that the new century would be a quiet one. But neither France nor England could have anticipated the tumult of the years to come: a Second Hundred Years' War, during which these two tenacious adversaries would compete fiercely and proudly along every axis of human achievement. On battlefields from India to Canada to the Caribbean Sea their armies and fleets would clash; in the salons of Paris and the coffee-houses of London the modern world’s politics and economics would be born; and finally a revolution would rock the foundations of society – a revolution that could have ended not in blood and terror but in a triumph of democracy and liberty that might have transformed the world beyond imagining.

Imperial Struggle is a two-player game depicting the 18th-century rivalry between France and Britain. It begins in 1697, as the two realms wait warily for the King of Spain to name an heir, and ends in 1789, when a new order brought down the Bastille. The game is not merely about war: both France and Britain must build the foundations of colonial wealth, deal with the other nations of Europe, and compete for glory across the span of human endeavor.

Imperial Struggle covers almost 100 years of history and four major wars. Yet it remains a low-complexity game, playable in a short evening. It aims to honor its spiritual ancestor, Twilight Struggle, by pushing further in the direction of simple rules and playable systems, while maintaining global scope and historical sweep in the scope of a single evening. In peace turns, players build their economic interests and alliances, and take advantage of historical events represented by Event cards. They must choose their investments wisely, but also with an eye to denying these opportunities to their opponent. In war turns, each theater can bring great rewards of conquest and prestige, but territorial gains can disappear at the treaty table. At the end of the century, will the British rule an empire on which the sun never sets? Or will France light the way for the world, as the superpower of the Sun King's dreams or the republic of Lafayette's?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: KubaP »

Jutro zamyka się P-500 na stronie GMT i będą charge'ować zamówienia: https://www.gmtgames.com/p-599-imperial-struggle.aspx
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Odi »

Nowa gra autora Zimnej Wojny (Twilight Struggle), mająca być kolejnym hitem z tego samego (card-driven) gatunku.
Wiadomo, gra pewnie będzie super, ale czy stanie się hitem, to wątpię.
TS był jedną z pierwszych gier w tej mechanice, a poza tym porusza powszechnie znany temat z niedalekiej przeszłości, na kartach prezentując wydarzenia, które wielu z graczy jeszcze pamięta.

Imperial Struggle, choć obiektywnie może być lepsze pod względem mechaniki, opracowania kart etc., opowiada o jednym z dziesiątków konfliktów z XVII wieku. Ważnym, globalnym, ale tak naprawdę ginącym w zagęszczeniu wszelakich wojen sukcesyjnych i konfliktów między koronowanymi "kuzynami".

Co nie zmienia faktu, że cena bardzo bardzo atrakcyjna i card-drivenów nigdy za wiele ;)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: KubaP »

No ja wrzuciłem na listę P500 jak tylko się pojawiła taka możliwość, czyli 19 sierpnia 2016 :D Trochę się naczekałem :)
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: piwko »

Ciekawe czy będzie wersja PL
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: warlock »

Nie mogę się doczekać - kocham Twilight Struggle, kocham system CDG i strasznie podoba mi się setting tej gry :) . Liczę na petardę :idea:
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: clown »

Wiadomo, gra pewnie będzie super, ale czy stanie się hitem, to wątpię.
Ach ci "znawcy", którzy już przewidują czym dana gra się "stanie", szczególnie, że nie mają pojęcia o tematyce gry:
Imperial Struggle, choć obiektywnie może być lepsze pod względem mechaniki, opracowania kart etc., opowiada o jednym z dziesiątków konfliktów z XVII wieku. Ważnym, globalnym, ale tak naprawdę ginącym w zagęszczeniu wszelakich wojen sukcesyjnych i konfliktów między koronowanymi "kuzynami".
Gra "dzieje się" w latach 1697-1789, czyli XVII wieku tutaj niewiele. Głównym tematem gry są cztery wojny: hiszpańska sukcesyjna, austriacka sukcesyjna, siedmioletnia oraz wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Ciekawe, czy były jakieś bardziej "istotne" wojny tego okresu, których nie uwzględniają karty oraz wydarzenia w grze. Czekam na listę tego "zagęszczenia wszelakich wojen"...
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Odi »

Gra "dzieje się" w latach 1697-1789, czyli XVII wieku tutaj niewiele.
Rozumiem, że wersji o tym, że jednej kreski zwyczajnie zapomniałem dopisać, nie przyjmujesz?
A powinieneś przyjąć, zważywszy, że piszę też o wojna sukcesyjnych, które - jak sam wskazałeś - miały miejsce w XVIII wieku.

I tak, powszechne postrzeganie tego konfliktu jest właśnie takie, jak napisałem. Jeden z licznych konfliktów w kolorowym XVIII wieku.
Temat nie jest na tyle sexy, żeby trafić pod strzechy (poza wąską grupą zainteresowanych freaków - do których sam się zaliczam). I co byś tam sobie nie udowadniał, i jakimi byś argumentami nie szermował, takim się nie stanie.
clown pisze: 21 maja 2020, 08:45
Wiadomo, gra pewnie będzie super, ale czy stanie się hitem, to wątpię.
Ach ci "znawcy", którzy już przewidują czym dana gra się "stanie", szczególnie, że nie mają pojęcia o tematyce gry:
Tak, przewiduję, że Imperial Struggle nie sprzeda się w ponad 100 tys. egzemplarzy, nie zostanie wydane w 13 - jeśli dobrze liczę - wersjach językowych, i nie trafi na 1. miejsce rankingu BGG.

Zaryzykowałbym tezę, że nie osiągnie nawet 30% sukcesu TS (powiedzmy ponad 30 tys. egzemplarzy, 4-5 wersji językowe, pierwsza 30tka bgg).

Ale oczywiście możesz sobie twierdzić inaczej.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Breżniew »

Odi pisze: 21 maja 2020, 09:04
clown pisze: 21 maja 2020, 08:45
Wiadomo, gra pewnie będzie super, ale czy stanie się hitem, to wątpię.
Ach ci "znawcy", którzy już przewidują czym dana gra się "stanie", szczególnie, że nie mają pojęcia o tematyce gry:
Tak, przewiduję, że Imperial Struggle nie sprzeda się w ponad 100 tys. egzemplarzy, nie zostanie wydane w 13 - jeśli dobrze liczę - wersjach językowych, i nie trafi na 1. miejsce rankingu BGG.

Zaryzykowałbym tezę, że nie osiągnie nawet 30% sukcesu TS (powiedzmy ponad 30 tys. egzemplarzy, 4-5 wersji językowe, pierwsza 30tka bgg).

Ale oczywiście możesz sobie twierdzić inaczej.
Jestem fanem Zimnej Wojny i tematyki zimnowojennej. Imperial Struggle jakkolwiek zapowiada się interesująco, tak konflikt o którym traktuje jest mi niemal zupełnie nieznany i ani trochę atrakcyjny. Na pewno spasuję. XVIII-sto wieczna historia to zupełnie nie moja broszka. Jeśli ktoś ze znajomych będzie miał IS, to pewnie chętnie zagram, ale o kupowaniu własnego egzemplarza nie ma mowy.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: clown »

Rozumiem, że wersji o tym, że jednej kreski zwyczajnie zapomniałem dopisać, nie przyjmujesz?
A powinieneś przyjąć, zważywszy, że piszę też o wojna sukcesyjnych, które - jak sam wskazałeś - miały miejsce w XVIII wieku.
Ale masz świadomość, że wojny sukcesyjne toczyły się także w poprzednich wiekach? Nawet nasz kraj miał w nich udział. Zakładałem błąd, aczkolwiek myślałem, że po prostu dowiem się czegoś nowego.
I tak, powszechne postrzeganie tego konfliktu jest właśnie takie, jak napisałem. Jeden z licznych konfliktów w kolorowym XVIII wieku. Temat nie jest na tyle sexy, żeby trafić pod strzechy (poza wąską grupą zainteresowanych freaków - do których sam się zaliczam). I co byś tam sobie nie udowadniał, i jakimi byś argumentami nie szermował, takim się nie stanie.
Nic nie muszę sobie udowadniać, bo to nie ja stawiam tezy, których nie jestem w stanie uzasadnić. Ciekawe skąd dane o "wąskiej" grupie i "powszechnym" rozumieniu konfliktu. Robiłeś ankietę w tym zakresie?
Tak, przewiduję, że Imperial Struggle nie sprzeda się w ponad 100 tys. egzemplarzy, nie zostanie wydane w 13 - jeśli dobrze liczę - wersjach językowych, i nie trafi na 1. miejsce rankingu BGG.
Zaryzykowałbym tezę, że nie osiągnie nawet 30% sukcesu TS (powiedzmy ponad 30 tys. egzemplarzy, 4-5 wersji językowe, pierwsza 30tka bgg).
Hmm, Panzerblitz sprzedał się w 500 tysiącach egzemplarzy, jest w Stanach pozycją kultową, hitem. TS jest z 2005 roku, dajmy może IS trochę czasu co? No i warto też uwzględnić dywersyfikację hobby. Ranking BGG? Hehe :) czyli jak IS "wskoczy" do 30tki "wargamesów" BGG, to co? Złożysz publicznie samokrytykę? :)
Stosujesz kryteria ocenne, na podstawie których niemożliwe jest porównywanie obu gier. Tyle ode mnie.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Odi »

Ale masz świadomość, że wojny sukcesyjne toczyły się także w poprzednich wiekach? Nawet nasz kraj miał w nich udział. Zakładałem błąd, aczkolwiek myślałem, że po prostu dowiem się czegoś nowego.
W historiografii "wojny sukcesyjne" to głównie konkretne wojny XVIII w. I tak się powszechnie rozumie ten termin.
To, że o władzę walczono od wieków (w tym także o sukcesję, tron, koronę czy jakkolwiek to nazwać), niczego tutaj nie zmienia.
Ciekawe skąd dane o "wąskiej" grupie i "powszechnym" rozumieniu konfliktu. Robiłeś ankietę w tym zakresie?
Mniemanie intuicyjne. Ale oczywiście może być błędne: wyjdź zatem na ulicę, zrób ankietę, żeby to mniemanie obalić, i podaj tu proszę ilu spośród ankietowanych wiedziało kto walczył/dowodził pod Blenheim.
Hmm, Panzerblitz sprzedał się w 500 tysiącach egzemplarzy, jest w Stanach pozycją kultową, hitem.
Super. Tak się właśnie sprzedają gry o popularnych tematach (XX w, broń pancerna).
TS jest z 2005 roku, dajmy może IS trochę czasu co? No i warto też uwzględnić dywersyfikację hobby. Ranking BGG? Hehe :) czyli jak IS "wskoczy" do 30tki "wargamesów" BGG, to co? Złożysz publicznie samokrytykę? :)
TS miał 1 miejsce w rankingu ogólnym. To jednak różnica, nie sądzisz?

Uwzględniłem "dywersyfikację hobby". Podtrzymuję tezę.
Za 15 lat wrócimy do dyskusji.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: warlock »

https://www.youtube.com/watch?v=4lSd00coHqk

Podrzucam trochę info o grze :).
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: kastration »

A czy ta gra będzie raczej w normalnej sprzedaży w polskich sklepach czy to będzie tylko P 500 z małymi szansami na dorwanie egzemplarza w większych polskich sklepach?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: karawanken »

kastration pisze: 09 cze 2020, 21:18 A czy ta gra będzie raczej w normalnej sprzedaży w polskich sklepach czy to będzie tylko P 500 z małymi szansami na dorwanie egzemplarza w większych polskich sklepach?
Będzie na pewno w większych sklepach, które normalnie mają w ofercie gry GMT
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: warlock »

kastration pisze: 09 cze 2020, 21:18 A czy ta gra będzie raczej w normalnej sprzedaży w polskich sklepach czy to będzie tylko P 500 z małymi szansami na dorwanie egzemplarza w większych polskich sklepach?
Toż przecież jest preorder w planszostrefie np. ;) https://planszostrefa.pl/pl/p/Imperial-Struggle/11425
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: kastration »

Dzięki. Póki co jednak waham się nad tytułem, wolałbym go nie kupować "w ciemno", a poczekać na jakieś bardziej miarodajne recenzje i przede wszystkim gameplaye (dopiero pojawiają się w Internecie). Zastanawiam się tylko, czy nie będzie tak, że u nas na rynku pojawi się tylko kilka (X) kopii, bo jednak tematyka bądź co bądź aż tak popularna nie jest i wezmą to szybko pasjonaci, a potem nie będzie można już mieć szansy na kupienie z dnia na dzień. Wstępnie pachnie to epickością TS-a, ale lepiej byłoby się nie naciąć.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Odi »

Myślę, że w ciemno można założyć, że to będzie dobry tytuł. Do tego wyraźnie inny niż TS (a nie jak 1989....). Ale można też w ciemno założyć, że najlepiej kupić 2nd Printing, z poprawioną instrukcją, błędami na kartach itp., które czasem w pierwszych edycjach GMT niestety się zdarzają...
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: mk20336 »

Imperial Struggle – what’s in the box?

Imperial Struggle zaczyna docierać do Europy - ja swój egzemplarz właśnie dostałem. W środku masywnego pudełka czekała na mnie przepiękna gra, która mam nadzieję nie zawiedzie moich oczekiwań i będzie w stanie wzbudzić podobnie pozytywne emocje jak Twilight Struggle.

LINK: Imperial Struggle – what’s in the box?

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: kamron6 »

Po kilku grach na vassalu mogę podsumować:

Plusy:
- Wielopłaszczyznowa arena zmagań, TS się może chować. Możemy obstawiać rynki, iść w politykę, wojny, jednocześnie w każdej z tych dziedzin wszystko się nawarstwia i łączy. (Np. Chcę inwestować w bawełnę? Ok, ale przydałby się fort albo flota do pilnowania, bo przeciwnik posiada lokalny sojusz który może mnie odizolować -> i tak dalej)
- Brak ślepej i nudnej losowości (jak w TS), losowość awardów i demandów wymusza walkę na wszystkich frontach, losowość kafli akcji i wydarzeń odświeża to co się dzieje w rundzie, wymiana podstawowych kafelków wojny jest ciekawa
- Mechanizm kafelków akcji bardzo dobry, czasem decyzje są oczywiste, ale czasem jest to ciężka rozkmina i to już przy wyborze kto zaczyna
- Wydaje się, że gra umożliwia wiele różnych dróg do zwycięstwa, gra się na ostrzu noża -> łatwo można stracić zyskać kilkanaście punktów w turze, sytuacja umie się szybko odwrócić na każdym z frontów
- Mimo wszystko większość zasad jest klarowna i prosta do zapamiętania, jestem pewien że za po paru-kilku latach przerwy będę pamiętał co-najmniej 90% zasad

Minusy:
- Czasem występuje efekt kuli śnieżnej w danym regionie, co wraz z losowymi demandami / awardami może komuś ustawić grę
- Pierwszo-edycyjne błędy, w kilku miejscach zasady gry są niejasne
- Dobieranie bonusowych kafli wojny jest już dość losowe, na szczęście wahania nie są zbyt znaczące
- Dobre kombo na początku dla Francuzów umie im wygrać grę (głównie sytuacja kiedy jest tylko jeden kafelek polityczny, a przeciwnik nie ma jak kontrować przejęcia istotnych sojuszy)
- Liczenie przewag dla awardów będzie pewnie wkurzające w wersji fizycznej (choć pewnie nie jakoś tak bardzo)

Uwagi:
- Warto iść w advantage, bo jest to jedna z nielicznych dróg do zwiększania swoich możliwości, tym samym kafelki polityczne są bardzo istotne, szczególnie na początku
- Mam wątpliwości do pewnych ministrów, - czy będą w ogóle grani, szczególnie jak przeanalizowałem sobie słowa kluczowe dostępnych na początku wydarzeń. Być może całkowicie się mylę, i są to po prostu bardziej ekstrawaganckie taktyki
- Gra wymaga znania niemalże każdego z jej elementów dość dobrze, ale przychodzi to zaskakująco łatwo jak na ilość elementów w grze
- Nie wiem czy wariant z hiszpanami jest lepszy czy gorszy
- Trudno ocenić wykonanie grając przez neta, ale mapa, karty i inne elementy wyglądają bardzo klimatycznie (szczególnie mapa robi wrażenie)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: mk20336 »

Imperial Struggle – initial after action report

Nadszedł czas, aby zagrać po raz pierwszy w Imperial Struggle na żywo po raz pierwszy. Była to bardzo udana i emocjonująca rozgrywka. Bogata w zdjęcia relacja poniżej tak jak i pierwsze wrażenia z tej partii. Miłej lektury!

LINK: Imperial Struggle – initial after action report

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: kamron6 »

Po rozegraniu kilku kolejnych gier muszę stwierdzić, że twój minus dotyczący tego, że lepiej iść drugim to chyba nieprawda ;) (ale to pewnie się okaże po tysiącach rozgrywek ludzi z całego świata).

Na początku też tak graliśmy, że raczej woleliśmy iść drudzy. Teraz dochodzimy do wniosku, że istotne jest przegrywanie w VP-kach, aby często(choć oczywiście nie zawsze), być pierwszym. To nie tylko eventy, ale też super istotne kafelki polityczne, kombinacje eventów z typem akcji, możliwość odpalanie kombosa z eventu, możliwość wykorzystania advantaga i zablokowanie takiej możliwości przeciwnikowi.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2320
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Galatolol »

Zimna Wojna nie zdołała mnie zachwycić. Tutaj natomiast temat mnie znacznie bardziej interesuje, a i różnice mechaniczne brzmią dobrze. Niestety zniechęcają trochę błędy w druku (https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... ifications).
khomaniac
Posty: 102
Rejestracja: 04 lut 2020, 17:39
Has thanked: 56 times
Been thanked: 33 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: khomaniac »

A czy ktoś wie czy jest jakaś szansa na polskie wydanie?
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: kamron6 »

Nigdy nie mów nigdy, ale w tym przypadku małe, przynajmniej póki co. Zimna Wojna to był hicior, nr 1 na bgg. Labirynt się nie sprzedał. Jesień Narodów miało wsparcie państwowe z tego co pamiętam. Póki co sprzedano ~5k kopii na świecie, Zimna ~100k kopii. Czyli jak sprzedadzą z 20k kopii to jest szansa. (Mimo wszystko to wyliczenia dyletanta, więc proszę nie brać ich na poważnie).
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
khomaniac
Posty: 102
Rejestracja: 04 lut 2020, 17:39
Has thanked: 56 times
Been thanked: 33 times

Re: Imperial Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: khomaniac »

Nieśmiało powiem, że zadałem to pytanie w temacie planów wydawniczych Phalanx i powiedzmy, że dostałem porozumiewawcze oczko (podziękowanie za post), więc może nie wykluczają ;)
ODPOWIEDZ